Bitcoin Forum
May 02, 2024, 12:50:59 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4]  All
  Print  
Author Topic: Emlak Balonu varmı?  (Read 556 times)
Korkunchortlak
Jr. Member
*

Activity: 198
Merit: 2

View Profile
September 22, 2021, 08:02:20 AM

Balon bu sefer güzel şişti yalnız Wink
1714654259
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714654259
Reply with quote  #2

1714654259
Report to moderator
"If you don't want people to know you're a scumbag then don't be a scumbag." -- margaritahuyan
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
MK-74
Legendary
*

Activity: 1246
Merit: 1194

View Profile
September 22, 2021, 08:59:49 AM

Emlak balonu var beyler ve çok sağlam geliyor diyolar bizdeki patlamadı ama Çin'in en büyük gayri menkul şirketi Evergrande patlamış ödemelerini yapamıyor ve bunun domino etkisi yaratacağını söylüyorlar. 300 Milyar dolarlık bir borç söz konusu ve şuan bütün borsaları olumsuz etkilemekte.
Bitcoin bu sebeple düşüyor.

https://tr.euronews.com/2021/09/21/cin-deki-evergrande-krizi-yeni-bir-finansal-cokusun-habercisi-mi

2 ay önce ~700'e satılan evleri şimdi ~915 yapmışlar ve alacak enayi bekliyorlar. Bu evler kışın düzeltme yer ama 700'ün altına düşmez.

Tek çocuk dönemi yaşamış Çin ile, fütursuzca üreyen ve nüfusunun 1/8'i kadar göç almış bi ülkedeki emlak balonu bir olamaz.

Yanlış bir yazımım olmuş Smiley bizdede balon var demişim ama yanlış demişim burayı düzelteyim.

Düzeltme yiyen evlerin genelde boş olan evler olacağını düşünüyorum mütahitler elden çıkarmak için indirime gidebilir ama dediğiniz gibi 700 ü 900 yapıp sonra 700 ün altına düşmez, düştü ben aldım diyende yalan söylüyordur.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK   
          100%   MULTICHARGER   
anonymous3x (OP)
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
September 22, 2021, 11:35:56 AM

Ne konut ne borsa tarafı bulaşılacak gibi değil. Zaten borsalarda balinalar toptan malda, 1.5 senedir bekliyorlar hacim oluşsada satsak diye. Konut tarafında da küçük yatırımcı pek yok. Dikkatli incelerseniz konut sahipliği oranı günden güne düşüyor.

Yani fiyatları arttıran doğrudan balinalar. Azınlıkta toplanıyor servet.

Peki her yerde yüksek enflasyon borsalarda hiperenflasyon varken fiyatı artmayan ne var ? Onu bulmak lazım. Çünkü onu buldugunuzda kaybetme oranınız sıfıra yaklaşıyor.
Korkunchortlak
Jr. Member
*

Activity: 198
Merit: 2

View Profile
September 23, 2021, 02:31:23 PM

İlk kez konut alacaklara kampanyalar yapılmalı o zaman balon falan kalmaz kampanyalardan bile hep zenginler faydalandı yazık devlet ilk kez konut olacak bireylere düşük faizli ve devlet destekli kredi imkanı sunmalı
execijutiere
Legendary
*

Activity: 1400
Merit: 1248

View Profile
September 24, 2021, 07:02:27 PM

Emlak fiyatları uçtu uçtu tutana helal olsun.

Zamanında çok geçmeden pandemiden önce alınan bir ev ile fiyatı tamı tamına en az 2 katına çıkarırdınız Cheesy

kiralar da aynı şekilde zam yedi tabiki.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
1kodumtek7
Full Member

Merit: 161

View Profile
September 24, 2021, 09:41:39 PM

Emlak durumları çok ilginç bir hale bürünmeye başladı. Ev fiyatları dolar bazında hiçbir şeymiş gibi yükseliyor görünüyor ama TL bazında inanılmaz büyük bir artış gerçekleşiyor. Yurtdışında yaşayan bir kişi dolar ya da euro ne olursa olsun çok ucuz fiyatlara ev alabilir Türkiye'de. Ama Türkiye kendi vatandaşı için bir cehenneme dönüyor iyice. Çünkü gitgide ev almak zorlaşıyor. Her beklenilen vakit ev enflasyonu da artmaya devam ediyor ve fiyatlar daha da katlanıyor.
MK-74
Legendary
*

Activity: 1246
Merit: 1194

View Profile
September 24, 2021, 10:40:41 PM

Emlak durumları çok ilginç bir hale bürünmeye başladı. Ev fiyatları dolar bazında hiçbir şeymiş gibi yükseliyor görünüyor ama TL bazında inanılmaz büyük bir artış gerçekleşiyor. Yurtdışında yaşayan bir kişi dolar ya da euro ne olursa olsun çok ucuz fiyatlara ev alabilir Türkiye'de. Ama Türkiye kendi vatandaşı için bir cehenneme dönüyor iyice. Çünkü gitgide ev almak zorlaşıyor. Her beklenilen vakit ev enflasyonu da artmaya devam ediyor ve fiyatlar daha da katlanıyor.

Gurbetçiler ülkede yaşan insanlara neden nankör dediklerini anlıyorsunuzdur, gurbetçiler türkiye çok güzel sizler nankörsünüz diyorlar millete, ama bir tanesi de dönmüyor ülkeye, yok orda kurulu düzeni varmış hikaye komple.
Adam ordan 50bin avro gönderiyor burada 500 binlik ev alıyor 2 senede bir gönderse o parayı devamlı ev alır. Burada ezilen bizim milletimiz yine, hakkımızda hayırlısı.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK   
          100%   MULTICHARGER   
1kodumtek7
Full Member

Merit: 161

View Profile
September 24, 2021, 11:25:20 PM

Gurbetçiler ülkede yaşan insanlara neden nankör dediklerini anlıyorsunuzdur, gurbetçiler türkiye çok güzel sizler nankörsünüz diyorlar millete, ama bir tanesi de dönmüyor ülkeye, yok orda kurulu düzeni varmış hikaye komple.
Adam ordan 50bin avro gönderiyor burada 500 binlik ev alıyor 2 senede bir gönderse o parayı devamlı ev alır. Burada ezilen bizim milletimiz yine, hakkımızda hayırlısı.

Çok haklısınız bu konuda. Gurbetçiler bir bellemişler, "Sizin ülke cennet, biz burada bitiyoruz, sizin ülkede her şey buradan ucuz." gibi söylemleri. Size tabi ki cennet olur ülke. Sonuçta 1 Euro = 10 TL ya da 1 Dolar = 8.86 TL. Vaziyet böyleyken her sene Türkiye'ye gelmeyi ihmal etmiyorlar ki ucuza istediklerini yapıp mutlu mutlu dönsünler. Bizim 1 milyon TL verdiğimiz tırto evlere adamlar 100 bin euro verip sahip olabiliyorlar. Çok üzücü bir durum.
Dolorex
Member
**

Activity: 294
Merit: 49

View Profile
September 25, 2021, 08:35:17 AM

Mesai arkadaşımı ev sahibi evden çıkarıyor.  Güya oğlu  gelecekmiş. Arkadaş 1 aydır ev arıyor. Şu an 750 tl kira veriyor. Ev 3+1 giriş kat doğalgaz çok eski olmayan merkezde ortalama bir ev. 1 aydır görüşmediği emlakçı müteahit ve iş takipçisi kalmadi. Herkes ev yok millet sırada diyor. Bulduğu evler ya 30 yaşında tarihi ev 1000 tl ve üstü ya da merkeze uzak 1200 tl civarı ama yeni evler. Balon malon bilmem de bu süreçte iyice yiprandigina bizzat şahit oluyorum.

coderben
Full Member

Activity: 854
Merit: 113

View Profile
September 25, 2021, 05:05:50 PM

Emlak balonu var mı, bence şu an kesinlikle var. Ev fiyatları son zamanlarda çok büyük bir yükseliş göstermiş durumda. Kutu kadar ev yapma moda oldu bu aralar iyice ve bu evlerin bile fiyatları az buz değil. 100 m2 bile etmeyen evlere 1 milyon lira gibi fiyatlar biçebiliyorlar. Tabi konumla da alakalı bu biraz ama yine de en düşük fiyatları bile çok yüksek seviyelerde. İnsanlar doğrudan parayı verip evi alamayacağı için krediye girmek istiyor. Ama konut kredilerinin de hali ortada. Evin fiyatı taksitlere bölününce o kadar büyük bir faiz biniyor ki toplamda ödenecek para ciddi şekilde artıyor.
anonymous3x (OP)
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
November 24, 2021, 11:54:36 AM
Merited by Vispilio (1), Lachrymose (1)

Şuan ev alacak param var ama bu fiyatlardan ev alacak kadar zengin değilim.

Ev aldım hayırlısı olsun.

Sebepleri:

Dolar bazlı bakıyorum ev fiyatlarına yazın bir köpük olduğunu düşünüyordum ancak şuan köpük sıyrıldı tertemiz alım fırsatı olduğunu düşündüm.
Dolar kuru artınca evler %30 iskontaya çıktı bende bir miktar nakit bozup evi aldım.

Örnek:

Yazın 45.000  dolar istenen evi 34.000 dolara almış bulunmaktayım. Yaklaşık dolar bazında %20 indirim yapar benim açımdan.
illetyus
Sr. Member

Activity: 1148
Merit: 367

View Profile
November 24, 2021, 02:49:47 PM

Şuan ev alacak param var ama bu fiyatlardan ev alacak kadar zengin değilim.

Ev aldım hayırlısı olsun.

Sebepleri:

Dolar bazlı bakıyorum ev fiyatlarına yazın bir köpük olduğunu düşünüyordum ancak şuan köpük sıyrıldı tertemiz alım fırsatı olduğunu düşündüm.
Dolar kuru artınca evler %30 iskontaya çıktı bende bir miktar nakit bozup evi aldım.

Örnek:

Yazın 45.000  dolar istenen evi 34.000 dolara almış bulunmaktayım. Yaklaşık dolar bazında %20 indirim yapar benim açımdan.

Hayırlı olsun. Bende bu sıralar ev alma düşüncesindeyim. Bende aynı şekilde olaya dolar bazlı bakıyorum. Dolar ralli yaptı fakat ev fiyatlarına anlık olarak yansımadı. Ev fiyatlarına yansıma biraz daha yavaş oluyor. Şu sıralar fırsattan istifade edip bir tane ev almak istiyorum.

---

Önümüzdeki yıllarda sosyal adalet iyice raydan çıkacağını düşünüyorum. Ev bir insanın özgür olabilmek için ihtiyaç duyduğu en temel gereksinimlerden bir tanesi. İnsanları köle olarak çalıştırmak için en temel ihtiyaçlara olan erişimi zorlaştırılır. Örneğin gıda fiyatlarına bir bakın. Asgari ücret ile sadece yemek yiyebiliyorsunuz.
Barınma temel ihtiyacı ise pek çok kişi ömür boyu birikim yapmak zorunda.

Ev ve Gıda fiyatları stratejik bir olay. Eğer insanlar bunlara kolay ulaşırsa onları zor şartlarda ucuza çalıştırmak zor olur.
Fakat bunlara ulaşamazlarsa sadece barınma ve yiyecek karşılığı zor şartlarda çalışmaya razı geleceklerdir.

Sosyal adalet dip yapacağı için nüfusun büyük bir bölümünün ev sahibi olma imkanı günümüzde olduğundan zamanla daha zor hale geleceğini düşünüyorum.

Pages: « 1 2 3 [4]  All
  Print  

Jump to: