Bitcoin Forum
May 23, 2024, 10:26:00 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 »  All
  Print  
Author Topic: Ερωτήσεις για blockchain και blockchain ΧΤ  (Read 11283 times)
Phoenix
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 57
Merit: 0



View Profile
February 01, 2016, 08:42:14 AM
 #81


Alex, λάθος σου που συσχετίζεις την "απειλή" για fork με την ισοτιμία.

Α) Η αγορά από το 2014 μέχρι το Μάρτιο του 2015, δεν ήταν ανοδική, υπήρχε απειλή για fork τότε ?

Β) Λάθος σου που συσχετίζεις την πτώση του Bitcoin με το Hearn επειδή συνέπεσε, αυτό είναι εντελώς αυθαίρετο (το λιγότερο). Ζήτησες μεγαλύτερη πτώση (πότε έγινε ?!?!): 4-11-15 με 25-11-15 ($489-$299), μην πάμε πιο μακρυά...Όλοι ξέραμε ήδη ότι ο Hearn είχε πάει στην r3cev.

Γ) Να δεχτώ ότι είχαμε πιέσεις επειδή κάποιοι κάναν "sell the news" ? Άντε οκ. Έχεις δει η αγορά να αντιδρά τόσο απότομα για άλλες πολύ πιο σοβαρές ειδήσεις τελευταία (πχ Blockstream/PWC που είναι ειδησάρα) ή κάθε φορά που κάποιος είπε ότι το Bitcoin πέθανε ? Γιατί να πουλήσει κάποιος τότε στην τελική ? Για να αγοράσει πάλι 6 μέρες μετά που η τιμή ανέβηκε πάλι ? Σαν σπλαχνομαντεία μου ακούγεται.

Η απώλεια εμπιστοσύνης στο μακροπρόθεσμο δυναμικό του Bitcoin (fundamentals) δημιουργεί συνεχιζόμενες καθοδικές τάσεις στην ισοτιμία, όχι ο φόβος του fork.
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
February 01, 2016, 12:47:01 PM
 #82

Όπως έχω πει δεν είναι ούτε 2010 ούτε 2011 που το 1 mb ήταν αρκετό,αν το πρόβλημα τώρα σε μερικούς δεν είναι εμφανές μάλλον τα έχουν κάνει μπαλάκια με τους miners και τους εκπροσωπούν και βέβαια περνούν και αυτή το κάτι τις τους ολόκληρη προπαγάνδα κάνουν να μην πάρουν και κάτι για το καλό,το hard fork επιβάλετε και καλά είναι να περάσει τώρα που είναι νωρίς ώστε στο μέλλον να υπάρχει η δυνατότητα να ασχοληθούμε με σοβαρότερα προβλήματα και να μην μας κρατάει πίσω το όριο του μπλοκ,εάν ένα hard fork που επιβάλετε για να την επίτευξη της ομαλής λειτουργίας μπορεί να "καταστρέψει" όπως λένε μερικοί το Bitcoin έτσι και το 1mb μπορεί να απωθήσει τους χρήστες απο το Bitcoin

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 01, 2016, 01:00:58 PM
 #83

Διαβάστε αυτό εδώ έχει αρκετά ενδιαφέρων και θα σας λύσει νομίζω τις όποιες απορίες σας γύρω γιατί θα καταρρεύση η ισοτιμία μετά από ένα τέτοιο hard fork ιδίως με το πλειοψηφικό σύστημα που προτείνουν αγνοώντας ένα 25%

http://bitledger.info/hard-fork-risks-and-why-95-should-be-the-standard/?utm_content=buffer394c6&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

το έχω γράψει και εδώ το έχω γράψει και στο αγγλικό forum και στο κανάλι του Bitcoin core. Ενα hard fork έτσι όπως το προτείνουν με μια πλειοψηφία του 75% σημαίνει καταστροφή της ισοτιμίας του bitcoin και καταστροφή στην ίδια την μελλοντική αξιοπιστία του bitcoin. Τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν κατά την διάρκεια του hard fork είναι αυτά που είχα γράψει ιδίως για την κατάρρευση ακόμα και των cloud wallet και ανταλλακτηρίων με bank run. Ο ονειρικός κόσμος του fiat νομίσματος περασμένος στο bitcoin ώστε να μπορούν να τον περιγράψουν και καλύτερα τα γνωστά μέσα ενημέρωσης.
Οποιος δεν το αναγνωρίζει αυτό η δεν ξέρει τι του γίνετε από οικονομικά συστήματα η δεν έχει κανένα bitcoin έχασε το τραίνο δλδ και θέλει να αποκτήσει εκατοντάδες φτηνά ψηφιακά νομίσματα η απλά δουλεύει για τα συμφέροντα του που δεν έχουν να κάνουν με τον χώρο του bitcoin αλλά έχουν να κάνουν με κάποιο altcoin, τράπεζα κτλ.
Να θυμόμαστε πάντα ότι hard fork έτσι όπωςσ θέλουν να γίνει τώρα δεν εχει γίνει ποτέ στην ιστορία του Bitcoin. Το τελευταίο έγινε λόγο ενός bug στον κώδικα του και ακόμα και εκείνες τις μέρες που όλοι είχαν συμφωνήσει να περάσουν στην νέα έκδοση είχαμε μια μεγάλη κατάρρευσης της ισοτιμίας του bitcoin που έκανε μήνες να επανέλθει.
Το θέμα όμως για μένα είναι γιατί συντηρούμε μια συζήτηση ποιυ έχει τελειώσει? Το Classic μετά το BitcoinXT οδηγήθηκε σε αποτυχία και δεν έχει πλέον τύχη να υοθετηθεί για αρκετούς λόγους. Το Bip του Gavin και αυτό δεν έχει τύχη να υιοθετηθεί ιδίως από τους κινέζους miner αν δεν υπάρχει ένας ξεκάθαρος οδικός χάρτης που να έχει δοθεί από την ομάδα των core developer.
Άρα τι συζητάμε ρε παιδιά για να καταλάβω και εγώ? Και γιατί μερικοί είναι τόσο πρόθυμοι να παίζουν το παιχνίδι των τελευταίων ημερών της διακύμανσης από τα 260 στα 280 δολάρια βγάζοντας τρελά κέρδη?


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 01, 2016, 01:02:31 PM
Last edit: February 01, 2016, 01:16:35 PM by chek2fire
 #84

Όπως έχω πει δεν είναι ούτε 2010 ούτε 2011 που το 1 mb ήταν αρκετό,αν το πρόβλημα τώρα σε μερικούς δεν είναι εμφανές μάλλον τα έχουν κάνει μπαλάκια με τους miners και τους εκπροσωπούν και βέβαια περνούν και αυτή το κάτι τις τους ολόκληρη προπαγάνδα κάνουν να μην πάρουν και κάτι για το καλό,το hard fork επιβάλετε και καλά είναι να περάσει τώρα που είναι νωρίς ώστε στο μέλλον να υπάρχει η δυνατότητα να ασχοληθούμε με σοβαρότερα προβλήματα και να μην μας κρατάει πίσω το όριο του μπλοκ,εάν ένα hard fork που επιβάλετε για να την επίτευξη της ομαλής λειτουργίας μπορεί να "καταστρέψει" όπως λένε μερικοί το Bitcoin έτσι και το 1mb μπορεί να απωθήσει τους χρήστες απο το Bitcoin

Ποιο υγιές είναι να τους απωθήσουν κάποια χαρακτηριστικά του και να δημιουργηθεί ένα altcoin που θα φέρει αυτά τα χαρακτηριστικά που θέλουν οι χρήστες. Γιαυτό ο κώδικας είναι open source. Να δημιουργεί οποιος θέλει το δικο του ψηφιακό νόμισμα για να καλύψει συγκεκριμένες ανάγκες και όχι για να καταστρέφει κάποιος τις δουλειές άλλων.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
AlexGR
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1708
Merit: 1049



