Bitcoin Forum
April 26, 2024, 05:34:30 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 63 »
  Print  
Author Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019  (Read 38131 times)
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 17, 2018, 05:50:44 PM
 #61

Ma sve je to super zamišljeno kad bi kripto valute mogle spadati pod neki od naših zakona. Ali što ako sam ja sve što sam zaradio dobio preko airdropa? Istina, na taj način nisam dobio puno ali sam kasnije svojom sposobnošću trgovanja zaradio puno više i onda to pretvorio u fiat te prebacio na devizni račun. Airdrop se ne može smatrati drugim dohotkom jer nisam ništa radio da bi dobio te coine/tokene (kao što je slučaj kod rudarenja ili raznih signature, Facebook, Twitter i sličnih kampanja) tako da mi ne mogu lupiti porez na drugi dohodak. S druge strane, nemam nikakav "ulaz" novca (mislim na kupnju neke kripto valute za fiat) da bi tu zaradu prikazao kao kaptialnu dobit.

Bit će zanimljivo vidjeti kako će se Porezna postaviti prema airdropovima. Može se smatrati i donacijom, i dividendom, i drugim dohotkom - naime za drugi dohodak nije nužno da je riječ o tome da si nešto radio pa zaradio, to je kategorija u koju mogu utrpati sve što ne spada u nešto drugo.

Kako bilo da bilo, neki dan sam pogledao svoju ETH adresu u ethploreru. Vidim neki VIN i neki IMT za koje nikad nisam čuo. Ako Porezna misli da znam kad sam to dobio, i da je realno očekivati da će ljudi pratiti tokene po svim svojim ETH adresama i prijavljivati dohodak... postići će da im nitko ništa ne prijavljuje da slučajno ne otkrije svoje ETH adrese i time ne plati ni porez na npr. rudarenje ili kapitalnu dobit koji bi inače htio platiti.

Puno tu još ima nejasnoća i nedoumica, no situacija je puno bolja nego prije 4-5 godina kada sam ja prvi put prijavljivao porez na zaradu na Internetu (tada još ne od bitcoina).
U poreznoj su se bili našli u čudu jer čak nisu imali ni posebnu kategoriju za internetsku zaradu, ni šifru u joopd šifrarniku, ništa... potpuna nepoznanica.
Uopće nisu znali kako bi trebalo ispuniti joppd obrazac da bi to uopće prošlo kroz sustav e porezne i bilo prihvaćeno.
Na kraju su mi rekli da uzmem šifru koja se koristi za autorski honorar, samo da prijava nekako prođe u sustavu.
Sada  već porezna daje prve služben upute o prijavi zarade na bitcoinu, crypto valutama i to je zaista ogroman napredak u odnosu na ono što sam ja morao prolaziti
Da, mnoge stvari su još nedorečene ali i to će se s vremenom rješavati, kako sve više ljudi bude prijavljivalo zaradu po crypto valutama, i porezna neće imati izbora već da kroz vlastitu praksu dođe do opće prihvatljivog rješenja za sve.
Bitno je da kada dođete u svoj lokalni ured porezne, svom poreznom referentu, ne odustajete i tražite pojašnjenja kako ispuniti joopd obrazac.
Ako ne zna on, tražite da pita voditelja.
Ako ne zna voditelj, tražite da pitaju dalje...
Samo na taj način ćete prisiliti poreznu da pronađe rješenje i da to postane općeprihvaćeni standard, koji će sve primjenjivati.
I ne zaboravite svaki puta, kada dobijete nešto službeno od porezne, to objaviti ovdje Smiley
Tako ćete svima pomoći.
Vrati se u poreznu odakle si i izaša.

