Bitcoin Forum
May 06, 2024, 03:50:21 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Cont pe binance  (Read 333 times)
geordan173 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 32
Merit: 4


View Profile
September 04, 2021, 05:43:41 PM
 #1

Salut grup, dupa ce am intrat pe forum si am investit cateva zile in a citi putin cateva topicuri, as avea o intrebare:
Mi am facut cont pe binance si l am verificat acum 1-2 luni cand nu dura asa mult la ei, insa m am razgandit in a mai investi exchange uri centralizate avand la mine in orase cateva ATM-uri. Daca sterg contul, eu nefacand nici o investitie, din cate stiu datele mele vor ramane in continuare la ei? As vrea niste sugestii/pareri pe tema asta, avand in vedere ca sunt persoane mult mai exprimentate decat mine, eu fiind inca destul de tanar, dar cu o pofta mare de cunoastere.
1715010621
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715010621

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715010621
Reply with quote  #2

1715010621
Report to moderator
"Governments are good at cutting off the heads of a centrally controlled networks like Napster, but pure P2P networks like Gnutella and Tor seem to be holding their own." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715010621
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715010621

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715010621
Reply with quote  #2

1715010621
Report to moderator
1715010621
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715010621

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715010621
Reply with quote  #2

1715010621
Report to moderator
1715010621
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715010621

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715010621
Reply with quote  #2

1715010621
Report to moderator
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6575


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
September 05, 2021, 06:25:50 AM
 #2

Da, din pacate, daca ai facut aceasta greseala, timpul inapoi nu mai poate fi dat. Orice procesator de date personale iti pastreaza datele de la cateva luni la cativa (5) ani, in eventualitatea in care le solicita autoritatile. Chiar si invocand GDPR. Cu GDPR nu le mai dau tertilor, nu te mai deranjeaza cu email-uri, cu mesaje (adica nu mai au acces la datele tale nici alte departamente ale institutiei respective, cu exceptia departamentului juridic) insa datele tot acolo raman.

Eventual, poti incerca sa-i convingi sa ti le stearga definitiv motivand prin faptul ca nu ai facut tranzactii (asta daca intr-adevar nu ai facut tranzactii), insa sperantele sunt slabe, mai ales la un exchange mare, precum Binance...

dupa ce am intrat pe forum si am investit cateva zile in a citi putin cateva topicuri, as avea o intrebare

Cu parere de rau, observ ca nu ai citit si topic-ul (-urile) meu (mele) unde am scris de nenumarate ori ca "datele personale de aceea se numesc asa, intrucat ele sunt personale si doar tu ar trebui sa le ai. Si, odata predate, ele nu mai sunt personale si nici nu mai pot deveni vreodata personale"...

Acum, raul e deja facut. Macar pe viitor nu-ti mai preda nicaieri datele personale... Si, cred ca aceste topic-uri scrise de 1miau, kevin si de mine, te vor ajuta (recomamd sa citesti si toate postarile din fiecare topic):

- Bitcoin: visul avut de Cypherpunks, de libertarieni și de crypto-anarhiști
- 12 ani mai tarziu si oamenii tot nu stiu cum se foloseste Bitcoin/la ce-i ajuta
- Guvernul vine! ANAF si DIICOT ii urmaresc pe traderi
- Cryptocurrency vs digital money issued by the state
- The Crypto Anarchist Manifesto - We all should read it
- Governs try to limit access of public to information and freedom since ages
- Phil Zimmermann's thoughts about PGP - We all should read them
- When the govern wants to hold your private keys
- The call for Julian Assange || The WikiLeaks Manifesto - We all should read it
- De ce este important să nu spuneți nimănui despre cât crypto dețineți
- De ce procesul KYC este unul deosebit de periculos – și inutil
- KYC este periculos si nefolositor.. insa Monero rezolva acest lucru partial.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
September 05, 2021, 08:37:32 AM
 #3

Multumesc pentru link-uri, Gazeta.