View Profile
February 01, 2016, 01:05:50 PM
 #85

αλλά δεν πήγες ένα πόστ παρακάτω https://bitcointalk.org/?topic=287.40%3Bwap2 να δούμε τι λέει λοιπόν:

Εγραψα οτι ο σατοσι ενω καταλαβαινε τους περιορισμους τη συγκεκριμενη περιοδο, περιμενε οτι στο μελλον το bitcoin θα κανει scale λογω της τεχνολογικης προοδου. Αν αυριο το πρωι ειχαμε δισκους 500 TB και συνδεσεις στο σπιτι μας 1gbps, τα πραγματα προφανως θα ηταν διαφορετικα.

Quote
Επίσης το quote στην υπογραφή σου, πιθανότατα δεν είναι ο Satoshi

Η συγκεκριμενη email address δεν εχει δειξει σημαδια οτι εχει χακαριστει, σε αντιθεση με μια αλλη. Επισης το email δεν ηταν spoofed.

Quote
Και μιας και αρχίσαμε τις ιστορικές αναδρομές πάμε και εδώ να θυμηθούμε πως ξεκίνησε ένα άλλο κεφάλαιο της αντιπαράθεσης για το block size : https://bitcointalk.org/index.php?topic=208200.0 να δούμε τι λέγαν τότε οι άλλοι ηγέτες μας

Η συντριπτικη πλειοψηφια των developers ξερει οτι το block size θα ανεβαινει και θα ανεβαινει, αλλα κρισιμοτερο απ'το block size ειναι η δυνατοτητα του δικτυου να κανει process more txs. Στο μονο που διαφωνουν ειναι το ποτε και το πως θα πρεπει να γινει η αυξηση.
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
February 01, 2016, 01:06:27 PM
 #86

Διαβάστε αυτό εδώ έχει αρκετά ενδιαφέρων και θα σας λύσει νομίζω τις όποιες απορίες σας γύρω γιατί θα καταρρεύση η ισοτιμία μετά από ένα τέτοιο hard fork ιδίως με το πλειοψηφικό σύστημα που προτείνουν αγνοώντας ένα 25%

http://bitledger.info/hard-fork-risks-and-why-95-should-be-the-standard/?utm_content=buffer394c6&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

το έχω γράψει και εδώ το έχω γράψει και στο αγγλικό forum και στο κανάλι του Bitcoin core. Ενα hard fork έτσι όπως το προτείνουν με μια πλειοψηφία του 75% σημαίνει καταστροφή της ισοτιμίας του bitcoin και καταστροφή στην ίδια την μελλοντική αξιοπιστία του bitcoin. Τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν κατά την διάρκεια του hard fork είναι αυτά που είχα γράψει ιδίως για την κατάρρευση ακόμα και των cloud wallet και ανταλλακτηρίων με bank run. Ο ονειρικός κόσμος του fiat νομίσματος περασμένος στο bitcoin ώστε να μπορούν να τον περιγράψουν και καλύτερα τα γνωστά μέσα ενημέρωσης.
Οποιος δεν το αναγνωρίζει αυτό η δεν ξέρει τι του γίνετε από οικονομικά συστήματα η δεν έχει κανένα bitcoin έχασε το τραίνο δλδ και θέλει να αποκτήσει εκατοντάδες φτηνά ψηφιακά νομίσματα η απλά δουλεύει για τα συμφέροντα του που δεν έχουν να κάνουν με τον χώρο του bitcoin αλλά έχουν να κάνουν με κάποιο altcoin, τράπεζα κτλ.
Να θυμόμαστε πάντα ότι hard fork έτσι όπωςσ θέλουν να γίνει τώρα δεν εχει γίνει ποτέ στην ιστορία του Bitcoin. Το τελευταίο έγινε λόγο ενός bug στον κώδικα του και ακόμα και εκείνες τις μέρες που όλοι είχαν συμφωνήσει να περάσουν στην νέα έκδοση είχαμε μια μεγάλη κατάρρευσης της ισοτιμίας του bitcoin που έκανε μήνες να επανέλθει.
Το θέμα όμως για μένα είναι γιατί συντηρούμε μια συζήτηση ποιυ έχει τελειώσει? Το Classic μετά το BitcoinXT οδηγήθηκε σε αποτυχία και δεν έχει πλέον τύχη να υοθετηθεί για αρκετούς λόγους. Το Bip του Gavin και αυτό δεν έχει τύχη να υιοθετηθεί ιδίως από τους κινέζους miner αν δεν υπάρχει ένας ξεκάθαρος οδικός χάρτης που να έχει δοθεί από την ομάδα των core developer.
Άρα τι συζητάμε ρε παιδιά για να καταλάβω και εγώ? Και γιατί μερικοί είναι τόσο πρόθυμοι να παίζουν το παιχνίδι των τελευταίων ημερών της διακύμανσης από τα 260 στα 280 δολάρια βγάζοντας τρελά κέρδη?


Απέτυχε το χτ και το classic γιατί κάποιοι τα πήραν χοντρά για να κάνουν προπαγάνδα εναντίον τους τώρα αυτό γιατο 75 % είναι δικαιολογίες

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 01, 2016, 01:08:57 PM
Last edit: February 01, 2016, 01:24:57 PM by chek2fire
 #87

Σοβαρό επιχείρημα αυτό.. Tongue Και εγώ μαζι τα πήρα χοντρά γιαυτό τον λόγο. Η o Adam Back που το όνομα του φιγουράρει και στο white paper του Satoshi τα έχει πάρει χοντρά, η ο Nick Szabo που και αυτός είχε πάρει στο τέλος το μέρος των core developer και αυτός τα πήρε χοντρά..

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
AlexGR
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1708
Merit: 1049



View Profile
February 01, 2016, 01:11:16 PM
 #88

Νομίζω ότι ξαναγυρνάμε στην αρχή. Η αύξηση του αριθμού των συναλλαγών δεν είναι προδιαγεγραμμένη.

Δεν υπαρχει καποιο development plan για το bitcoin που αυτη τη στιγμη να ΜΗΝ περιλαμβανει scaling σε περισσοτερες συναλλαγες. Ειτε με soft ειτε με hard fork.

Quote
Η άποψη ότι δεν θα αυξηθεί καθόλου το blocksize, ανεξαιρέτως της αύξησης των συναλλαγών δεν ακούγεται καλά.

Δεν υπαρχει τετοια αποψη. Το μονο στο οποιο διαφωνουν ειναι το ποτε και το πως θα γινει. Αν το κανεις νωριτερα, δινεις χωρο για προσιτο abuse του συστηματος. Το προβλημα των blockchain αυτο ειναι. Αν δεν εχεις οικονομικα αντικινητρα, τοτε πολυ απλα θα στο κανουν μπουρδελο οι διαφοροι καλοθελητες. Δεν εχει σχεση αν λεγεσαι bitcoin, litecoin, ethereum, monero ή dogecoin, το ιδιο προβλημα θα εχεις.
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
February 01, 2016, 01:17:04 PM
 #89

Σοβαρό επιχείρημα αυτό.. Tongue Και εγώ μαζι τα πήρα χοντρά γιαυτό τον λόγο. Η o Adam Black που το όνομα του φιγουράρει και στο white paper του Satoshi τα έχει πάρει χοντρά, η ο Nick Szabo που και αυτός είχε πάρει στο τέλος το μέρος των core developer και αυτός τα πήρε χοντρά..
Αν βγει η Λουκά στο bbc και φωνάζει ότι το 1mb δεν είναι επαρκές πίστεψε με θα αλλάξουν και αυτοί γνώμη,πρωσοπικα δεν είπα για αυτούς εσύ το είπες

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 01, 2016, 01:19:48 PM
 #90

Αυτοί που αναφέρω ιδίως ο Adam Back είναι από τους πλέον πολέμιους αυτή της κίνησης του hard fork κυρίως για τον λόγο ότι επιχειρείται απόπειρα ελέγχου του Bitcoin και αλλαγής της φιλοσοφίας του κάτι που μας περιέγραψε και ο Alex

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
AlexGR
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1708
Merit: 1049



View Profile
February 01, 2016, 01:22:10 PM
 #91


Alex, λάθος σου που συσχετίζεις την "απειλή" για fork με την ισοτιμία.

Α) Η αγορά από το 2014 μέχρι το Μάρτιο του 2015, δεν ήταν ανοδική, υπήρχε απειλή για fork τότε ?

Στις αγορες υπαρχει αυτο που λεμε "διορθωση".

Το 2013 εδωσε αποδοσεις 100x. Το btc πηγε απ'τα 10$ στα 1000+. Ε, δικαιουται να παρει μια ανασα.

Quote
Β) Λάθος σου που συσχετίζεις την πτώση του Bitcoin με το Hearn επειδή συνέπεσε, αυτό είναι εντελώς αυθαίρετο (το λιγότερο).

3 γεγονοτα μαζι εγιναν... hearn+cryptsy hack+σπρωξιμο στο classic fork.

Quote
Γ) Να δεχτώ ότι είχαμε πιέσεις επειδή κάποιοι κάναν "sell the news" ? Άντε οκ. Έχεις δει η αγορά να αντιδρά τόσο απότομα για άλλες πολύ πιο σοβαρές ειδήσεις τελευταία (πχ Blockstream/PWC που είναι ειδησάρα) ή κάθε φορά που κάποιος είπε ότι το Bitcoin πέθανε ? Γιατί να πουλήσει κάποιος τότε στην τελική ? Για να αγοράσει πάλι 6 μέρες μετά που η τιμή ανέβηκε πάλι ? Σαν σπλαχνομαντεία μου ακούγεται.

Ο κινδυνος ενος fork στο οποιο δε συμφωνει σχεδον το συνολο της κοινοτητας ειναι τεραστιος για τη πιστη στο νομισμα γιατι τοτε εχεις 2 νομισματα, οχι ενα. Αυτοματως διπλασιαζεις το monetary supply αφου δημιουργουνται 2 παραλληλες αλυσιδες με τους μισους να λενε "ααα αυτο ειναι το σωστο bitcoin" και τους αλλους μισους να λενε "οχι αυτο ειναι". Και εφοσον δημιουργηθει ιστορικο forking, τοτε σε καθε διαφωνια που θα προκυπτει στο μελλον θα υπαρχει παλι το ενδεχομενο forking και να ξανα-ξεφυτρωνουν παλι αλλα 21 εκ νομισματα σε νεα BTC...

Το να τρεχεις διαφορετικο client ειναι ενα πραγμα. Το να τρεχεις σε διαφορετικο chain ειναι τελειως αλλη υποθεση. Μιλαμε για market engines που θα εχουν 2πλα γραφηματα, 2πλα order books, μεχρι και ...trading μεταξυ btc core και btc classic οπου το καθενα θα εχει 21εκ. Και αυριο το ιδιο μπορει να συμβει σε καποιο απ'αυτα τα fork και να βγουν ξανα αλλα 2 παρακλαδια κτλ κτλ. Αυτα ειναι ασοβαρα πραγματα οταν ασχολεισαι με λεφτα. Δε μπορεις να κανεις fork το χρημα και να διαλυεις αξια.

Quote
Η απώλεια εμπιστοσύνης στο μακροπρόθεσμο δυναμικό του Bitcoin (fundamentals) δημιουργεί συνεχιζόμενες καθοδικές τάσεις στην ισοτιμία, όχι ο φόβος του fork.

