Bitcoin Forum
May 06, 2024, 01:18:25 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  
Author Topic: Güvendiğiniz - İtimat Ettiğiniz Üyeler? Trust List - Trust Feedback - DT1 Nedir?  (Read 7670 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic. (20 posts by 1+ user deleted.)
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
December 21, 2019, 05:15:27 PM

@Blacknavy, (şahsi yazmayacağım)

Sistem henüz genel olarak forumda bilinmiyor, kullanılmıyor. Bu yüzden şartları karşılıyan fazla üye yok. Dolayısıyla 100 120 kişilik listeye girmek görece kolay. Yani yaklaşık 200+ kişi şartları karşılıyor 120si seçiliyor. Buna yakın bir rakam. Şartları detaylı yazmıştım burada.

Zaten sistem de bir deney sayılır, fazla da bir mazisi yok rakamları unuttum 2008 2009 da şekillenmiş bir sistem. Herkes aktif katılırsa, forum çook kalabalık olursa işlevsel olabilir ancak.

Bir diğer konu, daha önce yazdığım gibi, verdiğiniz meritlerin miktarı ve niteliği;birde güven listeniz sizin yargı gücünüzü belirleyen en SOMUT verilerdir. Kaliteli mesajı ayırt eden ona göre fazla merit veren, trust listi güvenilir olan kişi yargı gücü yüksektir.

Mobilim kusura bakmayın.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
1715001505
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715001505
Reply with quote  #2

1715001505
Report to moderator
1715001505
Hero Member
*

Ignore
1715001505
Reply with quote  #2

1715001505
Report to moderator
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715001505
Hero Member
*

Ignore
1715001505
Reply with quote  #2

1715001505
Report to moderator
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1138

View Profile
December 21, 2019, 05:30:40 PM

Şu an migros kasap reyonunda dt konusuna yazıyorum 😂
"Sıfır itimat, sıfır su-i zan" olayın kesin çözümü arkadaşlar, kimseye - para konusunda özellikle- itimat etmeyin, kimseye kötü zanda da bulunmazsanız hiç bir sorun yaşamazsınız.

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
December 21, 2019, 05:55:53 PM

@blacknavy ye de katılıyorum @wolwo hocama da saygı duyuyorum. O da forumda aktif olan kişileri yazıp destek vermiş oluyor. Birde eskisi gibi ticaret olayı pek yok. BTC alaxak kişi borsalardan alıyor. O şekilde üç kağıt olayı olmaz gibime geliyor. Haa eğer ben fazlalık isem azaltacak da benden başlayabilir. Hiç gocunmam.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
December 21, 2019, 05:56:53 PM
Last edit: December 21, 2019, 09:48:48 PM by Blacknavy

@Blacknavy, (şahsi yazmayacağım)

Sistem henüz genel olarak forumda bilinmiyor, kullanılmıyor. Bu yüzden şartları karşılıyan fazla üye yok. Dolayısıyla 100 120 kişilik listeye girmek görece kolay. Yani yaklaşık 200+ kişi şartları karşılıyor 120si seçiliyor. Buna yakın bir rakam. Şartları detaylı yazmıştım burada.

Zaten sistem de bir deney sayılır, fazla da bir mazisi yok rakamları unuttum 2008 2009 da şekillenmiş bir sistem. Herkes aktif katılırsa, forum çook kalabalık olursa işlevsel olabilir ancak.

Bir diğer konu, daha önce yazdığım gibi, verdiğiniz meritlerin miktarı ve niteliği;birde güven listeniz sizin yargı gücünüzü belirleyen en SOMUT verilerdir. Kaliteli mesajı ayırt eden ona göre fazla merit veren, trust listi güvenilir olan kişi yargı gücü yüksektir.

Mobilim kusura bakmayın.

bunun benim yazdığımla alakasını anlayamadım (benim yazdığımla alakası yoksa niye etiketliyim onu da anlamadım Grin)
sıkıntı 100 kişilik dt1 listesi değil.

dt1 üyesi birine trust verirse, trust aldığı kişi dt2 oluyor diye biliyorum.
yani wolwoo'nun trust verdiği 66 kişi dt2 şu an eğer yanlış bilmiyorsam çünkü l..V'nin trust listesinde dt2 listesinde bizim forumun tamamını görüyorum.

