Bitcoin Forum
November 25, 2020, 11:05:16 PM *
News: Bitcointalk Community Awards
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 »
  Print  
Author Topic: AELF ($ELF) Blockchain (RESMİ ANA KONU)  (Read 26756 times)
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
November 22, 2019, 09:40:48 PM
 #341

Aelf Teknik Konuşmalar — Blockchain Çapraz Zincir Teknolojisinin Tasarımı ve Uygulaması — Bölüm 3Bu serinin son bölümü olan Aelf çapraz zincir tasarımına ulaştık. Aelf, ayrıca röle moduna dayanarak çapraz zinciri tamamlar. Çapraz zincir bölümündeki RPC servisi, GRPC'ye dayanmaktadır.Aelf’in çapraz zincir mimarisini anlamak için Aelf çoklu zincir yapısı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu çok basit bir şekilde bir ana zincir çoklu yan zincirler ve çoklu katmanlar olarak toplanabilir. Bu göreceli ilişkiyi ifade etmek için onlar bir ebeveyn zincir ve bir çocuk zincir olarak ifade edilecektir. Aşağıdaki şekil zincirler arasındaki bağlantıyı temsil eder ve çocuk zincir, ebeveyn zincir tarafından oluşturulur.Aelf'in bu çoklu zincir yapısı, bir sözleşme veya bir kullanım durumu için bir zincir olan çekirdek bir konsepte dayanmaktadır. Ana zincir; yalnızca konsensüs, ekonomik sistem ve çapraz zincir modülleri gibi sistem modüllerini destekler. Aelf'in yalnızca bir ana zinciri var. Bireysel yan zincirlere çeşitli karmaşık sözleşmeler atanmıştır. Her bir yan zincirin sahne karmaşıklığı O (1) 'dir ve farklı senaryoların DApp'leri farklı zincirlere dağıtılmıştır. Daha önce kaynakların izolasyonundan bahsettik. Bazı okuyucular, Ethereum'daki 2017 sonuna kadar CryptoKitties durumunu hatırlayabilir. Böyle basit bir uygulama tüm Ethereum zincirinin kısa bir süre boyunca kullanımının ötesinde tıkanmasına neden oldu. Ethereum işlem ücretleri on kat arttı. Bu, aynı zincirde çalışan herhangi bir uygulamanın veya varlığın açık bir şekilde eksikliğidir. Uygulama kullanımındaki herhangi bir ani artış, ekosistem her uygulama için bir yan zinciri barındıracak şekilde tasarlanmadığı sürece tüm zinciri olumsuz etkileyecektir. Tek bir zincirde artan kullanım, başka herhangi bir uygulamayı etkilemez.

Çoklu zincir yapısını anladıktan sonra, çapraz zincir doğrulamasına bakalım. Çapraz zincir doğrulama, A zincirinde ve B zincirinde ne olduğunu doğrulamak içindir. İlk olarak kullanılan veri yapısını, Merkle ağacını anlamak önemlidir. Bu, her dalın işlem verilerini karmalama sonucuyla başladığı ve daha sonra kök karmasını elde edene kadar her seviyeyi önceki seviyeden birden fazla gruba karmalayarak geçen ortak bir ikili ağaçtır. Aelf, bu durumda SHA256 şifreleme algoritmasını kullanır. Bu ağacın yapısından ve karma algoritmanın özelliklerinden, kök karmasının bütünlüğünün tüm ağacın bütünlüğünü temsil ettiğini ve dolayısıyla en önemli bileşenin bu kök karması olduğunu belirleyebiliriz. Merkle yolu, aşağıda yer alan şekildeki yeşil karmalar gibi ağaçtan kolayca çıkarılabilir. Bunları çıkardıktan sonra, kırmızı karmanın basitlikle hesaplanabileceğini göreceksiniz.Buradaki karşılaştırılabilir bir görüntünün sözde kodudur. Aslında, yalnızca bir işlemin orijinal verisine ve bu ağaç üzerinde Merkle yoluna sahip olmanız gerekir. Ağacın kökünü hesaplayabilir, işlemin bütünlüğünü kök bütünlüğüyle yoluyla değerlendirebilirsiniz.Doğrulama yöntemi ve yapısı ile, verinin nasıl indekslendiğine ve değiştirildiğine bakalım. İlk önce ebeveyn zincir indeksi alt zincirine bakalım. Ebeveyn zincir, tüm çocuk zincirlerin Tx kökü olan yeni bir Merkle ağacı oluşturur ve bunu kendi alt zincirine kaydeder. Bundan sonra çocuk zinciri de bu yüksekliğe indekslenir. Ebeveyn zincir, daha önce Merkle ağacı kökünü hesaplayan Merkle yolunu ve ilgili alt zincir bloğunun yüksekliğini alt zincire verecektir.Sadece geri döndürülemez bir bloğun yüksekliğinin diğer zincirler tarafından indekslenmesi gerekliliği vardır. Bunun nedeni, blok zincirinin merkezi olmayan dağıtılmış bir defter olması ve onaylanmadan önce verilerin tersine çevrilebilmesidir. Zincirin güvenliğini etkin bir şekilde koruyan geri döndürülemez olduğu doğrulanan tek veriler, çapraz zincir verilerinin zincir üzerindeki etkisini azaltan ve yeterli düğümlerin aynı durumda olmasını sağlar. Ek olarak, Aelf’in çapraz zincir indeksi de verimliliği garanti eder. Az önce gördüğümüz indeksleme işlemi, veri yapısı ve Merkle yolu kaydı (n) uzamsal karmaşıklığı ile belirlenen 32 baytlık bir Merkle ağacı köküdür.AElf’in çoklu zincir yapısı tek kullanım durumu için zincir yapısı fikrine dayanır. Tüm zincirler birbiriyle ilişkili değildir, bu nedenle zincirler arasındaki doğrulama ilişkisini anlamak önemlidir. Bir ebeveyn zincir ve onların çocuk zinciri birbirlerini karşılıklı olarak doğrulayabilir. Bağlantılı yan zincirler de karşılıklı olarak doğrulanabilir, ancak bağlanmamış zincirler karşılıklı olarak doğrulanamaz.Aşağıdaki resim, Aelf’in çapraz zincir tasarımının özelliklerinin bir özetidir.KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-tech-talks-design-and-practice-of-blockchain-cross-chain-technology-part-3-eff080676ad

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
1606345516
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1606345516

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1606345516
Reply with quote  #2

1606345516
Report to moderator
1606345516
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1606345516

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1606345516
Reply with quote  #2

1606345516
Report to moderator
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
November 26, 2019, 11:11:16 AM
Last edit: November 26, 2019, 06:18:06 PM by KursatAelf
 #342

Aelf Ağı’nın Bulut Bilişim Yeteneklerini İncelemeAelf Blockchain, yazılım mühendislerinin özellikle birden fazla endüstri için gereken ticari uygulamalarla ilgili olan kendi gereksinimlerini karşılamak için ağdaki farklı tipte Blockchain'leri kişiselleştirmelerini sağlayan bir sistemdir. Aelf Ağı, küresel işletmelerin artan ve büyüyen taleplerini karşılamaya yardımcı olan aşağıdaki 5 ana özelliği içermektedir:

1. Çok sayıda ticari senaryoda kullanılabilme kabiliyetine sahip ana zincir ve çok katmanlı yan zincirler. Bu, işlem verimliliğini artırmak için birden fazla zincire farklı türde görevler dağıtırken belirli bir kullanım durumu için bir zincir kullanarak çalışır. Yan Zincirler, Ana Zincirde depolanan ve doğrulama işlemleri için kullanılan bir Merkle Kökü üretir; Ana Zincir de Çapraz Zincir iletişiminin uygulanmasına yardımcı olur.

2. Ağın mesajlaşma sistemi aracılığıyla platformun harici blok zincir sistemleri ile iletişim kurmasına yardımcı olan birlikte çalışabilirlik özellikleri.

3. Paydaşlara protokolde yapılan değişiklikleri kabul etme izni veren gelişmiş bir yönetim yapısı, ağın konsensüs metodolojisinin değiştirilmesini içerir. Platform ayrıca, her bir Yan Zincirin yeteneklerini geliştirmesini teşvik eden Ana Zincir'e eklenmesine veya Ana Zincir'den çıkarılmasına izin verir.

4. Veri karmaşıklığını azaltmak ve çeşitli özelleştirmelere izin vermek için kullanılan her belirtilen zincir için minimum uygulanabilir blok ve genesis akıllı sözleşme koleksiyonu için kullanılan temel özellikler. Bu işlem, platformun modüler yapısı ile tamamlanır.

5. Özellikle rakip olmayan işlemler ve bulut tabanlı hizmetler için kullanılmak üzere tasarlanmış paralel işleme. Paralel işleme, gerektiğinde daha fazla sunucunun eklenmesine veya azaltılmasına izin vermek için Küme Düğümleriyle çalışır. Küme Düğümleri, biri işlemleri işlemek için diğeri ağ içindeki veri tabanı depolaması için olmak üzere iki farklı türe ayrılır. Bu tasarım, protokolün çok daha fazla kaynak verimli olmasını sağlar.

Ek olarak Aelf Çekirdeği (Kernel), Aelf işletim sisteminin çekirdeğindedir (core) ve ağdaki ana bileşenlerin çoğunu kontrol eder. Aelf Çekirdeğinin ana rollerinden biri, protokol içindeki işlemleri planlamaktır. Ayrıca, devletlerin ve akıllı sözleşmelerin sistemin içindeki belirli yerlere gönderilmesi için de kullanılır. Aelf reiterasyonu; güvenliği, genel bilişim gücü ve neredeyse her işletim sistemi ile kullanılabilen son derece özelleştirilebilir özellikleri ile ünlü olan Linux Kernel’e benzerdir. Bu uyarlanabilirlik; Aelf'in Chainlink, Huawei ve Orange Telecommunications ile olan ortaklıklar yardımıyla gerçek dünyadaki sorunları çözmeye yardımcı olmak için kullanılmasını sağlar.

KAYNAK: https://btcmanager.com/aelf-dfinity-and-ankr-networks-solving-the-cloud-computing-trilema/▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
November 27, 2019, 07:27:32 AM
 #343


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
November 30, 2019, 09:24:16 AM
 #344

ETH ve EOS Sıkışıklık Sorunlarıyla Karşılaşmaya Devam Edecek – Aelf Bu Sorunu Yaşamayacak

Sal Miah tarafından yazılmıştır.Protokol tıkanıklığı blok zincir ekosisteminde çok uzun süreli bir sorundur. Sıkışıklığı önlemek için çeşitli önlemler uygulanmıştır ancak çoğu uzun vadeli bir çözüm önerme mücadelesi vermektedir. Protokoller, işlem sayısını artırmak için blok boyutlarını artırmayı denedi. Blok üretim süresini artırmak için blok üretim süresini tutabilir ve azaltabilirler. Bu önlemler kısa vadede çalışsa da kısa sürede limitlerine ulaştı. Dolayısıyla, neredeyse tüm protokoller işlem hızlarını merkezi platformlarınkilerle karşılaştıramaz.

Blockchain ekosistemi; Blockchain protokollerindeki sıkışıklığın bir sonucu olarak işlem gecikmeleri, büyük işlem ücretleri ve diğer sıkıntıları yaşadı. Şimdi Aelf gibi protokoller bu hikâyeyi değiştirmek için ortaya çıktı. Bu makale, blok zincir sistemindeki özellikle Ethereum ve EOS protokollerinde sıkışıklık sorununu incelemektedir. Ayrıca, Aelf'in tıkanıklık sorunundan neden etkilenmeyeceğini de araştırıyor.

Daha Fazla Kullanıcı = Daha Fazla İşlem


Deloitte tarafından yayınlanan bir rapora (https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/se/Documents/risk/DI_2019-global-blockchain-survey.pdf) göre, Blockchain iş alanını değiştiriyor ve endüstrilerin faaliyetlerini Blockchain’in sunduğu çözümlere göre ayarlamalarını sağlıyor. Bu aynı zamanda hükümetlerde de görülmektedir. Rapor ayrıca, blok zincirinin henüz tam potansiyeline ulaşamadığını da vurgulamaktadır.

Blockchain önemli ölçüde büyüyor ve bunun en iyi örneklerinden biri, Ethereum'daki sıkışıklıktır. 2017 yılında gelecekteki tıkanıklığın ilk işaretlerinden biri, Ethereum ağında büyük bir tıkanıklığa neden olan dApp CryptoKitties idi. Bir noktada toplam ağ taleplerinde altı kat artışla sonuçlandı. Ayrıca 2017 yılında yapılan en yüksek boğa döneminde, Bitcoin’in yoğun bir ağdan ve işlem süresi gecikmelerinden de sıkıntılar çektiğini belirtmek gerekir. Durum çok kötüye gitti, bazı işlemlerin tamamlanması iki haftadan fazla sürdü! Gecikmeler yaşandı çünkü Ethereum o anda sadece saniyede 15 işlem (TPS) karşılayabildi. CryptoKitties olmadan bile platform, neticede daha fazla kişi protokollerini kullandıkça büyük gecikmeler yaşayacaktı. Ethereum, Tether işlemleri ağını genellikle Ethereum Ağında gecikmelere neden olan çok sayıda istekle yüklediği için platformunun sıkışık geleceğini yaşıyor. Blok kapasitelerinin %25 oranında arttırılmasına rağmen platformlarında artan işlem sayısını karşılamak yeterli değildir.

Daha Fazla Ölçeklenebilirliğe Doğru Girişimler

EOS’da işler planlandığı gibi gitmiyor. Protokol, Blockchain 3.0'da kullanılan ve daha hızlı işlem oranları vaat eden ağlar arasındadır. Bu, EOS işlem oranlarında Ethereum ve Bitcoin'den daha iyi performans göstermesiyle elde edildi.

Ancak ağlarının kurulması nedeniyle, 2019'da EOS özel bir Hizmet Reddi (DoS) saldırısı nedeniyle büyük bir gecikme yaşadığı için platform güçsüzlüğü ortaya çıktı. DoS saldırıları, hedeflenen platformun çok sayıda işlem talebi ile istila edildiğinde başarılı olur; bu nedenle, meşru talepler iyi bir zamanda işlenemez. Saldırganlar özellikle tek bir ağı veya sunucuyu hedefleyen ve böylece platformun daha hızlı etkisiz kalmasını sağlayan Dağıtılmış Hizmet Reddi kullandığında bu daha da uzmanlaştırılabilir. EOS için saldırıların blok zincir katmanını hedef almasıyla ağ zayıflıkları ortaya çıktı. Saldırgan o kadar çok ertelenmiş işlem yolladı ki onları işleme zamanı geldiğinde (ertelenen işlemlere, yeni işlemlere göre öncelik veriliyor) yeni işlemlerin işlenmesi mümkün olmadı. Saldırı, EOS'da düzenlenen bir dApp aracılığıyla yapıldı.
Sorun ocak ayından bu yana ele alınmadığı için, ağı yavaşlatmak için başka bir girişim başarıyla yapıldı. Muhtemelen plan, EOS ağının sınırlarını belirlemek için yürütüldü. Kullanıcıların EOS ağı içine ve EOS ağı dışına EOS tokenlerini transfer etmeleri durumunda kullanıcıların tokenle ödüllendirileceği bir airdrop planlandı. Airdrop etkinliği, EOS ağında oluşturulan işlem sayısı nedeniyle tıkanıklık yarattı. Her iki durumda da EOS'ta oluşturulan tıkanıklık, erteleme işlemlerinin daha sonra yapılması işlevine bağlanabilir. Bu, saldırganların tüm “ertelenmiş” işlemlerini işleme koymaları için diğer işlemleri teknik olarak engellemelerine olanak tanır.

Aelf’in Basit Parıltısı


Ethereum ve EOS, gün geçtikçe artan işlemlerin bir sonucu olarak sıkışıklıktan zarar görmektedir. Bu protokollerin ayrıca ağlarına planlanmış saldırılardan dolayı sıkışık olması da olasıdır. Aelf, ölçeklenebilirlik sorununu çözen bir platform geliştirmek için hem EOS hem de Ethereum'dan dersler çıkardı.

İşlem oranları konusunda Aelf, yüksek saniye başına işlem (TPS) elde eden bir platform yarattı. TPS zincir üzerinde gerçekleştirilir. Bu, ayrım ve uzmanlaşma aracılığıyla oluşturulur. Aelf’in protokolü, işlem verilerini ve bilgisayımsal bağımlılığı ayırır; bu da onların TPS'lerini önemli ölçüde etkiler. Ayrıca Aelf, işlem verilerinin ayrılması yoluyla paralel veri işleme uygular. Bu, Aelf'in zincirde daha yüksek TPS elde etmesine yardımcı olur. İşlemsel verilerin ayrılması, yan zincirler kullanılarak yapılır. Aelf, hem EOS hem de Ethereum tarafından kullanılan tek zincirli sistemin tersine dallanmış zincirli bir ağ uygular. Dallanmış zincirli ağ, Aelf'in her bir yan zinciri belli bir işlem tipine tahsis etmesine izin verir. Aelf, yan zincir uzmanlaşmasını “tek bir sözleşme türüne tek bir zincir” sistemi kullanarak gerçekleştirir. Bu nedenle bir yan zincir, yalnızca bir sözleşme türünden gelen istekleri işleyebilir. Bu, basit bir yapıyı korurken Aelf sisteminin oldukça uzmanlaşmasını sağlar. Daha da fazlası tahsis edilmiş yan zincir içinde, ağın talebine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak başka yan zincirler oluşturulabilir. Bu sistem, veri tabanı mimarisinde bölümlere ayrılmaya ya da parçalanmaya benzer ve Aelf ekosisteminde “Ağaç Dalları yan zincir uzantısı” olarak bilinir. “Ağaç Dalları yan zincir uzantısı”, işlem taleplerinin Aelf'in kapasitesinden ağır basması durumunda işlemleri işleyebilecek başka yan zincirler oluşturarak Aelf'i sıkışmaya karşı koruyan bir acil durum taşma sistemi olarak işlev görür.

“Aelf Ağaç Dalı” görsel bir örnek ⬇️
Aelf’in yan zincirleri, ana zincir vasıtasıyla bir Merkle ağacı kökü şeklinde iletişim kurar. Yan zincirler arasındaki iletişim doğrudan değildir. Bilgilerin, verilerin bir yan zincirinden diğerine geçip geçemeyeceğini belirlemek için ana zincirin filtreleme sisteminden geçmesi gerekir. Filtreleme işlemi, protokolün yönergelerine dayanmaktadır. Bu uygulamalar, ertelenmiş işlemleri caydırmaktadır; bu da planlı saldırıların çok sayıda “sahte” işlemle ağı yavaşlatmasını imkânsız kılmaktadır. Aelf’in kurulumu ile ölçeklenebilirlik ve güvenlik açısından bir adım öne çıkıyorlar ve bu nedenle bir dApp oluşturmak için uygun bir seçimdir.

EOS ve Ethereum'un sınırlarını gördükten sonra, sıkışma problemlerinin kaçınılmaz olduğu açıktır. Aelf, ağ tıkanıklığından etkilenmeyen tek platform olmaya devam ediyor. İşlemleri izole etmek ve kategorilere ayırmak için kurulan bir yan zincirin kullanılması, Aelf ekibi tarafından uygulanan ve ömrü boyunca ölçeklenebilirlik sağlayan basit ama mükemmel bir fikirdir. Aelf, platformları aracılığıyla kendilerini blok zinciri tarihinde sağlamlaştırmış olabilir.

KAYNAK: https://www.publish0x.com/sals-articles/eth-and-eos-will-continue-face-congestion-problems-project-w-xqvzlv▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
November 30, 2019, 03:02:00 PM
 #345

➡️ Aelf'in güvenlik avantajları:

☑️ Konsensüse yapılan saldırıdan kaçınmak için rastgele sayı kullanır
☑️ Tüm ağ güvenliği uzlaşmasını önlemek için çoklu, bağımsız yan zincirler
☑️ Topluluğun düzenli olarak denetlemesi için mevcut açık kaynak


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
December 05, 2019, 02:46:42 PM
 #346


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
December 10, 2019, 06:52:17 AM
 #347

✅ Aelf Kaşif (Aelf Explorer) test adresini ziyaret ederek ilgili detayları inceleyebilirsiniz.

➡️ https://explorer-test.aelf.io/▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
December 11, 2019, 09:26:29 AM
Last edit: December 14, 2019, 09:18:22 AM by KursatAelf
 #348

Aelf Enterprise (Kurumsal) 0.9.0 Resmi Olarak Piyasaya Sunuldu11 Aralık 2019’da Aelf Enterprise 0.9.0, dotnet core 3.0'a yükseltmesi de dahil olmak üzere Blockchain ekosisteminin birçok yönüne yükseltme ile başlatıldı. Bu sürüm; uygulamalarını ve sistemlerini Blockchain'e geçirmek isteyen işletmeler için tam bir özellikler, araçlar ve dokümantasyonlar seti sağlamaya odaklanmış, üretime hazır bir Blockchain sistemidir.

Aelf Enterprise 0.9.0 Sürüm Sistem Entegrasyonu

1. Aelf Enterprise


• aelf v0.9.0
• DevKit v0.9.0

2. Aelf Harici Uygulamalar

• aelf blockchain scanner (tarayıcı) v0.9.0
• aelf Scanner (tarayıcı) Mysql plugin (eklentisi) v0.9.0
• aelf Explorer (kaşif) v0.9.0
• aelf wallet (cüzdan) v0.9.0
• aelf JS SDK 3.2.23
• aelf-bridge 0.0.7
• Nodejs'de aelf CLI v0.1.27

3. Aelf Tarayıcı Uzantısı v0.9.0

Aelf Enterprise 0.9.0'ın Aelf Enterprise 0.8.0 Beta sürümüne kıyasla ana özellikleri:

• Optimize edilmiş veri depolama
• Optimize edilmiş blok üretme mantığı
• Optimize edilmiş yürütme verimliliği
• Optimize edilmiş güvenlik doğrulama
• Optimize edilmiş ross zinciri modülleri

Aelf Enterprise 0.9.0 Ayrıntılı Güncellemeler

1. Aelf Enterprise 0.9.0 Güncellemeler ve Giriş


1.1 Aelf v0.9.0 https://github.com/AElfProject/AElf

- Rasgele sayı standardı tanımlanmış ve konsensüs katmanında uygulanmıştır
- Optimize edilmiş blok oluşturma mantığı
- Optimize edilmiş ağ yayın bloğu, yeniden bağlanma ve güvenlik doğrulama mantığı
- Optimize edilmiş çapraz zincir önbellekleme ve doğrulama mantığı
- Optimize edilmiş depolama alanı
   • Optimize edilmiş StateDB / chainDB veri depolama
- Optimize edilmiş yürütme verimliliği
   • Optimize edilmiş güvenlik paylaşım hesaplaması
   • Yığın (batch) okuma ve yazma optimizasyonu
- Optimize edilmiş blok doğrulama
   • Optimize edilmiş kötü düğümlerin tespitinin/kaldırılmasının konsensüs mantığı
   • Ağ aracılığıyla bloklar aldıktan sonra gelişmiş/yükseltilmiş doğrulama mantığı
   • Kötü eşlerin tanınmasının ve işlenmesinin farkındalığı
- Optimize edilmiş sözleşme dağıtımı/yükseltme süreci
   • Sözleşmeler dağıtma/yükseltme sırasında zaman alan kod algılama işleminin optimize edilmesi
- Optimize edilmiş Ekonomik Sistem işlem ücreti ve kaynak token işlem algoritması
- Durum tutarsızlığı sorununun düzeltilmesi
- Dotnet çekirdeği 3.0'a yükseltme

1.2 Devkit v0.9.0

- Geliştirilmiş aelf-boilerplate
https://github.com/AElfProject/aelf-boilerplate
   • Geliştirme örnekleri eklendi
- Geliştirilmiş Geliştirici Belgeleri https://docs.aelf.io/
   • Belgelere daha fazla örnek eklendi
   • Eksik bölümler eklendi
   • Optimize edilmiş öğreticiler yapısı

2. Aelf Harici Uygulamalar Güncellemesi

2.1 aelf-bridge https://github.com/AElfProject/aelf-bridge

DApp'lere zincirle etkileşimde bulunma ve cüzdan bilgilerini koruma yeteneği sağlamak için aelf-bridge, cüzdanla etkileşimde bulunmak için kullanılabilir.

Burada açıklanan cüzdan uygulaması (wallet App); bir mobil (iOS / Android) uygulama, masaüstü uygulama ve daha fazlasını içerir.

2.2 Aelf Kaşif (Explorer) https://github.com/AElfProject/aelf-block-explorer

• Oylama ve kaynak ticareti mantığı güncellendi
• Daha basit sürüm UI, daha basit ve daha verimli

2.3 Nodejs'de Aelf CLI https://github.com/AElfProject/aelf-command

• Teklifle ilgili yöntemlerin eklenmesi

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-enterprise-0-9-0-officially-released-738d95c113be

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
December 16, 2019, 10:28:39 AM
 #349

Microsoft Ignite Konferansı’na katılması için Aelf'i davet etti

10 Aralık 2019 tarihinde Pekin Ulusal Kongre Merkezi'nde Microsoft Ignite The Tour - Beijing konferansı düzenlendi. Tur, dünyanın önde gelen uzmanlarından üstün bulut teknolojileri ve geliştirici araçları sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Pekin'deki etkinlik iki gün sürdü, 100'den fazla farklı geniş kapsamlı oturum ve çalıştay yapıldı. DNT açık kaynak topluluğu, Shengpai geliştirici topluluğu, Wechaty topluluğu ve Woman Who Code topluluğu yaklaşık 400 teknik uzmanla birlikte katıldı. Konular; en gelişmiş blok zinciri, yapay zekâ, büyük veri analizi, IoT, karma gerçeklik, güvenlik ve uygunluk alanlarını içeriyordu.Aelf’in teknoloji başkan yardımcısı Rong Peng ve DNT teknik uzmanı Mike, “KT e-ticaret; platform mimarisini, evrim sürecini ve blok zinciri e-ticaret sistemi araştırma ve geliştirme uygulamalarını öldürüyor”  teması üzerine ortak bir sunum yapmaları için davet edildi. Konuşma, IT uygulayıcılarından ve teknik seçkinlerden derinlemesine tartışmalar ile yoğun ilgi gördü.İnternet teknolojisi, malların alım satım şeklini değiştirdi ve Taobao, JD.com ve Pinduoduo gibi büyük e-ticaret platformlarının ortaya çıkmasına yol açtı. Ancak bu platformlar aracıdır. Bu tür platformların gelişimi ve büyümesi sonuçta tekel bir etkiye neden olacaktır.

Blockchain teknolojisi; e-ticaret sektöründeki aracıyı etkin bir şekilde kaldırabilir, mevcut şirketlerin sınırlarını güçlendirir ve kırabilir ve aracıların tekel etkisini ortadan kaldırabilir ve böylece daha iyi bir teşvik sistemi kurabilir.Açılış konuşmasında Peng, e-ticaretin Blockchain ile entegrasyonunun sınırsız olanaklarını Aelf tabanlı bir e-ticaret sistem demosu ile açıkladı.

Aelf tabanlı bir sipariş modülü (sipariş oluşturma/sipariş alma) kurma sürecini ayrıntılı bir şekilde gösterdi ve geliştiricilerin Aelf'i nasıl hızlı bir şekilde kullanacaklarını öğrenmelerini sağlayan blok zincirine ve sıradan uygulamalara dayalı gelişmekte olan uygulamalar arasındaki farkları kolay anlaşılır bir şekilde analiz etti.Konuşma sonrasında geliştirme meraklıları ve uygulayıcıları, IBM'in kıdemli teknik personeli de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde Blockchain teknolojisinin uygulanması konusunda derinlemesine tartışmalar için Peng ile görüştü.

Son yıllarda dünya çapında tanınmış şirketler Blockchain’e dikkat çekmeye başladı ve Blockchain endüstrisini tartıştı. Dünyanın en iyi teknoloji hizmet şirketlerinden biri olan Microsoft, özellikle Blockchain teknolojisinin geliştirilmesi ve uygulanması gibi birçok ileri teknoloji gelişimine dikkat eden bir kuruluştur.

Bir Microsoft teknoloji ortağı olarak Aelf Enterprise (Kurumsal), resmi olarak 31 Temmuz 2019'da Microsoft Azure'da listelendi. Bu, Microsoft Cloud tarafından desteklenen ilk Blockchain çapraz zincir projesidir. Geliştiriciler ve kurumsal kullanıcılar, Azure Pazarında listelenen Aelf Enterprise aracılığıyla merkezi olmayan bulut hizmetlerinin tek tık dağıtımını başlatabilir.

Aelf; küresel Blockchain ekosistemini dağıtımını, dağıtılabilecek ticari uygulamalar oluşturmayı, daha fazla geliştiricinin ve işletmenin Blockchain uygulamalarının hızlı, güvenli ve uyumlu bir şekilde dağıtmasına yardımcı olmayı taahhüt etmiştir. Blockchain alanında bir bulut bilişim platformu olarak Aelf, mükemmel test ağı performansına sahiptir ve merkezi olmayan ticari uygulamaları destekleme yeteneğine sahiptir.

Gelecekte Aelf, Microsoft Azure ile Blockchain uygulamasını teşvik etmek için daha fazla imkanlar araştırmak için üstün teknik gücüne güvenmeye devam edecektir. Blockchain için gerçek ticari yardım sağlamayı ve küresel geliştirici topluluğuna Blockchain’in benimsenmesini teşvik etmeyi hedefliyoruz.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/microsoft-invites-aelf-to-attend-ignite-conference-30899cd8e648

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
December 18, 2019, 12:12:00 PM
 #350


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
December 23, 2019, 11:16:10 AM
 #351

Aelf 2019 Çin Blockchain Geliştiricileri Konferansı'na Sunum Yapması İçin Davet Edildi

20 Aralık 2019'da CSDN tarafından düzenlenen ve Blockchain Base Camp'in sponsorluğunda gerçekleşen 2019 Çin Blockchain Geliştiricileri Konferansı Pekin Pavilion Otel'de düzenlendi. Konferansın teması “bağımsız inovasyon” idi ve geliştiricilere teknoloji, endüstri, uygulama inovasyonunu tartışmaları için harika bir iletişim platformu sağladı.

Konferansa Çin Bilimler Akademisi’nden, Huawei’den, Tencent’den, Baidu’dan, JD.com’dan, 360’dan, Weizhong Bank’den ve Aelf'den uzmanlar davet edildi. Aelf’in teknoloji başkan yardımcısı Rong Peng, izleyicilere Aelf Enterprise (Kurumsal) Blockchain iş çözümleri sunan “.NET Core'a Dayalı Kurumsal Düzeyde Blockchain Çözümleri Oluşturma” başlıklı bir açılış konuşması yaptı. Ve toplantıdan sonra CSDN editörü Weilong Xu ile özel bir röportaj istendi.Peng, konuşmasında Blockchain'in ticari olarak benimsenmesini çözmenin üç yönü gerektirdiğini söyledi: yönetişim, kaynak izolasyonu ve performans. Aelf Enterprise; eksiksiz bir Blockchain sistemi, geliştirme kitleri, geliştirme belgeleri, destekleyici temel uygulamaları ve hizmetleri kapsamlı bir kurumsal Blockchain çözümüdür. Beş temel özelliği vardır: verimli DPOS mekanizması, Çoklu yan zincir, paralel yürütme, modülerleştirme ve küme tabanlı yapı. Kurumsal düzeydeki kullanıcılara “otonom, verimli ve güvenli” bir Blockchain çözümü sağlayabilir.Temmuz 2019'da Aelf Enterprise, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Çin Elektronik Standardizasyon Enstitüsü tarafından “Blockchain Referans Mimarisi” için yapılan standart testi geçti ve Blockchain sistemi fonksiyon testi sertifikasını aldı.

İşletmeler; Amazon AWS, Azure, Huawei Cloud ve Google Cloud'da Aelf Kurumsal Çözümü bulabilir. Kullanıcılar, çevreyi yerel olarak yapılandırıp kurmak zorunda kalmadan akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini tamamlayabilirler. Halihazırda Aelf; çeşitli devlet kurumları, tedarik zinciri, geleneksel üretim ve finans endüstrileri ile derinlemesine iş birliği ve müzakereler gerçekleştirdi.

Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi tarafından yapılan Blockchain White Paper'a (2019) göre, Çin'in Blockchain patentleri dünya toplamının %53'ünü oluşturuyor ve kendi kendine gelişen Blockchain teknolojisinin oranı 2018'de %35'ten %50'ye arttı. “Bağımsız inovasyon”, Çin’in blok zinciri için bir yeni anlamdaş haline geldi.

Aelf; Blockchain endüstrisinde önemli bir güçtür ve teknolojik, uygulama, entegrasyon ve endüstri çözümü yeniliklerini sürdürecektir. Geliştiriciler ve yenilikçi şirketlerle birlikte Aelf, ilerleyen Blockchain teknolojisini ve yeni bir Blockchain dönemini inşa etmeye devam edecektir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-invited-to-present-at-the-2019-china-blockchain-developers-conference-b1202717afc8▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
December 24, 2019, 08:03:22 AM
 #352

✅ Aelf, Enterprise (Kurumsal) Blockchain'e yeni güncellemeler ekledi.

➡️ Dotnet çekirdek 3.1 ve ABP yapısı yükseltmesi
➡️ Optimize edilmiş ana zincir/yan zincir sözleşme dağıtım izinleri
➡️ Optimize edilmiş Çapraz zincir transferi

https://github.com/AElfProject/AElf/releases/tag/v0.9.1

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
December 28, 2019, 08:20:42 AM
 #353

Aelf “2019 Teknolojik Olarak En Yenilikçi Halka Açık Zincir” Ödülünü Kazandı27 Aralık 2019'da Jinse Finance'in ev sahipliğinde “Creating with the Times” Blockchain ödülleri resepsiyonu Pekin'de gerçekleştirildi. Bu ödül resepsiyonu, 2019 yılında göze çarpan başarılara sahip olan insanları ödüllendirmek için Blockchain endüstrisinin kazananlarını ortaya çıkardı. Aelf, 100'den fazla Blockchain projesi arasında dikkat çekti ve “2019 Teknolojik Olarak En Yenilikçi Halk Zinciri” ödülünü kazandı.

Bu liste, Blockchain uzman inceleme ekibinden ve çevrimiçi oylamalardan gelen fikirleri kapsamlı bir şekilde referans göstermektedir. Liste seçimi; Blockchain politika yapım şirketleri, yatırım kurumları, halka açık zincirler, uygulamalar, madencilik havuzları, cüzdanlar, servis acenteleri, medya ve topluluk platformlarını içermektedir. Yukarı ve aşağı yönlü Blockchain ekosistemlerinin tüm ekosistemini kapsayan başka birçok boyut vardır. Yüksek derecede yetki ve referansa sahiptir. Halka açık projeler için değerlendirme paneli, aday projeleri dört göstergeyi dikkate alarak objektif olarak değerlendirdi: güvenlik, teknik yetenekler, performans ve uygulama yetenekleri ve son olarak endüstrinin geleceğine liderlik etmesi beklenen şirketler ve projeler...Son birkaç yılda bir uygulayıcı ve keşifçi olarak Aelf; Blockchain teknolojisinin en uçlarını ve sınırlarını sürekli olarak keşfediyor ve kurumsal düzeydeki kullanıcılara ticarileşme için otonom, verimli, güvenli ve uygun blockchain çözümleri sunuyor.

Aelf, paralel işleme sistemine sahip dünyanın ilk Blockchain ağıdır. Düğümler serbestçe ölçeklenebilir ve genişletilebilir ve çok sayıda işlem için esnek bilişim yetenekleri ve paralel işleme yetenekleri sağlayabilir. Aelf’in veri tabanı; tüm ağın performansını önemli ölçüde artıran ve işletme düzeyinde ticari uygulamalar için mükemmel performans desteği sağlayabilen paralel işleme, veri tabanlarının ayrılması ve işleme birimlerini kullanır. Aynı zamanda Aelf, yenilikçi çapraz zincir iş birliği mekanizmalarını da kullanır. Geliştirme bileşenleri; pratiklik, modülerlik ve tak çıkar modeline göre tasarlanmıştır. İşletmeler ve geliştiriciler, hızlı bir şekilde Aelf blok zinciri sistemlerini dağıtabilir ve merkezi olmayan uygulamalar (Dapps) oluşturabilir.

Güvenlik açısından Aelf, geleneksel DPoS mekanizmasına dayanan benzersiz bir AEDPoS konsensüs mekanizması geliştirmiştir. AEDPoS mekanizması, ana zincirdeki bilgi ve işlemlerin dolaşımını ve iletimini ve ayrıca tüm üretim düğümlerinin blok üretim sırasının rastgele olmasını etkili bir şekilde sağlayabilir, bu da kötü niyetli eylemlerin olasılığını etkili bir şekilde azaltabilir ve ana zincirin güvenliğini büyük ölçüde artırabilir.

Aelf, gerçek hayattaki kullanım durumlarının gerçekleştirilmesinde teknolojik yenilik konusunda ısrar ediyor ve doğrulanabilir rastgele sayı üreticisi kavramını önerme ve uygulamada liderlik etti: yerleşik/dahili ACS6 (aelf Sözleşme Standardı) arayüzü, kurumsal kullanıcıların Aelf tarafından tanımlanan rastgele sayılara dayanarak doğrudan ve kolayca çağrı yapmasına yardımcı olur. ACS6, geliştiricilere iki standart çağrı arayüzü sağlar: Rastgele Numara İsteme ve Rastgele Numara Alma. Hem Aelf ana zincirine dayalı SDK uygulamalarını hem de çapraz sözleşme çağrılarını destekler.

Kısa bir süre önce Aelf, Aelf Enterprise (Kurumsal) 0.9.1’i piyasaya sürdü; Aelf Enterprise, birçok bulut şirketinin AWS, Huawei Cloud, Azure ve Google Cloud gibi pazar yerlerinde listelendi. Aelf Enterprise; kurumsal kullanıcılar için verimli, kullanışlı ve yüksek kaliteli bir geliştirme ortamı sağlar. Ayrıca, kullanıcıların 2 dakika içinde Blockchain ağlarına başlamasına ve düğümleri hızlıca uygulamasına ve DAPP'leri oluşturmasına izin verir.

Aelf, ticari tanınmayı teşvik etmek için teknolojik yenilik fikrinden ötürü pazar bilinirliği kazanmıştır. Şu anda Singapur'daki bir devlet kurumu, ev satışı ve seçim süreçlerindeki yetersiz şeffaflık sorunlarını çözmek için Aelf’e dayalı bir doğrulanabilir rastgele sayı çözümü sunmayı amaçlamaktadır. Aelf teknolojisi, konut çekilişinin merkezsizleşmesini ve güvenilirliğini sağlayacaktır. Şu anda Aelf’e dayalı ticari uygulamalar; hükümet ve işletme birimlerini, tedarik zincirlerini, finans ve diğer sektörleri kapsamaktadır.

Teknolojik inovasyon yolunun sonu yoktur ve Aelf’in teknolojik atılımları arama hızı hiç durmamıştır. Gelecekte Aelf; teknolojik yeniliğe odaklanmaya, pazara yeni teknolojiler ve çözümler sunmak için yeni fikirler kullanmaya, kurumsal ihtiyaçlar ve iş dünyası ile daha uyumlu bir Blockchain altyapısı geliştirmeye ve oluşturmaya devam edecektir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-won-2019-most-technologically-innovative-public-chain-award-e1f6bca99a64▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
December 31, 2019, 07:42:33 AM
 #354

Aelf için bir yıllık büyüme ve önemli gelişmelerden sonra, geleneksel işletmeler ve gelişen Blockchain ekosistemi arasındaki engelleri yıkma hedefimiz konusunda kendimizi adamaya devam ediyoruz.

Bu yıl çok şey başardık ve yeni maceralar için heyecanlıyız!


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
January 06, 2020, 11:34:51 AM
 #355

Aelf “En Teknolojik İnovasyon Sistemi” Ödülü ile 2020’deki İlk Ödülünü Aldı6 Ocak 2020'de “İnovasyona Övgü” temalı 2019 yıllık listesine Guower Finance, Northern Capital, Horman Capital ve LORE Capital birlikte sponsor oldular. Aelf, “En Teknolojik İnovasyon Sistemi” ödüllünü kazandı. Ödül seçimi; 2019 yılında ekonomiye, inovasyon sınırlarına ve dijital ekonomiye yapılan endüstri katkılarını tanıtmayı amaçlamaktadır. Değerlendirme paneli, birden çok alanda yetkili uzmanlardan oluşuyordu; kurumsal etki, profesyonellik, itibar ve endüstri katkısı gibi çeşitli açılardan kapsamlı bir şekilde değerlendirme yapıldı.

Aelf, yenilikçi çapraz zincir iş birliği mekanizmaları ve modüler geliştirme bileşenleri ile paralel bilişimden yararlanan dünyanın ilk blok zinciri olan yüksek performanslı bir ticari Blockchain ağ sağlayıcısıdır. İşletmeler ve geliştiriciler, Aelf ağında ortamları hızlı bir şekilde dağıtabilir ve merkezi olmayan uygulamalar (Dapps) oluşturabilirler.

Uzun zamandır Aelf, mükemmel kullanıcı deneyimi ile yüksek performanslı ve yüksek oranda ölçeklenebilir bir kamu zinciri ekosistemi yaratmaya kendini adamıştır. Ticari kullanıcıların çok çeşitli uygulama gereksinimlerine yanıt olarak Aelf Enterprise(Kurumsal), farklı endüstrilerdeki belirli uygulama senaryoları için özelleştirilmiş çözümler sunabilecektir.

Bu, 2019'un “En Teknolojik İnovasyon Sistemi’dir” ve endüstrinin profesyonel kurumları ve yetkili uzmanları tarafından Aelf mükemmelliğinin büyük bir onayı olarak işlev görür. Aelf; daha gelişmiş Blockchain teknolojilerini araştırmaya ve geliştirmeye, Blockchain uygulamalarının gerçekleştirilmesini teşvik etmeye ve geleneksel endüstrilerin teknolojik yeniliklerle dönüşümünü ve geliştirilmesini sağlamak için çalışmaya devam edecektir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-received-most-technological-innovation-system-as-first-award-in-2020-18bcffae0d86


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
January 07, 2020, 12:39:36 PM
 #356

Aelf Teknik Konuşmalar - AElf Akıllı Sözleşme Geliştirme - İlk AElf Akıllı Sözleşmesi - Bölüm 1

Bu makale Aelf Kıdemli Geliştiricisi Yiqi Zhao tarafından yazılmıştır.İlk Aelf akıllı sözleşmesi

Bu 4 bölümlük seride bir Aelf akıllı sözleşmesinin geliştirilmesinden bahsedeceğiz.

AELf  staging projesi normal olarak başlatılabilir ve bloklar oluşturmak için tek bir düğüm kullanırsa, ilk akıllı sözleşme olan Merhaba Dünya (Hello World) üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

AELf akıllı sözleşmelerinin geliştirilmesi için yalnızca C# sözdizimi (Sentaks) gerektirir ve bu sözdizimleri, aşağıdaki öğreticide demo aracılığıyla açıkça gösterilecektir. Minimum programlama deneyimine sahip okuyucular, temel geliştirme sürecini anladıktan sonra akıllı sözleşmeler geliştirmeye başlayabilmelidir.

Şimdi bir akıllı sözleşme projesi oluşturmaya başlayalım.

Henüz akıllı sözleşme projeleri oluşturmayan bir AElf.Boilerplate çözümümüz olduğunu varsayın. AElf.Boilerplate.sln dosyasını VS veya Rider gibi IDE ile açtıktan sonra, dizin yapısı aşağıdaki gibi olmalıdır:Sözleşme klasöründeki Directory.Build.props dosyası, sözleşme dizinindeki tüm projelerin AELf.Sdk.CSharp'ın aynı sürümüne referansına yardımcı olmak amacıyla oradadır; böylece bir akıllı sözleşme projesi oluşturduktan sonra bir sonraki sürüme el ile bir referans eklemeniz gerekmeyecektir. Ayrıca props dosyası, Protobuf'ta tanımlanan bazı yöntemleri ve yapı kodu oluşturma komut dosyalarını tanımlamak için MSBUILD kullanan AELf.Contract.Tools.targets dosyasını içe aktarır.

Src klasörü; başka bir bölümde açıklanacak olan staging başlatma, sistem sözleşmesi dağıtımı ve simüle edilmiş işlem testi gibi öğeleri içerir.

1. Akıllı sözleşmenin hizmetlerinin ve yapısının tanımlanması (Proto dosyası)

Akıllı sözleşme geliştirmenin ilk adımı, akıllı sözleşmenin harici olarak sağlayabileceği bazı arayüzleri (GRpc'deki hizmetlere karşılık gelen) ve veri yapılarını (GRpc'deki mesajlara karşılık gelen) tanımlamaktır.

AElf akıllı sözleşmelerini geliştirmek için AElf’in Staging’ini kullanırken, sözleşme hizmetlerini ve veri yapılarını tanımlayan proto dosyalarını AElf.Boilerplate projesinin protobuf klasörü altına yerleştirmenizi öneririz:Protobuf klasöründe, AELf sistem sözleşmesinin proto dosyaları ve bir dizi AELf sözleşme standardı (acs * .proto) dahil olmak üzere önemli sayıda proto dosya bulunduğunu görebiliriz. AELF klasöründe core.proto ve options.proto'yu bulabiliriz, bunlar geliştirme sürecini daha kolay hale getirmek için AELF tarafından tanımlanan genel türler ve uzantılardır. AELF akıllı sözleşme geliştirmesi, kaçınılmaz olarak bu iki dosyanın (ve Google tarafından tanımlanan diğer bazı proto dosyaları) içe aktarılmasını gerektirir.

Yöntemden bağımsız olarak geliştiricilerin protobuf klasöründe hello_world_contract.proto adlı bir dosya oluşturmaları gerekir (bu gerekli olmasa da “sözleşme adı_contract.proto” adlı sözleşmeyle ilgili proto dosyalarını öneririz) ve daha sonra sözleşme hizmetleri ve veri yapıları tanımlamaya başlayabiliriz:csharp_namespace = “AElf.Contracts.HelloWorld”, karşılık gelen C# kodunun AElf.Contracts.HelloWorld ad alanı (namespace) altında olması gerektiği anlamına gelir.

option (aelf.csharp_state) = “AElf.Contracts.HelloWorld.HelloWorldContractState”, sözleşmenin durumunun HelloWorldContractState sınıfında AElf.Contracts.HelloWorld ad alanı altında tanımlanması gerektiği anlamına gelir.

Hello_world_contract.proto'da iki eylem hizmeti tanımlanır (hizmet çağrıldıktan sonra blok zincirinin durumu değiştirilebilir; bu, çağrıdan sonra küresel defterin (ledger) değişeceği olarak anlaşılabilir): Greet ve GreetTo. Greet, girdinin google.protobuf.Empty türü (boş giriş için yer tutucu olarak anlaşılabilir) olmasını ve çıktının google.protobuf.StringValue (geleneksel string) olmasını gerektirir; GreetTo, girdinin bu proto dosyası için özelleştirilmiş GreetToOutput türünü veren google.protobuf.StringValue olmasını gerektirir.

Ek olarak bir Görünüm (View) hizmeti tanımlanır (yalnızca Blockchain'in geçerli durumunu sorgulamak için bir yöntem olarak kullanılır): Girdinin google.protobuf.Empty türü ve çıktının özelleştirilmiş bir GreetingsList türü olmasını gerektiren GetGreetedList. GreetingsList’in aslında bir string Listeleri olduğunu görebilirsiniz.

İPUÇLARI:

• Google.protobuf.Empty kullanmanın öncülü, google/protobuf/empty.proto’yu içe aktarmaktır.
• Google.protobuf.Timestamp kullanmanın öncülü, google/protobuf/timestamp.proto’yu içe aktarmaktır.
• Google.protobuf.StringValue kullanmanın öncülü, google/protobuf/wrappers.proto’yu içe aktarmaktır.
• (Aelf.is_view) = true seçeneği kullanıldığında hizmetin blok zincirinin durumunu değiştirmeyeceği bildirilir. Bu işlemin Aelf/options.proto’ya aktarılması gerekmektedir (Ayrıca aelf.csharp_state'i kullanmadan önce aelf/options.proto’yu içe aktarmanız gerekir).

Proto dosyası oluşturulduktan sonra, içinde tanımlanan üç hizmeti uygulamaya başlayabiliriz. Bölüm 2’de akıllı sözleşme geliştirilmesi için bu sürece devam edilecektir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-tech-talks-aelf-smart-contract-development-the-first-aelf-smart-contract-part-1-4b51f5756b24
▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
January 08, 2020, 11:01:23 AM
 #357


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
January 09, 2020, 07:29:49 AM
 #358

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
January 11, 2020, 07:58:14 PM
 #359

✅ Aelf blok yüksekliği 9 milyonu aşarak 10 milyona doğru yaklaşmaktadır. Aelf Kaşif (Aelf Explorer) test adresini ziyaret ederek ilgili detayları inceleyebilirsiniz.

➡️ https://explorer-test.aelf.io/


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
Aceeakell
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 714
Merit: 295View Profile
January 11, 2020, 11:50:30 PM
 #360

konuyu sık sık güncelliyorsun tebrik ederim. adamın adı bile  aelfKürşat. genelde insanlar konularını bu kadar güncel tutmuyorlar bu arkadaş baya bir sıkı tutuyor.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!