Δεν υπαρχει πιο προβληματικο fundamental απ'το φοβο ενος fork. Δεν προκειται για ομοφωνο fork που ολοι θα πουν, οκ παμε στη νεα αλυσιδα. Εδω μιλαμε για πολεμο και διχοτομηση.

Το scaling αποτελει προτεραιοτητα ολων των devs, οπότε δεν αποτελει κινδυνο σε επιπεδο fundamentals. Εκτος αν καποιος πιστευει οτι καθονται και κανουν τοση δουλεια στο κωδικα, ωστε να επιτυχει καλυτερο scaling, για να περναει η ωρα τους.
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
February 01, 2016, 01:22:20 PM
 #92

Αυτοί που αναφέρω ιδίως ο Adam Back είναι από τους πλέον πολέμιους αυτή της κίνησης του hard fork κυρίως για τον λόγο ότι επιχειρείται απόπειρα ελέγχου του Bitcoin και αλλαγής της φιλοσοφίας του κάτι που μας περιέγραψε και ο Alex
Ειμαι εντελώς αντίθετος

AlexGR
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1708
Merit: 1049



View Profile
February 01, 2016, 01:37:20 PM
 #93

Όπως έχω πει δεν είναι ούτε 2010 ούτε 2011 που το 1 mb ήταν αρκετό,αν το πρόβλημα τώρα σε μερικούς δεν είναι εμφανές μάλλον τα έχουν κάνει μπαλάκια με τους miners και τους εκπροσωπούν

Μπορει καποιος να μου εξηγησει με απλα και κατανοητα λογια γιατι οι κινεζοι miner, αφου εχουν τη μεγαλυτερη δυναμη στο hashpower, κινδυνευουν απο μεγαλυτερα block?

Το κινεζικο firewall, εφοσον εισαγει propagation lag, νομιζω θα εχει ακριβως το αναποδο effect - εκτος αν κανω καποιο κακο υπολογισμο.

Εστω οτι οι κινεζοι εχουν 60-70% του hashpower. Αν το bitcoin αυριο το πρωι παει, ας πουμε, σε 10mb blocks, τοτε αυτα τα blocks θελουν λεπτα ολοκληρα να κανουν propagate στο δικτυο. Λεπτα στα οποια αν βρεθει αλλο block, θα πεσει "ορφανεμα" εφοσον τα nodes δεν εχουν "δει" αυτο το block να κανει propagate στο δικτυο. Ελα ομως που οι κινεζοι θα "βλεπουν" ο ενας τον αλλο γιατι ειναι ολοι πισω απ'το firewall μεσα στο κινεζικο Intranet, σε ταχυτητες gbps μεταξυ των data center τους. Αυτο τους εξασφαλιζει οτι θα φτιαχνουν παντα τη μεγαλυτερη αλυσιδα και οταν αυτη τελικα κανει propagate, στο τελος θα ορφανευει ολους τους αλλους οι οποιοι θα ειναι παντα πολυ πιο πισω απ'τους κινεζους αφου θα παιρνουν τις πληροφοριες σε δευτερο χρονο.

Οπως το βλεπω εγω, ουσιαστικα αν υπαρχει προβλημα με το propagation του δικτυου λογω κινεζικου firewall, τοτε αυτο μπορει να οδηγησει το κινεζικο hashpower να ορφανεψει ολο τον υπολοιπο πλανητη αφου αυτος θα βρισκεται μονιμως πισω απ'τους κινεζους λες και βρισκεται σε καποια ...χρονοδινη. Αλλα αν το δικτυο ορφανευει και ξεορφανευει 5-10 μπλοκς μαζεμενα ανα καποια λεπτα, το κλεισαμε το μαγαζι απο αποψη αξιοπιστιας του δικτυου για συναλλαγες.

Το αναποδο δε μπορει, οπως το βλεπω, να συμβει, εφοσον ο υπολοιπος πλανητης δεν εχει >51% hashpower για να χτιζει longer chains. Αρα?

Επομενως ειναι μαλλον αδυνατο τους κινεζους miners να τους συμφερουν τα μικρα blocks. Το σκεπτικο τους παντα ειναι οτι θελουν σταθεροτητα και οχι καταστασεις του στυλ "θα το κανουμε fork for the lolz" που ειναι ηλιθιοτητα, γιατι οι ιδιοι εχουν επενδυσει εκατονταδες εκατομμυρια... δεν ειναι επειδη εχουν προβλημα με τα ...blocks. Ολοι οι υπολοιποι θα το χουν το προβλημα αν το κινεζικο firewall αργει.

Και μετα θα ερθουν παλι οι σωτηρες και θα μας πουν "ααα και τωρα που το δικτυο δυσλειτουργει γιατι με τα μεγαλα blocks μονο οι κινεζοι κανουν mine και ολοι οι αλλοι χανουν τα blocks σε orphans, πρεπει να κανουμε hard fork για να ...φτιαξουμε το δικτυο, αποκλειοντας τους κινεζους ή παιρνοντας καποιο αλλο δραματικο μετρο". Αν ξεκινησεις σ'αυτον το ολισθηρο δρομο, το τσουλημα δε θα εχει τελειωμο.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 01, 2016, 01:40:51 PM
 #94

εγώ νομίζω ότι τα περισσότερα block τους θα βγαίνουν παρωχημένα λόγο του αργού ρυθμού μετάδοσης τους και δεν θα γίνονται δεκτά από το δίκτυο.  Το σενάριο που γράφεις νομίζω έχει μεγαλύτερη εφαρμογή σε εταιρείες που έχουν τα mining farm τους στην δύση με καλύτερες συνδέσεις όπως της Bitfury και kncminer

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
AlexGR
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1708
Merit: 1049



View Profile
February 01, 2016, 01:43:11 PM
 #95

εγώ νομίζω ότι τα περισσότερα block τους θα βγαίνουν παρωχημένα λόγο του αργού ρυθμού μετάδοσης τους και δεν θα γίνονται δεκτά από το δίκτυο. 

Ποιο δικτυο ειναι το θεμα? Τα non mining nodes που εχει ο αμερικανος στο υπνοδωματιο του? Αυτα δε προσθετουν "τουβλα"... ενω την ιδια ωρα ο "συναδελφος" κινεζος miner θα βλεπει, θα αποδεχεται το block του αλλου κινεζου miner, θα προσθετει και το δικο του block απο πανω και ετσι θα ειναι +1 στο block count. Αρα longer chain = θεμα χρονου να ορφανεψουν ολους τους προηγουμενους.

Αντε να τους πιασει μετα ο οποιοσδηποτε αμερικανος.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 01, 2016, 01:49:24 PM
 #96

To θέμα δεν είναι ο χρόνος μετάδοσης αυτών των block? Με δεδομένο κιόλας ότι δεν υπάρχει σχεδόν κανένα απλό node σε κινεζικό έδαφος πως αυτές οι συναλλαγές θα διαδοθούν στο δίκτυο. Γνωρίζουμε όλοι ότι όταν λύνεται ένα block γίνετε ουσιαστικά ένας αγώνας δρόμου ώστε να μεταδοθεί σε όλα τα node. Αν το μεγαλύτερο μέρος των node πει "την ξέρω ήδη αυτή την συναλλαγή" η καλύτερα "ήδη υπάρχει block γιαυτή την συναλλαγή" τότε αυτά τα block βγαίνουν παρωχημένα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
zoro1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 1000