Moja je osobna stvar gdje ću ''ulaziti'' ili ''izlaziti'' i da li ću i za što prijavljivati porez, kao što si i ti slobodan da ne prijavljuješ porez i ne ideš u poreznu.
Živimo u demokraciji i svatko je slobodan činiti i raditi što želi, u skladu sa svojom savješću i odgovornosti.
Nema potrebe za vrijeđanjem.
Ova je tema za one koji žele platiti porez i zanimaju ih informacije o tome.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714109670
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714109670

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714109670
Reply with quote  #2

1714109670
Report to moderator
1714109670
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714109670

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714109670
Reply with quote  #2

1714109670
Report to moderator
CryptoCoinArbitrage
Member
**
Offline Offline

Activity: 485
Merit: 12

$WPP $HyFi https://hyfi-corp.com/


View Profile
May 19, 2018, 08:40:44 AM
 #62

Ako ne ove ali sledeće godine sigurno će Evropska Unija izaći sa jasnim predlogom za oporezivanje Crypto valuta.
Tada više neće biti dvoumice kako se to radi.
Zakoni će biti jasni i svako će se pridržavati po svojoj savesti.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1207



View Profile
May 20, 2018, 05:58:55 AM
 #63

Ako ne ove ali sledeće godine sigurno će Evropska Unija izaći sa jasnim predlogom za oporezivanje Crypto valuta.
Tada više neće biti dvoumice kako se to radi.
Zakoni će biti jasni i svako će se pridržavati po svojoj savesti.

To si negdje pročitao ili samo nagađaš? Bilo bi super da se kripto konačno ozakoni na jasan način.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
BitunaTeam
Member
**
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 15


View Profile
September 06, 2018, 12:09:57 AM
Last edit: September 06, 2018, 12:25:08 AM by BitunaTeam
 #64

Nikakva masovna adaptacija u realnoj upotrebi nema smisla sve dok se plaća bilo kakvi porez na zamjenu kripto valuta.
Zamjena kripto valuta se zakonski treba izjednačiti sa zamjenom uobičajenih valuta, inače će cijelo tržište kripto valuta pasti.
Bitcoin je zamišljen kao globalna valuta a ne kao globalna dionica kakvog ga žele poreznici.
Bankari i poreznici vam lažu da nemože imati definiciju valute zbog velike volatilnosti.
Volatilnost bitcoina uopće nije bitna za masovnu adaptaciju.
Ako države nastave sa oporezivanjem nitko neće kupovati ništa za kripto VALUTE jer pored PDV-a treba platiti i porez na kapitalnu dobit.
Sa time već sada odvraćaju nove investitore.
Kripto VALUTE treba tretirati kao devize tj. kao stranu valutu.
Slovenci su bili pametniji od nas te dopuštaju da se tržište razvije a ne odmah sa poreznom presijom.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1207



View Profile
September 06, 2018, 06:22:24 AM
 #65

Nikakva masovna adaptacija u realnoj upotrebi nema smisla sve dok se plaća bilo kakvi porez na zamjenu kripto valuta.
Zamjena kripto valuta se zakonski treba izjednačiti sa zamjenom uobičajenih valuta, inače će cijelo tržište kripto valuta pasti.
Bitcoin je zamišljen kao globalna valuta a ne kao globalna dionica kakvog ga žele poreznici.
Bankari i poreznici vam lažu da nemože imati definiciju valute zbog velike volatilnosti.
Volatilnost bitcoina uopće nije bitna za masovnu adaptaciju.
Ako države nastave sa oporezivanjem nitko neće kupovati ništa za kripto VALUTE jer pored PDV-a treba platiti i porez na kapitalnu dobit.
Sa time već sada odvraćaju nove investitore.
Kripto VALUTE treba tretirati kao devize tj. kao stranu valutu.
Slovenci su bili pametniji od nas te dopuštaju da se tržište razvije a ne odmah sa poreznom presijom.

