Bitcoin Forum
May 03, 2024, 09:45:39 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 63 »
  Print  
Author Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019  (Read 38147 times)
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
January 26, 2019, 11:45:11 PM
 #141

Recimo, osoba ode u poreznu sa točno ovim informacijama i ako treba platiti porez - platit će. Može platiti 12% na cijeli iznos s obzirom da nema nikakve dokaze a ipak se radi o kapitalnoj dobiti, može da ne plati ništa a opet može platiti maksimalni porez. Kazne u ovom slučaju nema jer je osoba došla prijaviti porez - bar ja nisam čuo da je netko platio kaznu zato što je htio platiti porez.

Znači ono, "dobar dan, kupio sam bitcoin 2015. za 2000 kuna [1], prodao ga 2018. za 60000 kuna, nemam dokaz da sam kupio, što trebam platiti?"

Koji bi odgovor porezne bio na ovo pitanje?

Da se razumijemo, koliko ćeš poreza platiti u slučaju kriptovaluta prijavljuješ sam putem JOPPD obrasca. Dakle, na tebi je hoćeš li pošteno prijaviti, ne prijaviti, ili lagati. Do problema dolazi u situaciji kad te Porezna krene istraživati, pa te pita za FIFO evidenciju i dokaze, a krenut će te istraživati ako počneš kupovati jahte ili po nekoj političkoj osnovi, npr. da se zainate napraviti od nekoga primjer za javnost pa im dođeš na nišan.

Time što nemaš dokaza, stavljaš se u situaciju da ti porezna veli - gospodine, sve je to divno i krasno, ali nemate FIFO evidenciju, što je protivno zakonu, nemate dokaza o porijeklu imovine, i mi moramo pretpostaviti najgoru varijantu, tj. da ste zatajili porez, pa izvolite platiti po najvećoj stopi.

Naravno, možda uspiješ dovoljno dokazati da pokažeš da tvoja priča ima temelja i da ne trebaš platiti porez, možda se konkretnom službeniku koji dobije tvoj slučaj neće dati previše zezati, možda nikad ne dođe do toga da ti Porezna napravi reviziju.

ako im ne uspije dokazati otkud mu prihod.
[1]Oprosti, prihod za kupovinu bitcoina za 2000 kuna ili? Plaća? Nije da je 2000 kuna neka lova.

Za 2000 kn te nitko neće pitati otkud ti, da si kupio bitcoina za 200000, e tu već hoće. No nisam mislio na to, mislio sam na onaj drugi dio - kad ti tih 60000 kn od prodaje bitcoina sjedne na račun, morat ćeš dokazati otkud je sad odjednom došlo tih 60000 kn, da si ih zaradio ulaganjem, a ne da ti je netko na taj način uplatio honorar, ili da to nisi zaradio trgovinom oružjem ili tko zna čim. Ako nemaš neki papir ili screenshot ili bankovnu transakciju kojom dokazuješ da si kupio svojevremeno bitcoin za 2000 kn, kako ćeš dokazati da jednostavno nisi izmislio tu transakciju?

P.S. Naravno, i sa 2k kn ulaganja, i sa 60k kn isplate, vjerojatno si premala riba da ikoga zanima kuda plivaš i da se Poreznoj da zezati s tobom.
The block chain is the main innovation of Bitcoin. It is the first distributed timestamping system.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714772739
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714772739

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714772739
Reply with quote  #2

1714772739
Report to moderator
1714772739
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714772739

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714772739
Reply with quote  #2

1714772739
Report to moderator
1714772739
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714772739

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714772739
Reply with quote  #2

1714772739
Report to moderator
marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
January 27, 2019, 12:42:54 AM
 #142

Sve jasno, hipotetski pričam.
No nisam mislio na to, mislio sam na onaj drugi dio - kad ti tih 60000 kn od prodaje bitcoina sjedne na račun, morat ćeš dokazati otkud je sad odjednom došlo tih 60000 kn, da si ih zaradio ulaganjem, a ne da ti je netko na taj način uplatio honorar, ili da to nisi zaradio trgovinom oružjem ili tko zna čim. Ako nemaš neki papir ili screenshot ili bankovnu transakciju kojom dokazuješ da si kupio svojevremeno bitcoin za 2000 kn, kako ćeš dokazati da jednostavno nisi izmislio tu transakciju?
Kako dokazati nešto za što nikakvi zakoni nisu postojali i kupovina bitcoina je bila jednaka kupovini bilo čega preko oglasnika iz ruke na ruku? Eto, nikako.

I, što napraviti u ovom slučaju? Pazi, ovo je realan primjer.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
January 27, 2019, 03:41:47 AM
 #143

Kako dokazati nešto za što nikakvi zakoni nisu postojali i kupovina bitcoina je bila jednaka kupovini bilo čega preko oglasnika iz ruke na ruku? Eto, nikako.

Točno. Zato Porezna i kaže - što je bilo prije 2016. ih ne zanima (a o bitcoinu su se izjasnili tek sredinom 2017., što znači da prije 2017. nitko nije niti mogao znati da treba voditi evidenciju i platiti porez za 2016., tako da je to nerealno i za 2016. i polovicu 2017.).