Problema pe care eu o vad e faptul ca nimeni nu iti poate asigura, chiar si in cazul in care tu ceri in mod expres sa iti stearga datele personale folosindu-te de GDPR, ca datele tale intr-adevar sunt eliminate. Din propria experienta pot spune ca daca datele tale au ajuns la o parte terta, e foarte greu sa le mai opresti din a se raspandi.

Lucrurile sunt si mai ingrijoratoare de atat: folosesc aproape zilnic cartele SIM de unica folosinta si datele mele au ajuns la parti terte fara ca eu macar sa imi fi dat vreodata acordul ca datele mele sa fie procesate. Odata ce le lansezi catre cineva, eu unul consider ca e aproape imposibil sa opresti raspandirea lor.

Tot ce poti face e sa le trimiti o cerere de stergere a datelor personale. Vezi ce iti raspund si eventual poti solicita si o lista de parteneri sau parti terte carora au fost distribuite datele tale prin Binance.
geordan173 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 32
Merit: 4


View Profile
September 05, 2021, 12:16:09 PM
Last edit: September 05, 2021, 02:04:54 PM by geordan173
 #4

Multumesc tuturor pentru raspuns, mi-ati clarificat anumite banuieli, eram mai la inceput cand am facut contul, dar asta e, din greseli invatam si incercam sa nu le mai repetam..

UPDATE:
am vorbit cu ei si se pare ca binance nu are functia de stergere a contului, ci doar de a-l dezactiva
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
September 05, 2021, 01:34:39 PM
 #5

acum ca l dezactivezi ca l lasi asa tot aceeasi efect obtii.
las o asa si mergi inainte.
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6575


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
September 05, 2021, 04:37:41 PM
 #6

Multumesc pentru link-uri, Gazeta.

Cu placere, oricand Smiley

Problema pe care eu o vad e faptul ca nimeni nu iti poate asigura, chiar si in cazul in care tu ceri in mod expres sa iti stearga datele personale folosindu-te de GDPR, ca datele tale intr-adevar sunt eliminate.

Dap, nu poti avea aceasta certitudine niciodata... Poti doar sa speri ca oamenii vor respecta legea. Eventual, ai putea sa-i dai in judecata (desi si ei, la randul lor, ar trebui sa beneficieze de prezumtia de nevinovatie, nu?) si sa iti dea o hartie scrisa negru pe alb ca intr-adevar ti-au sters datele. Daca le-au sters, pierzi cheltuielile de judecata si aia e. Dar daca nu le stersesera, si esti contactat in continuare de terti, ai putea sa-i dai iar in judecata  in baza deciziei anterioare, si ar avea mult de pierdut. Dar ar fi fantastic de greu de probat ca tertii care te contacteaza au datele de la ei si nu de la altcineva la care ti-ai dat datele...

Din propria experienta pot spune ca daca datele tale au ajuns la o parte terta, e foarte greu sa le mai opresti din a se raspandi.

Lucrurile sunt si mai ingrijoratoare de atat: folosesc aproape zilnic cartele SIM de unica folosinta si datele mele au ajuns la parti terte fara ca eu macar sa imi fi dat vreodata acordul ca datele mele sa fie procesate. Odata ce le lansezi catre cineva, eu unul consider ca e aproape imposibil sa opresti raspandirea lor.

Tot ce poti face e sa le trimiti o cerere de stergere a datelor personale. Vezi ce iti raspund si eventual poti solicita si o lista de parteneri sau parti terte carora au fost distribuite datele tale prin Binance.

