Bitcoin Forum
June 17, 2024, 02:25:14 PM *
News: Voting for pizza day contest
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 »
  Print  
Author Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019  (Read 38203 times)
MikeCro
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 212
Merit: 6


View Profile
March 19, 2021, 01:36:59 PM
 #521

Ne kuzim cemu svi ovi problemi o dokazivanju podrijetla novca sa kojim se kupio BTC ko da se radi o milijardama?! Pa 10 BTCa je ne tako davno kostalo 20k kn.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 517
Merit: 268


View Profile
March 19, 2021, 03:57:17 PM
 #522

"Važno je napomenuti da se sukladno članku 94. stavku 3. Zakona, kapitalni dobici oporezuju samo ako je financijska imovina stečena od 1. siječnja 2016. nadalje (i naravno otuđena u roku od 2 godine od dana nabave)."

Osobno to tumačim tako da ću bilo kakvu FIFO evidenciju stariju od 2 godine jednostavno odrezati, i početi od stanja od pred dve godine. Dokaz može biti npr. ispis stanja walleta na mjenjačnici od 1.1. pred 2 godine, i ne znam imaju li me zakonske osnove tražiti više od toga.

Nisam siguran da nećeš imati problema sa tim tumačenjem. Kad bi to tako bilo onda bi npr. onaj tko godinama rudari mogao jednostavno prestati (ili preći na drugi wallet), sačekati 2 godine i svu zaradu legalno pokupiti uz 0% poreza, a kao dokaz priložiti stanje walleta prije 2 godine. 

Pa sad, ne baš, to su dvije različite stvari, ovo s 2 godine vrijedi za ulaganja, a rudarenje je posao gdje porez moraš pratiti odmah.

Ali da, u pravu si, i zato čuvam i prethodnu evidenciju koliko mogu za slučaj da zatreba - samo se planiram držati toga da im ne dam sve, nego samo minimum onoga koji traže, jer davanje svega iznad minimuma radi protiv mene. Ista logika kao i kad te policija stavi u lisice, postoji razlog zašto ti moraju pročitati tvoja prava i zašto ti je pametno da pritom šutiš.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 517
Merit: 268


View Profile
March 19, 2021, 04:07:30 PM
 #523

Ne kuzim cemu svi ovi problemi o dokazivanju podrijetla novca sa kojim se kupio BTC ko da se radi o milijardama?! Pa 10 BTCa je ne tako davno kostalo 20k kn.

Ma realno, osobno sumnjam da će Porezna ikome raditi probleme oko kriptovaluta, ako ga pritom ne ulove da je radio nešto očito ilegalno. Imaju premalo ljudi i previše posla. Ista stvar s dokazivanjem imovine, to je za političare koji se zamjere svojim kolegama na vlasti, pa ih onda politički proganjaju, kao onog Sanadera. Ono što ovdje na forumu lijepo vidiš je koje su posljedice nejasnog i kompliciranog poreznog sustava - završiš tako da ti pametni ljudi bježe iz države, jer ih država paralizira. Odnosno, mi tu već godinama pokušavamo protumačiti tri relativno nejasna mišljenja Porezne uprave, zato što hoćemo legalizirati svoju zaradu, koja nikad zapravo ni nije bila ilegalna. Da to kažeš nekom strancu, ne bi mu bilo jasno o čemu mi tu filozofiramo, pa imaš porez, odeš i platiš ga, u čemu je problem?
trullix
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 0


View Profile
March 20, 2021, 12:38:31 PM
Last edit: March 29, 2021, 10:29:01 AM by trullix
 #524

Ja iskreno ne znam tko ce to moci i ici provjeravati. Prije par godina se poslao fiat, kupilo se btc (podijeljeno u 20 transakcija jer je Kraken retardiran i tako racuna), pa se nesto prebacilo u al1, pa nesto u alt2, pa nesto na cryptopiju u alt 3, 4, 5, pa se vratilo na kraken, pa na wallet, pa sa walleta jos tisucu transakcija i tradeova. Ne znam postoji li softver koji prima ispise sa vise razlicitih burzi + ispis walleta pa to sve nekako povezat i izbacit rezultat, ja bi volio da postoji pa ako netko zna neka javi. Ili to, ili danima rucno provjeravat. Eto stvarno ne znam kako ce se to sve regulirat. 
Prva stavka ulaz, druga stavka milijun tradeova u kojima se gledam samo "konacni rezultat" bez da se svaki pojedinacno provjerava, treca stavka izlaz (na koji treba ili ne treba platiti porez). Eto, 5 minuta posla, svi zadovoljni. Sve ostale kombinacije sa FIFO nemaju smisla u cryptu gdje se tradea na dnevnoj bazi pa nekoliko tradeova i tako godinama.
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
March 20, 2021, 02:18:48 PM
 #525

