Bitcoin Forum
May 27, 2024, 07:51:00 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Care este a doua moneda FIAT pe care ati dori sa o puteti tranzactiona pe BTCXchange.ro
EUR
USD

Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 »  All
  Print  
Author Topic: BTCXChange.RO - Un Exchange Romanesc / Thread Official!  (Read 36307 times)
kinderjoy
Member
**
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 10


View Profile
February 04, 2014, 03:51:27 PM
 #61

I-am folosit si eu in weekend. Am vandut 1 btc sambata seara, confirmare luni ca tranzactia este procesata, luni pe la 17:00 aveam banii in banca.
So far so good Smiley
altuinx
Member
**
Offline Offline

Activity: 116
Merit: 10


View Profile
February 04, 2014, 05:13:41 PM
 #62

I-am folosit si eu si a durat mai putin de 24 de ore.
DarthBunny
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 33
Merit: 0


View Profile
February 04, 2014, 09:13:32 PM
 #63

Am transferat si eu 0.533BTC in exchange si i-am vandut. Am retras banii in contul bancar si astept sa se finalizeze tranzactia. Va tin la curent cu evolutia tranzactiei Smiley
Tranzactia s-a incheiat cu succes. Azi dimineta mi-au intrat in cont 1400 RON.
Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 06, 2014, 03:55:35 AM
 #64

As vrea sa vin si eu cu o suma pe BTCXChange.RO dar inca nu sunt lamurit cum e cu acele comisioane despre care se spune ca nu exista, unii spun ca sunt mari... a calculat cineva exact cat la suta pierzi la o tranzactie cu un BTC, de exemplu..?

La fel, pretul e mare dar asta probabil depinde de piata. Acum cand scriu pe Bitstamp e 2,674 lei iar pe Btcxchange e 3060 lei un bitcoin! Dar... e bun pentru arbitraj  Cool


Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 06, 2014, 04:10:06 AM
 #65

Putina deruta.. imi cer scuze, dar e derutant.. am luat pretul la btc de pe pagina cu exemplul, deci nu e 3060 ci 2560 lei per btc.

Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 06, 2014, 04:20:52 AM
 #66

Apropos de aplicatia pt calculator, mobil, etc. "Plăți directe prin BTCXchange" e posibil de integrat pe site banuiesc..?!
As vrea sa introduc aceasta posibilitate de plata pe solatronix.com si mai ales pe situl firmei, www.austrocasa.ro , astfel incat sa promovez BTCul si implicit situl BTCXcjange. Vreau sa vand/construiesc case cu plata in BTC  Smiley
Sper sa nu se sperie contabila !! Huh





btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
February 06, 2014, 01:28:20 PM
 #67

Apropos de aplicatia pt calculator, mobil, etc. "Plăți directe prin BTCXchange" e posibil de integrat pe site banuiesc..?!
As vrea sa introduc aceasta posibilitate de plata pe solatronix.com si mai ales pe situl firmei, www.austrocasa.ro , astfel incat sa promovez BTCul si implicit situl BTCXcjange. Vreau sa vand/construiesc case cu plata in BTC  Smiley
Sper sa nu se sperie contabila !! Huh

Buna Teo, inca nu avem o solutie lansata pentru plati online dar se lucreaza la una. Vom posta pe platforma si pe site de indata ce putem zice mai multe.


Fiind o companie orientata spre nevoia clientilor nostri, incepand de astazi, 6 Feb. 2014; BTCXChange va pune la dispozitie un numar de telefon pentru support.

Telefon suport
(+40) 359/418-422
Program: L-V 9:00-16:00

Va multumesc tuturor pentru sprijinul acordat si speram ca pe viitor sa ne ridicam in continuare la nivelul asteptarilor voastre.

Multumim
Echipa Support BTCXchange.ro
flo_k
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
February 06, 2014, 04:56:27 PM
 #68

Salut tuturor! Va citesc cu mult interes de ceva timp, dar motivul pentru care acum m-am hotarat sa-mi fac un cont este legat de BTCXchange.
De vreo cateva zile vreau sa ma inscriu la ei dar, de fiecare data cand ajung la partea cu introducerea datelor personale, nu am curaj sa o fac.
Poate ma insel, dar mie mi se pare foarte periculos sa dau unui operator pe piata de bitcoin - piata care, prin natura, e plina de hackeri dibaci - datele mele complete, adica numele, CNP-ul, poza (din copia dupa CI), adresa de acasa, contul bancar, adresa portofelului si IP-ul! Mai lipseste ceva pentru un posibil atac (informatic sau chiar fizic)?!
A nu se intelege ca pun la indoiala onestitatea firmei (desi nicio firma nu poate garanta 100% pentru angajati), ci posibilitatea ca aceste date sa incapa, prin furt, pe maini necinstite - ceea ce ar expune utilizatorii la foarte multe riscuri.
Cel mai nelinistitor mi se pare sa-ti afle unii adresa si, pentru ca ai vandut sau cumparat 2-3 BTC, sa te trezesti ca vin niste "interlopi" peste tine sa caute mai multi. Desi nu-i ai (sau mai ales in cazul asta) se pot intampla multe...
Deci, nu sunt prea tentat sa dau datele astea.
Chiar nu se poate gasi nicio varianta mai discreta (anonima) de a incarca un cont, de exemplu prin PayPal sau prin carduri preplatite de tip Paysafe? Macar pentru tranzactii mici.

P.S. Nu vreau sa se inteleaga ca sunt, in vreun fel, impotriva BTCXchange! Din contra, salut aparitia unui exchange romanesc care pare profesionist si doresc mult succes echipei! Daca vreti, luati ce am spus drept o sugestie de imbunatatire a serviciilor.

Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
February 06, 2014, 05:13:24 PM
 #69

Adevarul este ca nu e vorba de vreo curiozitate de-a lor...ii obliga legea (pt ca statu` vrea sa te gaseasca, la o adica, si sa te jumuleasca de ceea ce ei numesc impozit ca doar si gura politrucilor trebuie sa manance ...homar la Copacabana  Grin)

Si bancile cer datele astea ba chiar trebuie CI si la case de schimb...cand nu fac traficul la negru.  Grin
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
February 06, 2014, 07:17:59 PM
 #70

Salut tuturor! Va citesc cu mult interes de ceva timp, dar motivul pentru care acum m-am hotarat sa-mi fac un cont este legat de BTCXchange.
De vreo cateva zile vreau sa ma inscriu la ei dar, de fiecare data cand ajung la partea cu introducerea datelor personale, nu am curaj sa o fac.
Poate ma insel, dar mie mi se pare foarte periculos sa dau unui operator pe piata de bitcoin - piata care, prin natura, e plina de hackeri dibaci - datele mele complete, adica numele, CNP-ul, poza (din copia dupa CI), adresa de acasa, contul bancar, adresa portofelului si IP-ul! Mai lipseste ceva pentru un posibil atac (informatic sau chiar fizic)?!
A nu se intelege ca pun la indoiala onestitatea firmei (desi nicio firma nu poate garanta 100% pentru angajati), ci posibilitatea ca aceste date sa incapa, prin furt, pe maini necinstite - ceea ce ar expune utilizatorii la foarte multe riscuri.
Cel mai nelinistitor mi se pare sa-ti afle unii adresa si, pentru ca ai vandut sau cumparat 2-3 BTC, sa te trezesti ca vin niste "interlopi" peste tine sa caute mai multi. Desi nu-i ai (sau mai ales in cazul asta) se pot intampla multe...
Deci, nu sunt prea tentat sa dau datele astea.
Chiar nu se poate gasi nicio varianta mai discreta (anonima) de a incarca un cont, de exemplu prin PayPal sau prin carduri preplatite de tip Paysafe? Macar pentru tranzactii mici.

P.S. Nu vreau sa se inteleaga ca sunt, in vreun fel, impotriva BTCXchange! Din contra, salut aparitia unui exchange romanesc care pare profesionist si doresc mult succes echipei! Daca vreti, luati ce am spus drept o sugestie de imbunatatire a serviciilor.

Buna seara,

In primul rand vreau sa te asiguram ca luam foarte in serios siguranta datelor private ale clientilor nostri. De asemena si siguranta platformei.
Tehnic datele  sunt pastrate mereu in siguranta:

* Conexiunea HTTP Secure cu serverele btcxchange.ro este in permanenta encriptata la standarde maxime, cu perfect forward secrecy.
* Datele private sunt stocate encriptat
* Accesul operatorilor este logat, acestia nu au capabilitatea inspectiei datelor private decat in timpul validarii contului.
* Accesul operatorilor server restrictionat.
* Operatorii nu au capabilitati de downloadat/vizualizat date in masa despre utilizatorii nostri, iar accesul lor se face doar pe baza cererii utilizatorului sau in timpul procesului de validare.
* Platforma noastra este monotorizata in permanenta pentru attackuri atat de unelte automate cat si de administratorii nostri de sistem.
* Platforma are un grade mare de securitate, majoritatea datelor fiind izolate iar accesul la ele severe restrictionat.
* Comunicatiile intre servere sunt encriptate in permanenta.
* Serverele sunt in locatie sigura.
* BTCXChange este inregistrat ca operator de date cu caracter personal la "AUTORITATEA NATIONALA DE SUPRAVEGHERE A PRELUARII DATELOR CU CARACTER PERSONAL" din Romania sub numarul 30463

Tin sa precizez ca tranzactionarea pe perechea BTC/RON nu necesita un cont verificat. Dar orice retragere/depunere de RON prin intermediul bancar este necesara. Mai multe detalii aici https://www.btcxchange.ro/dataprotection

Pe viitor vom adauga un sistem de voucher prepaid pentru incarcari RON. Dar din punct de vedere a retragerilor/depunerilor bancare ele nu se pot face sau se vor putea face fara o identificare completa.

Va multumesc tuturor pentru sprijinul acordat si speram ca pe viitor sa ne ridicam in continuare la nivelul asteptarilor voastre.

Multumim,
Echipa Support BTCXchange.ro
flo_k
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
February 06, 2014, 07:54:40 PM
 #71

Ce sa mai spun, tocmai ma chinuiam sa explic despre cum s-ar putea face un voucher cand a venit mesajul vostru. Bravo, BTCX!
Ca sa nu am, totusi, senzatia ca am pierdut timpul inutil, iata ce scriam:


"Ma gandesc daca nu exista nicio solutie care sa impace capra cu varza. De exemplu, o colaborare cu o banca, unde sa ma pot duce la ghiseu si sa cumpar un fel de voucher de la BTCXchange. In momentul in care am achitat o suma, banca trimite banii la BTCX impreuna cu un cod unic (generat automat), cod pe care-l primesc si eu imprimat pe o bucata de hartie (adica "voucherul"). Iar cand ajung acasa, tastez respectivul cod pe site-ul BTCX si contul mi se incarca automat cu suma platita, din care pot cumpara bitcoin.
Si invers, cand vand bitcoin, BTCX imi trimite atat mie cat si bancii un alt cod; eu il imprim pe-al meu pe o bucata de hartie, ma duc si-l arat la banca, banca il confrunta cu al ei si imi plateste banii corespunzatori.

La modul asta, banca (respectiv, statul) are control si pe banii care intra/ies la/de la BTCX si, eventual, ma poate intreba si pe mine de provenienta banilor, daca i se pare ceva suspect.
Cu alte cuvinte, statul e perfect ok, iar BTCX nu mai trebuie sa ceara date cu caracter personal celor care nu vor sa le dea (si au mai multa incredere sa le dea unei banci). Cred ca si BTCX ar castiga mai multi clienti dintre cei care, ca mine, au retineri.

Nu credeti?"

Poate foloseste la ceva Smiley
alin8888
Member
**
Offline Offline

Activity: 105
Merit: 10


View Profile
February 06, 2014, 08:17:26 PM
 #72

Am cerut si eu o retragere in Ron de 900 lei ieri in jurul orelor 17:00
Astazi am primit banii in contul meu bancar!  Excelent serviciul si echipa foarte prompta. Folositi-l cu incredere

dracarnic
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 156
Merit: 100

Conceive. Believe. Achieve.


View Profile WWW
February 08, 2014, 09:39:53 AM
 #73

In acest moment, BTCXChange.RO este cea mai convenabila varianta de schimb BTC/LEI. Sper sa ramana asa. Recomand serviciul lor.

"Bitcoin is a technical tour de force." - Bill Gates
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
February 10, 2014, 07:51:46 PM
 #74

Recomand si eu, am vandut / cumparat BTC de aici.
Chiar e mai OK decat cu mtgox / btc-e !

Ar fi si mai fain daca ati adauga LTC si alte coins.

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
Btc_mogul
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
February 11, 2014, 03:41:29 PM
 #75

In acest moment, BTCXChange.RO este cea mai convenabila varianta de schimb BTC/LEI. Sper sa ramana asa. Recomand serviciul lor.

Eu am schimbat chiar si cand nu era cel mai convenabil doar pentru ca imi place ce zice Moise Guran sa incurajam initiativa romaneasca. Normal,daca diferenta nu era foarte mare. Grin
Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 11, 2014, 06:24:02 PM
Last edit: February 11, 2014, 10:13:18 PM by Cyrus
 #76

In acest moment, BTCXChange.RO este cea mai convenabila varianta de schimb BTC/LEI. Sper sa ramana asa. Recomand serviciul lor.
Va fi dupa cum e fluctuatia pietei, dar e bine ca avem posibilitatea sa vindem si cumparam direct in lei! Cat m-am chinuit inainte sa cumpar BTC, cu alte complicate banci din afara tarii, acum e usor si facil. Felicitari pentru initiativa!

Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 11, 2014, 06:53:52 PM
 #77

Vreau sa-mi fac cont pe firma acum si ma intreb daca se elibereaza sau exista pe site posibilitaea de a descarca de acolo facturi. Daca nu am factura, ma ia contabila la intrebari ca e foarte exigenta si nu vreau sa am probleme  Smiley
E cineva care face tranzactii cu bitcoin pe firma? Investitii, trading, chiar comert, etc.?

Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 11, 2014, 07:03:42 PM
 #78

Cine poate sa corecteze, am copiat de pe situl BTCXhange:
"Număr operator de date 30463 în registrul de evidenţă a prelucrării de date cu caracter personal din Roâmnia."

Roâmnia  Grin

Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 11, 2014, 07:14:08 PM
 #79

Apropos de sticker, este in engleza iar plata se face in RON...
Se incurca oare clientul daca nu stie una in aceste limbi?!  Huh

opyum
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
February 11, 2014, 10:21:09 PM
 #80

Am si eu o intrebare . am tranzactionat pe BTCXChange tranzactionez si pe bitstamp , de ce este diferentza asa mare intre pretul cu care cumpara si vinde website din ro ? exemplu bitstamp cumperi cu 704 vinzi cu 702 diferentza de 2 dolari plus comision ajungi la 10$ . pe ro diferentza de vanzare este de 100 lei 110 ..adica 30 si de dolari. si inca nu exista comision
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!