Bitcoin Forum
May 02, 2024, 09:27:31 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Emlak Balonu varmı?  (Read 556 times)
Retro Harmony
Copper Member
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 269

View Profile
August 23, 2021, 07:10:33 PM

Emlak asla bir balon değildir. Hele ki Türkiye’de hiç. Türkiye öylesine emlakla iç içe bir ülke ki, kime sorsan piyango çıkarsa ne yaparsın diye, ilk aklına gelen tüm parayla kiralık daire işine girmek olur. Bu kadar içindeyiz sistemin. Fiyatların artması da çok doğal. Demir artıyor, çimento artıyor, PVC pahalanıyor. İnsanlar tabii ki pahalandıracak.
1714642051
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714642051
Reply with quote  #2

1714642051
Report to moderator
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
püsür
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 674

View Profile
August 23, 2021, 07:15:26 PM

Orada yaşamasam da Çerkezköy'den örnek vermek istiyorum. 2018 krizinden beri yeni ev çok az yapılmış. Ondan sonra proje başlamamış, şu anda olanlar hep o kriz öncesi inşaata başlananlar diye duydum. Ve ev çok az bulunuyor. Kiralık ilanı çıktığı gibi tutuluyor. Ama dolar olarak bakarsak herkes zararda. Değer kaybetmiş.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
anonymous3x (OP)
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
August 26, 2021, 05:39:38 AM

Bir ev furyasidir gidiyor parayı madenden maliyetine çıkan ürünlere bağlıyorum.  

Oturcak bir evi nakit alacak param var ancak almayacağım. Ek olarak çok çok fazla param olsa yani parayi koyacak yer bulamayacak noktada olsam, belki kira getirisi için dükkan falan alırım. Dünyada ne alınacak şey biter ne de satılacak böylesi konut ve borsa çılgınlıklarının yaşandığı ortamda madencilik maliyetine kelepirden satılan değerli metallerin hala olması inanılmaz bir şey.

Bir de sevdiğim bir replik var Fight clubtan ne kadar çok şeyi satın alırsanız alın
En nihayetinde sahip olduklarınız sonunda size sahip oluyor Smiley
Retro Harmony
Copper Member
Sr. Member

View Profile
August 26, 2021, 10:17:00 AM

Bir ev furyasidir gidiyor parayı madenden maliyetine çıkan ürünlere bağlıyorum. 

Oturcak bir evi nakit alacak param var ancak almayacağım. Ek olarak çok çok fazla param olsa yani parayi koyacak yer bulamayacak noktada olsam, belki kira getirisi için dükkan falan alırım. Dünyada ne alınacak şey biter ne de satılacak böylesi konut ve borsa çılgınlıklarının yaşandığı ortamda madencilik maliyetine kelepirden satılan değerli metallerin hala olması inanılmaz bir şey.

Bir de sevdiğim bir replik var Fight clubtan ne kadar çok şeyi satın alırsanız alın
En nihayetinde sahip olduklarınız sonunda size sahip oluyor Smiley

Dünya hayatı kısa hocam, insanlar artık paraları önemsiz görüyor bir an önce başlarını koyacakları bir ev arıyorlar. Bunu normal karşılamak lazım evi olmayana kız vermeyecekler neredeyse. Bu ekonomide de ev almak çok zor. Metallerin özellikle altın ve gümüşü hala değersiz bence. Daha yükselebilir dönemleri olabilir. Ev aldıktan sonra altın veya türevlerini biriktirebiliriz.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
August 26, 2021, 10:28:07 AM
Last edit: August 26, 2021, 11:19:01 AM by mhanbostanci
Merited by Retro Harmony (1)

Hayatın kendisi bir balon olmakla birlikte,
kira her ay gelirinin yaklaşık 1/4 ünü ben yemeyeyim sen ye diyerek ev sahibine vermektir.
Bu bağlamda herkes 1 (yazı ile BİR) ev sahibi olmak ister.
Ancak bir kişinin 10-20-30 gayrimenkul alıp bunları kiralaması bence yanlış.
Türkiyede yasa çıkarıp bir kişinin üzerinde 2 den fazla ev olmasını yasaklamak lazım.
Bu durumda mesken fiyatları gayet düşer. herkesler ev sahibi olur gibi geliyor bana.
20 evi olan şahıs ta bir gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kursun. bir kaç personel çalıştırmak zorunda kalsın.
Böylece istihdamı da artırmış oluruz hem.
Retro Harmony
Copper Member
Sr. Member

View Profile
August 26, 2021, 11:46:37 AM

kira her ay gelirinin yaklaşık 1/4 ünü ben yemeyeyim sen ye diyerek ev sahibine vermektir.
Türkiyede yasa çıkarıp bir kişinin üzerinde 2 den fazla ev olmasını yasaklamak lazım.
Bu durumda mesken fiyatları gayet düşer. herkesler ev sahibi olur gibi geliyor bana.
20 evi olan şahıs ta bir gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kursun. bir kaç personel çalıştırmak zorunda kalsın.
Mükemmel bir fikir bu. Keşke herkes böyle mantıklı fikirlerle devlet yönetse. Yasanın çıkması inşaatçıların işine yaramaz. İnşaat deyince de devletin en büyük para kazandığı sektörlerden birisi olduğunu düşünürsek böyle bir kanun çıkaracaklarını hiç zannetmem. Devlet herkesin bir evi arabası olsun isteseydi önce ÖTV diye bir şey üretmezdi.
Myrina
Full Member

Activity: 546
Merit: 154

View Profile
August 26, 2021, 11:53:06 AM

Mükemmel bir fikir bu. Keşke herkes böyle mantıklı fikirlerle devlet yönetse. Yasanın çıkması inşaatçıların işine yaramaz. İnşaat deyince de devletin en büyük para kazandığı sektörlerden birisi olduğunu düşünürsek böyle bir kanun çıkaracaklarını hiç zannetmem. Devlet herkesin bir evi arabası olsun isteseydi önce ÖTV diye bir şey üretmezdi.

Fikrinize bayildim . Bu sayede halk arasinda bu yönden az cok bir seviye birlikteligi olmuş olur. Diger yandan böyle birseyi asla  gundeme dahi getirmezler cünkü ucu yukariya kadar dayanir . Arkadasimizin da dedigi gibi ülke yönetimi insaat üzerine ilerledigi icin bunu icraata dökmeyi birak düsüncelerinden dahi gecirmezler benim görüşümce.
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
August 26, 2021, 12:05:24 PM

Yirmi ev alabilecek parasi olan adam neden böyle sorunlu bir ülke ile uğraşsın ki? Gider başka ülkeden alır evini. Devlet de %45 gelir vergisini anca hayalinde görür.
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
August 26, 2021, 12:45:44 PM

Mantıklı hocam.

Herkesin 1 ev ihtiyacı olmalı doğru katılıyorum. Benim de bir önerim var ;
1 veya 2 evi olandan vergi alınmasın
3 evi olandan evin değerinin yüzde 5 i kadar yıllık vergi alınsın.
3 ve daha fazla evi olanlarda  evlerinin değerinin yüzde 10 u kadar vergi alınsın.
Ve ev değerleri 3 yılda bir yeniden hesaplansın

Bu yeterli olacaktır. Ayrıca devlet her vatandaşının barınma ihtiyacı için doğumunda bir banka hesabı açsın ve babanın çalıştığı aylıktan %1 %2 kadar ödenek kesip bu hesaba yatırsın. Ve bu hesaptaki para yalnızca konut alımında kullanılsın.

Sistemin yararı
Çocuk büyüdüğünde ev parası hazır olacaktır.
Konut fiyatları da aşırı bir sivrilme yaşamayacak.

Gerçekten 40-50 sene yaşadığımız bu dünyada 20-30 senelik vadelerle ev almak hayatınızı ipotek etmek vs ilginç. İyi ki enflasyon var birde enflasyon olmadığını düşünün o alınan krediler mahveder.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
August 26, 2021, 01:14:40 PM

Sosyalist ülke kalmadı sayılır artık dünyada. Bu söylediğiniz sosyalist veya totaliter bir rejimin yapabileceği bir şey olurdu.
Serbest ekonomik modelde bunu dediğiniz gün ülkede yatırım falan kalmaz. Sadece gayrımenkul değil, bütün yatırımlar kaçar. Eğer kaçarsa kaçsın milli sermaye kalır diye düşünenler çıkabilir. Emin olun ilk önce onlar kaçar.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
August 26, 2021, 01:20:52 PM

Hocam yaklaşımınız eleştiriniz doğru fakat çözümünüz çok yanlış. Toplumsal huzuru düşünen gelişmiş Avrupa ülkelerinde bir kişinin isterse 10 evi olsun sorun değil. Fakat kesinlikle emlak vergileri katlanarak artıyor. Bizde vergiler çok düşük. Malı çok olan için Yükselmeli. Yasağa gerek yok.
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
August 26, 2021, 01:28:41 PM

Sosyal devlet, insanlarına ev araba gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılamalı aslında bu yönden Singapur’un yönetimini çok beğeniyorum devlet evi insanlara 99 yıllığına veriyor kişi ölünce devlet evi tekrar başka birilerine veriyor böylece kira gibi bir dertten insanlar kurtulmuş oluyor

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
onko
Full Member

Activity: 492
Merit: 139

1 cent = 1 satoshi

View Profile
August 26, 2021, 08:46:35 PM

Şişirilme var bence, bakın İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde 3+1 daire fiyatlarında minimum tutar 2000 lira olmuş, asgari ücretli adam ne yapsın bu ülkede? Bir ülkenin ferahı, asgari ücretlisinin yaşam kalitesiyle ölçülür bence , fiyatlarda da gereksiz artış var durduk yere evler 500-600 bin olmuş yazık kimse ev alamıyor,

Yani adı üstünde "asgari" ücret. Bu maaşı alan bi adamın 1+0, 1+1 gibi "bireysel" standartları karşılayacak bir eve yönelmesi lazım. 3+1 dediğiniz ev benim bölgemde parasıyla bile yok. İnşaatlar max 2+1.

+'ya da gerek yok, belediye yer yapsın bu kimselere çadırda kalsınlar işte. Ne de olsa eşi çoluğu çocuğu yok bu insanların, birikim yaparak hayallerini gerçekleştirme arzusu da yok. Hoş asgari ücret ile birikim yapılmaz hale geldi memlekette. İnsanlar 70'lerde İstanbul'da tek bir ASGARİ maaş ile 7 çocuk büyütüp bina yapmışlar. 50 sene büyük bir zaman dilimi olsa da, artmayan refah seviyesi ve alınan asgari ücretle bırak sosyalliği hayatta kalmanın bile sihirbazlık haline gelmiş olması hiç bir şekilde iç açıcı görünmüyor.

Bu çerçevede özellikle İstanbul'da ev fiyatları gereksiz şişirilmiştir. Bunun en büyük sebebi de son 10 yılda yatırımcının yarısından fazlasının Arap ağırlıklı yabancı kimseler olmuş olmasıdır. Bahsettiğiniz 1+1 veya 1+0 konseptindeki dairelerin çoğu 3000 sene asgari ücretine denk geldiği için, asgari ücretli sadece 1+1'i manita atmak için günü birlik tutabilir. İşin özü, İstanbul gibi bir yerde yaşayan birisi için az çok komşuluğu temiz olsun, eski bir bina olmasın, serserisi iti kopuğu bitmeyen kenar mahallelerinden olmasın, ileride evlilik ve çocuk olur diye en az 2+1 daire alayım dediği zaman minimum ödeyeceği rakam 1.200.000₺'dir. Bu da anca karı koca doktor maaşı ile ödeyerek satın alabileceğiniz bir düzeydir.

Dolar olarak her ne kadar uygun dursa da, ülkenin %90'ından fazlası dolarla maaş almadığı için fiyatlar saçma sapan bir seviyede. Elinizdeki 100.000-150.000 dolar da yurt dışında para etmediği için mecburen emeklilik hayalleri ege/akdenize kaymaktadır.

Bkz: dolarla mı maaş alıyosunuz

edit: hatta bundan yıllar önce sanırım Maslak Ağaoğlu projesiydi yanılmıyorsam, spiker lansman günü Ali Ağaoğlu'ya soruyor; "Efendim Türkiye gibi geçim derdi olan, maddi seviyesi belli ve dar gelirli ailelerin bolca olduğu bir ülkede 1+1 daireyi 750.000₺'ye (dönemin 300.000$'a yakın tutarı) satmak sizce de mantıksız ve kötü bir durum değil mi?" Ali Ağaoğlu durur mu yapıştırmış cevabı: "İlk günden 1+1'lerin tamamı tükendi."  Yeni yapılan her daireyi birileri alıyor ama bu kişilerin asgari ücretli olmadığı kesin.
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
August 26, 2021, 10:15:54 PM