View Profile
February 01, 2016, 01:50:43 PM
 #97

ηδη βγαινουν παπαγαλακια και προωθουν το eth γιατι λενε το btc απετυχε!
επισης προωθουν και το decred Που λενε οτι ειναι απο devs του BTC Που θελουν να φτιαξουν κατι καλυτερο.
καλη τυχη σε ολους τους ευχομαι.
πρoσωπικα πιστευω στην συνεργασια και οχι στον ανταγωνισμο οπως η filippa Smiley

https://storjtalk.org/index.php
storj:decentralized cloud and much more!
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 01, 2016, 01:55:24 PM
 #98

για ποια παπαγαλάκια για τα bot που έχουν κατακλύσει το reddit με μηνύματα? Πάντως για μένα όλα τα altcoin που έχουν να προσφέρουν λύσεις έχουν θέση όπως και το ethereum που έχει δημιουργηθεί για τελείως διαφορετική δουλειά από αυτή που έχει το bitcoin. Φυσικά και η αξία των token τους είναι απαραίτητο στοιχείο για την βιωσιμότητα τους.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
AlexGR
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1708
Merit: 1049



View Profile
February 01, 2016, 01:55:44 PM
 #99

To θέμα δεν είναι ο χρόνος μετάδοσης αυτών των block? Με δεδομένο κιόλας ότι δεν υπάρχει σχεδόν κανένα απλό node σε κινεζικό έδαφος πως αυτές οι συναλλαγές θα διαδοθούν στο δίκτυο. Γνωρίζουμε όλοι ότι όταν λύνεται ένα block γίνετε ουσιαστικά ένας αγώνας δρόμου ώστε να μεταδοθεί σε όλα τα node. Αν το μεγαλύτερο μέρος των node πει "την ξέρω ήδη αυτή την συναλλαγή" η καλύτερα "ήδη υπάρχει block γιαυτή την συναλλαγή" τότε αυτά τα block βγαίνουν παρωχημένα.

Το θεμα ειναι οτι ο κωδικας ειναι φτιαγμενος ωστε να βλεπει ως "legit" το μεγαλυτερο chain, εφοσον αυτο δε παραβιαζει τους κανονες του δικτυου.

Ειναι παρομοιο, απο μια αποψη, με το τι θα γινει αν ας πουμε το ιντερνετ κατακερματιστει και κοπουν -ξερω γω- ολα τα καλωδια της αμερικης που τη συνδεουν με ασια και ευρωπη ή αποκλειστει μια χωρα απο το ιντερνετ. Οταν τα δικτυα "ξαναβρεθουν" και αρχισουν να ανταλλασουν πληροφοριες, ο κωδικας θα αναγνωρισει το longer chain και μετα θα δουλευει πλεον σ'αυτον ορφανευοντας ολα τα προηγουμενα.

Αν υποθεσουμε οτι οι κινεζοι θελουν πχ 20 λεπτα για effective propagation σε πολυ μεγαλα block του στυλ 10mb, τοτε απλα αρκει οι δυτικοι να καθυστερησουν να βρουν ενα μπλοκ για κανα 25λεπτο (διολου απιθανο αφου οι δυτικοι δεν εχουν καν το majority of hashpower), τα κινεζικα broadcast να εχουν κανει catch up στο ευρυτερο internet και να εχουν μεταδωσει το longest chain που πλεον θα πρεπει να γινει αποδεκτο. Οπότε, στην ορφάνια ολοι οι αμερικανοι και λοιποι δυτικοι. Ουσιαστικα το μεγαλο block, εφοσον το προβλημα εχει τις διαστασεις που ισχυριζονται αναφορικα με το "great firewall", εξασφαλιζει στον κινεζο 100% των block λογω ....time lag και συνεχου ορφανεματος των υπολοιπων.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 01, 2016, 01:58:54 PM
 #100

Το μεγαλύτερο chain αν θυμάμαι καλά δεν το δημιουργεί μόνο ο miner που θα βρει το block αλλά και τα node που θα το ενσωματώσουν στην ουσία στην αλυσίδα η θα το αποδεχθούν.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!