"Važno je napomenuti da se sukladno članku 94. stavku 3. Zakona, kapitalni dobici oporezuju samo ako je financijska imovina stečena od 1. siječnja 2016. nadalje (i naravno otuđena u roku od 2 godine od dana nabave)."

Osobno to tumačim tako da ću bilo kakvu FIFO evidenciju stariju od 2 godine jednostavno odrezati, i početi od stanja od pred dve godine. Dokaz može biti npr. ispis stanja walleta na mjenjačnici od 1.1. pred 2 godine, i ne znam imaju li me zakonske osnove tražiti više od toga.

Nisam siguran da nećeš imati problema sa tim tumačenjem. Kad bi to tako bilo onda bi npr. onaj tko godinama rudari mogao jednostavno prestati (ili preći na drugi wallet), sačekati 2 godine i svu zaradu legalno pokupiti uz 0% poreza, a kao dokaz priložiti stanje walleta prije 2 godine. 

Pa sad, ne baš, to su dvije različite stvari, ovo s 2 godine vrijedi za ulaganja, a rudarenje je posao gdje porez moraš pratiti odmah.

Ali da, u pravu si, i zato čuvam i prethodnu evidenciju koliko mogu za slučaj da zatreba - samo se planiram držati toga da im ne dam sve, nego samo minimum onoga koji traže, jer davanje svega iznad minimuma radi protiv mene. Ista logika kao i kad te policija stavi u lisice, postoji razlog zašto ti moraju pročitati tvoja prava i zašto ti je pametno da pritom šutiš.

Misliš, ''rudari'' moraju platiti porez na drugi dohodak?
A što je sa potpuno pasivnom zaradom od recimo nagradnih igara, faucetsa, držanja reklama u potpisu i sl.?
Ako tu zaradu netko drži 2 godine u walletu kako će je onda prijaviti poreznoj?
Ta sredstva su za to vrijeme mogla biti prebačena u neku mjenjačnicu, ''trejdana'' i opet mogla biti vraćena ''oplođena'' u wallet.
Dakle, formalno nema prvog ulaza tj. investiranja vlastitog novca jer su sredstva dobivena na drugi način a kasnije se moglo trgovati i zarađivati na potpuno pasivan način.
Kako to prijaviti poreznoj?

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
trullix
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 0


View Profile
March 20, 2021, 03:09:33 PM
 #526

Ovom prilikom apeliram ako netko iz porezne cita ovo, probajte malo promijeniti tu regulativu i zakone. Ta FIFO metoda zagorcava zivot i nama i vama, moze se sve ovo srediti i na drugi nacin koji je laksi i vama i nama, bez da se u konacnici plati manji iznos poreza.
Isto tako vi koji prodajete, platite porez ako nije proslo 2 godine, stvarno je iznos od 10% + prirez pristojan. Imat cete miran san i napravit svoju gradansku duznost. Znam da ti novci idu svugdje, i gdje treba i gdje ne treba, ali svima se digne kosa na glavi kada vidimo na TV nekog politicara koji je zgrnuo ilegalno milijune i svasta mu izgovorimo, a vjerojatno je i on krenuo "malim koracima" gdje je izbjegao 10% tu pa 10% tamo itd. Ne budimo licemjerni.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 517
Merit: 268


View Profile
March 20, 2021, 03:14:52 PM
 #527

Ja iskreno ne znam tko ce to moci i ici provjeravati. Prije par godina se poslao fiat, kupilo se btc (podijeljeno u 20 transakcija jer je Kraken retardiran i tako racuna), pa se nesto prebacilo u al1, pa nesto u alt2, pa nesto na cryptopiju u alt 3, 4, 5, pa se vratilo na kraken, pa na wallet, pa sa walleta jos tisucu transakcija i tradeova.

