Bitcoin Forum
August 21, 2024, 09:12:49 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Care este a doua moneda FIAT pe care ati dori sa o puteti tranzactiona pe BTCXchange.ro
EUR
USD

Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 »  All
  Print  
Author Topic: BTCXChange.RO - Un Exchange Romanesc / Thread Official!  (Read 36322 times)
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 26, 2014, 12:35:00 PM
 #301

Initiativa extrem de buna de a adauga si usd si euro. De asemenea felicitari pentru acest exchange si serviciile oferite: ferificare rapida, transferuri rapide si fara probleme.

-disclaimer-
  Nu este reclama pentru site, doar parerea mea de utilizator. Nu am volum mare de tranzactii facute si am inceput relativ de curand sa folosesc exchange'ul. Cand voi avea ceva de reclamat, la fel, nu voi ezita sa aduc la cunostinta.
-disclaimer-
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
June 27, 2014, 05:27:38 AM
 #302

Buna ziua !

Am remarcat de f.f.f.f. multe ori ca pretul la BTC prezentat de siteul Dvs este eronat.

Eu ma orientez dupa http://preev.com/ , care acum indica $585.6 pentru 1 BTC si e in crestere !
La Dvs este "intzepenit" la 1774 RON (de aseara (!!) cred)
Conform http://www.cursbnr.ro/  rezulta ca aveti un curs de doar $550.85 pentru 1 BTC
Nu mai dau printscreen ca sa dovedesc ca nu vb prostii, dar diferenta este foarte mare, si nu cred ca ar conveni nimanui sa vanda la Dvs.

Puteti regla acest neajuns, sa afisati pretul in timp real al BTC ? Daca ati putea face si in USD treaba asta ar fi si mai bine !


Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 27, 2014, 09:26:13 AM
 #303

Buna ziua !

Am remarcat de f.f.f.f. multe ori ca pretul la BTC prezentat de siteul Dvs este eronat.

Eu ma orientez dupa http://preev.com/ , care acum indica $585.6 pentru 1 BTC si e in crestere !
La Dvs este "intzepenit" la 1774 RON (de aseara (!!) cred)
Conform http://www.cursbnr.ro/  rezulta ca aveti un curs de doar $550.85 pentru 1 BTC
Nu mai dau printscreen ca sa dovedesc ca nu vb prostii, dar diferenta este foarte mare, si nu cred ca ar conveni nimanui sa vanda la Dvs.

Puteti regla acest neajuns, sa afisati pretul in timp real al BTC ? Daca ati putea face si in USD treaba asta ar fi si mai bine !




Pretul nu au cum sa'l regleze ei deoarece este stabilit de cerere si oferta. Daca vei cumpara tu de pe exchange cu 1900 vei vedea ca pretul se modifica. Nu platforma stabileste pretul ci utilizatorii ei.
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
June 27, 2014, 02:42:20 PM
Last edit: June 27, 2014, 03:05:45 PM by crocko
 #304

Buna ziua !

Am remarcat de f.f.f.f. multe ori ca pretul la BTC prezentat de siteul Dvs este eronat.

Eu ma orientez dupa http://preev.com/ , care acum indica $585.6 pentru 1 BTC si e in crestere !
La Dvs este "intzepenit" la 1774 RON (de aseara (!!) cred)
Conform http://www.cursbnr.ro/  rezulta ca aveti un curs de doar $550.85 pentru 1 BTC
Nu mai dau printscreen ca sa dovedesc ca nu vb prostii, dar diferenta este foarte mare, si nu cred ca ar conveni nimanui sa vanda la Dvs.

Puteti regla acest neajuns, sa afisati pretul in timp real al BTC ? Daca ati putea face si in USD treaba asta ar fi si mai bine !




Pretul nu au cum sa'l regleze ei deoarece este stabilit de cerere si oferta. Daca vei cumpara tu de pe exchange cu 1900 vei vedea ca pretul se modifica. Nu platforma stabileste pretul ci utilizatorii ei.

Indiferent de cerere si oferta, undeva trebuie sa fie un pret de referinta pentru Bitcoin, de acord ?
Banuiesc ca asta indica primul camp din imaginea de mai jos:



Conform http://www.cursbnr.ro/: 1 USD = 3.2239 RON
           Conform BTCXchange.ro: 1 BTC = 1794 RON
                                   ----------------------------------------------
                          => 1 BTC la BTCXchange.ro costa:  1794 : 3.2239 = 556.46 USD
Conform http://www.bitcoincharts.com/markets/currency/USD.html :
 Pret Bitstamp: 587.4 USD
    Pret BTC-E: 586.2 USD
   Pret Bitfinex: 587.0 USD

Eu la asta ma refeream ca este o diferenta foarte mare intre preturi.
De unde este scoasa valoarea de 1794 RON  ?





Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
June 27, 2014, 03:41:49 PM
 #305

De unde este scoasa valoarea de 1794 RON  ?

Valoarea respectiva este ultimul pret la care sa executat o tranzactie.

Traducerea a fost modificata cat sa indice mai bine acest lucru.



Lista comenzilor actuale se poate observa la sectiunea Tranzactionare sau Registrul de comenzi.

maok
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 392
Merit: 250


View Profile
June 27, 2014, 03:44:25 PM
 #306


Indiferent de cerere si oferta, undeva trebuie sa fie un pret de referinta pentru Bitcoin, de acord ?
Banuiesc ca asta indica primul camp din imaginea de mai jos:



Conform http://www.cursbnr.ro/: 1 USD = 3.2239 RON
           Conform BTCXchange.ro: 1 BTC = 1794 RON
                                   ----------------------------------------------
                          => 1 BTC la BTCXchange.ro costa:  1794 : 3.2239 = 556.46 USD
Conform http://www.bitcoincharts.com/markets/currency/USD.html :
 Pret Bitstamp: 587.4 USD
    Pret BTC-E: 586.2 USD
   Pret Bitfinex: 587.0 USD

Eu la asta ma refeream ca este o diferenta foarte mare intre preturi.
De unde este scoasa valoarea de 1794 RON  ?
cine are cont la stamp poate sa profite de diferenta asta, sansa buna pt arbitrage

QRKHn6UK3ToS53V6jD1rYWRYS4mxQ1mako
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▀▄▀▄▀ Quark core wallet updates  ▀▄▀▄▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 27, 2014, 03:55:08 PM
 #307

Buna ziua !

Am remarcat de f.f.f.f. multe ori ca pretul la BTC prezentat de siteul Dvs este eronat.

Eu ma orientez dupa http://preev.com/ , care acum indica $585.6 pentru 1 BTC si e in crestere !
La Dvs este "intzepenit" la 1774 RON (de aseara (!!) cred)
Conform http://www.cursbnr.ro/  rezulta ca aveti un curs de doar $550.85 pentru 1 BTC
Nu mai dau printscreen ca sa dovedesc ca nu vb prostii, dar diferenta este foarte mare, si nu cred ca ar conveni nimanui sa vanda la Dvs.

Puteti regla acest neajuns, sa afisati pretul in timp real al BTC ? Daca ati putea face si in USD treaba asta ar fi si mai bine !




Pretul nu au cum sa'l regleze ei deoarece este stabilit de cerere si oferta. Daca vei cumpara tu de pe exchange cu 1900 vei vedea ca pretul se modifica. Nu platforma stabileste pretul ci utilizatorii ei.

Indiferent de cerere si oferta, undeva trebuie sa fie un pret de referinta pentru Bitcoin, de acord ?
Banuiesc ca asta indica primul camp din imaginea de mai jos:



Conform http://www.cursbnr.ro/: 1 USD = 3.2239 RON
           Conform BTCXchange.ro: 1 BTC = 1794 RON
                                   ----------------------------------------------
                          => 1 BTC la BTCXchange.ro costa:  1794 : 3.2239 = 556.46 USD
Conform http://www.bitcoincharts.com/markets/currency/USD.html :
 Pret Bitstamp: 587.4 USD
    Pret BTC-E: 586.2 USD
   Pret Bitfinex: 587.0 USD

Eu la asta ma refeream ca este o diferenta foarte mare intre preturi.
De unde este scoasa valoarea de 1794 RON  ?








    Pretul de referinta este ultimul pret la care s'a incheiat o tranzactie (adica doi oameni au cazut de acord ca asta este pretul pentru un BTC si unul a vandut la acel pret iar altul a cumparat) si asta iti afiseaza acolo unde arati tu. De ce nu intelegi ca acest pret este stabilit de utilizatori, nu de platforma. Platforma nu vinde si nu cumpara nimic, doar face legatura intre vanzatori si cumparatori. La fel se intampla si pe Bitstamp si pe BTC-e. Incearca sa intelegi, nu este atat de greu.
    Ca sa iti dau un exemplu concret, poate iti este mai usor asa: Daca tu pui un ordin sa cumperi foarte multi BTC si cumperi din order book pana la pretul de 3000 ron/btc atunci pretul afisat va fi 3000. Dupa aceia daca vine altcineva si vinde la 1800 si altul cumpara pretul afisat se va schimba in 1800.
Sper ca de data asta am fost mai clar, mai bine de atat nu cred ca voi reusi sa explic.
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
June 27, 2014, 11:00:46 PM
 #308

.....................
    Pretul de referinta este ultimul pret la care s'a incheiat o tranzactie (adica doi oameni au cazut de acord ca asta este pretul pentru un BTC si unul a vandut la acel pret iar altul a cumparat) si asta iti afiseaza acolo unde arati tu. De ce nu intelegi ca acest pret este stabilit de utilizatori, nu de platforma. Platforma nu vinde si nu cumpara nimic, doar face legatura intre vanzatori si cumparatori. La fel se intampla si pe Bitstamp si pe BTC-e. Incearca sa intelegi, nu este atat de greu.
    Ca sa iti dau un exemplu concret, poate iti este mai usor asa: Daca tu pui un ordin sa cumperi foarte multi BTC si cumperi din order book pana la pretul de 3000 ron/btc atunci pretul afisat va fi 3000. Dupa aceia daca vine altcineva si vinde la 1800 si altul cumpara pretul afisat se va schimba in 1800.
Sper ca de data asta am fost mai clar, mai bine de atat nu cred ca voi reusi sa explic.

Hai sa iti dau si eu un exemplu ca sa intelegi ce am vrut sa zic.
Presupunem ca te duci la piata cu cirese ca sa le vinzi, iar acolo toata lumea vinde cu 10 lei/kg
Unii vand mai scump 12 lei, altii mai ieftin 9 lei, dar majoritatea vinde cu 10 lei. Nu se poate numi in cazul asta pretul de 10 lei pret de referinta pt ciresele din acea piata ? Poate numesc eu gresit "pret de referinta", o fi vreo alta denumire.
Prin extrapolare, am presupus la fel si pentru Bitcoin.


Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 28, 2014, 12:31:40 AM
 #309

.....................
    Pretul de referinta este ultimul pret la care s'a incheiat o tranzactie (adica doi oameni au cazut de acord ca asta este pretul pentru un BTC si unul a vandut la acel pret iar altul a cumparat) si asta iti afiseaza acolo unde arati tu. De ce nu intelegi ca acest pret este stabilit de utilizatori, nu de platforma. Platforma nu vinde si nu cumpara nimic, doar face legatura intre vanzatori si cumparatori. La fel se intampla si pe Bitstamp si pe BTC-e. Incearca sa intelegi, nu este atat de greu.
    Ca sa iti dau un exemplu concret, poate iti este mai usor asa: Daca tu pui un ordin sa cumperi foarte multi BTC si cumperi din order book pana la pretul de 3000 ron/btc atunci pretul afisat va fi 3000. Dupa aceia daca vine altcineva si vinde la 1800 si altul cumpara pretul afisat se va schimba in 1800.
Sper ca de data asta am fost mai clar, mai bine de atat nu cred ca voi reusi sa explic.

Hai sa iti dau si eu un exemplu ca sa intelegi ce am vrut sa zic.
Presupunem ca te duci la piata cu cirese ca sa le vinzi, iar acolo toata lumea vinde cu 10 lei/kg
Unii vand mai scump 12 lei, altii mai ieftin 9 lei, dar majoritatea vinde cu 10 lei. Nu se poate numi in cazul asta pretul de 10 lei pret de referinta pt ciresele din acea piata ? Poate numesc eu gresit "pret de referinta", o fi vreo alta denumire.
Prin extrapolare, am presupus la fel si pentru Bitcoin.