Şu an migros kasap reyonunda dt konusuna yazıyorum 😂
"Sıfır itimat, sıfır su-i zan" olayın kesin çözümü arkadaşlar, kimseye - para konusunda özellikle- itimat etmeyin, kimseye kötü zanda da bulunmazsanız hiç bir sorun yaşamazsınız.

ben senin için söylüyorum trust abuse diye negatif verseler itiraz edemeyiz bile çünkü tüm forum dt2.
yani biraz ters bir olay, trust sistemi tam olarak böyle işlemiyor eğer ben yanlış anlamadıysam.
yani bu listeyi bahane ederek sana negatif ya da distrust verebilirler ki bu senin dt1 dışında kalman anlamına gelir.
bu yerel forumu zayıflatır, ben mi yanlış düşünüyorum? güvenilir birini neden kaybedelim?

yanlış anlaşılmasın ben wolwoo'ya neden böyle yaptın diye hesap sormuyorum.
tam tersine wolwoo'nun negatif ya da distrust almasını engellemeye çalışıyorum.

liste burada, tüm forum dt2 olduk aşağı doğru ilerleyiniz
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5139250.msg53404247#msg53404247

Yani forumla alakası olmayan Aelf Türkiye yetkilisi bile dt2 olmuş Grin
wolwoo
Legendary
*

View Profile
December 21, 2019, 06:10:44 PM
Merited by Blacknavy (1)

Blacknavy üstad ellerin adamları kendilerinden olanlara güven veriyor, feedback yazıyor sıkıntı olmuyor da biz verince sıkntı oluyorsa koy g..tne gitsin

herkese ayar veren biri var globalde s..n diye biri, trustlistinde 64 kişi var, 127 kişiye distrust vemiş, bu adamların hepsiyle alışveriş mi yapmış, bana ethereum gönderdi de ben parasını mı göndermedim? yoh, e o zaman salla gitsin Grin

ayrıca kürşataelf ADAMMdır Wink son derece beyfendi, işinde gücünde biri olarak tanıyorum yıllardır

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
Blacknavy
Legendary
*

View Profile
December 21, 2019, 06:11:45 PM
Merited by wolwoo (1)

Blacknavy üstad ellerin adamları kendilerinden olanlara güven veriyor, feedback yazıyor sıkıntı olmuyor da biz verince sıkntı oluyorsa koy g..tne gitsin

herkese ayar veren biri var globalde s..n diye biri, trustlistinde 64 kişi var, 127 kişiye distrust vemiş, bu adamların hepsiyle alışveriş mi yapmış, bana ethereum gönderdi de ben parasını mı göndermedim? yoh, e o zaman salla gitsin Grin

ben sadece bu kadar büyük bir açık verme istemiştim.
sen bilirsin üstad.

ayrıca kürşataelf ADAMMdır Wink son derece beyfendi, işinde gücünde biri olarak tanıyorum yıllardır

doğrudur
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
December 21, 2019, 06:19:15 PM

Dt1 olan kişinin trust listesinde olan her üye dt2 dir. Dt2 nin herhangi bir anlamı yada işlevi yoktur.

Wolwonun listesini beğenmeyen biri sadece distrust listesine ekleyebilir, bir kaçı eklemiş aynı kişiler benide eklemişti. Bazıları eklediğim bir yabancı üyeyi sevmedikleri için eklemişlerdi beni, düzelttiler.

Bu abuse olmaz, negatifte olmaz. Abuse farklı durumda olur, alt hesaplarla kendinizi seçerseniz filan. Herkes itimat ettiği her üyeyi ekleyebilir, istediği kadar ekleyebilir listesine.

Negatif sadece dolandırıcılık, sahtekarlık, kçtüye kullanımda verilir. Aksi durumda veren de olabilir tabi ki, bu durumda negatifi veren kendi güvenini sarsmış olur.

Yinede adamları alışık olmadığı şeylerle sınamamak lazım. Topluma çok aykırı hareket etmeden yavaş yavaş kullanmakta fayda var.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Blacknavy
Legendary
*

View Profile
December 21, 2019, 06:29:09 PM

Dt2 nin herhangi bir anlamı yada işlevi yoktur.

Trust Depth 2'ye göre (default trust)
DT2 üyelerinin positive ve negative trust verme yetkisi vardır ve flaglarda oy kullanabilirler.
Yani DT1 gibi birer yetkili olurlar ama yetkileri ona trust veren DT1 üyesine bağlıdır. (dt2 üyelerini engellemek için muhtemelen wolwoo'ya distrust verecekler, bunu engellemek istemiştim ama neyse)

zaten yerel forum hakkında açılan 8 case'nin sebebi de aramızdaki bir dt2 üyesinin geçmişte onlara ve onu şikayet eden kişiye misilleme amaçlı haksız negatif vermiş olmasıydı.

neyse, trust listesi kişiseldir wolwoo vermiş kararını.
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
December 21, 2019, 06:36:38 PM

Hocam her üyenin pos-neg feedback ve flaglarda oy verme yetkisi var. Sadece dt1 olanların verdiği feedback ve oylar her hesapta aktif görüntülenir. Trust listenizde Default... İbaresi yoksa onlarıda göremezsiniz. Görmek için ekstra çaba sarfetmelisiniz.

Mesela wolwoo 20 kişiyi eklemişse o 20 kişinin verdiği feedback leri görmek için ekliyor. Yani diyorki ben bu üyelerin yargısına güveniyorum, verdikleri neg, positif feedbackleri görmek istiyorum, ona göre tanımadığım bir üyeye güvenirim diyor.

Doğal olarak isterse 100 kişi eklemesi normal. Çünkü bunu kişisel sebeplerle dolduruyor. Forumda tanımadığı üyelere, diğer tanıdığı üyelerin yargıları ile değerlendirmiş oluyor.

İnş anlatabilmişimdir. Mobilim ama daha sonra toparlarım.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Blacknavy
Legendary
*

View Profile
December 21, 2019, 06:41:42 PM

Hocam her üyenin pos-neg feedback ve flaglarda oy verme yetkisi var. Sadece dt1 olanların verdiği feedback ve oylar her hesapta aktif görüntülenir. Trust listenizde Default... İbaresi yoksa onlarıda göremezsiniz. Görmek için ekstra çaba sarfetmelisiniz.

Mesela wolwoo 20 kişiyi eklemişse o 20 kişinin verdiği feedback leri görmek için ekliyor. Yani diyorki ben bu üyelerin yargısına güveniyorum, verdikleri neg, positif feedbackleri görmek istiyorum, ona göre tanımadığım bir üyeye güvenirim diyor.

Doğal olarak isterse 100 kişi eklemesi normal. Çünkü bunu kişisel sebeplerle dolduruyor. Forumda tanımadığı üyelere, diğer tanıdığı üyelerin yargıları ile değerlendirmiş oluyor.

Ben DT1 üyesi değilim, Trust depth 2 olan birinin trust listesinde ekli olmamama rağmen sadece DT2 olduğum için verdiğim negatif ve positive trustlar bir başkasında görünüyor.

Bu üyeyi -1 olarak görüyor olmalısın Kalemder (ve ben senin trust listende değilim).
wolwoo
Legendary
*

View Profile
December 21, 2019, 06:43:16 PM
Merited by Blacknavy (1)

aslında Black iyi niyetle soruyor ve bunları konuşmamız güzel bir şey.
ama arkadaşlar şurda zaten kaç kişiyiz? hangimizin yamuğu oldu bir başkasına? kimseye "evi arabayı üzerine yapın" demiyoruz.
insan gibi konuşabildiğimiz, birşeyler paylaştığımız, bayramda seyranda birbirimizi tebrik ettiğimiz, memleket meseleleri-piyasa-altcoinler vs hakkında hergün görüş alışverişinde bulunduğumuz insanlara ben güvenirim. eğer dikkate alınmayacak biriyse "ignore" butonu var, basar geçerim, milleti kandırmaya teşebbüs ediyorsa da distrust eklerim.

eğer kullanmamızı istemiyorlarsa bununla ilgili bir kural getirsinler, misal "sadece kanıtlanmış alışverişlerde olur" desinler, gerçi onun da kolayı var, birine 0.1 ether gönder, o da sana iade etsin, al sana txİD'li alışveriş Cheesy burada theymos bence şunu hedefledi "hergün sohbet ettiğiniz adamları, ufak bir çaba göstererek listenize ekleyin" eğer ekliyorsa bunlar arasında doğal bir sosyal ilişki var anlamına gelir, dolayısıyla bunlar bot gibi değil gerçek üyeler. çok büyük yamuk yapan varsa da ekleriz distrusta, kim olursa olsun, şu ana kadar duymadık, duymak da istemeyiz.

birileri forumun her türlü nimetinden faydalanıp bir güç haline gelirken bizim kendine güvensiz ve herkese aşırı şüpheyle yaklaşan bir moda girmemiz bence doğru değil. kaldı ki burası sadece bir forum, o kadar da dert etmeye gerek yok bence... Wink

Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
December 21, 2019, 06:46:14 PM

Ben DT1 üyesi değilim, Trust depth 2 olan birinin trust listesinde ekli olmamama rağmen sadece DT2 olduğum için verdiğim negatif ve positive trustlar bir başkasında görünüyor.