Eu am trait alta experienta, care m-a convins de faptul ca nici macar autoritatile nu prea vor sa te ajute. Anul trecut am fost sunat de cineva, chipurile de la o clinica. La o scurta cautare pe Google se vede ca sunt niste tepari. Dar atunci nu stiam. Pana sa-mi spuna oferta comerciala i-am intrebat eu de unde au numarul meu (imi stiau si numele). Fatuca de la telefon tot turuia ca sa-mi spuna oferta, eu tor ii dadeam inainte cu ale mele, pana mi-a inchis. Am sunat apoi de vreo 50 de ori la acel numar, intr-una, si respingea apelul. Apoi am gasit alt numar, unde le-am spus ca daca nu rezolvam situatia ii reclam la ANSPDCP (https://www.dataprotection.ro/). M-a sunat - chipurile - avocata, careia i-am spus ca daca in 3 zile nu imi confirma stergerea datelor, ii reclam. Amenzile consistente, de pana la 20.000€ sau pana la 4% din cifra anuala de afaceri, sunt de natura sa sperie orice entitate, iar avocata era la curent cu nivelul la care pot ajunge. Am intrebat-o si de unde au datele si mi-a raspuns franc: nu stia, dar au cumparat o multime de baze de date de la diverse firme. Voilà! In final mi-a promis ca in 3 zile voi primi confirmarea, fapt ce nu s-a intamplat, nici n-a mai raspuns la telefon, asa ca i-am reclamat.

Am primit email de confirmare a primirii plangerii, toate bune. Peste 2 luni am revenit cu un email sa intreb ANSPDCP de sanatate si mi-au raspuns ca trebuie sa astept 2 luni, si in unele cazuri chiar 3 luni, pentru a primi raspuns. Totodata, mi-au reamintit "cordial" ca ma pot adresa si instantelor si ca tratarea reclamatiilor este, de regula, gratuita (art. 7 alin. 4). Cu alte cuvinte, sa fiu atent ca m-ar putea si taxa, la o adica. Eu le-am spus totusi ca 2 luni trecusera deja si ca voi mai astepta.

Peste 3 luni le-am scris iar. Mi-au confirmat iar ca trateaza problema, odata cu reamintirile "cordiale". Anul asta le-am mai dat un email, prin ianuarie sau februarie - acelasi rezultat.

Intr-un final, prin iunie 2021 (la peste un an distanta), am primit raspunsul final: i-au amendat pentru 3 capete de acuzare - ca nu mi-au dat posibilitatea sa imi exercit drepturile asupra datelor personale, ca nu le-au raspuns nici lor la intrebari (!!!) si inca ceva. Deci oamenii au fost atat de batuti in cap, incat au refuzat dialogul nu doar cu mine, ci si cu autoritatile In fine, asta e alta poveste. Ideea e ca autoritatile mai mult au incercat sa ma descurajeze, iar timpul de peate un an de rezolvare este unul, cu siguranta, penibil. Am ramas cu un gust amar. Mai ales ca mi-au reamintit mereu ca analiza dosarului este "de regula, gratuita".

P.S.: am vazut acum ca au si aparut amenzile aplicate de ANSPDCP pe diverse site-uri. Probabil vor sa braveze cu activitatea lor. Incapatanarea celor de la acea clinica e detaliat si pe avocat.net: https://www.avocatnet.ro/articol_58260/Dac%C4%83-nu-r%C4%83spund-in-timp-util-ANSPDCP-firmele-pot-primi-amenzi-chiar-dac%C4%83-faptele-investigate-nu-sunt-foarte-grave.html. Aparent, au fost taxati doar cu 2000€. Daca intre timp ei au mai dat tepe de 100.000€, nicio paguba. Aici apare o lista mai lunga de amenzi, dar toate sunt infime: https://www.portalprotectiadatelor.ro/pagini/amenzi-gdpr/16/.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
September 05, 2021, 08:27:26 PM
 #7

Nu trebuie sa stergi contul. Nu asta e solutia, ci sa le ceri sa iti stearga datele definitiv. Daca te uiti pe pagina lor de Privacy Policy, poti vedea la 8.3 ca ai "dreptul de a fi uitat". Pe asta trebuie sa te axezi, si asta posibil sa insemne implicit si stergerea contului tau.
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6575


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
September 06, 2021, 04:19:04 AM
 #8

Nu trebuie sa stergi contul. Nu asta e solutia, ci sa le ceri sa iti stearga datele definitiv. Daca te uiti pe pagina lor de Privacy Policy, poti vedea la 8.3 ca ai "dreptul de a fi uitat". Pe asta trebuie sa te axezi, si asta posibil sa insemne implicit si stergerea contului tau.