Mda, nu stiu ce ar mai fi de zis... gandeste'te in felul urmator, poate o sa reusesti sa intelegi prin asociere cu ciresele: Daca marea majoritate vind chilogramul de cirese cu 10 lei dar nimeni nu cumpara si sunt doar cativa care vand cu 5 lei si toate tranzactiile se fac (intre vanzatorii de cirese si cumparatori) la 5 lei atunci asta este pretul lor. Nu are nici cea mai mica importanta cat se cere pe un produs si cat se ofera, ceea ce conteaza este acordul la cat se face tranzactia. Eu pot sa cer pe un kilogram de cirese si 100 de lei, si nu numai eu ci si inca 100 de vanzatori pe langa mine, daca nimeni nu este dispus sa ofere acest pret atunci degeaba, nu inseamna ca asta este pretul lor. La fel si in cazul cumparatorilor, pot sa ofere 1 leu pe kilogram ca daca nimenu nu e dispus sa vanda atunci tot nu are nici o importanta. Pretul este stabilit in comun acord atat de vanzatori cat si de cumparatori.
Tu confunzi cand spui "pret de referinta" cu un produs fabricat de cineva care cere un pret fix, cum ar fi o masina pe care fabrica cere un anumit pret. Bitcoinul nu este produs de cineva anume care sa fixeze pretul asa ca el se stabileste pe piata libera in functie de cerere si oferta. Daca incepand de maine absolut nimeni nu este dispus sa dea pe un bitcoin mai mult de 100 de usd iti garantez ca pretul se va autoregla la 100 de usd si tot asta va fi si pretul de referinta. Nu te gandi ca sta cineva cu un registru in mana si hotaraste: azi pretul unui bitcoin va fi de 600 usd si atunci toate exchangeurile vor afisa pretul 600 usd.
In fine, vad ca nu esti lamurit deloc cu pretul asta si cu piata libera dar gandeste'te ca daca ai fi tu ala care detii piata fizica si vin in ea comerciantii sa vanda cirese, crezi ca ai putea stabili tu pretul la care sa se vanda si sa se cumpere? Chiar daca pe o alta piata din alta tara se vand ciresele cu 15 lei kilogramul aici nu conteaza daca toata lumea este de acord sa vanda si sa cumpere cu 10 lei. Este exact aceeasi treaba si pe pietele de bitcoini. Pretul va fi intr'o anumita marja, deoarece daca ar diferi prea mult se face arbitraj, adica unii cumpara de pe piata mai ieftina si vand pe piata mai scumpa, dar facand treaba asta au anumite costuri cum ar fi: transportul cireselor, unele se mai strica, taxe de vama, etc (in cazul bitcoinilor sunt costurile asociate cu comisioanele exchangeurilor, comisioanele bancilor, conversia intre valute) si daca aceste costuri sunt mai mari decat diferenta dintre piete atunci pretul va diferi cu acea suma.
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
July 03, 2014, 09:31:10 AM
 #310

Downtime Mentenanta Programata - 5 - 6 Iulie

Stimati clienti,

Va anuntam efectuarea unei lucrari programate in intervalul 5 - 6 Iulie inclusiv (Sambata, Duminica).

In intervalul mentionat serviciile BTCXchange.ro de depunere/retragere/tranzactionare Bitcoin vor fi dezactivate.

Downtime-ul are ca scop lansarea perechilor XBTEUR, XBTUSD. De asemenea un upgrade general al platformei.

Procesarea comenzilor va fi suspendata pe durata downtime-ului.

BTCXChange.ro va transmite aceasta notificare pentru ca Dumneavoastra sa puteti determina masurile necesare asigurarii continuitatii afacerii.
Regretam inconvenientele pe care aceasta lucrare le poate avea asupra dumneavoastra si va multumim pentru intelegere.

Cu stima,

Echipa Support BTCXchange.ro
madian
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 57
Merit: 0


View Profile
July 08, 2014, 08:20:39 PM
 #311

Felicitari pentru un site corect aranjat si pentru o platforma tehnica ce pare robusta.

Cateva erori/precizari/intrebari:

Site-ul anunta comisioane 0 dar la rubrica de intrebari frecvente este precizat un comision de 0.15%

La efectuarea unui depozit este indicata suma minima de depunere (transfer national/depunere in cont) ca fiind 10 RON iar cateva randuri mai jos se precizeaza ca suma este 100 RON.

Care este diferenta reala intre transferul national si depunerea in cont? Nu amandoua presupun virarea unei sume in contul precizat? sau se refera la faptul ca depunerea in cont presupune deplasarea clientului pana la intesa la ghiseu?

btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
July 09, 2014, 10:38:45 AM
 #312

Felicitari pentru un site corect aranjat si pentru o platforma tehnica ce pare robusta.