Bu üyeyi -1 olarak görüyor olmalısın Kalemder (ve ben senin trust listende değilim).

Yok hocam tamamı sıfır görünüyor bende. Çünkü benim trust listemde olmayan bir üye feedback bırakmış. Bırakılan feedback i görmek için ekstra çaba sarf ettim.

Dediklerime iyi bir örnek oldu. Teşekkürler

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
December 21, 2019, 06:50:53 PM

Ana fikir şu yani: Forumda tanımadığım üyeleri değerlendirmek için, az çok yargılarını bildiğim bir üyeyi trust listeme eklerim. O üyelerin verdiği feedbackleri görüntülerim. Ona göre tanımadığım üyenin güven karnesi çıkar ortaya.

Forum kalabalık olduğunda yüzlerce feedback olduğunu düşünün. Bir sürü sahte feedback bırakılıyor bazen. Onları ayıklamak için trust list kullanırız.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Blacknavy
Legendary
*

View Profile
December 21, 2019, 06:51:20 PM
Last edit: December 21, 2019, 09:25:58 PM by Blacknavy

Yok hocam tamamı sıfır görünüyor bende. Çünkü benim trust listemde olmayan bir üye feedback bırakmış. Bırakılan feedback i görmek için ekstra çaba sarf ettim.

Dediklerime iyi bir örnek oldu. Teşekkürler

ciddi ciddi yanlış biliyorsun.
senin özel listen var.
trust depth 2 olan bir üye dt2 üyesinin verdiği negatif trustu görüyor.

sana kontrol etmen için özel mesaj atıyorum.
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
December 21, 2019, 07:00:31 PM

Evet derinlik mevhumunu kullanan üye, listesindeki üyelerin güvendiği kişilerin güvendiklerinin feedback lerini de görüntüler. Deep 2 ise ve defult... ibaresi ekliyse dt2 feedbackleri de görünür. sadece dt2 değil, eklediğiniz her üyenin kendi listesine eklediği üyelerin feedbackleri de görünür.

Tavsiye edilen deep sıfırdır. Ben öyle kullanıyorum.

Pm ye sonra bakacağım. 2 çocuk başımda dolaşıyor Cheesy

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
Blacknavy
Legendary
*

View Profile
December 21, 2019, 07:04:31 PM
Last edit: December 21, 2019, 07:20:25 PM by Blacknavy

Evet derinlik mevhumunu kullanan üye, listesindeki üyelerin güvendiği kişilerin güvendiklerinin feedback lerini de görüntüler. Deep 2 ise ve defult... ibaresi ekliyse dt2 feedbackleri de görünür. sadece dt2 değil, eklediğiniz her üyenin kendi listesine eklediği üyelerin feedbackleri de görünür.

Tavsiye edilen deep sıfırdır. Ben öyle kullanıyorum.

Pm ye sonra bakacağım. 2 çocuk başımda dolaşıyor Cheesy

tamam üstad Grin

sonuç olarak; default trust depth'i 2'dir, foruma üye olan ve trust sistemine hiç dokunmamış biri DT2 üyelerinin verdiği negative ve positive feedbackleri görür.
dt1 üyeleri aynı dt2 üyeleri gibi yetkilidir, trust gönderebilirler ve flaglarda oy kullanabilirler.

yani, sen depth'i 0'a çekerek kendi dünyanı yaratmışsın.
kendi gördüğünle dt2 üyeleri yetkisizdir diyemezsin tam tersine dt2 üyeleri default trust sistemine göre birer yetkilidir Grin
pm'ye bakınca anlayacaksın zaten bol şans.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 21, 2019, 08:37:44 PM

ama arkadaşlar şurda zaten kaç kişiyiz? hangimizin yamuğu oldu bir başkasına? kimseye "evi arabayı üzerine yapın" demiyoruz.
insan gibi konuşabildiğimiz, birşeyler paylaştığımız, bayramda seyranda birbirimizi tebrik ettiğimiz, memleket meseleleri-piyasa-altcoinler vs hakkında hergün görüş alışverişinde bulunduğumuz insanlara ben güvenirim. eğer dikkate alınmayacak biriyse "ignore" butonu var, basar geçerim, milleti kandırmaya teşebbüs ediyorsa da distrust eklerim.

eğer kullanmamızı istemiyorlarsa bununla ilgili bir kural getirsinler, misal "sadece kanıtlanmış alışverişlerde olur" desinler, gerçi onun da kolayı var, birine 0.1 ether gönder, o da sana iade etsin, al sana txİD'li alışveriş Cheesy burada theymos bence şunu hedefledi "hergün sohbet ettiğiniz adamları, ufak bir çaba göstererek listenize ekleyin" eğer ekliyorsa bunlar arasında doğal bir sosyal ilişki var anlamına gelir, dolayısıyla bunlar bot gibi değil gerçek üyeler. çok büyük yamuk yapan varsa da ekleriz distrusta, kim olursa olsun, şu ana kadar duymadık, duymak da istemeyiz.

birileri forumun her türlü nimetinden faydalanıp bir güç haline gelirken bizim kendine güvensiz ve herkese aşırı şüpheyle yaklaşan bir moda girmemiz bence doğru değil. kaldı ki burası sadece bir forum, o kadar da dert etmeye gerek yok bence... Wink

Dedikleri doğru zaten hocam dikkate almakta fayda var. Bilgisi epey var. Neticede eskiden mathias idi şimdi black navy olabiliyorsa forumun her tür özelliğini biliyor bence. Bazı kimseleri eksilt. Emir cümlesi gibi oldu ama tavsiye sadece neticede siz daha iyi bilirsiniz.

AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
December 21, 2019, 08:51:00 PM
Merited by Blacknavy (1)

Dedikleri doğru zaten hocam dikkate almakta fayda var. Bilgisi epey var. Neticede eskiden mathias idi şimdi black navy olabiliyorsa forumun her tür özelliğini biliyor bence. Bazı kimseleri eksilt. Emir cümlesi gibi oldu ama tavsiye sadece neticede siz daha iyi bilirsiniz.

Şu yorumunuz zihnimde film sahnesi canlandırdı: sihirbaz herkesin içinde bir anda yok oluverir, tüm halk bu olaydan korktuğu için ona bulaşmamaya karar verir.  Cheesy
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
December 21, 2019, 09:54:29 PM
Merited by Blacknavy (1)

Blacknavy nin dedikleri doğru, kendimden örnek vereyim,burdaki bazı dt1 üyeler beni listesine ekledikleri için dt2 oldum, default trust olanlarda yazdığım negatif trust lar direkt görünür oldu. Malum arkadaşlar o yüzden günlerdir kuduruyordu. Çünkü eskiden bir anlamı olmayan negatif trust kabak gibi ortaya çıkıyordu.  Sonunda ben tüm tartışmalerdan bıkıp dt listemi temizledim, beni listesine ekleyen dt1 de kalmadı sanırım malum tartışmalardan dolayı, dt2 den çıkmışımdır, hesabım şimdilik banlanmasa da amaçlarına ulaştılar. Bu arada verdiğim negatif trustları kaldırmadım çünkü haksız olduklarını düşünmüyorum.
Ama son tahlilde wolvoo nun kişisel tercihi dir, sistem kötüye kullanıma girmez bence, ama o listedekiler ile ilgili açıklar ortaya çıkarılırsa ki yapacaklardır,( multi, el değiştirmiş hesap vb gibi) , wolvoo ısrarcı olursa negatif trust yiyebilir. bu haliyle de distrust listelerine alırlar muhtemel. Stratejik davranıp ellerine koz vermek istemiyorsa listesini sınırlamasında fayda var
Blacknavy
Legendary
*

View Profile
December 21, 2019, 10:00:20 PM

Ama son tahlilde wolvoo nun kişisel tercihi dir, sistem kötüye kullanıma girmez bence, ama o listedekiler ile ilgili açıklar ortaya çıkarılırsa ki yapacaklardır,( multi, el değiştirmiş hesap vb gibi) , wolvoo ısrarcı olursa negatif trust yiyebilir. bu haliyle de distrust listelerine alırlar muhtemel. Stratejik davranıp ellerine koz vermek istemiyorsa listesini sınırlamasında fayda var

anlatmaya çaliştiğim şeyi çok daha net bir şekilde aktardin, çok sağ ol üstad.
ban yemezsin.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  

Jump to: