Bitcoin Forum
May 07, 2024, 08:56:38 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 »  All
  Print  
Author Topic: Bitleu - prima moneda virtuala pentru romani !  (Read 15246 times)
Mikez
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 508
Merit: 500



View Profile
March 13, 2014, 01:10:27 PM
 #81

Alea cateva sute care mineaza, o fac in speranta unui profit. Din 20 de romani de aici, mai toti suntem impotriva pentru ca suntem ceva mai greu de pacalit. Incearca in continuare sa ne convingi, e amuzant Smiley.

1715115398
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715115398

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715115398
Reply with quote  #2

1715115398
Report to moderator
1715115398
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715115398

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715115398
Reply with quote  #2

1715115398
Report to moderator
1715115398
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715115398

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715115398
Reply with quote  #2

1715115398
Report to moderator
"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715115398
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715115398

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715115398
Reply with quote  #2

1715115398
Report to moderator
1715115398
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715115398

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715115398
Reply with quote  #2

1715115398
Report to moderator
1715115398
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715115398

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715115398
Reply with quote  #2

1715115398
Report to moderator
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 13, 2014, 01:33:41 PM
Last edit: March 13, 2014, 01:50:46 PM by iulius99
 #82

   Ca sa poti vorbi de ilegalitate inseamna sa existe niste legi impotriva acestui tip de monezi. Oricum aceasta moneda nu se supune legilor romanesti deoarece este o moneda international, descentralizata si neregulata decatre Banca Nationala a Romaniei. Daca nu a fost emisa de aceasta banca atunci statul roman nici nu poate lua vreo decizie sa opreasca aceasta moneda sau sa interzica cetatenilor straini sa o foloseasca, poate cel mult celor din Romania, dar cel mult ii va obliga sa nu o tranzactioneze pentru valuta/ron .. asta da, pot face.
   Ilegala nu e acea "fapta " de a face o anume "moneda" electronica ci de a imprumuta un nume ... de a se da de drept cea ce nu este.
Ce parere ai ? daca BNR la un moment dat daca se va gandi sa faca o moneda cu nume identic, ce va face ai va da milioane ca sa ai cumpere "marca"? sau va considera abuziv numele si ca atare  al va desfiinta, preluand pentru ei, respectivul BitLeu ?  Sau cum te-ai simti daca asi numi pe catelul meu "lumberinvestments" ... nu va fi ca o jignire pentru tine ?

Nu cred ca romanii care sunt pe forum reprezinta comunitatea romana sau ma insel oare? Daca nu poate decide pentru toti romanii o singura persoana, atunci de ce ar putea decide cele 20-30 de persoane care scriu pe forumul romanesc ? Stiu acelea 20-30 de persoane ce e mai bine decat una singura ?
Da, poate ca ai dreptate 20 -30 de oameni nu reprezinta Romania ... atunci hai sa facem un referendum !  Dar stai !!! nefiind legala moneda ... atunci nici un referendum sau "Dividende"  pentru distribuire nu ar fi legale ! Deci  ce facem ? Cati romani o sa avem la coada la aceasta moneda si cat o sa aiba fiecare ?!

Cine stie ...poate ca primul pas ar fi fost in constituirea unei fundatii legale ... iar deaba dupa aceia in urma unei intruniri colective ... sa se ia o decizie cu privire la nume, statut, dividende ... dar asa e ca si cum nici nu ar fi existat decat unul ce vrea sa profite de altii  ...
lumberinvestments
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
March 13, 2014, 01:39:25 PM
 #83

Alea cateva sute care mineaza, o fac in speranta unui profit. Din 20 de romani de aici, mai toti suntem impotriva pentru ca suntem ceva mai greu de pacalit. Incearca in continuare sa ne convingi, e amuzant Smiley.
Pentru mine e amuzant cat de multa lume este nervoasa si singurii care au raspuns cu jigniri sunt romanii.
Membri respectabili ai acestui forum pe care ii cunosc de mai mult timp o mineaza.
Timpul ne va da un raspuns.
Mikez
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 508
Merit: 500



View Profile
March 13, 2014, 01:41:32 PM
 #84

Romanii au raspuns cu jigniri pentru ca noi suntem cei jjigniti.

jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
March 13, 2014, 01:54:19 PM
 #85

De cand sunt pe forumul asta cred ca posturile lui lumberinvestments sunt singurele care le sar, la inceput a fost un pic amuzanta aceastra prostie rara din partea lui, dar acum deja a devenit iritant. Devul acestei mizerii ar face bine sa ramana anonim, altfel isi preteaza numele in fata intregii comunitati.

P.S. inainte de a se apuca iar de aberat tin sa precizez ca nu sunt miner, deci din partea mea moneda putea sa aiba si 99% premine ca tot una era.
lumberinvestments
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
March 13, 2014, 01:54:44 PM
 #86

    Ca sa poti vorbi de ilegalitate inseamna sa existe niste legi impotriva acestui tip de monezi. Oricum aceasta moneda nu se supune legilor romanesti deoarece este o moneda international, descentralizata si neregulata decatre Banca Nationala a Romaniei. Daca nu a fost emisa de aceasta banca atunci statul roman nici nu poate lua vreo decizie sa opreasca aceasta moneda sau sa interzica cetatenilor straini sa o foloseasca, poate cel mult celor din Romania, dar cel mult ii va obliga sa nu o tranzactioneze pentru valuta/ron .. asta da, pot face.
    Ilegala nu e acea "fapta " de a face o anume "moneda" electronica ci de a imprumuta un nume ... de a se da de drept cea ce nu este.
Ce parere ai ? daca BNR la un moment dat daca se va gandi sa faca o moneda cu nume identic, ce va face ai va da milioane ca sa ai cumpere "marca"? sau va considera abuziv numele si ca atare  al va desfiinta, preluand pentru ei, respectivul BitLeu ?  Sau cum te-ai simti daca asi numi pe catelul meu "lumberinvestments" ... nu va fi ca o jignire pentru tine ?

Imprumutarea numelui nu este o fapta ilegala deoarece in primul rand numele nu este imprumutat. Nu exista nici un alt crypto-currency care sa se numeasca BitLeu iar BNR nu are nici un fel de marca inregistrata pentru BitLeu. Chiar in cazul in care BNR ar dori sa inregistreze BitLeu, sunt sigur ca se va face de ras in fata comunitatii internationale care nu va da zor sa mineze aceasta moneda a lor cand exista deja una cu acelasi nume, care va avea deja valoare pana scot ei un cryptocurrency romanesc. Sunt de fapt ultimii care se vor gandi sa scoata un cryptocurrency romanesc. Cui va da milioane ca sa cumpere marca ? Nu va exista un detinator al BitLeu-ului de la care sa fie cumparata aceasta marca. Cum poate desfiinta BNR ceva care nu este sub propria jurisdictie ? Eu cred ca nu este decat o presupunere departe de adevar - ceea ce se va intampla de fapt.
Daca pe acel catel il va numi lumberinvestments, m-as simti flatat. Dogecoin to the moon ! Smiley)

Sincer, pe mine ma amuza ca BNR se poate simti jignita, de parca ar fi o pustoaica virgina de 13 ani. Au tiparit asa de multi bani pana acum de nu s-a mai putut opri inflatia in ultimii 25 de ani nici macar pentru un singur an.. si au taiat patru zerouri ultima data de la Leul romanesc caruia ii atribui legaturi sentimentale cu aceasta institutie a statului.. Stat care a dat mai multe tzepe in buzunarele romanilor cat nu va putea da BitLeu la locuitorii planetei in zece lansari. Ai idee cati bani au pierdut toti romanii in total din '91 si pana la taierea zerourilor din coada ? Nu iti pot spune nici eu, deoarece suma nu se poate calcula !

In nici un caz gluma numita BNR nu va putea 'prelua controlul' unui cryptocurrency. In cazul in care va reusi, voi face cateva plecaciuni in fata sediului..

iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 13, 2014, 02:32:33 PM
 #87

  Acest BitLeu e o incercare palida de a imita sucesul Aurorei Coin ... dar cu aceasta preminare a ei, e un alt exemplu ... cum poate sa mearga treaba pe la romani ... ( adica hotii,  "spalari" de bani/monede  ... etc)  iar din acest  p.d.v  acest developer  cred ca ar fi fost mai pregatit sa  activeze in "sferele politicii" nu in acest domeniu  ...  ha ha ...
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
March 13, 2014, 02:43:20 PM
 #88

LOL BNR si crypto-currency   !  Cheesy

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
marexim
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
March 13, 2014, 02:59:57 PM
 #89

Monezi cu planuri mai putin marete decat asta sunt traduse de la bun inceput in X limbi, nu ar trebui sa ne lasam impresionati ca a fost tradusa in chineza.
Asteptam sa fie tradusa in romana mai intai!

Alo .. domnu' Mikez..
Eu sunt impresionat de faptul ca niste straini au sarit in ajutorul dev-ului sa traduca in limba chineza. Au refuzat orice fel de plata pentru munca pe care au prestat-o .. au vrut doar BTL .. culmea nu ? Niste PROSTI sunt chinejii astia domle. Niste inapoiati mintal. Rasa lor este mai inapoiata decat a noastra. Ce naiba .. noi avem manele si smecheri.
Se poate scrie un capitol intreg despre 'smecheria' romanilor. Cred ca este singura tara din lume unde exista conceptul de smecher. Dar din pacate cultura oricarei alte tari paleste in fata culturii chineze. Sa nu zic de cata demnitate vezi in sufletul lor, cata dedicatie pentru munca si cat de uniti sunt. Si nu au conceptul de a face misto unul de celalalt.

Aici pot da ca exemplu o povestioara adevarata:
Am un prieten chinez care s-a imbogatit enorm in Romania. A venit din China unde a fost mai inainte procuror. Si-a deschis un restaurant aici, impreuna cu alti chinezi, neavand bani sa isi deschida singur o alta prima afacere. Cand restaurantul a devenit o reusita, culmea, nu faceau bani. Probabil folosind aptitudinile sale dezvoltate in tara natala, a aflat imediat ce se intampla. La ei in restaurant, de la mic la mare, de la picol la director, exista un lant care furau de la proprietari. Persoanele din acest lant colaborau si isi imparteau banii. Cum faceau ? Daca trebuiau sa aiba 10 bucati de pui Shanghai la o portie, duceau la masa la client doar 7. Urmatorul client servit, mai puneau ceva garnitura care era multa oricum si adaugau dupa aceea din bucatile neduse la masa la servirile anterioare. Incasau banii si nu ii bagau in casa.. Chinezii erau la bucatarie si nu puteau verifica. Ce imi spunea persoana aceasta, cu o fatza care exprima mirare/amuzament si alte cateva sentimente laolalta ... era ca acei oameni care ii furau, cand ajungeau fata in fata cu ei, faceau glume ca si cum ar fi cei mai buni prieteni. Cam asa erau cuvintele lui: "Vaaai, dar la China nu se poate asa ceva, este rusinie .. rusinie mare sa furi. Daca afla familia ca ai furat este rusinie rusinie mare !" Restaurantul s-a inchis. Drept urmare cativa romani au facut niste bani de mici de Kaufland si bere nasoala, pe spatele chinezilor care aveau o afacere serioasa.
Stiu ca multi or sa sara in apararea romanilor si vor zice 'sa ii ia dracu' de chinezi, ce cautau la noi in tzara, asa le trebuia !' Dar o poveste de genul asta si faptul ca niste chinezi au venit si si-au oferit timpul lor sa traduca in limba natala informatiile despre aceasta moneda, in timp ce alti romani doar arunca cu otrava in ochii acestui 'singur suporter' al monezii.. trebuie sa ne dea de gandit.

Cel mai rau este ca mai multi straini sar in ajutorul monezii romanesti, fara a investi in prealabil, realizand ce poate insemna ideea dar dintre romani foarte putini isi doresc sa faca ceva.
Propozitia 'a fost tradusa in limba chineza mai intai' ar trebui sa dea de gandit. Pentru mine inseamna altceva.

Inca o data, va asteptati de la dev sa faca totul, sa va traduca mura in gura .. in romaneste. Poate vreti sa si mineze pentru voi, daca se poate sa va si bage banii in buzunar ... wait a minute .. asta o va face de fapt cand se va imparti preminatul dar nu veti putea fi in fatza lui nea Gelu spoitoru' care nu a minat niciodata dar va avea Bitlei.
Imi pare rau, dar un proiect la o asemenea anvergura nu cred ca este realizabil de catre o singura persoana. Toti cei care plang aici se gandesc la moneda asta ca la o afacere modalitate de profit pentru ei insasi. Daca nu au apucat sa mineze sunt nervosi si se grabesc in comentarii. Sunt sigur de fapt ca daca aceia care latra ar fi avut aceasta moneda si preminatul in portofelul lor, fara nici o secunda de gandire in prealabil si-ar fi varsat monezile pe burse cand ar fi avut o valoare cat de cat si s-ar fi laudat seara la prieteni la bere cu 'uite ba ce am facut, am prostit un glob intreg si mi-am luat mertzan, sunt smecher'. De-aia sunt si nervosi/gelosi dealtfel ca nu pot face treaba asta. Nu sunt decat alte cateva persoane din categoria acelui lant de picol-director al restaurantului chinezesc.
Exista totusi aici cateva persoane respectabile care doar citesc forumul si se amuza de comentariile fara cap al acestui tip de persoane. Oameni care privesc totul din afara si sunt sigur ca imi dau dreptate in afirmatii.

Multe succesuri domnilor romani care sunteti!



Cum s-a imbogatit chinezul daca nu a mers afacerea?Huh
lumberinvestments
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
March 13, 2014, 03:25:59 PM
 #90

Cum s-a imbogatit chinezul daca nu a mers afacerea?Huh

Simplu .. cu ajutorul co-nationalilor care l-au sprijinit. Au o comunitate in care se ajuta foarte mult intre ei. Am fost la el acasa si are camere speciale in care primeste temporar alti chinezi care vin la noi in tara fara bani, pana acestia isi deschid si pun pe picioare afacerile. Implicit, nu isi dau tepe intre ei .. deoarece e rusine mare.. Traieste intr-o casa mult mai modesta decat credeam si are o masina veche de multi ani.. nu pare un 'smecher' si nici snob nu este.
Se spune ca incet incet rasa galbena va cuceri lumea.
In mod sigur nu a furat de la tigani/romani/alte nationalitati, a facut-o prin munca cinstita dar ajutat.

Bucatar bun este, deoarece a plecat putin pana in bucatarie si dupa 5 minute s-a intors cu mancare gatita in alea 5 minute cu un gust mai bun decat la unele restaurante chinezesti actuale de la noi care angajeaza filipinezi ca si bucatari chinezi Smiley
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
March 13, 2014, 03:30:13 PM
 #91

 Acest BitLeu e o incercare palida  de a imita sucesul Aurorei Coin ... dar cu aceasta preminare a ei, e un alt exemplu ... cum poate sa mearga treaba pe la romani ... ( adica hotii,  "spalari" de bani/monede  ... etc)  iar din acest  p.d.v  acest developer  cred ca ar fi fost mai pregatit sa  activeze in "sferele politicii" nu in acest domeniu  ...  ha ha ...

Nu stim cat de palida este, BTL nu a fost cotat pe nici un exchange. Inca.
Iar AURORA, da, cu un premine de 50% si cu o scadere  de pret 2 saptamani consecutive, este practic a 2-a dupa Bitcoin ca valoare, deoarece MSC nu se poate mina, iar BitBar nu am idee daca mai este minat de vreo cineva: (sursa http://coinmarketcap.com/)

1    Bitcoin        $ 638.12    per 1 BTC
2    Mastercoin     $ 72.27    per 1 MSC*       
3    BitBar            $ 32.86    per 1 BTB
4    Auroracoin        $ 23.73    per 1 AUR
5    Litecoin        $ 16.96    per 1 LTC

Pariez ca nu sunt singurul de pe aici care s-a gadit la o "AURORA 2", care sa se poata mina mai usor decat AUR, la care minezi ore in sir si nu esti sigur de rezultat.
Asa ca de ce nu ar fi si BitLeu ? Mai ales ca premine-ul de 45% se adreseaza celor din RO ?

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 13, 2014, 03:44:30 PM
 #92

Mai ales ca premine-ul de 45% se adreseaza celor din RO ?
  Si inca odata intrebarea: Cum se va stabili cat si cine va primi din RO ? Sa ma gandesc ca se refera la suma deja preminata ? Unui Nene de 70 de ani cum intentionati sa ai "daruiti" aceste comori daca nu exista nici un dram de legalitate, asa cum se zice ... ba mai mult e ilegala in Ro dar legala pe International ( o contradictie  ... fiind facuta pentru romani dar ilegala, a se citi nelegalizata in RO) ... ce tii si cu ciudateniile in tara asta ...    Apropo sunt curios  ... in ce an se zice ca se vor imparti baii ? sa vin cu o punga  mare la "ziua recoltei"...  Grin
Parca vad zilele demult apuse in care Ciorbea impartea averea poporului muncitor roman cu acele cupoane de privatizare ...  Deja Vu - Istoria se repeta . Ha Ha ...   Cheesy
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
March 13, 2014, 04:01:11 PM
Last edit: March 13, 2014, 04:14:54 PM by crocko
 #93

Intr-adevar, este o problema serioasa de logistica, chiar am mai scris si eu despre asta.
Nu se stie in primul rand nr total al romanilor din teritoriu, apoi mai sunt minori, atehnici (in varsta si nu numai), persoane fara acces la Internet, persoane dezinteresate de crypto, romani din Diaspora etc. Sa nu uitam ca romanii sunt si religiosi, iar o propaganda negativa a fost facuta contra Bitcoin  Cheesy (pe youtube gasiti material suficient)
Merita concediat tot Biroul Electoral Central si angajati cei de la BTL daca reusesc sa rezolve toate problemele astea.
Fiti siguri ca nici cei 300 si ceva de mii de Icelanders nu isi vor primi toti cele 31.8 de fé, fehu, feoh AURORA, chiar daca exista mai multe airdrops

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
lumberinvestments
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
March 13, 2014, 04:05:13 PM
 #94

ba mai mult e ilegala in Ro dar legala pe International ( o contradictie  ... fiind facuta pentru romani dar ilegala, a se citi nelegalizata in RO)
Nu stiu cine a spus si de unde ai dedus ca este ilegala in RO.
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 13, 2014, 04:23:41 PM
Last edit: March 13, 2014, 04:41:04 PM by iulius99
 #95

Nu stiu cine a spus si de unde ai dedus ca este ilegala in RO.
Ramane de vazut daca moneda nu va fi in veci pentru romani, asta nu o hotarasti tu, se hotaraste la un nivel mai mare decat Romania - de catre comunitatea internationala - iar romanii vor avea de ales intre a o face parte integranta din comunitatea lor sau a o refuza complet. Daca vor fi multi incapatanati sa o refuze ...
 Eu nu hotarasc nimic ... dar asa cum a luat startul, aceasta moneda pare sa favorize expres, doar anumiti romani ... si nu cred ca tree sa se dea vreo lege expresa  pentru cryptovalute pentru ca cineva sa poata fi acuzat de deturnari de fonduri, etc... Uite doar la ipotezele pe care le-au avansat cei care studiaza cazul MtGox ...
 O plangere la parchet pentru un  furt/deturnare ... etc e valabila oricum char daca se vorbeste de mere/valute/bunuri fizice-virtuale ...

PS: Ai putina rabdare pina se decid americanii sau o alta super natiune cum sa incadreze aceste crypto valute, dar mai ales cum sa le impoziteze ... un an maxim doi si ai sa vezi taxe si pe acestea ... e imposibil cu aceasta criza ca statele sa nu incerce sa castige nimic, iar daca te intrebi cum ai sa platesti taxe ... o idee ar fi sa platesti in moneda nationala la cursul de schimb si atunci e ca si legalizata ...
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
March 13, 2014, 04:37:32 PM
 #96

Prea multa teorie cand treaba e simpla: omul a minat cu spor cu speranta ca se'mbogateste, de ce vreti sa'i daramati voi visele?... Lasati'l sa'si faca treaba.
BTL-Master (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 26
Merit: 0


View Profile
March 13, 2014, 04:43:40 PM
 #97

Mai ales ca premine-ul de 45% se adreseaza celor din RO ?
  Si inca odata intrebarea: Cum se va stabili cat si cine va primi din RO ? Sa ma gandesc ca se refera la suma deja preminata ? Unui Nene de 70 de ani cum intentionati sa ai "daruiti" aceste comori daca nu exista nici un dram de legalitate, asa cum se zice ... ba mai mult e ilegala in Ro dar legala pe International ( o contradictie  ... fiind facuta pentru romani dar ilegala, a se citi nelegalizata in RO) ... ce tii si cu ciudateniile in tara asta ...    Apropo sunt curios  ... in ce an se zice ca se vor imparti baii ? sa vin cu o punga  mare la "ziua recoltei"...  Grin
Parca vad zilele demult apuse in care Ciorbea impartea averea poporului muncitor roman cu acele cupoane de privatizare ...  Deja Vu - Istoria se repeta . Ha Ha ...   Cheesy

Intrebarile constructive vor fi intotdeauna apreciate !
Premine-ul se va imparti numai celor care isi vor exprima dorinta de a detine aceasta moneda si nu va fi fortat nimeni sa primeasca, mai ales cei care cred ca nu are vreo valoare chiar daca va ajunge sa fie cotata pe burse la momentul respectiv.
In mod sigur am in vedere 'paper wallets' tiparite si cu strat protector serigrafiat. Tehnologia realizarii acestor portofele de hartie este relativ simpla iar partea cu serigrafierea poate fi supravegheata de cineva. Pana la definitivarea modalitatii de impartire a preminatului mai este totusi cale lunga si nu exclud si alte metode de impartire. Un lucru pot spune clar .. nu va exista un airdrop brusc si se va ocoli producerea de 'centre de specula' care vor oferi bani populatiei pentru portofelele cu BTL pe care sa le verse repede pe bursele disponibile pentru a risca stabilitatea monezii.

Legat de Dl. Ciorbea, din fericire nu sunt una din persoanele aflate la putere care sa doreasca sa jecmaneasca romanii. Pe ei ii lasam sa isi vada de treaba lor, noi ne vom vedea de treaba noastra linistiti. S-ar putea sa fie si momente publice la TV unde se va dezbate aceasta moneda intr-un viitor apropiat, cine stie ?

Legat de BEC .. votarea in general trebuie pregatita si facuta in cateva zile, logistica impartirii Bitleului este mai simpla decat in cazul votului unde trebuiesc mobilizate zeci de mii de persoane pentru a supraveghea buna desfasurare a activitatii de vot. Impartirea monezii va dura in mod sigur mai mult de un an. Oricine sustine ca o poate face in cateva zile sau doua saptamani, va fi foarte departe de adevar. Poate in Islanda unde populatia este de 330 000 de persoane, logistica este mai simpla.

Pentru minori va putea ridica in mod sigur unul din parinti binenteles cu acordul scris al celuilalt parinte daca lipseste sau folosind alte acte legale in cazul in care acestia sunt divortati ori pe baza unui certificat de deces in cazul in care unul din parinti a decedat.

O alta categorie la care m-am gandit este cea a copiilor orfani. In cazul acestor copii care se afla in orfelinate sau in ingrijirea temporara a unor tutori externi, se va putea crea un fond special care sa pastreze aceste monezi pana cand acestia vor implini varsta de 18 ani.

Categoria batranilor si a bolnavilor nedeplasabili este una mai speciala. De aceasta categorie vor avea probabil grija voluntari dintre membrii implicati in proiectele fundatiei si incazul in care nu vor fi destui voluntari dintre acesti membri atunci vor fi exista voluntari din afara.

Romanii din Diaspora vor putea probabil sa se inregistreze online si sa isi primeasca monezile pe baza unor acte prin care pot fi identificati cu usurinta.

Sper sa pot raspunde din nou la cat mai multe intrebari in curand.
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 13, 2014, 04:48:20 PM
 #98

 Apropo in Italia deja din Februarie statul Italian vroia sa taxeze toate intrarile de peste granita cu 20% ... acolo se punea demul problema cu recuperare taxelor pe fondurile ce intrau in tara din diferite activitati externe ... jocuri la casion/poker, investitii in titluri/actiuni, conturi in strainatate ... Ce parere ai ? tree sa faca o lege speciala pentru crypto ? sau intra toate veniturile in aceasta taxa ...  
Parca a-mi imaginez deja toti crypto minatorii/traderii cu conturi offshore ... Stai linistit ... totul e o apa si un pamant, e deajuns doar o idee ...
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
March 13, 2014, 04:55:30 PM
 #99

Apropo in Italia deja din Februarie statul Italian vroia sa taxeze toate intrarile de peste granita cu 20% ... acolo se punea demul problema cu recuperare taxelor pe fondurile ce intrau in tara din diferite activitati externe ... jocuri la casion/poker, investitii in titluri/actiuni, conturi in strainatate ... Ce parere ai ? tree sa faca o lege speciala pentru crypto ? sau intra toate veniturile in aceasta taxa ...  
Parca a-mi imaginez deja toti crypto minatorii/traderii cu conturi offshore ... Stai linistit ... totul e o apa si un pamant, e deajuns doar o idee ...

Si cum propui sa taxezi "veniturile" din crypto ? Ca la batut apropo-uri ne pricepem toti  Smiley

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
lumberinvestments
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 100


View Profile
March 13, 2014, 04:59:24 PM
 #100

Nu stiu cine a spus si de unde ai dedus ca este ilegala in RO.
Ramane de vazut daca moneda nu va fi in veci pentru romani, asta nu o hotarasti tu, se hotaraste la un nivel mai mare decat Romania - de catre comunitatea internationala - iar romanii vor avea de ales intre a o face parte integranta din comunitatea lor sau a o refuza complet. Daca vor fi multi incapatanati sa o refuze ...
 Eu nu hotarasc nimic ... dar asa cum a luat startul, aceasta moneda pare sa favorize expres, doar anumiti romani ... si nu cred ca tree sa se dea vreo lege expresa  pentru cryptovalute pentru ca cineva sa poata fi acuzat de deturnari de fonduri, etc... Uite doar la ipotezele pe care le-au avansat cei care studiaza cazul MtGox ...
 O plangere la parchet pentru un  furt/deturnare ... etc e valabila oricum char daca se vorbeste de mere/valute/bunuri fizice-virtuale ...
Si parchetul ce va considera deturnat din moment ce totul este absolut transparent si fiecare tranzactie din preminat poate fi verificata pe blockchain ?
Daca va face cineva plangere, va face impotriva cuiva care i-a furat aceasta moneda si nu impotriva creatorului, celor care detin preminatul si il impart in mod corect.

PS: Ai putina rabdare pina se decid americanii sau o alta super natiune cum sa incadreze aceste crypto valute, dar mai ales cum sa le impoziteze ... un an maxim doi si ai sa vezi taxe si pe acestea ... e imposibil cu aceasta criza ca statele sa nu incerce sa castige nimic, iar daca te intrebi cum ai sa platesti taxe ... o idee ar fi sa platesti in moneda nationala la cursul de schimb si atunci e ca si legalizata ...
Pentru mine americanii nu sunt o super natiune. Ce te face sa crezi ca sunt o super natiune, faptul ca sunt intr-un razboi continuu de mai mult de 100 de ani si ca ataca foarte multe tari unde isi pun guverne marioneta ? Nu uita ca au pierdut o gramada de razboaie in astea 100 de ani, inclusiv Vietnam-ul.. Iar acum cei care au plecat in Vietnam pentru a-si apara super natiunea sunt cersetori la colt de strada. Halal super natiune !

Binenteles nici aceasta super-natiune nu are absolut nici un cadru legal pentru lua decizii majore precum trecerea in ilegalitate a unei cripto-monezi. Nu stiu daca au si cum sa le impoziteze, deoarece acestea nu sunt nici macar pe teritoriul lor si nu poti demonstra nimanui ca persoana x detine atatia bani intr-un portofel electronic. Cel mult pot impozita veniturile in FIAT care provin din schimbarea cripto-monezilor in valuta respectiva ceea ce este un lucru normal sa faca. Un magazin online va fi impozitat pentru ceea ce castiga si daca este platit in BTC si daca este platit in USD. Mi se pare normal acest lucru si acolo exista o posibila legalitate. Dar daca Obama pleaca in Pakistan unde Osama ii da un stick cu un portofel electronic cu 20 000 de BTC, de unde va sti statul american ce sa ii ia lui Obama din banii astia ? El poate pleca foarte bine in alte tari unde sa isi retraga BTC-ul in mod anonim !

Probabil ca inca nu avem 'full grasp' al felului in care functioneaza aceste cripto monezi, dar in mod sigur statele nu pot interveni sa distruga/redenumeasca/impoziteze tranzactiile in cripto-monezi. Nu cred ca pot declara ilegala tranzactionarea acestora pe teritoriul Romaniei de exemplu si chiar daca o fac, bursele din strainatate nu au un sediu stabil in Romania deci tranzactionarea se face in afara tarii.

Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!