-plaća li se porez na fork, i ako da, po kojem principu?
Npr btc-bch, tu su svi koji su imali btc dobili bch, koji je imao neku vrijednost, i čak kratko skočio do razine 0.4 btc. Kako kripto-kripto nije oporeziv, gleda li se fork kao kripto-kripto ili kao nekakav novostvoreni dohodak, na koji je trebalo platiti porez. Ako je potonje, onda vjerujem da je 99% hrvata u poreznom prekršaju.
Tu posebno onda treba biti oprezan jer npr ako bch nikad nisi unovčio, a vrijedio je 1000 USD u trenutku forka, a sad vrijedi 1 USD, i porez se računa u trenutku forka, ti si na gubitku.
Ja nisam siguran po kojoj cijeni bi se porez na bch plaćao? Dolarska u trenutku forka ili stjecanja istog u walletu, sa tim da altovi ispočetka mislim nisu ni imali usd vrijednost?
Naknadni bch-btc trejd nije oporeziv i to smo apsolvirali.
Ovo je još uvijek nedefinirano od strane Porezne, i dosad nisu odgovorili na to pitanje (a postavljeno im je).
Osobno ga do nekog službenog tumačenja planiram tretirati kao stock split; dakle, uvesti u FIFO evidenciju, ali ne posebno plaćati porez na njega, niti smatrati fork datumom stjecanja imovine, jer je imovina stečena kod inicijalne kupovine BTC.
Druga alternativa je smatrati ga dividendom pa platiti 10%+prirez nakon stjecanja, ali to kao što si napisao ima hrpu praktičnih problema, na primjer, kako sam stekao nešto, ako nisam niti instalirao BCH wallet niti ikada claimao moje BCH, pa onda ni BSV i tko zna koliko je forkova bilo. Slično kao i kod airdropova, pogledam neku svoju već zaboravljenu adresu, i vidim tamo hrpu nekih random tokena za koje niti ne možeš naći po kojoj bi se cijeni tradeali. Taj sistem te doslovce otvara "poreznom DDoS napadu" gdje moraš pratiti sve svoje wallete i unutar tjedan dana ili koliko već prijavljivati svaki token koji ti je stigao nekim random forkom (a situacija je ista i kod airdropova).
Inače se stock split u porezne svrhe ne smatra dividendom, iako ga je broker kad sam jednom imao takvu situaciju doslovce imao formulaciju "dodatne dionice kod splita će vam biti isplaćene kao dividenda". Mislim da ga je potpuno pogrešno smatrati dividendom i oporezivati jer nije riječ o isplati dobiti, nego se ono što imaš količinski mijenja pa sad više nemaš 1 nečega nego 2 nečega.
Osim toga, koja varijanta uopće postoji? Možeš ga smatrati "zaradom" pa oporezivati kao mining, ali kako to kaže porezni zakon "nije bilo protučimbe" odnosno nisi ništa radio pa da možeš zaraditi. Možeš ga smatrati stjecanjem kapitala darovanjem (jer platio ga nisi), ali da bi to sa darovanjem funkcioniralo po našem poreznom zakonu, trebao bi imati darovni ugovor, i podatke od "darovatelja" koji zapravo vjerojatno ne postoji kao fizička ili pravna osoba i koje u praksi nemaš ako i postoji, tako da je tu Porezna jasno stavila previše nepremostivih prepreka da bi se to u praksi moglo tako voditi.
- kako se plaća porez na stake?
Isto tako, nedefinirano, i nisu odgovorili na postavljeno pitanje.
Osobno bih ga smatrao ili kamatom (kao kod kamata na štednju) ili dividendom (jer se može tumačiti da si jedan od dioničara u DAO-u). Oboje je 10%+prirez, samo je malo različita papirologija i rok u kojem to moraš prijaviti i platiti; za kamate je unutar 30 dana, a za dividende ako se dobro sjećam unutar 8 dana.
Tu bih radije išao na kamate, čisto zbog dužeg perioda, jer onda možeš grupirati prihode od 30 dana u jednu prijavu, što je 4 puta manje prijava od dividendi. I tih 12 prijava godišnje je daleko previše da bude praktično. Zadnjih nekoliko godina sam prijavljivao kamate iz inozemstva preko JOPPD-a, doduše ne za staking, nego za posuđivanje kolaterala na exchange-u, i na kraju sam od ove godine odustao od te vrste zarade između ostalog i jer je jednostavno preveliki pain in the ass to prijavljivati svaki mjesec na određeni dan.
Kratki rant - u zakonu piše da kamate treba prijaviti unutar 30 dana, a ne mjesec dana, pa sam prijavljivao svakih 29 dana da budem siguran da sam po zakonu, iako su mi i u samoj Poreznoj rekli da radije prijavljujem mjesečno. Ali to što su mi oni rekli ne znači da me nekakva revizija neće zajebavati da sam kasnio s prijavom i plaćanjem i obračunati mi neke kamate. Već sam imao situaciju gdje su mi zaračunali neke sitne kamate jer sam kasnio jedan dan s plaćanjem, što sam otkrio kad sam greškom preplatio jedan od tih JOPPD-ova pa me e-Porezna počela gnjaviti da imam preplatu svaki put kad se ulogiram. U Poreznoj su me uputili da odem u e-Poreznu i zatražim isplatu preplate na tekući, pa mi e-Porezna to nije dala jer imam "neplaćene kamate" od neke 3 kune. Onda sam popunio zahtjev da se od preplate vrate kamate, koji već zadnja 6 mjeseci stoji neodrađen, te i dalje ne mogu zatražiti povrat od tih 200 kn preplate. U međuvremenu sam tri puta bio u Poreznoj i još to nismo uspjeli riješiti. Moje vrijeme potrošeno na to inače košta daleko više od tih 200 kn, ali eto, ne postoji način da Poreznoj poklonim te novce i da me jednostavno prestanu maltretirati.
- ono što me muči je što ja kad gledam svoje trejdove kojih i nema previše, imam dva problema; nisam pratio nigdje slanje btc sa raznih walleta na burzu pa je fifo sad malo zajeban za rekonstrukciju.
Drugo, dosta toga je propalo (cryptopia npr), pa ako bi priložio samo izlist trejdova sa jedne burze, ispalo bi da imam više btc-a nego imam u stvarnosti, što može pobuditi sumnju. A i trejdove je teško podesiti tako da dobiješ baš onoliko crypta koliko vadiš van. A zapravo ne želiš varati na porezu
Nisi jedini s tim problemima.
- i za kraj, pazi ovo; netko kupi 1 btc za 100 usd, trejda, gubi i dobiva godinama, i opet završi na 1 btc koji sada vrijedi 100.000 btc. Fifo nije vodio. Unovči btc, oslobođen je poreza radi više od 2g, ali će svejedno popušiti kaznu jer nije vodio fifo?
U teoriji da, u praksi, teško će ti to dokazati ako im sam pod nos ne gurneš dokumentaciju koja te kompromitira. Budući da smo država gdje te Porezna i glupi zakoni praktički tjeraju da falsificiraš i budeš lopov, predlažem ti da u takvom slučaju daš dokaz da si kupio 1 BTC i prodao 1 BTC, a ostalo jednostavno - ignoriraš. Ovim komentarom vjerojatno BTW radim kazneno djelo jer te pozivam da napraviš porezni prekršaj ili tako nešto...
Nego, ima još gori hrkljuš: ako znaš da je netko iz HR, i znaš neku njegovu staru BTC (ili koju već) adresu, i hoćeš ga vrlo jednostavno i efikasno sjebati, pošalješ mu par lipa na tu adresu. Nakon što prođe zakonski rok tokom koje to treba prijaviti i platiti porez na to, budući da ziher ne provjerava stanje svoje adrese svaki dan, prijaviš ga Poreznom USKOK-u.
Ili, ako fakat prati sve svoje adrese i potrudi se platiti, nema problema, pošalji mu po jedan Satoshi svaki dan. Pa nek prijavljuje dok ne popizdi. Doslovce možeš nekome napraviti porezni DDoS napad, ili složiti poreznu minu, naravno ako Porezna ikada to krene kažnjavati, što zasad koliko znam ne rade.