Bitcoin Forum
June 22, 2024, 06:19:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Care este a doua moneda FIAT pe care ati dori sa o puteti tranzactiona pe BTCXchange.ro
EUR
USD

Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 »  All
  Print  
Author Topic: BTCXChange.RO - Un Exchange Romanesc / Thread Official!  (Read 36307 times)
Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 12, 2014, 06:32:33 AM
 #81

Am si eu o intrebare . am tranzactionat pe BTCXChange tranzactionez si pe bitstamp , de ce este diferentza asa mare intre pretul cu care cumpara si vinde website din ro ? exemplu bitstamp cumperi cu 704 vinzi cu 702 diferentza de 2 dolari plus comision ajungi la 10$ . pe ro diferentza de vanzare este de 100 lei 110 ..adica 30 si de dolari. si inca nu exista comision

Este vorba de 'spread' (nu stiu daca are alt nume in romana, am invatat asta in USA...) care reprezinta diferenta dintre pretul de cumparare si cel de vanzare (bid/ask), deci o cheltuiala in plus fata de comisioanele pe care le platesti brokerului.

Din moment ce le cumperi la un pret mai mare si vinzi imediat, vei suferi o pierdere egala cu valoarea "spread"-ului daca vinzi rapid si pretul bitcoinului nu s-a schimbat. Trebuie sa astepti cresterea pretului si apoi sa vinzi...

Sunt reguli de baza in tranzactionare. Ma gandesc ca aici e bine sa cumperi sau sa vinzi cand ai nevoie de bitcoin sau de LEI dar nu e cel mai bun loc pentru tranzactionare/trading... asta si din cauza ca Leul nu este o moneda foarte volatila fiind putin tranzactionat in comparatie cu alte monede, eur, dolar, etc.

Sper sa va fie de folos...  Smiley

Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
February 12, 2014, 04:00:39 PM
 #82

Stai ca nu inteleg: spreadu` asta este fixat de casa de schimb sau cum?

Eu banuiam ca asa se intalnesc ele ordinele de cumparare cu cele de vanzare.
gigica viteazu`
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 458
Merit: 250

beast at work


View Profile
February 12, 2014, 04:12:47 PM
 #83

spreadul este diferenta dintre pretul cu care vor unii sa cumpere si pretul cu care sunt dispusi altii sa vanda

my 2uBTC Cheesy
Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 12, 2014, 04:43:28 PM
 #84

E dictat de piata, ai dreptate, nu stiu daca poate interveni si brokerul...  Huh

btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
February 12, 2014, 04:48:24 PM
Last edit: February 12, 2014, 05:05:31 PM by btcxchange.ro
 #85

Multumim pentru sugestii. Pentru orice nelamuriri sau erori pe care le sesizati pe platforma noastra, va rugam sa ne contactati si la adresa support@btcxchange.ro

E dictat de piata, ai dreptate, nu stiu daca poate interveni si brokerul...  Huh

Ai dreptate, pretul e dictat de piata. Au fost si spreaduri mai apropiate.


Cu prietenie,
Echipa BTCXchange
Btc_mogul
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
February 12, 2014, 06:56:32 PM
 #86

99 % e stabilit de patron, ce sa o mai dam pe dupa cires...
Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 12, 2014, 06:59:33 PM
 #87

99 % e stabilit de patron, ce sa o mai dam pe dupa cires...
Cred ca ai dreptate, il contactez pe partenerul meu pe linie de investiti forex si va spun mai exact cum e. Stie aproape tot, are 15 ani de forex. Eu is mai mult cu marketingul si managementul si acum cu bitcoinul  Cool

Btc_mogul
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
February 12, 2014, 07:29:46 PM
 #88

Nu e nevoie sa-l contactezi. Ma refer doar la acest caz special unde sunt zile intregi cand pe site nu sunt decat ordinele plasate de patron. Cine urmareste siteul stie despre ce vorbesc.
Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 12, 2014, 07:44:12 PM
 #89

Nu e nevoie sa-l contactezi. Ma refer doar la acest caz special unde sunt zile intregi cand pe site nu sunt decat ordinele plasate de patron. Cine urmareste siteul stie despre ce vorbesc.

Eu am venit de cateva zile aici in ideea de a investi, acum sunt pe alt site, dar am vazut ca nu poti tranzacvtiona aici ci doar sa cumperi niste bitcoini repede in lei. Ca sa fac asta pe alte platforme dureaza mult transferul bancar SEPA aici pot cumpara instant si cred ca e mai sigur decat pe localbitcoins...

Nu stiu ce sa zic, sper ca patronul acestei firme sa nu fie doar un alt roman care face business romanesc fara noima si viziune, sper din toata inima sa nu fie asa! Pacat de resurse, un management prost duce totul de rapa, nu ai clienti, esti mort!! Ca sa ai clienti trebuie sa tii cont de cativa factori elementari in biz pe care nu ii voi publica aici ca nu e cazul. As vrea sa vad aici nu doar patronul si cativa oameni... printre care si eu de doua zile scriind frenetic si fara ecou  Angry

Eu nu am resurse in domeniu dar as face minuni daca as avea un ITst ca lumea care stie meserie! Acum, cand mai am cate un proiect IT, platesc pe indieni freelanceri, ca romanii sunt prea scumpi, din pacate, iar de lucru in echipa cei mai multi habar nu au  Embarrassed



Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 12, 2014, 08:01:58 PM
 #90

Iata raspunsul corect:

* Spread-ul (adica diferenta dintre bid si ask) este stabilit intotdeauna de broker, banca, exchanger, etc.

De exemplu, cand mergi la banca si vezi acolo cursul EUR, scrie: Cumparare si Vanzare, adica banca cumpara EUR la un pret mai mic decat il vinde, ca sa faca un comision, deci intotdeauna la banca, exchangeri, brokeri veti vedea ca pretul de cumparare este mai mic decat cel de vanzare.

Asa este si aici cu bitcoin, exchangerul (adminul, patronul, etc.) isi stabileste diferenta dintre cumparare si vanzare, adica spreadul, in functie de calculele lui financiare, lacomie, etc.  Deci spread-ul este o trasatura interna a fiecarui broker, exchanger, banca.

* Pretul general al bitcoin, dupa care se orienteaza patronul este altceva acesta fiind dat de piata mondiala si este facut de cumparatori, cand sunt mai multi de BUY decat SELL pretul creste, si invers, cand sunt mai multi de SELL decat BUY pretul scade), toate tranzactiile mondiale sunt inregistrate in retea, in flux de date, si astfel pretul este facut automat deoarece se contabilizeaza buy-urile cu sell-urile.

Cand o piata este reglementata si bine asezata, cum este piata valutara (FOREX) atunci pretul este aproape identic intre brokeri, poate sa difere la a 3-a sau a 4-a zecimala, astfel ca situatiile de arbitrage apar rar si pentru cateva secunde.

In cazul bitcoin unde este un sistem de pionierat si inca nereglementat, exchagerii pun pretul care le convine lor si de aceea apar situatii uriase de arbitrage, probabil ca in viitor, in 3-5 ani, cand piata bitcoin se va aseza si reglementa, pretul intre exchangeri va fi asemanator sau aproape identic si va ramane doar spread-ul diferit de la un broker/exchanger la altul.

Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
February 12, 2014, 08:16:07 PM
 #91

As vrea sa vad aici nu doar patronul si cativa oameni... printre care si eu de doua zile scriind frenetic si fara ecou  Angry

Eu nu am resurse in domeniu dar as face minuni daca as avea un ITst ca lumea care stie meserie! Acum, cand mai am cate un proiect IT, platesc pe indieni freelanceri, ca romanii sunt prea scumpi, din pacate, iar de lucru in echipa cei mai multi habar nu au  Embarrassed

Te referi aici, in discutia asta?

Acuma ce sa spunem si noi? Ne exprimam reusita, chiar si bucuria ca avem unde vinde bruma pe care o minam.
Piata romaneasca nu cred ca are mari jucatori de BTC, sau sa existe averi colosale tinute in moneda asta si personal ma bucur ca nu au aparut jucatorii grei pe curs care sa faca tot felul de "exchibitii" cum vad pe casele de schimb externe.

Pana una alta plateste corect, ce sa vrei mai mult?
A, ca se implica (cumpara si vinde) si patronatul? Pai, brava lor, oricum nu am auzit sa dispara ordine de vanzare sau cumparare din cele care calca pe bataturi o eventuala strategie patroneasca.