Konkretno, moje pitanje Poreznoj je bilo točno to:

Problem dokazivanja toka novca, koji je jednak ili veći nego kod gotovine, budući da postoje legitimni načini stjecanja ili trgovanja bitcoinom kod kojih ne postoji trag/dokaz transakcije.
Primjer je kupovina/prodaja bitcoina direktno od druge fizičke osobe ili tzv. “rudarenjem”. U oba slučaja ne postoji račun niti druga pismena evidencija. Budući da se radi o dinamičnoj industriji, ne treba zanemariti niti transakcije napravljene preko servisa koji više ne postoje; primjerice, bankrot tada najveće mjenjačnice MtGox 2014. g. je izbrisao velik dio povijesti za sve koji su bitcoinom trgovali prije 2014.


Odgovor Porezne je bio:
U slučaju kupnje kriptovalute direktno od druge fizičke osobe isto mora biti dokumentirano ugovorom ili drugim vjerodostojnim dokumentom u kojem moraju osobito biti istaknuti sljedeći podaci: osobni podaci kupca i prodavatelja, predmet kupnje/prodaje, datum kupnje/prodaje, iznos i cijena te broj jedinica koji se kupuje/prodaje i način plaćanja. Primjerice, ulagatelji mogu koristiti web-mjesta kao što su LocalBitcoins gdje mogu naći kupca u svojoj blizini i kupiti bitcoin od njega gotovinom, ali u tom slučaju, kako kupac, tako i prodavatelj, moraju sačuvati potvrdu o obavljenog kupoprodaji.

U praksi, to znači da si isprintaš detalje transakcije s LocalBitcoinsa.

I, što napraviti u ovom slučaju? Pazi, ovo je realan primjer.

Ne samo da je realan nego i čest - tu situaciju ima svatko tko već neko vrijeme radi s kriptovalutama.

Treba biti pragmatičan. Recimo, voditi FIFO evidenciju tek od 1.1.2016. (ili sredine 2017.). Ili kasnije - neka evidencija je bolja od nikakve. Skupljati dokumente; ako ne možeš dokazati sve, možda možeš dokazati nešto. Platiti neki porez je bolje nego ne platiti nikakav porez. Postavljati pitanja Poreznoj na su_pis (at) porezna-uprava.hr - ako si im se žalio da su njihovi zahtjevi za evidencijom nemogući, a pogotovo ako ti nisu odgovorili na to, to u teoriji radi u tvoju korist. Zahtjevati da se kriptovalute prestanu tretirati kao dionice jer one to nisu, i počnu tretirati kao novac kao u Njemačkoj.

I jasno, ako čak ni ti nemaš nikakvu evidenciju niti detalje transakcije, očito nema ni Porezna, te je cijela prijava poreza u potpunosti dobrovoljna - čega će s kriptovalutama u budućnosti biti sve više, i iskreno se nadam da će države taj dobrovoljni aspekt polako konačno shvatiti, pa će to s vremenom rezultirati i normalnijim i jednostavnijim poreznim zakonima.
oempie
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 19


View Profile
February 06, 2019, 08:21:29 PM
 #144

Drago mi je vidjeti da je porezna od onda napredovala i čini mi se da ti takvih problema nisi imao (barem ih ne spominješ) odnosno čini se da si sve riješio vrlo lako i jednostavno odmah kod svojeg poreznog rererenta što je zaista super.
I ne znaš koliko smo se mi drugi prije tebe namučili Smiley
Zato me zaista zanima pod kojim si šiframa prijavio svoju zaradu od crypto valuta a vjerujem da će te informacije zanimati (a i pomoći) mnogim drugima koji se tek spremaju na taj korak.

Eh, optimist... prolazio sam slične muke kao i ti. Nije bilo lako i jednostavno dok Porezna nije dala mišljenje s uputama kako popuniti JOPPD (ono sa početka threada), a još nije sve jasno i još imam otvorenih pitanja prema Poreznoj na koja čekam odgovor. Navest ću što znam, jer si u pravu, zajedno smo (malo) pametniji, i s napomenom - iako je JOPPD najlakše predati preko e-Porezne što preporučam, prvi puta odnesite osobno i provjerite sa poreznim referentom.

Da li bi nam htio dodatno pomoći i pokazati kako si točno ispunio JOOPD obrazac?
Jasno, ne mislim da trebaš pisati iznose i osobne podatke već me samo zanimaju šifre koje si koristio iz JOOPD šifrarnika.
Iz osobnog iskustva znam koliko je to komplicirano i da često ni sami porezni referenti nisu sigurni koje bi šifre trebali pisati već moraju dodatno istraživati i provjeravati da bi naš predani JOOPD obrazac prošao u poreznom sustavu.

Prije nekog vremena tu u threadu freigeist je naveo članak koji opisuje kako popuniti JOPPD i to je po mojim iskustvima točno: https://www.kriptovaluta.hr/vijesti/porez-na-kriptovalute-hrvatska/


Dodat ću još jedan primjer JOPPD-a za one koji ostvaruju dobit od kamata u kriptovalutama (dakle, posudili ste novce u kriptovaluti pa dobivate kamatu). Npr., funding preko exchangeovima (posuđivanje novca traderima).

Porez na prihod od kamata je prema zakonu potrebno uplatiti unutar 30 dana. Tu se sad postavlja pitanje što ako kamate sjedaju na dnevnoj bazi ili čak svaki sat - prihod je moguće zbrojiti i platiti kumulativno u jedan JOPPD, ali unutar tih 30 dana. Neki mjeseci imaju po 31 dan, no referentica na šalteru u poreznoj mi je rekla da je OK uplatiti jednom mjesečno, a ne svakih 29 dana što bi bilo doslovno po zakonu. Naravno, to je informacija koju sam dobio usmeno a ne pismeno, pa ako netko ne želi riskirati preporučujem uplatiti svakih 29 dana. Smiley


Strana A
Oznaka izvješća: 19003 (broj joppd-a, npr. na današnji dan)
Vrsta izvješća: 8
Oznaka podnositelja: 4
Broj osoba: 1
Broj redaka: 1
U V.6 upisati zbroj poreza 14.1 i prireza 14.2 sa stranice B tj. 14,16 u našem primjeru!

Strana B – što nije navedeno se ne popunjava, odnosno upisujete nule (0):
2. Šifra općine/grada (za Zagreb upisujete): 01333 (za ostale gradove/općine pogledajte na https://www.isplate.info/prirez.aspx?pr=1 ili kod unosa JOPPD obrasca na e-Poreznoj).
3. Šifra općine/grada rada: 99092 (za Bitfinex jer je na Britanskim djevičanskim otocima, za ostale ovisno gdje se nalazi exchange ili što već; šifrarnik na https://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/%C5%A0ifarnik%20dr%C5%BEava_2018.pdf)
4. i 5. Vaše ime, prezime, OIB
6.1. Oznaka stjecatelja/osiguranika: 1103
6.2 Oznaka primitka/obveze: 1004
10.1. Razdoblje od: 1.1.2019.
10.2. Razdoblje do: 31.12.2019.
(ovo je bitno i provjereno s poreznim referentom - upisuje se cijela godina bez obzira što je isplata na određeni dan jer će inače JOPPD biti odbijen)
11. Iznos primitka (oporezivi): 100,00 kn (u našem primjeru)
13.3 i 13.5. opet upisujemo 100,00 kn (kao u 11)
14.1. Porez: 12,00 kn (u našem primjeru)
14.2. Prirez: 2,16 kn (u našem primjeru)
16.1. Oznaka načina isplate: 1 (1 – tekući račun, 2 – žiro račun, 4 – gotovina; ako novac ostaje u walletu na exchange-u to je 1)
16.2. Iznos za isplatu: 85,84 kn (100,00 [zarada] – 12,00 [porez] – 2,16 [prirez])

Uplatni račun za porez i prirez za grad Zagreb je:
Primatelj: GRAD ZAGREB – dohodak od kapitala
Račun primatelja: HR1110010051713312009
Poziv na broj: HR68 1910-vaš OIB-oznaka izvješća
(oznaka izvješća je npr. 19003, prve dvije znamenke su godina, druge tri znamenke redni broj dana u godini, ima kalkulator na http://www.mimako.hr/joppd.php)
Iznos za uplatu: 14,16 (iznos iz V.6 sa stranice A, koji je zbroj poreza 14.1 i prireza 14.2 sa stranice B)



Radim prijavu poreza pa imam par pitanja. Nisam povukao sav fiat sa mjenjačnice na tekući pa mi je zapela za oko točka 16.1  Tu stavljam oznaku načina isplate 1 pretpostavljam?  FIFO sam vodio u eur. Uzmimo da sam ostvario kapitalnu dobit od 1000 eur. Po kojem tečaju preračunavam tih 1000 eur u kune?  Srednji tečaj HNB na dan prodaje kriptovaluta ili isplate fiata na račun? I sto još trebam poreznoj upravi predati uz prijavu? Hvala
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
February 06, 2019, 08:37:03 PM
 #145

16.1. Oznaka načina isplate: 1 (1 – tekući račun, 2 – žiro račun, 4 – gotovina; ako novac ostaje u walletu na exchange-u to je 1)

Radim prijavu poreza pa imam par pitanja. Nisam povukao sav fiat sa mjenjačnice na tekući pa mi je zapela za oko točka 16.1  Tu stavljam oznaku načina isplate 1 pretpostavljam?  FIFO sam vodio u eur. Uzmimo da sam ostvario kapitalnu dobit od 1000 eur. Po kojem tečaju preračunavam tih 1000 eur u kune?  Srednji tečaj HNB na dan prodaje kriptovaluta ili isplate fiata na račun? I sto još trebam poreznoj upravi predati uz prijavu? Hvala

Koliko sam ja shvatio i uspio dobiti informacije od 16.1 tu se misli na to kako ti je onaj tko je kupio crypto od tebe isplatio novce, a on ti je isplatio na tvoj račun u mjenjačnici. Koji nije baš tekući, ali to je najbliže. Jesi li kasnije to iz mjenjačnice povukao na svoj stvarni tekući u banci, ili ostavio tamo je nebitno jer je to sad tvoj novac, koji je oporezovan, i hoćeš li dalje te EUR prebaciti u HRK i pritome izgubiti neke novce na tečaju itd... Poreznu ne zanima. A gotovinu vjerojatno ima smisla staviti samo ukoliko si prodavao preko LocalBitcoinsa.

Koji tečaj - srednji tečaj HNB-a na dan prodaje kriptovaluta. Isplata fiat-a na tvoj račun je samo prebacivanje novca a ne i porezni događaj.

Uz JOPPD formular ne predaješ ništa. Kod sebe čuvaš FIFO evidenciju i dokaze kupovine/prodaje da se možeš braniti kad ti upadnu interventne jedinice i strpaju te u Remetinec. Smiley
oempie
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 19


View Profile
February 07, 2019, 04:30:40 AM
 #146


[/quote]

Koliko sam ja shvatio i uspio dobiti informacije od 16.1 tu se misli na to kako ti je onaj tko je kupio crypto od tebe isplatio novce, a on ti je isplatio na tvoj račun u mjenjačnici. Koji nije baš tekući, ali to je najbliže. Jesi li kasnije to iz mjenjačnice povukao na svoj stvarni tekući u banci, ili ostavio tamo je nebitno jer je to sad tvoj novac, koji je oporezovan, i hoćeš li dalje te EUR prebaciti u HRK i pritome izgubiti neke novce na tečaju itd... Poreznu ne zanima. A gotovinu vjerojatno ima smisla staviti samo ukoliko si prodavao preko LocalBitcoinsa.

Koji tečaj - srednji tečaj HNB-a na dan prodaje kriptovaluta. Isplata fiat-a na tvoj račun je samo prebacivanje novca a ne i porezni događaj.

Uz JOPPD formular ne predaješ ništa. Kod sebe čuvaš FIFO evidenciju i dokaze kupovine/prodaje da se možeš braniti kad ti upadnu interventne jedinice i strpaju te u Remetinec. Smiley
[/quote]

Ma I mislio sam da trebam na ženino ime raditi prijavu!   Cheesy
Hvala
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
February 07, 2019, 09:54:07 AM
 #147

Ma I mislio sam da trebam na ženino ime raditi prijavu!   Cheesy
Hvala

Pa gle, nije loša ideja, na žene imovinu prijavljuju svi naši političari, ali ja ipak preporučam ne na ženu nego na punicu. Wink
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
March 24, 2019, 09:57:26 PM
 #148

Budući da je prošlo više od dvije godine od prvog ulaza, ne plaćam nikakav porez. Jesam li u pravu?

Bitna informacija koje u primjeru nema su količine BTC koje si kupovao s tim transakcijama.

Ako si u prvoj transakciji kupio 100 BTC, i zatim u prvoj prodaji (>2 godine nakon) prodao 100 BTC, onda ne plaćaš nikakav porez niti išta trebaš prijavljivati Poreznoj.
Ako si u svakoj od 5 kupovina kupio po 20 BTC, i zatim u prvoj prodaji prodao 100 BTC, onda plaćaš porez na 40 BTC (one koji su kupljeni 2018. i 2019.).

Pretpostavljam da misliš na prvu varijantu pa na drugi dio pitanja odgovaram s tom pretpostavkom.

Ispunjavajuci FIFO, poreznu zanima samo ulazna transakcija 1.1.2017 i izlazna transakcija 1.1.2020.
Poreznoj dajem samo uvid u prvu transakciju s Bitcoin-mjenjacnicom i zadnju transakciju s Krakena gdje sam konvertirao 100BTC u eure. Sve između nije relevantno?

Po mojem shvaćanju trebaš navesti sve transakcije (provjeriti s poreznim savjetnikom). Jer u Pravilniku o porezu na dohodak u čl. 71 st. 13 piše da se u FIFO evidenciju unosi pri nabavci, a ne pri prodaji:

Quote
Primjena metode FIFO odnosno metode "prvi ulaz-prvi izlaz" podrazumijeva da porezni obveznik pri nabavi određene financijske imovine u evidenciju unosi cijene i količine te imovine prema datumu nabave odnosno prema vremenskom slijedu, a pri otuđenju te imovne, za nabavnu vrijednost (cijenu) te imovine, uzima onu cijenu koja je bila prva evidentirana i koristi je do iskorištenja količine imovine nabavljene po to cijeni. U evidenciji, ostatak te imovine uvijek sadrži cijene i količine te financijske imovine koje su zadnje nabavljene.

Napominjem da se FIFO evidencija Poreznoj daje tek kada zatraže odnosno kada sporiš račun koji ti je poslao SKDD (gdje se ovo zadnje u slučaju kriptovaluta neće dogoditi, barem zasad).
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
March 24, 2019, 11:26:30 PM
 #149

U biti sve je jasno dok sam ušao s istim iznosom BTC i izasao s istim iznosom BTC koji vrijedi više? U tom slucaju placam porez ako sam novac povukao na racun u roku manjem od 2 godine.

Slučaj postaje n puta kompliciraniji kada trebam opravdati ulaz od 1 BTC, a izlaz od 100 BTC? Na to nisu dali savjet?
Nema smisla da se prilaže trading history koji se sastoji od desetaka razlicitih kriptovaluta, na stotine obavljenih trejdova, staking dividendi, airdropova...

Točno. Porezna, prema onome što su dosad rekli, dozvoljava grupiranje istovrsnih transakcija unutar jednog dana, ali generalno traži evidenciju svake crypto-crypto transakcije, s tim da se neke takve transakcije razbijaju na više transakcija (ako si kupio 5+5 BTC u dvije transakcije, i onda tih 10 BTC promijenio u ETH u jednoj transakciji, transakciju BTC->ETH treba evidentirati u dva dijela, prvo na mjestu gdje opisuješ što se dogodilo s prvih 5 BTC, a zatim na mjestu gdje opisuješ što se dogodilo s drugih 5 BTC).

Ima nas koji imamo po nekoliko stotina tisuća transakcija (koje se onda progresivno umnožavaju zbog ovoga što sam opisao gore) i FIFO evidencija je toliko opsežna i komplicirana da se više isplati platiti maksimalnu kaznu, jer bi izrada evidencije realno ukupno koštala više od maksimalne kazne. Jedini problem je što vjerojatno i uz plaćenu kaznu i dalje moraš naknadno izraditi FIFO evidenciju. Smiley

2017. sam postavio Poreznoj pitanje vezano uz FIFO evidenciju, i odgovor je, parafrazirano, da u zakonu piše da je porezni obveznik dužan voditi FIFO evidenciju i da to nije njihov problem. Odgovor na pitanje broj 3. (moje pitanje je bilo nešto elaboriranije, ovo je kratka verzija), možeš pročitati ovdje: https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590

2018. sam u mom odgovoru Poreznoj ukazao na problem i dodatno elaborirao na način da sam napravio jednostavni primjer FIFO evidencije za dvije početne fiat-crypto transakcije koji je zauzeo jednu A4 stranicu (čitatelju ostavljam da izračuna koliko bi A4 stranica zauzelo raspisanih nekoliko stotina tisuća transakcija). Na to pitanje čekam odgovor zadnjih 9 mjeseci. Pitanje možeš pročitati ovdje (str. 6-8): http://domchi.cc/porez/Upit%20Poreznoj%20-%20kriptovalute%202018.pdf

Ako imaš isti problem s FIFO evidencijom, piši Poreznoj na su_pis (at) porezna-uprava.hr - što nas je više, to će nas teže ignorirati.
dugidox
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 0


View Profile
March 25, 2019, 01:18:46 PM
Last edit: March 25, 2019, 02:31:04 PM by dugidox
 #150

Dok god nemaju donešen zakon gdje je sve razjašnjeno, zasigurno se neće buniti protiv svake kune koju "besplatno" dobiju.
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
March 25, 2019, 07:05:39 PM
 #151

Dok god nemaju donešen zakon gdje je sve razjašnjeno, zasigurno se neće buniti protiv svake kune koju "besplatno" dobiju.

U slućaju porezne jednako su važni i njihovi ''pravilnici'', zatim šifrarnik djelatnosti te praksa.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Trofo
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2478
Merit: 2532


Join the world-leading crypto sportsbook NOW!


View Profile
March 25, 2019, 09:23:21 PM
 #152

Poanta nije dobiti egzaktno stanje metodom koja moze trajati godinama kad se statisticki s dobrim modelom moze dobiti vrlo dobra procjena s nekim dozvoljenim odstupanjem.

Problem s porezima u hrvatskoj je što će te jeb.. i za jednu lipu a kamoli ne za nekakvu procjenu. Izgubio sam hrpu vremena i skoro platio poprličnu kaznu kada sam račun u firmi krivo izdao za 1 lipu. Prilikom pretvorbe EUR u KN zaokružio sam krivo drugu decimalu, na manje. Samo što me nisu optužili i stavili u zatvor zbog zakidanja sustava. Pdv na tu jednu lipu je izgleda važna stavka u budgetu Hrvatistana  Huh

█████████████████████████
████▐██▄█████████████████
████▐██████▄▄▄███████████
████▐████▄█████▄▄████████
████▐█████▀▀▀▀▀███▄██████
████▐███▀████████████████
████▐█████████▄█████▌████
████▐██▌█████▀██████▌████
████▐██████████▀████▌████
█████▀███▄█████▄███▀█████
███████▀█████████▀███████
██████████▀███▀██████████
█████████████████████████
.
BC.GAME
▄▄░░░▄▀▀▄████████
▄▄▄
██████████████
█████░░▄▄▄▄████████
▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄██████▄▄▄▄████
▄███▄█▄▄██████████▄████▄████
███████████████████████████▀███
▀████▄██▄██▄░░░░▄████████████
▀▀▀█████▄▄▄███████████▀██
███████████████████▀██
███████████████████▄██
▄███████████████████▄██
█████████████████████▀██
██████████████████████▄
.
..CASINO....SPORTS....RACING..
█░░░░░░█░░░░░░█
▀███▀░░▀███▀░░▀███▀
▀░▀░░░░▀░▀░░░░▀░▀
░░░░░░░░░░░░
▀██████████
░░░░░███░░░░
░░█░░░███▄█░░░
░░██▌░░███░▀░░██▌
░█░██░░███░░░█░██
░█▀▀▀█▌░███░░█▀▀▀█▌
▄█▄░░░██▄███▄█▄░░▄██▄
▄███▄
░░░░▀██▄▀


▄▄████▄▄
▄███▀▀███▄
██████████
▀███▄░▄██▀
▄▄████▄▄░▀█▀▄██▀▄▄████▄▄
▄███▀▀▀████▄▄██▀▄███▀▀███▄
███████▄▄▀▀████▄▄▀▀███████
▀███▄▄███▀░░░▀▀████▄▄▄███▀
▀▀████▀▀████████▀▀████▀▀
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
March 25, 2019, 10:47:47 PM
 #153

Poanta nije dobiti egzaktno stanje metodom koja moze trajati godinama kad se statisticki s dobrim modelom moze dobiti vrlo dobra procjena s nekim dozvoljenim odstupanjem.

Evo jednog jednostavnog sistema, uzmeš sve kupovine kriptovaluta za fiat i prodaje kriptovaluta u fiat, skupa s datumima, i sad te zanima samo količina fiata - pogledaš koliko si uložio, koliko si zaradio, izračunaš profit do prije 2 godine ako ga ima, profit u zadnje dvije godine, ako imaš profit od prije za toliko umanjiš profit od zadnje dvije godine, i eto točnog i preciznog oporezivog iznosa. Što se događalo na strani kriptovaluta je totalno irelevantno za izračun poreza. Ne treba ni tebi ni Poreznoj za izračun, samo koliko je ušlo a koliko izašlo i kada. To su ujedno i brojke koje Porezna može kontrolirati, jer bilo koji veći iznos ovako ili onako prođe kroz tekući ili se vidi u imovini.

Ovaj sistem gdje se evidentiraju svi tradeovi među kriptovalutama ima smisla u kontekstu KYC-a i AML-a, ali zbilja ne vidim zašto bi trebao zanimati Poreznu, to je nešto što zanima moj exchange i banku, jer su oni dužni provoditi KYC i AML i njima je problem ako sam te novce ukrao ili zaradio na nelegalni način. I exchange me zbilja provjerio, napravili su analizu otkud dolazi moj depozit, kad su vidjeli da ne mogu pratiti zbog toga što je prošao kroz tumbler tražili su dokaz da sam te i te godine zbilja uložio u kriptovalute, ja sam im dao adresu mog walleta gdje se vidi da sam na određeni datum imao ta sredstva, potpisao poruku da dokažem da je to moj wallet, i oni su time kvalitetno obavili AML.

Problem s porezima u hrvatskoj je što će te jeb.. i za jednu lipu a kamoli ne za nekakvu procjenu. Izgubio sam hrpu vremena i skoro platio poprličnu kaznu kada sam račun u firmi krivo izdao za 1 lipu. Prilikom pretvorbe EUR u KN zaokružio sam krivo drugu decimalu, na manje. Samo što me nisu optužili i stavili u zatvor zbog zakidanja sustava. Pdv na tu jednu lipu je izgleda važna stavka u budgetu Hrvatistana  Huh

Imam i ja jedan takav primjer - isto sam imao grešku kod zaokruživanja, zaokružio sam na dvije decimale tek nakon zbrajanja, umjesto da zaokružim prije zbrajanja, i dobio razliku od jedne lipe. Naknadno sam uplaćivao jednu lipu u državni proračun, što me koštalo dvije kune bankarskih naknada.  Undecided
baksuzz
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 3


View Profile WWW
March 25, 2019, 10:55:19 PM
 #154

Poanta nije dobiti egzaktno stanje metodom koja moze trajati godinama kad se statisticki s dobrim modelom moze dobiti vrlo dobra procjena s nekim dozvoljenim odstupanjem.

Problem s porezima u hrvatskoj je što će te jeb.. i za jednu lipu a kamoli ne za nekakvu procjenu. Izgubio sam hrpu vremena i skoro platio poprličnu kaznu kada sam račun u firmi krivo izdao za 1 lipu. Prilikom pretvorbe EUR u KN zaokružio sam krivo drugu decimalu, na manje. Samo što me nisu optužili i stavili u zatvor zbog zakidanja sustava. Pdv na tu jednu lipu je izgleda važna stavka u budgetu Hrvatistana  Huh

tebe za lipu, onu babu za 1kn duga, nekog poljoprivrednika jer je vozio na loz ulje ne zato jer zeli varat drzavu nego zato sta nema ni za to loz ulje novaca kazen sa 20k kuna

dok u isto vrijeme ljudi na i oko vlasti kradu milijune €, ministrice gaze djecu i voze bez valjane vozacke dozvole 3godine??? i za to ne dobiju niti kaznu

i da mi za cryptose jedan dan platimo porez dok po nama pišaju kako stignu?

jedino lud covjek bi im platio porez na zaradu od cryptosa
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2436
Merit: 1215


View Profile
March 26, 2019, 11:22:49 AM
 #155

Poanta nije dobiti egzaktno stanje metodom koja moze trajati godinama kad se statisticki s dobrim modelom moze dobiti vrlo dobra procjena s nekim dozvoljenim odstupanjem.

Problem s porezima u hrvatskoj je što će te jeb.. i za jednu lipu a kamoli ne za nekakvu procjenu. Izgubio sam hrpu vremena i skoro platio poprličnu kaznu kada sam račun u firmi krivo izdao za 1 lipu. Prilikom pretvorbe EUR u KN zaokružio sam krivo drugu decimalu, na manje. Samo što me nisu optužili i stavili u zatvor zbog zakidanja sustava. Pdv na tu jednu lipu je izgleda važna stavka u budgetu Hrvatistana  Huh

tebe za lipu, onu babu za 1kn duga, nekog poljoprivrednika jer je vozio na loz ulje ne zato jer zeli varat drzavu nego zato sta nema ni za to loz ulje novaca kazen sa 20k kuna

dok u isto vrijeme ljudi na i oko vlasti kradu milijune €, ministrice gaze djecu i voze bez valjane vozacke dozvole 3godine??? i za to ne dobiju niti kaznu

i da mi za cryptose jedan dan platimo porez dok po nama pišaju kako stignu?

jedino lud covjek bi im platio porez na zaradu od cryptosa

Ne možeš tako generalizirati. Po tome bi svatko mogao opljačkati banku za 100.000 kuna i reći - ne možete mi ništa jer su oni na vlasti ukrali milijune, a nisu u zatvoru. Istina, to nikako nije fer. Ali ako te ulove da nisi platio porez i dobiješ kaznu, a ti ju ne platiš, dobit ćeš ovrhu i prisilno će ti uzeti pare. Možeš ti vikati "to nije fer" koliko hoćeš, ali činjenica je da će si država uzeti pare na ovaj ili onaj način.
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
March 26, 2019, 04:06:51 PM
 #156

Poanta nije dobiti egzaktno stanje metodom koja moze trajati godinama kad se statisticki s dobrim modelom moze dobiti vrlo dobra procjena s nekim dozvoljenim odstupanjem.

Problem s porezima u hrvatskoj je što će te jeb.. i za jednu lipu a kamoli ne za nekakvu procjenu. Izgubio sam hrpu vremena i skoro platio poprličnu kaznu kada sam račun u firmi krivo izdao za 1 lipu. Prilikom pretvorbe EUR u KN zaokružio sam krivo drugu decimalu, na manje. Samo što me nisu optužili i stavili u zatvor zbog zakidanja sustava. Pdv na tu jednu lipu je izgleda važna stavka u budgetu Hrvatistana  Huh

tebe za lipu, onu babu za 1kn duga, nekog poljoprivrednika jer je vozio na loz ulje ne zato jer zeli varat drzavu nego zato sta nema ni za to loz ulje novaca kazen sa 20k kuna

dok u isto vrijeme ljudi na i oko vlasti kradu milijune €, ministrice gaze djecu i voze bez valjane vozacke dozvole 3godine??? i za to ne dobiju niti kaznu

i da mi za cryptose jedan dan platimo porez dok po nama pišaju kako stignu?

jedino lud covjek bi im platio porez na zaradu od cryptosa

Ne možeš tako generalizirati. Po tome bi svatko mogao opljačkati banku za 100.000 kuna i reći - ne možete mi ništa jer su oni na vlasti ukrali milijune, a nisu u zatvoru. Istina, to nikako nije fer. Ali ako te ulove da nisi platio porez i dobiješ kaznu, a ti ju ne platiš, dobit ćeš ovrhu i prisilno će ti uzeti pare. Možeš ti vikati "to nije fer" koliko hoćeš, ali činjenica je da će si država uzeti pare na ovaj ili onaj način.

Stvar je u poziciji moći i utjecaja zapravo.
Dakle, obični ''mali'' ljudi će uvijek doći pod ''udar'' zakona ako naprave i najmanji prekršaj dok ljudi na poziciji moći i utjecaja (čitaj umriježeni s politikom) također ali puno teže i ne odmah (primjer Todorića, Sanadera i mnogih drugih).
DA li iz toga treba izvlačiti zaključak da ne treba poštovati zakon i recimo ne plaćati račune ili porez?
Naravno da ne jer ćete biti kažnjeni a ako odbijete platiti kaznu oduzet će vam imovinu kroz ovrhu.
Možete vi ''vikati'' da to nije pravedno i da su drugi povlašteni ali stvari se ne mijenjaju tako da obični ljudi izbjegavaju plaćanje svojih obveza već da se stvori ''javni pritisak'' na vladajuće tako da se i oni počnu ponašati odgovorno i moralno.