Zapravo, moram priznati da jedva čekam da Porezna u nekom trenutku krene provjeravati FIFO evidenciju od nekog tko ju je napravio. Garantiram da će nakon toga jako brzo doći do nekog pojednostavnjenja. Smiley
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 517
Merit: 268


View Profile
March 20, 2021, 03:23:43 PM
 #528

Nisam siguran da nećeš imati problema sa tim tumačenjem. Kad bi to tako bilo onda bi npr. onaj tko godinama rudari mogao jednostavno prestati (ili preći na drugi wallet), sačekati 2 godine i svu zaradu legalno pokupiti uz 0% poreza, a kao dokaz priložiti stanje walleta prije 2 godine. 

Pa sad, ne baš, to su dvije različite stvari, ovo s 2 godine vrijedi za ulaganja, a rudarenje je posao gdje porez moraš pratiti odmah.

Misliš, ''rudari'' moraju platiti porez na drugi dohodak?

Da.

A što je sa potpuno pasivnom zaradom od recimo nagradnih igara, faucetsa, držanja reklama u potpisu i sl.?
Ako tu zaradu netko drži 2 godine u walletu kako će je onda prijaviti poreznoj?
Ta sredstva su za to vrijeme mogla biti prebačena u neku mjenjačnicu, ''trejdana'' i opet mogla biti vraćena ''oplođena'' u wallet.
Dakle, formalno nema prvog ulaza tj. investiranja vlastitog novca jer su sredstva dobivena na drugi način a kasnije se moglo trgovati i zarađivati na potpuno pasivan način.
Kako to prijaviti poreznoj?

Ne znam. Nagradne igre imaju neke svoje poreze, fauceti bi valjda spadali u donacije, ali onda trebaš imati i neki dokument i podatke o onome tko vrti taj faucet što nemaš... signature kampanje se mogu tumačiti kao donacije, ali i kao zarada (nešto si napravio pa za to dobiješ novce) i s obzirom na to se mogu oporezovati s 4% ili kao drugi dohodak. Tko zna što je ispravno, a jasnog mišljenja nema.

Za nastavak nakon stjecanja je onda na svu sreću jasno - dalje su to ulaganja, i računaš 10%+prirez. Kako opravdati ulaz ne znam, ali osobno bih za dokaz koristio ispis transakcija u walletu na koji ti je to uplaćeno kao dokaz ulaza. Nije idealno, jer nema protuvrijednosti u fiatu, ali je dokaz ulaza na datum.
trullix
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 0


View Profile
March 20, 2021, 03:24:39 PM
Last edit: March 31, 2021, 01:56:05 PM by trullix
 #529

Zna li itko sto je sa vadenjem tih 15k na ruke u mjenjacnici bez ostavljanja podataka, treba li se na to platit porez po zakonu? Nema mi to bas smisla, ljudi kupe crypto, tamo ga prodaju sa profitom, nitko im u ni jednom trenu nigdje ne kaze da su duzni platiti ikakav porez dok ga prodaju a oni su u prekrsaju?  Ako gledamo po zakonu, covjek bi nakon isplate casha na ruke trebao te podatke sacuvati kao dokaz, i uplatiti joppd sljedece godine u kojem navodi tu isplatu u cashu? Ili je "osloboden" ikakvog placanja poreza?

Ima li na forumu netko iz btc mjenjacnice da podijeli iskustva?
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 517
Merit: 268


View Profile
March 20, 2021, 03:32:30 PM
 #530

Zna li itko sto je sa vadenjem tih 15k na ruke u mjenjacnici bez ostavljanja podataka, treba li se na to platit porez po zakonu? Nema mi to bas smisla, ljudi kupe crypto, tamo ga prodaju sa profitom, nitko im u ni jednom trenu nigdje ne kaze da su duzni platiti ikakav porez dok ga prodaju a oni su u prekrsaju?  Ako gledamo striktno po zakonu, ja bi nakon isplate casha na ruke trebao te podatke sacuvati kao dokaz, i uplatiti joppd sljedece godine u kojem navodim tu isplatu u cashu? Ili smo "oslobodeni" ikakvog placanja poreza?

Ne vidim po kojoj bi osnovi to bilo oslobođeno plaćanja poreza. Bilo bi dobro da netko pita ljude iz Bitcoin store-a.
trullix
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 0


View Profile
March 20, 2021, 03:58:51 PM
Last edit: March 31, 2021, 02:07:54 PM by trullix
 #531

Iskreno ne znam, nisam nikada tamo ista isplacivao. Mislio sam da je tu granicu od 15k odredila porezna i da se odnosi samo na mjenjacnice, bas zbog toga da mozes legalno izvadit manje iznose bez poreza, a na sve iznad toga da moras platiti porez. Ali koliko shvacam ti tamo mozes svaki dan vadit po 15k? Je li to rupa u zakonu ili si u prekrsaju ako na to ne platis porez, ne znam. Zato necu tamo nista ni vaditi dok ne saznam. Znaci ispada da sto god isplacujes preko mjenjacnice, treba platiti porez + mjenjacnici ide 5% provizije? Onda mi je bolje izvadit cash preko banke jer ne placam 5% provizije, a porez se placa kako god okrenes (ako je tako, neka netko potvrdi).
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 517
Merit: 268


View Profile
March 20, 2021, 04:13:09 PM
 #532

Iskreno ne znam, nisam nikada tamo ista isplacivao. Mislio sam da je ta granica od 15k bas zbog toga da ne mozes izvadit milijune bez poreza, samo manje cifre. Ali koliko shvacam ti tamo mozes svaki dan vadit po 15k? Je li to rupa u zakonu ili si u prekrsaju ako na to ne platis porez, ne znam.

Ta granica služi samo tome da se kroz KYC&AML ne trebaju prijavljivati sitne transakcije, pogotovo gotovinske. Ali porez trebaš platiti na svaku lipu.
freigeist
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1107
Merit: 534


View Profile
March 20, 2021, 05:10:58 PM
 #533


Ne znam. Nagradne igre imaju neke svoje poreze, fauceti bi valjda spadali u donacije, ali onda trebaš imati i neki dokument i podatke o onome tko vrti taj faucet što nemaš... signature kampanje se mogu tumačiti kao donacije, ali i kao zarada (nešto si napravio pa za to dobiješ novce) i s obzirom na to se mogu oporezovati s 4% ili kao drugi dohodak. Tko zna što je ispravno, a jasnog mišljenja nema.

Za nastavak nakon stjecanja je onda na svu sreću jasno - dalje su to ulaganja, i računaš 10%+prirez. Kako opravdati ulaz ne znam, ali osobno bih za dokaz koristio ispis transakcija u walletu na koji ti je to uplaćeno kao dokaz ulaza. Nije idealno, jer nema protuvrijednosti u fiatu, ali je dokaz ulaza na datum.

To sve govori o inteligenciji onoga koji donosi tako glup porezni zakon umjesto da
stavi jedinstvenu stopu poreza na sve prihode i ukine hordu uhljeba,
i tako olakša poslovanje fimama , obrtima i knjigovođama koji moraju obrađivati
hrpetinu podatka zbog tisuće razno raznih uvijeta po kojima se određuju porezi.

Osim toga ljudi bi se trbali malo upitati zašto nekoliko puta plaćaju porez na istu stvar?!
Oni taj porez zovu različitim nazivima da mogu uzeti više,a ubiti se radi samo o jednom porezu
koji se zove porez na budale.

Na kraju uvijek oporezuju novac koji imamo i to nekoliko puta.




MikeCro
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 212
Merit: 6


View Profile
March 20, 2021, 05:14:44 PM
 #534

Iskreno ne znam, nisam nikada tamo ista isplacivao. Mislio sam da je ta granica od 15k bas zbog toga da ne mozes izvadit milijune bez poreza, samo manje cifre. Ali koliko shvacam ti tamo mozes svaki dan vadit po 15k? Je li to rupa u zakonu ili si u prekrsaju ako na to ne platis porez, ne znam.

Mislis da ne mozes? U ZGu za 2 sata obides 10ak mjenjacnica, napravi to u jutarnjoj i popodnevnoj smjeni i imas 300k kn u jednom danu.
CroBoy12
Member
**
Offline Offline

Activity: 545
Merit: 46


View Profile
March 20, 2021, 06:19:00 PM
 #535

Iskreno ne znam, nisam nikada tamo ista isplacivao. Mislio sam da je ta granica od 15k bas zbog toga da ne mozes izvadit milijune bez poreza, samo manje cifre. Ali koliko shvacam ti tamo mozes svaki dan vadit po 15k? Je li to rupa u zakonu ili si u prekrsaju ako na to ne platis porez, ne znam.

Mislis da ne mozes? U ZGu za 2 sata obides 10ak mjenjacnica, napravi to u jutarnjoj i popodnevnoj smjeni i imas 300k kn u jednom danu.

Mislim da je tu prica o miljunima gdje zelis s njima kupiti nesto stan/kucu, a nitko ti nece uzeti 1-2+ mil na ruke.
MikeCro
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 212
Merit: 6


View Profile
March 20, 2021, 06:58:12 PM
 #536

Ja sam samo odgovorio da se moze podici nekoliko milijuna kroz 10ak dana, a dalje na svakome da trosi kak hoce. Kad imas kes, lakse ti je napraviti kucu nego kupiti jer na oko ista kuca bez zemljista moze kostati 100 i 500k.
nlipica
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
March 20, 2021, 11:08:04 PM
 #537

porez na bitcoin je 10% + prirez
ako drzis vise od 2 godine ne placas nista.
ako mjenjas cryptovalute iz jednu u drugu u te dvije godine ne placas nista.

 

sta ako u te dvije godine promjenis u fiat na walletu i nazad u kryptovalute onda se isto ne bi trebalo platiti porez?
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 517
Merit: 268


View Profile
March 20, 2021, 11:18:18 PM
 #538

ako drzis vise od 2 godine ne placas nista.
[...]
sta ako u te dvije godine promjenis u fiat na walletu i nazad u kryptovalute onda se isto ne bi trebalo platiti porez?

Ako si unutar dvije godine kupio crypto i prodao ga, plaćaš porez, i pritom je nebitno gdje si i kako prodao.

Ako si prošle godine prodao crypto u fiat, i odmah nakon kupio ponovno crypto s njim, plaćaš porez ako si taj početni crypto držao manje od 2 godine, ili ako si taj novi crypto prodao (jer ako si ga kupio prošle godine nisu prošle 2 godine do prodaje).
nlipica
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
March 20, 2021, 11:21:20 PM
 #539

ako drzis vise od 2 godine ne placas nista.
[...]
sta ako u te dvije godine promjenis u fiat na walletu i nazad u kryptovalute onda se isto ne bi trebalo platiti porez?

Ako si unutar dvije godine kupio crypto i prodao ga, plaćaš porez, i pritom je nebitno gdje si i kako prodao.

Ako si prošle godine prodao crypto u fiat, i odmah nakon kupio ponovno crypto s njim, plaćaš porez ako si taj početni crypto držao manje od 2 godine, ili ako si taj novi crypto prodao (jer ako si ga kupio prošle godine nisu prošle 2 godine do prodaje).

ali ako u te dvije godine nisam povukao pare na banku nego sam mjenjao lovu na walletu u krypto i opet tako napred nazad?

edit: znaci nisam nikad prodao taj kripto za prave pare nego samo mjenjao u walletu i nazad u krypto.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 517
Merit: 268


View Profile
March 20, 2021, 11:28:21 PM
 #540

ali ako u te dvije godine nisam povukao pare na banku nego sam mjenjao lovu na walletu u krypto i opet tako napred nazad?

edit: znaci nisam nikad prodao taj kripto za prave pare nego samo mjenjao u walletu i nazad u krypto.

Potpuno je nebitno, zakon ne zanima gdje su ti novci, nego jesi li kupio pa prodao unutar 2 godine.

Da, ako to držiš u walletu, i taj wallet je potpuno anoniman i nitko ne zna da su to tvoji novci, teško da te itko može uhvatiti, ali to ne znači da po zakonu nemaš obvezu platiti porez i na stvari koje nitko drugi ne zna.

Isto tako, svi se boje toga što im Porezna ima uvid u tekući račun (i zbilja ima), ali Porezna sama po sebi ne zna zašto si ti napravio neku transakciju; možda je uplata od 1M EUR primjerice s tvog računa kod brokera na tvoj tekući račun, dakle, običan prijenos novca između vlastitih računa, i ne podliježe nikakvom oporezivanju, a možda je s računa kod brokera od tvog bogatog ujaka iz Njemačke koja onda podliježe porezu na darove. Takve stvari Porezna ne može znati samo iz uvida u tvoj račun bez da te traži dodatnu dokumentaciju.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!