Hm... Koliko si siguran da se u Sloveniji ne plaća porez na zaradu od kripto valuta? Prvo sam ti krenuo pisati da si u krivu jer se sigurno neki oblik poreza mora platiti. Onda sam išao googlati pa sam pronašao ovaj članak koji govori da Slovenci ne moraju plaćati porez. Međutim, pronašao sam i ovaj članak koji pak govori da Slovenci žele platiti porez na zaradu od trgovanja kripto valutama i da im Slovenija želi što više olakšati taj proces. I sad budi pametan... Istina, članak koji govori da se porez u Sloveniji plaća je objavljen dva mjeseca kasnije ali ipak sumnjam da se u dva mjeseca stanje u državi može promijeniti sa "nema poreza" na "ima poreza". Možda ima neki sosed (susjed na slovenskom jeziku) ovdje da nam pojasni situaciju?

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
BitunaTeam
Member
**
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 15


View Profile
September 06, 2018, 01:15:20 PM
Last edit: September 06, 2018, 09:51:53 PM by BitunaTeam
 #66

Slovenia, Švicarska, Malta, Bjelorusija.

Hoću reći da zašto se dopušta tumačiti bitcoin bez prethodnog savjetovanja sa stručnjacima samo zato što to odgovara poreznicima.
Oni ne ulaze u samu bit da je bitcoin IZUM - INOVACIJA kao globalna valuta a niti su istražili "White paper" u kojem piše:

Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System

Pa oni bi oporezovali udisanje zraka.
Što ćemo sa sličicama kada se djeca mjenjaju. Jel i to oporezivo?
Oni se vode državnim zakonima, dakle OGRANIČENI SU zakonom unutar državne granice.

HNB navodi kako se prema njihovim saznanjima stavovi europskih država u odnosu na status virtualnih valuta ("bitcoin") međusobno razlikuju te da neke države "bitcoin" smatraju proizvodom, neke imovinom, a neke financijskim instrumentom.

Postaviti ću jednostavnu usporedbu:

Kada je čovjek izmislio kotač sve države svijeta su se složile da to je kotač i ima funkciju okretanja.
U slučaju bitcoina kotač više nije kotač a funkciju ima kako kome odgovara.
Dakle ne priznaju izum u svojoj temeljnoj biti koji je u osnovi i zamišljen decentralizirano i globalno u odnosu na centralizirane fiat valute.








 
mladen00
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2124
Merit: 1013


K-ing®


View Profile
September 07, 2018, 05:47:23 PM
 #67

Nikakva masovna adaptacija u realnoj upotrebi nema smisla sve dok se plaća bilo kakvi porez na zamjenu kripto valuta.
Zamjena kripto valuta se zakonski treba izjednačiti sa zamjenom uobičajenih valuta, inače će cijelo tržište kripto valuta pasti.
Bitcoin je zamišljen kao globalna valuta a ne kao globalna dionica kakvog ga žele poreznici.
Bankari i poreznici vam lažu da nemože imati definiciju valute zbog velike volatilnosti.
Volatilnost bitcoina uopće nije bitna za masovnu adaptaciju.
Ako države nastave sa oporezivanjem nitko neće kupovati ništa za kripto VALUTE jer pored PDV-a treba platiti i porez na kapitalnu dobit.
Sa time već sada odvraćaju nove investitore.
Kripto VALUTE treba tretirati kao devize tj. kao stranu valutu.
Slovenci su bili pametniji od nas te dopuštaju da se tržište razvije a ne odmah sa poreznom presijom.

Hm... Koliko si siguran da se u Sloveniji ne plaća porez na zaradu od kripto valuta? Prvo sam ti krenuo pisati da si u krivu jer se sigurno neki oblik poreza mora platiti. Onda sam išao googlati pa sam pronašao ovaj članak koji govori da Slovenci ne moraju plaćati porez. Međutim, pronašao sam i ovaj članak koji pak govori da Slovenci žele platiti porez na zaradu od trgovanja kripto valutama i da im Slovenija želi što više olakšati taj proces. I sad budi pametan... Istina, članak koji govori da se porez u Sloveniji plaća je objavljen dva mjeseca kasnije ali ipak sumnjam da se u dva mjeseca stanje u državi može promijeniti sa "nema poreza" na "ima poreza". Možda ima neki sosed (susjed na slovenskom jeziku) ovdje da nam pojasni situaciju?

iz prve ruke porez se još uvijek ne plaća, osim u slučaju rudarenja. Ali i to misle mjenjati...puno para se vrti

IOTA
marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
September 08, 2018, 08:56:12 PM
 #68

Što ćemo sa sličicama kada se djeca mjenjaju. Jel i to oporezivo?
Dijete koje proda određen broj sličica i uđe u onaj "oporezivi dio" mora platiti porez. Također mora navesti po kojoj cijeni su nabavljene sličice, u slučaju mjenjanja sličica mora ovjeriti kod javnog bilježnika da je sličica promjenila vlasnika.
Za svaku sličicu - nova ovjera.

Šalu na stranu, tu se ne radi o tome što je bitcoin, nego po kojoj je cijeni kupljen i po kojoj je prodan a na razliku se plaća porez. Također, u slučaju zarade bitcoina trebalo bi platiti još jedan porez prije zamjene bitcoina u kuna, samo ne znam po kojem tečaju - jer službenog tečaja od HNB nema.

Inače, imate bitcoin mjenjačnice koje po zakonu ne moraju tražiti vaše podatke do iznosa od 15000 kuna pa tamo mjenjajte ako vas muče porezi.
Osim mjenjačnica možete kupovati stvari u raznoraznim web shopovima diljem svijeta - pa zašto ne koristiti bitcoin za što i je namjenjen?
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
September 08, 2018, 11:03:54 PM
 #69

Hm... Koliko si siguran da se u Sloveniji ne plaća porez na zaradu od kripto valuta? Prvo sam ti krenuo pisati da si u krivu jer se sigurno neki oblik poreza mora platiti. Onda sam išao googlati pa sam pronašao ovaj članak koji govori da Slovenci ne moraju plaćati porez. Međutim, pronašao sam i ovaj članak koji pak govori da Slovenci žele platiti porez na zaradu od trgovanja kripto valutama i da im Slovenija želi što više olakšati taj proces. I sad budi pametan... Istina, članak koji govori da se porez u Sloveniji plaća je objavljen dva mjeseca kasnije ali ipak sumnjam da se u dva mjeseca stanje u državi može promijeniti sa "nema poreza" na "ima poreza". Možda ima neki sosed (susjed na slovenskom jeziku) ovdje da nam pojasni situaciju?

iz prve ruke porez se još uvijek ne plaća, osim u slučaju rudarenja. Ali i to misle mjenjati...puno para se vrti

U Sloveniji se plaća se na rudarenje (kao drugi dohodak)... ali fizičke osobe većinom ne osim u nekim situacijama. Tko hoće čitati (i zna pročitati), evo link na službeno mišljenje: http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet/Davki_in_druge_dajatve/Podrocja/Dohodnina/Drugi_dohodki/Opis/Podrobnejsi_opis_2_izdaja_Davcna_obravnava_poslovanja_z_virtualno_valuto_po_ZDoh-2_ZDDPO-2_in_ZDDV-1.pdf
gunray88
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
September 21, 2018, 02:26:08 PM
 #70

Kakva bi mogla biti situacija ako se tvrtka bavi rudarenjem (što trenutno tehnički i radim budući da sam svu opremu do sad kupovao na tvrtku zbog odbitka pretporeza)?

Još doduše nisam isplatio ni jedne kune na poslovni žiro račun već sam reinvestirao dalje btc-om u opremu, što je poprilično van dometa njihove provjere, osim ako mi netko dođe do farme brojati kartice i pitati koja je odakle...
Budući da se radi o tvrtci morat ću negdje pribaviti corporate account, vidim da bitstamp ima takvo što, nisam još krenuo u proces.

Pretpostavljam da je dalje sve čisto, ne oporezuje se direktno taj primitak koji će mi s burze stići na poslovni račun, već dalje sve ostalo, plaća koju si isplaćujem i dobit koju tvrtka ostvari itd. itd.

slocker
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 490
Merit: 134



View Profile
September 21, 2018, 04:21:34 PM
 #71

Kod nas u Srbiji imamo banku koja odma predacuje direkto devize na racun. Od sestog meseca su poceli da nam naplacuju porez na prilim iz inostranstva u iznosu od nekih 1-2%. Smesno nesto.
Inace nasa poreska to gleda drugacije kao isplata autorskih dela ili honorarno ko kako gleda. Uz sve to ima i nesto sto placamo svi sko predjemo cinimi se 5 ili  7.5 miliona godisnje onda se placa veci porez. Konkretno na crypto nam ne uzima nista jer ne znaju kako da ga klasifikuju ili bolje posto nam svi to rade sto da ga porezuju kad uzimaju na to.

Cisto sumljam da ce bilo koja balkanska drzava imati nesto slicno ko Japan ili Austalija, mislim da smo jos daleko po tom pitanju.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
September 21, 2018, 07:14:34 PM
 #72

Kakva bi mogla biti situacija ako se tvrtka bavi rudarenjem (što trenutno tehnički i radim budući da sam svu opremu do sad kupovao na tvrtku zbog odbitka pretporeza)?

Još doduše nisam isplatio ni jedne kune na poslovni žiro račun već sam reinvestirao dalje btc-om u opremu, što je poprilično van dometa njihove provjere, osim ako mi netko dođe do farme brojati kartice i pitati koja je odakle...
Budući da se radi o tvrtci morat ću negdje pribaviti corporate account, vidim da bitstamp ima takvo što, nisam još krenuo u proces.

Pretpostavljam da je dalje sve čisto, ne oporezuje se direktno taj primitak koji će mi s burze stići na poslovni račun, već dalje sve ostalo, plaća koju si isplaćujem i dobit koju tvrtka ostvari itd. itd.

Koliko sam ja shvatio u pravu si, ako rudariš preko firme, poreze plaćaš tek kod izvlačenja novca iz firme preko plaće, dobiti itd., jer firme nisu porezni obveznici prema Zakonu o porezu na dohodak. Nego, znatiželjan sam je li ti se konačna računica isplati? Odnosno jest da si možeš odbiti trošak opreme i da uštediš na PDV-u kod samog rudarenja, a isplata te dođe isto ili jeftinije (ako si isplaćuješ dobit) nego da rudariš kao fizička osoba, ali zar ti nije jeftinije platiti 12% poreza na kapitalnu dobit kao fizička osoba za zaradu na razliku u cijeni kriptovalute od trenutka zarade do sada, nego si tu zaradu isplaćivati kroz plaću, dobit itd., koje se sve oporezuju više od 12%?

gremlincina
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 61
Merit: 1


View Profile
September 27, 2018, 01:43:17 PM
 #73

"a trgovanje i plaćanje virtualnim valutama ne može se smatrati platnom uslugom"- kaže HNB.
http://www.hnb.hr/-/sto-su-virtualne-valute-

Dakle ako sam dobro shvatil, ko odrdim neku kampanju ili airdrop ili dobim plaću u kriptovaluti, nisam plaćem, dakle porezna nema kaj tražit.
tuvok007
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1358
Merit: 1001


View Profile
September 27, 2018, 05:01:00 PM
 #74

"a trgovanje i plaćanje virtualnim valutama ne može se smatrati platnom uslugom"- kaže HNB.
http://www.hnb.hr/-/sto-su-virtualne-valute-

Dakle ako sam dobro shvatil, ko odrdim neku kampanju ili airdrop ili dobim plaću u kriptovaluti, nisam plaćem, dakle porezna nema kaj tražit.

Znaci ak dokazes da si isplatio od airdropova ili kampanje onda porezna nema kaj trazit? Jesi siguran u to, moze ti netko potvrdit iz struke?
gremlincina
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 61
Merit: 1


View Profile
September 27, 2018, 05:10:37 PM
 #75

"a trgovanje i plaćanje virtualnim valutama ne može se smatrati platnom uslugom"- kaže HNB.
http://www.hnb.hr/-/sto-su-virtualne-valute-

Dakle ako sam dobro shvatil, ko odrdim neku kampanju ili airdrop ili dobim plaću u kriptovaluti, nisam plaćem, dakle porezna nema kaj tražit.

Znaci ak dokazes da si isplatio od airdropova ili kampanje onda porezna nema kaj trazit? Jesi siguran u to, moze ti netko potvrdit iz struke?

Nisam siguran, samo razmišljam na glas.
slocker
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 490
Merit: 134



View Profile
September 27, 2018, 05:10:54 PM
 #76

"a trgovanje i plaćanje virtualnim valutama ne može se smatrati platnom uslugom"- kaže HNB.
http://www.hnb.hr/-/sto-su-virtualne-valute-

Dakle ako sam dobro shvatil, ko odrdim neku kampanju ili airdrop ili dobim plaću u kriptovaluti, nisam plaćem, dakle porezna nema kaj tražit.

Znaci ak dokazes da si isplatio od airdropova ili kampanje onda porezna nema kaj trazit? Jesi siguran u to, moze ti netko potvrdit iz struke?

Kod nas u Srbiji je isto samo su sada banke to okarakterisale kao priliv novca iz inostranstva i to tretiraju sa 2-3% prilikom knjizenja ili na kraju meseca.
(Stim sto samo napominjem da dve banke to imaju kod nas gde se sa nekih menjacnica moze poslati euri ili dolari).

Medjutim ozbiljni majneri kod nas idu u Madjarsku gde uzimaju 15000 evra dnevno bez provizije i bilo cega.
MikeCro
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 212
Merit: 6


View Profile
September 29, 2018, 09:27:39 PM
 #77

"a trgovanje i plaćanje virtualnim valutama ne može se smatrati platnom uslugom"- kaže HNB.
http://www.hnb.hr/-/sto-su-virtualne-valute-

Dakle ako sam dobro shvatil, ko odrdim neku kampanju ili airdrop ili dobim plaću u kriptovaluti, nisam plaćem, dakle porezna nema kaj tražit.

Isplati na neku karticu, potrosi ili digni lovu s nje i ne brini za poreznu.
EustaceBagge
Member
**
Offline Offline

Activity: 392
Merit: 54


View Profile WWW
October 05, 2018, 08:41:10 AM
 #78

D li se porez placa cim se izrudari bitcoint ili posto se promeni u priznatu valutu?
Kad se isplati za novac.

Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
October 05, 2018, 09:02:36 AM
 #79

D li se porez placa cim se izrudari bitcoint ili posto se promeni u priznatu valutu?
Kad se isplati za novac.

Ovo je pogrešno. Pogledati mišljenje Porezne koje sam nalinkao na početku threada. Kad se izrudari, odmah (ne baš isti dan, ima neki rok, da sad ne lupam napamet jer nemam previše iskustva s njim) se plaćaju porez i davanja na "drugi dohodak", a zatim se kod promjene u neku državnu valutu plaća porez od 12%+prirez na dohodak od kapitala na razliku u cijeni od trenutka od kad je izrudareno do trenutka kad je prodano. Ili se, ako je riječ o gubitku, onda se za toliko umanji dobit. Tih 12% se plaća jednom godišnje, tj. do kraja veljače, a prema poreznoj prijavi.
walentkane69
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
October 23, 2018, 11:03:13 AM
 #80

U 2017. sam kupio 3 kritovalute, a godinu kasnije, 2018, na svima imam gubitak a ne zaradu te želim novac isplatiti na račun. Da li trebam platiti ikakav porez i ispunjavati kakve papire?
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 63 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!