.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
xxxgbxxx
Member
**
Offline Offline

Activity: 126
Merit: 23


View Profile WWW
March 27, 2019, 11:14:52 AM
 #157

Ako te porezna uhvati ,iselis u Njemacku i Irsku i bog da te vidi
U Njemackoj ne mogu da te ovrse

Ovrha na plaću u Njemačkoj !!!

https://www.youtube.com/watch?v=XDvZB_3Woxs

Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 03, 2019, 03:00:58 PM
 #158

Pozdrav,

Recimo da kupim danas 1 BTC, trgujem i na koncu imam 5 BTC. Nakon godinu dana odlucim na Bitstampu pretvoriti BTC u eure, ali cekam jos jednu godinu prije povlacenja na racun da izbjegnem placanje poreza.

Sto je mjerodavno? Trenutak povlacenja eura na racun ili pretvorba BTC u eure na mjenjacnici?

Trebam li nakon toga svejedno ispunjavati obrasce za placanje poreza, gdje se vidi da nisam 2 god povlacio na racun?
.

Mislim da ti je najbolje sa ovim pitanjima otići u svoju lokalnu ispostavu porezne uprave i javiti se svome poreznom referentu.
Samo ono što ti kažu u poreznoj je relevantno.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Domchi (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 516
Merit: 268


View Profile
May 03, 2019, 04:15:46 PM
 #159

Recimo da kupim danas 1 BTC, trgujem i na koncu imam 5 BTC. Nakon godinu dana odlucim na Bitstampu pretvoriti BTC u eure, ali cekam jos jednu godinu prije povlacenja na racun da izbjegnem placanje poreza.
Sto je mjerodavno? Trenutak povlacenja eura na racun ili pretvorba BTC u eure na mjenjacnici?

To sam se i ja pitao - trenutak pretvorbe BTC u euro. Poreznu ne zanima kad i kako prebacuješ račune između svojih različitih računa, nego kada si ostvario dobit, a dobit si ostvario prodajom. Dakle, neće ići da jednostavno ne povučeš novce. Znam i koje sad pitanje slijedi - kako Porezna zna kad si ti promijenio novce kad vidi tvoj tekući račun, a ne vidi tvoj račun kod Bitstampa. Pa, Bistamp je EU firma, ako ih Porezna zatraži, dat će podatke jer moraju, plus što Porezna može i tebe tražiti tvoju FIFO evidenciju i dokaze transakcija pa je pitanje što ćeš onda.

Ima jedna siva zona, a to su stablecoini (USDT i slični), koji su tehnički kriptovalute, tako da je sporno trebaš li platiti porez ako pretvoriš BTC u npr. USDT pa onda tek kasnije u nekom trenutku USDT u USD. Porezna se nije očitovala po tom pitanju. Osobno sam sklon tumačenju da su to kriptovalute, barem dok Porezna ne odluči drugačije, a kad se odluče, ne mogu te tražiti da platiš porez unatrag. Zato ona njihova maksima da ih prije 2016. ništa ne zanima... ali isto tako, kad su na ljeto 2017. rekli da ima poreza na kriptovalute, nije baš da je to počelo vrijediti za transakcije od tog datuma kad su rekli, nego za trenutno porezno razdoblje (cijela 2017.), tako da ne možeš baš računati da ti se porezni zakon neće odjednom promijeniti pod nogama prije nego što imaš vremena odreagirati.

Trebam li nakon toga svejedno ispunjavati obrasce za placanje poreza, gdje se vidi da nisam 2 god povlacio na racun?

U JOPPD obrascu deklariraš samo kolika ti je dobit i koliki porez plaćaš. Iz njega se ne vidi puno više osim cifre koju plaćaš. Ako želiš dokazati da ne trebaš platiti porez, trebaju ti neki dokazi za to. U zakonu, naravno, piše da si dužan voditi FIFO evidenciju i Poreznoj je dati na uvid kad i ako te traže. U tom trenutku... pretpostavka je da želiš imati što više dokaza da si zaista proveo te transakcije.

I da, ono što je Daniel91 napisao. Smiley
marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
May 04, 2019, 03:39:13 PM
 #160

~
Ako si kupio prije točno 2 godine onda ne plaćaš porez. Međutim, tu spominješ trejdanje tako da porez nećeš platiti na onaj dio koji je kupljen i isti prodan, a ovo što je zarađeno trejdanjem ćeš vjerovatno morati platiti neke druge, moguće čak i  veće poreze. Recimo, ako si kupio 1 btc, trejdanjem zaradio još jedan, i odlučio se sve iskeširati, na ovaj 1 btc što je kupljen prije 2 godine ne plaćaš nikakav porez a na ovaj zarađen ćeš ipak morati platiti. Najbolje ti je direkno pitati poreznu.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 63 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!