+'ya da gerek yok, belediye yer yapsın bu kimselere çadırda kalsınlar işte. Ne de olsa eşi çoluğu çocuğu yok bu insanların, birikim yaparak hayallerini gerçekleştirme arzusu da yok. Hoş asgari ücret ile birikim yapılmaz hale geldi memlekette. İnsanlar 70'lerde İstanbul'da tek bir ASGARİ maaş ile 7 çocuk büyütüp bina yapmışlar. 50 sene büyük bir zaman dilimi olsa da, artmayan refah seviyesi ve alınan asgari ücretle bırak sosyalliği hayatta kalmanın bile sihirbazlık haline gelmiş olması hiç bir şekilde iç açıcı görünmüyor.

Bu çerçevede özellikle İstanbul'da ev fiyatları gereksiz şişirilmiştir. Bunun en büyük sebebi de son 10 yılda yatırımcının yarısından fazlasının Arap ağırlıklı yabancı kimseler olmuş olmasıdır. Bahsettiğiniz 1+1 veya 1+0 konseptindeki dairelerin çoğu 3000 sene asgari ücretine denk geldiği için, asgari ücretli sadece 1+1'i manita atmak için günü birlik tutabilir. İşin özü, İstanbul gibi bir yerde yaşayan birisi için az çok komşuluğu temiz olsun, eski bir bina olmasın, serserisi iti kopuğu bitmeyen kenar mahallelerinden olmasın, ileride evlilik ve çocuk olur diye en az 2+1 daire alayım dediği zaman minimum ödeyeceği rakam 1.200.000₺'dir. Bu da anca karı koca doktor maaşı ile ödeyerek satın alabileceğiniz bir düzeydir.

Dolar olarak her ne kadar uygun dursa da, ülkenin %90'ından fazlası dolarla maaş almadığı için fiyatlar saçma sapan bir seviyede. Elinizdeki 100.000-150.000 dolar da yurt dışında para etmediği için mecburen emeklilik hayalleri ege/akdenize kaymaktadır.

edit: hatta bundan yıllar önce sanırım Maslak Ağaoğlu projesiydi yanılmıyorsam, spiker lansman günü Ali Ağaoğlu'ya soruyor; "Efendim Türkiye gibi geçim derdi olan, maddi seviyesi belli ve dar gelirli ailelerin bolca olduğu bir ülkede 1+1 daireyi 750.000₺'ye (dönemin 300.000$'a yakın tutarı) satmak sizce de mantıksız ve kötü bir durum değil mi?" Ali Ağaoğlu durur mu yapıştırmış cevabı: "İlk günden 1+1'lerin tamamı tükendi."  Yeni yapılan her daireyi birileri alıyor ama bu kişilerin asgari ücretli olmadığı kesin.

Dünyanın hiçbir yerinde Florya sahili 15 dakika, Bakırköy 20 dakika, Üsküdar 38 dakika (Marmaray), okullar 5 dakika, üniversiteler 20 dakika, park 2 dakika, orman 10 dakika olan evler 80000 dolara satılmaz.

Balon olan ev fiyatları değil, maaşlar ve dış politikadır.
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
August 26, 2021, 11:45:43 PM

Türkiye emlak konusunda herkesi davet eden açık bir pazara dönüştüğü için ve yerli halkın alım gücü sürekli olarak düşerek yerin altında gezindiği için biz bir balon olduğu düşüncesine kapılıyoruz.

Asgari ücret ~340$
Memur maaşı ~ 600$
Tecrübeli mühendis maaşı ~ 800$

Bu maaşlar ile yaşamaya çalışan insanlar için ev fiyatları dünya ortalamasına göre ne kadar düşük olursa olsun yabancıların içerisine girdiği bir piyasada alım gerçekleştirmek neredeyse imkansız.

İstanbul için ortalama bir ev fiyatının 100.000$ olduğunu hesaba katarsanız ev alabilmek için asgari ücretlinin 25 sene, bir memurun 14 sene ve bir mühendisin ise 10,5 sene hiç bir harcama yapmadan birikim yapması gerekiyor. Tabi bu süreler boyunca Türk Lirası'nın hiç değer kaybı yaşamadığını ve kişisel gelirlerin dolar bazında hiç değer kaybetmediğini varsayarsak ulaşılabilir oluyor.

Bu kişiler yüksek faizlerle kredi çekmedikleri sürece hayatları boyunca hiç harcamadan çalışsalar bile bir ev sahibi olamıyorlar ve maalesef olamayacaklar. İnsanlar kiracı olmaktan kurtulup bir ev sahibi olabilmek için hayatları boyunca çalışmak zorunda olmamalı. Sadece bir kere yaşayacaklar ve bunu da dört duvardan oluşan bir yapıya sahip olabilmek için harcamamalılar.

Ortalama bir maaş ile çalışan bir yabancı için ise balon olarak gördüğümüz evlere ulaşma süresi sadece 2 sene.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
püsür
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 674

View Profile
August 27, 2021, 09:43:36 PM

Türkiye emlak konusunda herkesi davet eden açık bir pazara dönüştüğü için ve yerli halkın alım gücü sürekli olarak düşerek yerin altında gezindiği için biz bir balon olduğu düşüncesine kapılıyoruz.

Asgari ücret ~340$
Memur maaşı ~ 600$
Tecrübeli mühendis maaşı ~ 800$

Bu maaşlar ile yaşamaya çalışan insanlar için ev fiyatları dünya ortalamasına göre ne kadar düşük olursa olsun yabancıların içerisine girdiği bir piyasada alım gerçekleştirmek neredeyse imkansız.

İstanbul için ortalama bir ev fiyatının 100.000$ olduğunu hesaba katarsanız ev alabilmek için asgari ücretlinin 25 sene, bir memurun 14 sene ve bir mühendisin ise 10,5 sene hiç bir harcama yapmadan birikim yapması gerekiyor. Tabi bu süreler boyunca Türk Lirası'nın hiç değer kaybı yaşamadığını ve kişisel gelirlerin dolar bazında hiç değer kaybetmediğini varsayarsak ulaşılabilir oluyor.

Bu kişiler yüksek faizlerle kredi çekmedikleri sürece hayatları boyunca hiç harcamadan çalışsalar bile bir ev sahibi olamıyorlar ve maalesef olamayacaklar. İnsanlar kiracı olmaktan kurtulup bir ev sahibi olabilmek için hayatları boyunca çalışmak zorunda olmamalı. Sadece bir kere yaşayacaklar ve bunu da dört duvardan oluşan bir yapıya sahip olabilmek için harcamamalılar.

Ortalama bir maaş ile çalışan bir yabancı için ise balon olarak gördüğümüz evlere ulaşma süresi sadece 2 sene.

Yabancılar istanbul'da gerçekten elini kolunu sallaya sallaya bisiklet alır gibi ev alıyor. Sitede hiç arap yoktu. Bu sene 4 tane gelmiş. Hepsi de altın varaklı iğrenç şekilde döşemişler evlerinin içini.

Çocukları çoktan diğer çocukların huzurunu bozdu. Iraklı bi aile var çocukları gerçekten maganda gibi daha 6-7 yaşında. Kız desen küçücük yolda son sürat bisiklete biniyor, kaç kişiye çarpmış. İnsanı ırkçı olmaya zorluyorlar. Bunlara gerçekten ama gerçekten ev satılmasını ve oturum izni ya da vatandaşlık verilmesini aklım almıyor. Bu rezil insanların ülkeye getireceği 250.000 dolara mı kalmış olmamızı gerçekten yüreğim kaldırmıyor.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
September 10, 2021, 10:59:09 AM

Geçen yıl millet 0.64'ten kredi çekip ev aldı en kötüsü parayı 1 yılda 2'ye katladı. 100 bin olan olan ev varsa 1 yılda 300 bin olmuştur herhalde. Arsa fiyatları 3'e 4'e katlandı. Şimdi bir ikiye katlanması için belki 3-4 yıl gerekecek. 800 bin olan evin 1.5 milyon olması için belki 10 yıl gerekecek.

Cidden o sıralarda hatırlıyorum emlak almayın vs ekonomi çökecek dolar 10 lira olacak diye herkes dolanıyordu etrafta. Ama gel gör ki krediyi alanlar 1 senede x3 yaptı. Smiley

Şimdi ev alırmıyım asla neden fiyatlar zaten 2 ye 3 e katlanmış. Faizler zaten uçmuş gitmiş. Ama ne gariptir neyin fiyatı uçuyorsa insanlar onun peşine koşuyor. Geçen sene 0.64'ten ev dağıtılırken ev peşinde koşmayanlar bu sene faizler düşse de alsak diyor.