Pe de alta parte e buna si vigilenta de care dau dovada unii din noi...in cele din urma ne slefuim reciproc intr-un domeniu aproape virgin in tara noastra.

Neindoios se simtea lipsa unei case de schimb care sa lucreze cu lei. Faptul ca ei sunt primi ar putea sa ii duca in "TOP 100" in urmatorii ani...chiar putini ani.  Roll Eyes

Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
February 12, 2014, 08:21:04 PM
 #92

Iata raspunsul corect:

* Spread-ul (adica diferenta dintre bid si ask) este stabilit intotdeauna de broker, banca, exchanger, etc.

De exemplu, cand mergi la banca si vezi acolo cursul EUR, scrie: Cumparare si Vanzare, adica banca cumpara EUR la un pret mai mic decat il vinde, ca sa faca un comision, deci intotdeauna la banca, exchangeri, brokeri veti vedea ca pretul de cumparare este mai mic decat cel de vanzare.

Asa este si aici cu bitcoin, exchangerul (adminul, patronul, etc.) isi stabileste diferenta dintre cumparare si vanzare, adica spreadul, in functie de calculele lui financiare, lacomie, etc.  Deci spread-ul este o trasatura interna a fiecarui broker, exchanger, banca.


Tot nu inteleg in cazul acestei case de schimb.
Adica daca eu pun un ordin de vanzare care depaseste eventuala limita a casei ce se intampla? Dispare?
Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 12, 2014, 08:26:43 PM
 #93

Sunt dator cu o explicatie ca sa fiu interpretat corect.

Apreciez ce faceti, de asta inca mai sunt si sper sa fiu pe termen lung aici. Desigur dureaza pana se creaza o piata, dar tineti cont ca preturile prea mari pot alunga clientii, sunt in biz dinainte de 1989, vorbesc din experienta. Cred ca in timp veti gasi solutia de a determina clientul sa NU plece de aici si sa stea LIPIT de platforma voastra, dar acum sunt variante si nu pot renunta la ele, asta am spus cand ma refeream la spread.

In ce priveste resursele, acum lucreaza o echipa de freelanceri indieni la un site de servicii de escrow cu BTC, atat mi-am permis. Daca aveam un amic ITst specializat in crypto, phyton, php si ce mai trebuie, proiectul era un exchanger, dar nu in romana, asa ca nu eram concurenti desi nu ma tem de asta, este loc pe piata pentru toata lumea.

Succes si Doamne ajuta!

Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 12, 2014, 08:31:00 PM
 #94

Privind casa de schimb e la fel ca si cu piata forex, doar la nivele mult diferite ca si volum. Important e pe platforma de tranzactionare sa pti tranzactiona. La casa de schimb doar faci schimb si atat, nu tranzactionezi. Depinde ce vrei sa fii ca business..

btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
February 12, 2014, 08:35:03 PM
 #95

Domnilor,

Despre ce vorbiti? BTCXchange.ro este un exchange de bitcoin cu Price-Time Priority si toate orderele sunt de tip LIMIT.

Comenzile/Orderele/Tradeurile care le vedeti apartin clientilor BTCXchange.ro care au postat orderele la pretul LIMITA dorit de EI.


Clientii aleg cum isi vand/cumpara bitcoin-ul si pot posta comanda la absolut ce pret doresc.

http://www.boerse-frankfurt.de/en/help/orderbook/xetra+order+book+howto/price+time+priority
http://www.investopedia.com/terms/l/limitorder.asp
Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
February 12, 2014, 09:07:53 PM
 #96

Divagam, dar e bine ca am aflat raspunsul  Smiley  E important sa stim. Aici raman, am inscris si firma, vreau sa vand case cu bitcoini  Cool

mamaie
Member
**
Offline Offline

Activity: 84
Merit: 10


View Profile
February 16, 2014, 12:39:43 PM
 #97

Mi`am facut si eu cont la voi pe site . Eu am firma in Seychelles am adaugat copie dupa "CUI" astept sa ma validatzi , mentionez ca Banca mea este din Latvia care ar fi comisioanele pentru un transfer international si cam cat timp dureaza pana imi intra banii?
Btc_mogul
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 208
Merit: 100


View Profile
February 16, 2014, 02:37:54 PM
 #98

La OFERTE e un ordin de 7 btc chiar acum cand scriu. In mai putin de un minut pretul s-a schimbat de la 2017 la 2013 si inapoi la 2017, dupa care 2014.
E pus de un bot al patronului. 100%. Nu tine vrajeala cu ordinele limit puse de clienti.
As vrea si eu sa fiu pupincurist si sa laud siteul dar docamdata semnalez faptul ca de vineri si pana acum am bagat niste btc care inca nu au ajuns. Stie cineva de ce?
E bine si cu propaganda cu moneda decentralizata care umbla cu viteza luminii dintr-un colt al lumii in celalat fara comisioane si bla,bla...dar va spun drept ca uneori sunt satul pana-n gat.
tutorialevideo
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1161
Merit: 1001

Don`t invest more than you can afford to lose


View Profile WWW
February 16, 2014, 03:25:28 PM
 #99

La OFERTE e un ordin de 7 btc chiar acum cand scriu. In mai putin de un minut pretul s-a schimbat de la 2017 la 2013 si inapoi la 2017, dupa care 2014.
E pus de un bot al patronului. 100%. Nu tine vrajeala cu ordinele limit puse de clienti.
As vrea si eu sa fiu pupincurist si sa laud siteul dar docamdata semnalez faptul ca de vineri si pana acum am bagat niste btc care inca nu au ajuns. Stie cineva de ce?
E bine si cu propaganda cu moneda decentralizata care umbla cu viteza luminii dintr-un colt al lumii in celalat fara comisioane si bla,bla...dar va spun drept ca uneori sunt satul pana-n gat.

salut uite eu azi am bagat 2 btc am incercat sa vand la cel mai mic pret adica 2075/btc si nu a luat orderu , dar mi-a bagat btc-u instant in cont dupa 6 confirmari l-am vandut Cheesy

Acuma astept sa vedem cu banii ce o sa fie

Hosting Bitcoin and any mining gear in Europe/Romania.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5228685.msg53918147#msg53918147

For more info you can write me!
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
February 16, 2014, 03:45:04 PM
Last edit: February 16, 2014, 03:56:54 PM by btcxchange.ro
 #100

La OFERTE e un ordin de 7 btc chiar acum cand scriu. In mai putin de un minut pretul s-a schimbat de la 2017 la 2013 si inapoi la 2017, dupa care 2014.

* Intradevar acele ordine sunt puse de un bot folosind API-ul de clienti al site-ului pe care planuim sa il lansam in curand.
* Toate acele ordine (cat si  platforma in sine) sunt in 'full-reserve'  atat si RON-ul cat si BTC-ul este depus in platforma.
* Rolul lor este sa ofere lichidate pe site 24/7. Deocamdata volumul este mic si clientii putini, in zilele fara trafic ti-ar conveni mai mult sa nu vinzi/cumperi de loc?
* Porti oricand sa intervii tu si sa lasi un order fie de vanzare fie de cumparare.

E pus de un bot al patronului. 100%. Nu tine vrajeala cu ordinele limit puse de clienti.

* In OrderBook poate sa fie oricine cu BTC/RON depozitati in platforma.
* Cand am precizat ca exchange-ul foloseste ordere limit, nu a fost nici o 'vrajeala' chiar asta face..

As vrea si eu sa fiu pupincurist si sa laud siteul dar docamdata semnalez faptul ca de vineri si pana acum am bagat niste btc care inca nu au ajuns. Stie cineva de ce?
E bine si cu propaganda cu moneda decentralizata care umbla cu viteza luminii dintr-un colt al lumii in celalat fara comisioane si bla,bla...dar va spun drept ca uneori sunt satul pana-n gat.

* Pentru probleme cu transferuri/depuneri te rog contacteaza-ne prin mail la support@btcxchange.ro ori prin formularul support de pe site. Sau prin numarul de telefon de pe platforma (Program: Luni-Vineri, 9-16)
* La momentul respectiv sistemul nostru de wallet nu verifica tranzactiile in Blockurile vechi iar anumite wallet-uri, pool-uri, exchangeuri (Cryptsi, Multipool, P2ppool) nu trimit notificari pentru tranzactie iar sistemul nostru nu sesizeaza plata.
* Pentru a evita aceasta problema sugerez efectuarea transferelor din wallet-uri private.
* Aceasta problema va fi rezolvata in urmatorul upgrade a platformei.


Cu stima,
Echipa support BTCXchange.ro
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!