Ummm... dreptul il ai. Insa doar in anumite conditii. La 8.3 scrie ca

Quote
You have the right to request the erasure of your personal data under certain circumstances.

Si, daca verificam aceste conditii pe site-ul GDPR.eu, aflam, printre altele, ca

Quote
In Article 17, the GDPR outlines the specific circumstances under which the right to be forgotten applies. An individual has the right to have their personal data erased if:

- The personal data is no longer necessary for the purpose an organization originally collected or processed it.
- An organization is relying on an individual’s consent as the lawful basis for processing the data and that individual withdraws their consent.
- An organization is relying on legitimate interests as its justification for processing an individual’s data, the individual objects to this processing, and there is no overriding legitimate interest for the organization to continue with the processing.
- An organization is processing personal data for direct marketing purposes and the individual objects to this processing.
- An organization processed an individual’s personal data unlawfully.
- An organization must erase personal data in order to comply with a legal ruling or obligation.
- An organization has processed a child’s personal data to offer their information society services.

Primul punct e atat de vag, incat oricine il poate invoca pentru a nu sterge datele cuiva...

Tot pe site-ul mai sus amintit sunt mentionate si cazurile in care se poate incalca dreptul de a fi uitat:

Quote
However, an organization’s right to process someone’s data might override their right to be forgotten. Here are the reasons cited in the GDPR that trump the right to erasure:

- The data is being used to exercise the right of freedom of expression and information.
- The data is being used to comply with a legal ruling or obligation.
- The data is being used to perform a task that is being carried out in the public interest or when exercising an organization’s official authority.
- The data being processed is necessary for public health purposes and serves in the public interest.
- The data being processed is necessary to perform preventative or occupational medicine. This only applies when the data is being processed by a health professional who is subject to a legal obligation of professional secrecy.
- The data represents important information that serves the public interest, scientific research, historical research, or statistical purposes and where erasure of the data would likely to impair or halt progress towards the achievement that was the goal of the processing.
- The data is being used for the establishment of a legal defense or in the exercise of other legal claims.

Furthermore, an organization can request a “reasonable fee” or deny a request to erase personal data if the organization can justify that the request was unfounded or excessive.

Aici, punctele 2 si 7, dar si oaragraful final, pot fi oricand invocate pentru a nu sterge datele.

Acum, desigur, OP trebuie sa incerce, in speranta ca Binance va da dovada de clementa, insa conform celor de mai sus au toate parghiile legale pentru a nu-i sterge datele.

@OP, sa ne spui si noua daca reusesti sau ce raspuns primesti.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
geordan173 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 32
Merit: 4


View Profile
September 06, 2021, 05:08:34 AM
 #9

Am vorbit ieri cu un membru binance, si cum era de asteptat mi a spus ca nu pot sterge contul, binance neavand functia asta, iar in legatura cu datele mele, mi a spus ca nu "vor pati nimic". In fine, merg inainte, insa mai am o curiozitate, voi cum cumparati de exemplu actiuni, avand in vedere ca orice platforma de tranzactionare cere un act de indentitate, unele chiar si o factura cu adresa. Nu am de gand sa cumpar, eram de curios.
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6575


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
September 06, 2021, 06:17:18 AM
 #10

in legatura cu datele mele, mi a spus ca nu "vor pati nimic"

Nu vor pati nimic, le va pastra Binance in continuare Smiley Ras-plans...

mai am o curiozitate, voi cum cumparati de exemplu actiuni, avand in vedere ca orice platforma de tranzactionare cere un act de indentitate, unele chiar si o factura cu adresa. Nu am de gand sa cumpar, eram de curios.

Actiuni? La ce fel de actiuni te referi?

Daca e vorba de criptomonede, eu unul nu cumpar, ci le obtin. Si prin "le" ma refer la BTC. Intr-o vreme am practicat mineritul, dar de mult timp primesc BTC ca plata pentru servicii prestate. Daca vrei musai sa cumperi altcoins (desi nu as recomanda sub nicio forma, mai ales ce e in afara Top 10 CoinMarketCap), poti apela la un exchange descentralizat, precum Bisq sau HodlHodl. Acolo, spre diferenta de exchange-urile centralizate, care actioneaza ca brate lungi ale Statului, si ai caror proprietari mint cu nerusinare, nu iti dai datele personale.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
geordan173 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 32
Merit: 4


View Profile
September 06, 2021, 09:42:44 AM
 #11

Ma refeream la investitiile la bursa, stock uri.
NeuroticFish
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3668
Merit: 6379


Looking for campaign manager? Contact icopress!


View Profile
September 06, 2021, 09:58:10 AM
 #12

am o curiozitate, voi cum cumparati de exemplu actiuni, avand in vedere ca orice platforma de tranzactionare cere un act de indentitate, unele chiar si o factura cu adresa. Nu am de gand sa cumpar, eram de curios.

Cred ca intrebi in locul gresit  Wink
Adica, noi, cei de aici, stim ca crypto are randament mai bun decat actiunile.
As plusa si as zice ca nu suntem atat de bogati cat sa ne permitem sa diversificam prea mult portofoliul, iar actiunile sunt tot in grupa de risc mare, deci ar fi oricum mai jos in lista.
Deci sunt sanse mari sa primesti cam acelasi raspuns ca al meu: nu stiu, nu am investit pe bursa de actiuni.

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀











█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█











▄▄▄▄█
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6575


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
September 06, 2021, 01:08:45 PM
 #13

Ma refeream la investitiile la bursa, stock uri.
Cred ca intrebi in locul gresit  Wink

Si eu cred ca intrebi in locul gresit. Acesta este forumul Bitcoin Smiley

nu stiu, nu am investit pe bursa de actiuni.

Nici eu nu stiu.

As plusa si as zice ca nu suntem atat de bogati cat sa ne permitem sa diversificam prea mult portofoliul, iar actiunile sunt tot in grupa de risc mare, deci ar fi oricum mai jos in lista.

Dap. Din pacate, noi abia am ajuns la milionul de dolari si ne ducem zilele de azi pe maine... Mai avem mult pana la a ajunge pe Wall Street Smiley Ne mai luam si noi cate un Lambo, din cand in cand, dar cam asta e nivelul bitcoinerilor =)))

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
geordan173 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 32
Merit: 4


View Profile
September 06, 2021, 04:10:54 PM
 #14

Imi place ca aveti simtul umorului:))), mi am dat seama insa eram doar curios, nimic mai mult. Am intrebat mai mult in legatura cu KYC ul, stiind ca si acolo e nevoie de verficarea datelor, nu daca ati fi urmatorii warren buffett:)), dar apreciez raspunsurile:
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6575


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
September 06, 2021, 04:22:32 PM
 #15

Ma bucur si eu sa vad ca si tu ai simtul umorului Smiley Acum serios vorbind, daca ai fi citit topic-urile mentionate de mine mai sus (la postarea #2; daca nu le-ai citit, incepe cu acesta: De ce procesul KYC este unul deosebit de periculos – și inutil), ai fi observat ca noi (cel putin cei care ti-am raspuns aici) suntem orientati spre pastrarea anonimitatii. Din acest motiv, cel putin, nu se pune problema predarii datelor personale catre terti. Multi o fac insa, dar asta e - se vor lovi de probleme in timp. Tu insa fii destept si nu-ti da datele personale. Ai sa imi multumesti, poate, in sinea ta, peste cativa ani, cand vei vedea cu ce probleme se vor confrunta altii...

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
geordan173 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 32
Merit: 4


View Profile
September 06, 2021, 05:11:32 PM
 #16

Acum le am citit, si am citit ore in sir diferite topicuri de pe acest site, fiind din ce in ce mai interesat vazand cata informatia a fost si este prezentata in continuare. Cand am creat contul pe binance acum cativa luni am plecat doar cu gandul de a investi, am inceput sa ma interesez de bitcoin de prin 2017, dar eram prea mic si nu intelegeam mare lucru, acum mai crescand ma intereseaza din ce in ce mai mult si ma bucur sa vad asemenea persoane pe grup care sunt dispuse sa ajute la randul lor, acum daca am de gand sa cumpar bitcoin ma voi orienta pe atm uri sau de ce nu exchange uri decentralizate. Sper sa vorbim si pe alte topicuri si sa invatam unii de la altii Wink
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
September 06, 2021, 05:57:45 PM
 #17

Poate ca sunt insistent, insa sugerez in continuare sa insisti la Binance referitor la stergerea datelor tale. Daca te temi ca datele raman la ei si nu vrei asta, poate ca totusi reusesti cateva informatii, cat de putine, sa le elimini din custodia lor. Eu m-am obisnuit sa insist, uneori chiar sa apelez la articole de lege desi nu-s avocat.. ideea e sa te tii tare pe pozitie, ca pana la urma sunt datele tale si sansa ta de a le elimina.

Ideea ca "datele tale sunt in siguranta" ti-o pot repeta si eu dupa ce-ti fur portofelul. Stai linistit, ca banii-s in siguranta la mine in buzunar. Nu-i rupt, deci nu se murdaresc Smiley E o scuza foarte penibila, pe care eu unul n-as accepta-o.

Oricum, mare grija cu ceea ce faci pe internet in general. Foloseste cat mai mult e-mail-uri temporare, conturi cu username-uri diferite, parole cat mai variate si sigure si cat mai putine date personale. Ce pui si introduci pe internet in general ramane pentru totdeauna in cel putin 1 server/calculator.. si asta este ingrijorator.
geordan173 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 32
Merit: 4


View Profile
September 06, 2021, 06:23:48 PM
 #18

Spui foarte bine kevin, nici eu nu ma las cu una cu doua, am vorbit cu ei si ieri si azi, insa ei imi tot baga pe gat faptul ca functia de stergere a contului, implicit a datelor nu este valabila momentan si sa incerc pe viitor. Destul de ciudat de la o companie atat de mare, dar ma voi documenta in continuare si ii voi stresa saptamanal, pana poate intr un final voi reusi. Mersi din nou de raspuns/raspunsuri Wink
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
September 06, 2021, 10:40:30 PM
 #19

Penibil. Bine ca functia de adaugare exista Cheesy Sa stergi datele e foarte simplu, daca vrei. Cel mai probabil au toate datele tale fie intr-o baza de date, fie raspandite pe undeva prin niste fisiere... ideea este ca daca ti le-au putut lua si stoca, e cam imposibil sa nu le poata sterge.

Tine-te pe pozitie pana reusesti, eu asta as face in locul tau. Indiferent ca datele tale vor fi sau nu sterse cu adevarat - merita efortul.. pentru ca eu consider ca datele personale sunt de nepretuit Smiley
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6575


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
September 07, 2021, 06:14:55 AM
 #20

Penibil. Bine ca functia de adaugare exista Cheesy Sa stergi datele e foarte simplu, daca vrei.

Bineinteles ca se pot si sterge, insa nu vor.

@OP: ai incercat si sa invoci regulamentul GDPR? Daca nu, incearca si asta. La un moment dat creasem un cont pe Revolut, pe care nu l-am folosit niciodata si, la scurt timp dupa ce l-am creat, am vrut sa-l sterg. Similar, au spus ca nu se poate. Le-am invocat faptul ca nu l-am folosit niciodata si, daca e nevoie, rezolvam in instanta. Atunci i-am convins.

Daca ai invocat deja GDPR si nu i-ai convins, incearca sa faci o plangere direct la GDPR. In link-ul de mai sus (adica aici), in partea de jos paginii, ai un formular de plangere. Incearca si asa, nu ai nimic de pierdut.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!