Cateva erori/precizari/intrebari:

Site-ul anunta comisioane 0 dar la rubrica de intrebari frecvente este precizat un comision de 0.15%

La efectuarea unui depozit este indicata suma minima de depunere (transfer national/depunere in cont) ca fiind 10 RON iar cateva randuri mai jos se precizeaza ca suma este 100 RON.

Care este diferenta reala intre transferul national si depunerea in cont? Nu amandoua presupun virarea unei sume in contul precizat? sau se refera la faptul ca depunerea in cont presupune deplasarea clientului pana la intesa la ghiseu?




Multumim pentru precizarile dumneavoastra, Echipa BTCXchange va opera modificarile aferente. Momentan, comisionul de tranzactionare este de 0 %.
Suma minima acceptata pentru depunere nationala/transfer national este de 100 RON, cu un comision aferent de 0.01% dar nu mai putin de 10 RON din suma respectiva.
Transferul national se refera la tranasferul unei sumei de bani direct din contul dumneavoastra (de exemplu prin Internet Banking), iar depunerea in cont presupune deplasarea clientului la ghiseul bancii.


Cu prietenie,
Echipa BTCXchange
leetezt
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
July 25, 2014, 06:02:32 PM
 #313

A cumparat cineva bitcoini de aici? E legit ?
Adibandi
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 345
Merit: 250


View Profile
July 25, 2014, 06:12:52 PM
 #314

Este cel mai legit din Romania, ca si exchange.  Eu doar am vandut, iar banii i-am primit in 24 de ore maxim
leetezt
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
July 25, 2014, 06:28:03 PM
 #315

Dupa ce iti validezi contul, trimitand o copie dupa buletin poti trimite bani si din orice cont bancar? Sau doar din contul bancar pe numele persoanei titulare contului de pe btcXchange.ro - numele de pe buletinul trimis - sper ca am fost destul de clar Smiley
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
July 25, 2014, 06:33:45 PM
 #316

Dupa ce iti validezi contul, trimitand o copie dupa buletin poti trimite bani si din orice cont bancar? Sau doar din contul bancar pe numele persoanei titulare contului de pe btcXchange.ro - numele de pe buletinul trimis - sper ca am fost destul de clar Smiley
din cate stiu doar al titularului  Smiley

maok
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 392
Merit: 250


View Profile
July 27, 2014, 07:15:20 PM
 #317

Dupa ce iti validezi contul, trimitand o copie dupa buletin poti trimite bani si din orice cont bancar? Sau doar din contul bancar pe numele persoanei titulare contului de pe btcXchange.ro - numele de pe buletinul trimis - sper ca am fost destul de clar Smiley
nu am incercat dar cred ca la depuneri ar trebui sa functioneze daca specifici id-ul contului btcxchange la detalii plata, la retrageri sigur nu functioneaza.

QRKHn6UK3ToS53V6jD1rYWRYS4mxQ1mako
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▀▄▀▄▀ Quark core wallet updates  ▀▄▀▄▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
July 28, 2014, 05:10:08 AM
 #318

Dupa ce iti validezi contul, trimitand o copie dupa buletin poti trimite bani si din orice cont bancar? Sau doar din contul bancar pe numele persoanei titulare contului de pe btcXchange.ro - numele de pe buletinul trimis - sper ca am fost destul de clar Smiley
din cate stiu doar al titularului  Smiley

Titularul contului BTCXchange trebuie sa fie aceeasi persoana cu titularul contul deschis la banca.

Cu prietenie,
 Echipa BTCXchange
HrN
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 339
Merit: 250



View Profile
July 30, 2014, 08:38:16 AM
 #319

Merge foarte greu site-ul.. Are momente cand trebuie sa dau refresh de 10 ori sa mi se incarce pagina complet. Acum e down de tot

.()_().
maok
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 392
Merit: 250


View Profile
July 30, 2014, 09:54:34 AM
 #320

Merge foarte greu site-ul.. Are momente cand trebuie sa dau refresh de 10 ori sa mi se incarce pagina complet. Acum e down de tot
La mine merge perfect!

QRKHn6UK3ToS53V6jD1rYWRYS4mxQ1mako
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▀▄▀▄▀ Quark core wallet updates  ▀▄▀▄▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!