Smiley işte bu kişiler faizler düşse de alsak diyorsa bilin ki balon vardır. bu kişiler hayatları boyunca asla kazanamayacak. Şimdi sen güzel kardeşim o evi alsan bile yüksek faizle alacaksın ve o evin 2'ye katlanması için belki 10 yılını vereceksin.

Bu birazda 3 bin dolardan bitcoin almayıp fiyat 20x yaptıktan sonra 60 bin dolardan alıp 120 bini beklemek gibi bir şey galiba. Birde kredili alıyorsun. Vay canına ne güzel yatırım ama.
Velvet78
Legendary
*

Activity: 2324
Merit: 1024

Leading Crypto Sports Betting & Casino Platform

View Profile
September 12, 2021, 04:32:06 AM

Emlak işinde gerçekten büyük kar var. Ama doğru zamanda doğru yerden almak lazım. Özellikle büyük inşaat şirketlerinin yaptığı büyük projelerde topraktan daire alabilirseniz iki sene sonra inşaat bittiğinde en az dört katına ulaşmış oluyorsunuz koyduğunuz paranın. Para bu şekilde kazanılıyor arkadaşlar açıkçası bu yöntemle zengin olan çok insan tanıdım ben o yüzden emlak sektörünün de balon olduğunu düşünmüyorum.

..Stake.com..   ▄████████████████████████████████████▄
   ██ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ██  ▄████▄
   ██ ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀ ██████████ ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀ ██  ██████
   ██ ██████████ ██      ██ ██████████ ██   ▀██▀
   ██ ██      ██ ██████  ██ ██      ██ ██    ██
   ██ ██████  ██ █████  ███ ██████  ██ ████▄ ██
   ██ █████  ███ ████  ████ █████  ███ ████████
   ██ ████  ████ ██████████ ████  ████ ████▀
   ██ ██████████ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ██████████ ██
   ██            ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀            ██ 
   ▀█████████▀ ▄████████████▄ ▀█████████▀
  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███  ██  ██  ███▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
 ██████████████████████████████████████████
▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄
█  ▄▀▄             █▀▀█▀▄▄
█  █▀█             █  ▐  ▐▌
█       ▄██▄       █  ▌  █
█     ▄██████▄     █  ▌ ▐▌
█    ██████████    █ ▐  █
█   ▐██████████▌   █ ▐ ▐▌
█    ▀▀██████▀▀    █ ▌ █
█     ▄▄▄██▄▄▄     █ ▌▐▌
█                  █▐ █
█                  █▐▐▌
█                  █▐█
▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█
▄▄█████████▄▄
▄██▀▀▀▀█████▀▀▀▀██▄
▄█▀       ▐█▌       ▀█▄
██         ▐█▌         ██
████▄     ▄█████▄     ▄████
████████▄███████████▄████████
███▀    █████████████    ▀███
██       ███████████       ██
▀█▄       █████████       ▄█▀
▀█▄    ▄██▀▀▀▀▀▀▀██▄  ▄▄▄█▀
▀███████         ███████▀
▀█████▄       ▄█████▀
▀▀▀███▄▄▄███▀▀▀
..PLAY NOW..
xzone
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1482

View Profile
September 12, 2021, 05:09:40 AM

Bulunduğum şehirde öğrencilerin de gelmesiyle birlikte boş ev kalmadı. Birkaç gündür girdiğim ortamlarda ve çevremde duyduklarıma üzülüyorum. Gençler dakikada bir sahibinden.com'daki ilan sayfasını yeniliyor, facebookta ev arkadaşı olabileceği birilerini arıyor. Hem de kira ücretleri geçen sene ortalama 1000 lira olan mahallelerde şu anda 2000 lira. 1500 lira etmeyecek eve 2500 lira kira istese anında tutulacak çünkü arz yok, talep inanılmaz boyutta Smiley

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
chemist35
Member
**

Activity: 924
Merit: 36

★777Coin.com★ Fun BTC Casino!

View Profile
September 12, 2021, 09:25:57 AM

Su an kredılerden dolayı cok balon yok sankı kredıler dusukken 600 bın ıstedıgı daıreye ıkı gun once 495 bıne satan apartmandan bır komsumuz oldu alan satan olmayınca fıyat dusuyo kredıler dusunce fırsatcılar cogalıyo balon deıl fırsatcılık var

Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  

Jump to: