Bitcoin Forum
November 25, 2020, 11:14:42 PM *
News: Bitcointalk Community Awards
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 »
  Print  
Author Topic: AELF ($ELF) Blockchain (RESMİ ANA KONU)  (Read 26756 times)
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
February 19, 2019, 04:42:31 PM
 #101
▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
1606346082
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1606346082

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1606346082
Reply with quote  #2

1606346082
Report to moderator
1606346082
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1606346082

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1606346082
Reply with quote  #2

1606346082
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
1606346082
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1606346082

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1606346082
Reply with quote  #2

1606346082
Report to moderator
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
February 20, 2019, 07:57:23 AM
 #102

Aelf İnovasyon/Yenilik İttifakı ile Blockchain’in Benimsenmesi

Geçtiğimiz yıl Aelf, Blockchain’in kurumsal olarak benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olmak amacıyla Blockchain organizasyonlarının koalisyonu olan Yenilik İttifakı’nın açılışını duyurdu. Aelf’in yanı sıra orijinal İnovasyon İttifakı; Singapurlu Blockchain fonu Signum Capital, Asya Blockchain ve kripto para riskten koruma fonu FBG Capital, öncül küresel strateji danışmanlık şirketi Roland Berger ve TechCrunch ve Arrington XRP Capital’in kurucusu Michael Arrington gibi üyelerden oluşuyor.

Açılıştan bu yana İnovasyon İttifakı; bir akıllı sözleşme ve Blockchain doğrulama platformu olan CertiK’i, merkezsizleşmiş uygulamalar için ölçeklendirilebilir zincir dışı bir platform olan Celer Network’ü ve ayrıca Temmuz 2018’de İnovasyon İttifakı’na SEC lisanslı bir FINRA düzenlemeli kitlesel fonlama platformu olan Republic’i de memnuniyetle dahil etti.

Blockchain teknolojisi; bankacılık ve ticaret finansmanı, tedarik zinciri, sağlık hizmetleri, sigorta ve daha birçokları gibi çeşitli iş uygulamalarında büyük potansiyel sunmaktadır. Bununla birlikte, Blockchain’in kuruluşlar ve girişimciler tarafından benimsenmesi yaygın değildi, bu da bazılarının teknolojinin değerini eleştirmesine yol açtı.

Ancak bu eleştiriler, uzmanları şaşırtmıştır. Önde gelen araştırma firması Gartner, teknolojinin evrimsel yolunu izlemek için bir “hype döngüsü” metodolojisini kullanır.Gartner’in iş dünyasında Blockchain durumu hakkındaki en son raporu, birçok işletmenin Blockchain’i kullanması ve yaygın olarak benimsemesi için daha beş ila on yıl olduğunu gösteriyor. Raporda çalışan analist David Furlonger, Blockchain’in kurumsal benimsenme yolundaki yolculuğunu şöyle açıkladı: “Bu sadece bir teknoloji değil, bu toplumsal bir değişimdir.”

Bu nedenle eğer Blockchain teknolojisinin asıl faydalarının gerçekleşmesi gerekiyorsa, Blockchain topluluğunun benimsenme için engellerin kaldırılmasına yardımcı olma sorumluluğu olduğu açıktır. İnovasyon İttifakı’nın temel hedefi de budur.

Peki bu engeller nelerdir ve İnovasyon İttifakı onları yıkmak için nasıl çalışıyor?

Teknolojik

Blockchain hala göreceli olarak yeni bir teknolojidir ve bu nedenle ölçeklenebilirlik ve güvenlik dahil olmak üzere iş kullanımı için temel olan sorunların üstesinden gelen platformların geliştirilmesi biraz zaman aldı. Birçok kamu Blockchain platformu, yüksek verimlilik dönemlerinde bile verilerin gizliliği ve çabuk işlem hızı dahil olmak üzere iş gereksinimlerini karşılamada başarısız oldu. Ayrıca DAO hack gibi yüksek profilli olaylar, Blockchain’in uygulanabilir bir iş teknolojisi olarak benimsenmesinde tereddüte neden olmuştur.

Aelf platformu, spesifik iş gereksinimlerini karşılamak için belirli akıllı sözleşme türleri için özelleştirilebilen birlikte çalışabilen yan zincirlerle bu sorunların bazılarına değinmektedir. Ayrıca, CertiK ve Celer Network gibi Yenilik İttifakı üyeleri, işletmelere güçlü kod testi ve akıllı sözleşme doğrulaması güvencesi sağlamak için çalışıyor. Blockchain çözümlerinin güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir olmasını sağlamak için birlikte çalışarak Yenilik İttifakı; işletmelerin hem verimlilik kazanımı hem de rekabet avantajı potansiyeli olan Blockchain çözümlerini uygulamalarına yardımcı olur.

Eğitimsel

İnternet üzerinde Blockchain ve potansiyelini kapsayan bir bilgi hazinesi olmasına rağmen bu çoğu zaman bir yardım kadar engel de olabilir. Kurucular, CEO’lar ve CIO’lar genellikle yoğun ajandalara sahiptir ve aynı anda birden fazla görevde bulunabilirler. Bu nedenle, düzinelerce makaleyi yaymak çok zor olabilir ve teknolojiyi kuramsal olarak kapsayan bir kursa katılmak bireyin kendi iş senaryosu kapsamında net bir çözüm sağlamadan ziyade zaman alır.

İnovasyon İttifakı’nın her bir üyesi Blockchain alanı içerisinde geniş bir uzmanlığa sahiptir. İttifak içindeki her kuruluş, iş dünyasındaki liderlerin gerçek dünya deneyimlerimizden faydalanmalarını sağlayan çeşitli özgeçmişli insanlardan oluşur. Ayrıca Yenilik İttifakı ile çalışmak genel varsayımsal kullanım durumlarından ziyade, işin spesifik içeriğine uygulanabilir olan Blockchain çözümlerini bulmak anlamına gelir.

Bu partnerler ve diğer kuruluşlarla oluşturulan ağ aracılığıyla, dünya genelinde çok önemli toplantılar gerçekleştirdik. Sonuç olarak, Aelf projesini dünyanın önde gelen Çinli ve Singapurlu internet şirketlerinin ve holdinglerin yanı sıra dünyanın dört bir yanında gelecek vaat eden girişimler gibi de birçok kilit insanın ve şirketin dikkatine sunabildik. Bu da gelecekteki birçok iş birliğinin yolunu açıyor.

Finansal

İşletmelerde uygulanan en çok alıntı yapılan Blockchain ve dağıtılmış ledger teknolojisi durumlarından bazıları dünyaca tanınan markalardır. Walmart; taze ürünleri izlemek için özelleştirilmiş bir çözüm geliştirmede IBM ile birlikte çalıştı ve IBM, nakliye verilerini kaydetmek için Tradelens platformunda Maersk ile de ortaklık kurdu. Bunlar, kuşkusuz olarak dahil olan şirketler adına önemli bir finansal yatırım gerektiren çokuluslu şirketler tarafından yapılan büyük ölçekli uygulamalardır.

Bu örnek olay çalışmalarının uygulanabilir ticari çözümler sağlama konusunda Blockchain’in itibarına yardımcı olduğu doğrudur. Ancak “özel yazılım geliştirme içeren Blockchain uygulama” fikri, böyle bir gelişmenin kesin olarak pahalı bir işlem olacağını idrak eden birçok işletme lideri için rahatsız edici olması muhtemeldir.

Ancak bu, böyle olmak zorunda değildir. Aelf, sıfırdan başlamayı gerektirmeyen özelleştirilebilir bir platformdur. Ayrıca Yenilik İttifakı, Blockchain çözümlerini bünyesine dahil etmek isteyen küçük işletmelere eşit şartlar sağlamakta yardımcı olma potansiyelinden dolayı açık yatırım platformu Republic’i memnuniyetle bünyesine dahil etti. Republic; SEC lisanslı ve FINRA onaylıdır yani şirketlere ittifaktan, sorumlu bağış toplama ve nitelikli yatırım danışmanlığı güvencesi verilir.

Daha geniş bir iş kullanıcısı kitlesine fon yaratma ve Blockchain işlevselliğini sağlayarak Yenilikçi İttifak, işletmeler için Blockchain’in benimsenmesinin önündeki finansal engelleri kaldırmayı amaçlamaktadır.

Zihniyet

Bir işletme, tatmin edici süreçler ve stratejiler belirlediğinde değişimi benimseme konusunda bir isteksizlik olabilir. Blockchain, akıllı sözleşmeler gibi özelliklerle birbirimizle etkileşimde bulunma biçimimizi temelden değiştirme potansiyeline sahiptir. Harvard Business Review, böyle bir teknoloji ortaya çıktığında işletmelerin interneti iletişim için kullanmaya başlamasından yıllar önce geliştirilen TCP/IP teknolojisinde olduğu gibi tam olarak benimsemenin gerçekleşmesinin onlarca yıl alabileceğini belirtiyor.

Bu nedenle Yenilik İttifakı, iş liderlerinin Blockchain’in getirebileceği faydaların farkında olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bunu, başarı öykülerini paylaşmaya ve engellerin üstesinden gelme sürecinden öğrenmeye açık bir topluluk oluşturarak başaracağız.

Sonuç

Bu engellerin her birinin üstesinden gelmek için birlikte çalışarak -teknolojik, eğitimsel, finansal ve zihniyet- İnovasyon İttifakı, Blockchain’in işletmeler tarafından benimsenmesini hızlandırmada önemli bir rol oynayacaktır. Blockchain’i bünyelerine nasıl dahil edeceğini merak eden iş liderleri, teknolojinin gerçek faydalarını gerçekleştirmek için yolculuğun her aşamasında kendilerine yardımcı olabilecek bir uzman ekibine erişebileceklerinden emin olabilirler.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/blockchain-adoption-through-the-innovation-alliance-7bbdfa5489cd

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
February 21, 2019, 05:15:05 AM
 #103

🔊 Bugün saat 13:00'da Aelf Youtube kanalında "Youtube Canlı Quiz" etkinliği gerçekleştirilecektir. Sizler de bu etkinliğe katılarak ödüller kazanabilirsiniz.

ADRES: https://www.youtube.com/c/aelfblockchain


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
hisarardi
Member
**
Offline Offline

Activity: 532
Merit: 12


View Profile
February 21, 2019, 05:36:34 AM
 #104

Elf dün binance de yukarı yönlü bir hareketi vardı. Bir zamanlar alıp satmışligim da var candybox ta görevlerinde yaptım ama sonra sıkıcı geldi bana bıraktım. Ciddi ref kasmak lazim

                      Face                       Insta                                              MEETING THE CHALLENGES OF SCALING,
     book       Twit         gram         ⟹ Ethereum Basic ⟸               FEE OPTIMIZATION   
               ter                                                                             AND EFFICIENCY
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
February 25, 2019, 02:25:07 PM
Last edit: February 25, 2019, 03:05:03 PM by KursatAelf
 #105

🔊Aelf Gelişim İlerlemesi Güncellemesi (24 Şubat)

ÖZET:
- Blok Kaşifi işlem geçmişi istatistikleri tamamlandı.
- Test ve hata tespiti ve sözleşme birim test karesi tamamlandı.

https://medium.com/aelfblockchain/development-progress-update-feb-24th-98b65dbae798

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
February 25, 2019, 05:33:10 PM
 #106

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
February 27, 2019, 06:06:19 AM
Last edit: March 04, 2019, 05:43:09 PM by KursatAelf
 #107

Blockchain Ölçeklendirme Çözümleri: Yan Zincirlerin ÖnemiBlockchain teknolojisinin popülaritesindeki büyük artışa ve dünya çapında bir dizi farklı endüstriyi tamamen etkileme potansiyeline rağmen endüstrinin ilerlemesini engelleyen hâlâ birkaç büyük engel vardır.

Blockchain teknolojisinin en büyük eksileri, son birkaç yıldır geliştiricileri sürekli olarak rahatsız eden ‘ölçeklenebilirlik trilemması (üç önermeli durum)’ olarak özetlenebilir. Esasen Blockchain’in ölçeklenebilirlikten, güvenlikten veya merkezsizleşmeden ödün vermeden şu anda mevcut olamayacağı anlamına gelir.Yıllar boyunca bir dizi ölçeklenebilirlik çözümü önerilmiştir. Ancak şimdiye kadar çoğu, nihayetinde onları uygunsuz yapan göze çarpan kötü yanlara sahipti.

Son yıllarda önerilen iki önemli ölçeklenebilirlik çözümü önemli bir potansiyel göstermiştir. Bunlar, Yan Zincirler ve Sharding (parçalama) olarak bilinir.

Bu iki çözüm sıklıkla karşılaştırılır. Yan Zincirler, en yeni çözümdür ve Sharding’e göre birkaç dikkate değer avantajı vardır.

Birçok şirket, Yan Zincirlerin faydalarını gerçekleştirmeye başlıyor. Şu anda bunu yapmak için güçlü bir çaba gösteren en büyük şirketlerden biri de Aelf’dir — son derece etkili, özelleştirilebilir bir işletim sistemi olma hedefine ulaşmak için Yan Zincirleri kullanan merkezi olmayan bir bulut bilişim Blockchain ağı.

Sonuçta Aelf, Blockchain için “Linux sistemi” olacaktır.

Sharding vs. Yan Zincirler — fark nedir ve neden Yan Zincirler daha fazla potansiyele sahiptir?

Sharding (Parçalama)

Sharding, kullanıcının veri tabanını ortak verileri paylaşmayan birkaç ayrı veri tabanına ayırmasını sağlayan merkezi veri tabanı tasarımında eski bir kavramdır.

Esasen bir ‘parça’, bir veri tabanındaki verilerin bir yatay bölümüdür. Veri tabanından bazı veriler her parçada saklanır ancak bazı veriler yalnızca tek bir parçada bulunur.

Her ayrı parça, yükü paylaşmak için ayrı bir veri tabanı sunucusu örneğinde depolanır ve sonsuz bir şekilde ölçeklendirilebilir.

Ancak Sharding’in ayrıca birçok göze çarpan zorluğu vardır.

Yeni başlayanlar için SQL’in karmaşıklığını önemli ölçüde artırır. Bu, yazılım geliştiricilerinin kodda buglara yol açan hatalar yapma ihtimalinin daha yüksek olduğu ve sonuçta yazılımın başarısız olma ihtimalini artıracağı anlamına gelir.

İkincisi; karşılıklı bağımlılıklarla yapılan işlemlerin çift harcamadan kaçınmak için aynı parçaya konması gerekir. Bu, bazen iş yükünün dengelenmesini zorlaştırır.

Daha da kötüsü ise bir parçanın bozulması, tüm tablonun başarısızlığına neden olacaktır.

Son olarak; indekslerin ve sütunların eklenmesi veya kaldırılması, şemanın değiştirilmesi ve hatta parçaların yedeklerini almak daha da zorlaşır çünkü tüm parçaların koordine edilmesi gerekir.

Yan Zincirler


Öte yandan bir Yan Zincir, esas olarak 2WP (two-way peg) kullanan bir Ana Zincire bağlanmış bir Blockchain’dir.

Yan Zincirler, Sharding’den önemli ölçüde daha yeni bir mekanizmadır. 2WP mekanizması, bir Blockchain’den gelen tokenlerin ve varlıkların başka bir Blockchain’de kullanılmasını ve gerekirse orijinal Blockchain’e geri taşınmasını sağlar.

“Federasyonlar”, bir kullanıcının koinlerinin ne zaman kilitlenip ne zaman serbest bırakılacağını belirlemek için Ana Zincirler ve Yan Zincirler arasında “ara” puan görevi gören gruplardır. Federasyonun üyeleri, Yan Zincir oluşturucuları tarafından seçilebilir.

Yan Zincirler kullanım durumlarına göre gruplandırılarak kaynak ayrımı sorunu da ele alınabilir. Bir kullanım durumu daha yüksek güvenlik gerektirebilirken farklı bir kullanım durumu işlem hızlarına odaklanmalıdır. Her Yan Zincir kendi spesifik kaynak kullanımlarını ayarlayabildiğinden verilen kaynakların daha etkin kullanımı sağlanacaktır.

Yan Zincirlerin ana dezavantajı, her bir yan zincirin kendi güvenliğinden sorumlu olmasıdır ve eğer bir Yan Zincirin güvenliğini sağlamak için yeterli madencilik gücü yoksa saldırıya uğrayabileceği riski vardır.

Ancak her bir Yan Zincirin bağımsız olmasının faydası, saldırıya uğramış olsa veya tehlikeye girse bile hasarın bu zincir içinde bulunacağıdır ve Ana Zinciri etkilemeyeceğidir. Benzer şekilde Ana Zincir saldırıya uğrasa bile Yan Zincirler yine de çalışabilir.

Ek olarak her Yan Zincir, kendi gereksinimlerine uygun en iyi yönetişim modelini seçebilir ve gelecekte gereksinimler değiştiğinde ayarlanabilecek veya yükseltilebilecektir.

Uygulamaya Özel Yan Zincirler

Yan zincirler, tasarlandıkları özel uygulamanın ihtiyaçlarına göre değiştirilebilir.

Bu, teşvikler uygulama türüne bağlı olarak büyük farklılık gösterdiğinden hayati bir özelliktir. Örneğin, bir veri odaklı uygulamanın bir finansal uygulamaya göre çok farklı gereksinimleri olacaktır.

Yan Zincirler kullanım durumlarına göre gruplandırılarak kaynak ayrımı sorunu da ele alınabilir. Bir kullanım durumu daha yüksek güvenlik gerektirebilirken farklı bir kullanım durumu işlem hızlarına odaklanmalıdır. Her Yan Zincir kendi spesifik kaynak kullanımlarını ayarlayabildiğinden verilen kaynakların daha etkin kullanımı sağlanacaktır. Bu, aslında mimariyi gerçek iş kullanımı için en uygun hale getirir. Binlerce merkezi olmayan uygulamaların (Dapps) aynı anda çalışmasını sağlar ve her birinin belirli bir özerklik seviyesi ve kendi yan zincirlerinin kontrolü vardır.

Bu, aynı zamanda Sharding’in karşılaştığı zorluklardan biri olan “çoğu karşılıklı bağımlılık aynı uygulamada gerçekleştiği için işlem karşılıklı bağımlılığı” sorununu da çözdü. Dolayısıyla, karşılıklı bağımlılık riski çok daha azdır ve daha sonra bir görev zamanlayıcı aracılığıyla tamamen çözülebilir.

Şu anda belirli bir uygulamanın ihtiyaçlarına uygun en uygun dengeleri bulmak için deney yapılabilecek birçok fırsat vardır.

Aelf, otomatik gruplamayı sağlayan kendi uygulamaya özel yan zincirlerini yarattı. Bu, bilgisayar işleme gücünün maksimum kullanımını sağlamak için tıkanıklığı önemli ölçüde en aza indirgediğinden ve paralel işlemeyi kolaylaştırdığından ileriye doğru büyük bir adımdır.

Bu özel zincir yapıları, çok çeşitli iş ana hatlarını yönetmeyi mümkün kılar. Mekanizma, talep arttığında kapasite endişelerini gidermek için “zincir bölünmelerini” sağlamaktadır.

Tüm Yan Zincirler, değer depolama ve aktarma aracı olarak ELF tokenini güçlendireceklerdir. Tokenler, Aelf tokenini kabul eden her zincir arasında taşınabilir.

Örneğin bir Yan Zincir Ana Zincir tarafından listelenmek için başvurduğunda, Ana Zincirden bir miktar kilitli token alacaktır. Aynı şekilde Yan Zincir işlem ücretlerini topladığında, bunların bir kısmını Ana Zincirin madencileriyle paylaşacaktır.

Bu mekanizma, paralel işleme ile birlikte Testnet’te (Test ağında) başarıyla test edilmiştir. Ayrıca küme düğümleri özelliği de 30 Haziran 2018'de başlatılan Testnet’te başarıyla test edilmiştir.

Bu Blockchain’deki Bir Sonraki Atılım Olabilir mi?

Yan zincirleri bu şekilde kullanmanın çok fazla potansiyele sahip olduğuna dair şüphe yoktur.

Aelf’in sahip olduğu teknik vizyon, şu anda Blockchain endüstrisinin karşılaştığı büyük zorlukların çoğunu ele alıyor. Aelf, bu teknolojinin kullanımı sayesinde kaynak ayrımı ve uygun yönetişim modelleri sorununa ek olarak ölçeklenebilirlik problemini de çözmeyi amaçlamaktadır. Bu adımlar, Blockchain teknolojisinin bir ana kurumsal çözüm haline gelmesi yolculuğunda çok önemlidir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/blockchain-scaling-solutions-the-importance-of-sidechains-6ae6de12c5e


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
February 27, 2019, 06:17:12 PM
 #108


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
ugurum15
Member
**
Offline Offline

Activity: 532
Merit: 22


View Profile
February 27, 2019, 06:21:25 PM
 #109

Aelf son günlerde yukarı yönlü iyi bir harekete başladı. Eskiden alıp satmışligim var bu yükseliş neyin nesi. Yakında gerçekleştireceği atraksiyon mu var acaba?
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
February 28, 2019, 11:33:50 AM
 #110

Aelf son günlerde yukarı yönlü iyi bir harekete başladı. Eskiden alıp satmışligim var bu yükseliş neyin nesi. Yakında gerçekleştireceği atraksiyon mu var acaba?

Aelf Mainnet tarihi 2019'un ilk çeyreği olarak planlanmıştır. Kısa bir süre içinde Mainnet ile ilgili tüm detaylar ve net tarih duyurulacaktır.

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
February 28, 2019, 02:17:48 PM
Last edit: February 28, 2019, 02:38:06 PM by KursatAelf
 #111

AELF Gelişim Raporu (11 Şubat — 24 Şubat)


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
kartepe
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 490
Merit: 104


★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!


View Profile
February 28, 2019, 05:15:43 PM
 #112

Aelf kendisini sürekli diri tutuyor aslında airdrop mantigida çok yerinde. İleride iş yapabilecek bir coin ekibi iyi çalışıyor. Bu gidişle daha iyi yerlere gelirler.

KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
March 01, 2019, 12:40:57 PM
 #113

Kürşat hocam aelf ile yatıp Aelf ile kalkiyorsunuz doğrusu. Forumda aelf dışında pek yorumunuz yok. Tam bir aelf uzmanisiniz. Tebrik ederim.

Aelf'in Türkiye moderatörlüğünü yapmaktayım. Tüm diğer Aelf ekipleri ile birlikte çalışarak Aelf projesini tüm ayrıntısıyla Türkiye'de ve diğer ülkelerde ilgili kişilere duyurmayı amaçlamaktayız.

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
March 01, 2019, 08:32:21 PM
Last edit: March 06, 2019, 05:54:00 PM by KursatAelf
 #114

Paralel İşleme Tanıtırken Blockchain İndeksleme — Aelf’in ÇözümüHerhangi bir yeni yeniliği tanıtmak çoğu zaman artan sancılarla birlikte gelir. Bunlardan biri, yükselen birçok proje tarafından ölçeklenebilirlik bozulmalarını çözmeye çalıştıklarında bulunmuştur. Aelf modeli; Merkle ağacı teknolojisinin kullanımı yoluyla işlemlerin indekslenmesine dayanır ancak bu, proje ayrıca paralel işleme de dahil ettiğinden yeni bir engel oluşturur.

İndeksleme, Yan Zincirlerin Aelf Ana Zincirine nasıl bağlandığıdır. Aelf ekosistemine katılmak için bir Yan Zincir, işlem ücretlerini ödediği için Ana Zincir tarafından indekslenmeyi ister. Statik bir Blockchain indekslemek, kendi zorluklarıyla birlikte gelir. Zincire daha fazla blok eklendikçe tüm zincirin indekslenmesi daha fazla zaman alır.

Ancak bu zorluk bile indekslemenin devam ettiği sırada gerçekte daha fazla blok eklendiğinde Blockchain’in kendisi statik iken indekslemenin gerçekleştiğini varsaydığı için biraz daha basit bir görünüm alır. Bu, bazı işlemlerin girdileri ve çıktıları arasında bağımlılıklar olacağından bazıları da birbiriyle alakasız olduğundan daha önemli zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, dinamik bir Blockchain indekslemeye çalışırken bir noktada indekslemenin henüz işlenmemiş bir başkasına bağlı bir işlemde sıkışıp kalması kaçınılmazdır.

Ethereum gibi Blockchainler, işlemlerin kesin olarak sırayla işlenmesini gerektirerek bunun üstesinden gelir. Ancak sıralı işlem, işlem hızına ve dolayısıyla ölçeklendirilebilirliğe sınır koyar.

Aelf’in gelişiminde bu sorunların üstesinden gelen bir ekosistem inşa etmeye başladık. Çözümümüz, Aelf Ana Zincirinde Yan Zincirlerin işlemleri hızla işlemesine ve alakasız işlemleri birbirine paralel olarak işlemesine izin veren yüksek bir işlem çıktısı ve verimi sağlar.

Aynı zamanda, Ana Zincirin Yan Zincirlerdeki gerekli işlemleri aynı hızda indeksleyebilmesi gerekir. Bu, paralel işlem işleme ile birlikte çalışan bir Yan Zincir dinamik indeksleme sistemi ile elde edilir.

Yan Zincir İndeksleme

Aelf üzerindeki Yan Zincirler, Aelf işletim sistemi altında çalışan iç Yan Zincirler ya da Bitcoin veya Ethereum Blockchainleri gibi yüksek öneme sahip dış Yan Zincirler olabilir. Ana zincirdeki düğümler, Yan Zincirlerden bilgileri okur ve bir Merkle Ağacı kökü oluşturur. Dış Blockchainler durumunda bu kök, verilen herhangi bir işlemi doğrulamak için mesajlaşma yoluyla Merkle kanıtlarını alır.

Her bir Yan Zincir için kesin indeksleme stratejisi kendi has özelliklerine göre belirlenir. İndeksleme stratejisindeki bu esneklik, farklı Yan Zincirlerin farklı blok oluşturma hızlarına sahip olabileceği sorununun üstesinden gelir. Ayrıca bu, yüksek oranda çatallanma olasılığı bulunan Blockchainler üzerindeki yetim blokları indekslemek için harcanan boşa çabayı da önler.

Örneğin Bitcoin gibi bir Blockchain için indeksleme stratejisi, bir bloğun yetim olmadığının doğrulanmasıyla indekslemenin blok oluşumundan bir dakika sonra gerçekleşebileceği anlamına gelebilir. Bir Aelf Yan Zinciri ve Aelf Ana Zinciri, birleştirme madenciliğini benimserse her iki zincirin madencileri ayrıca her iki zinciri de gerçek zamanlı olarak indeksleyebilir.

Yan Zincirlerin indekslenmesi, madencilere Yan Zincirler tarafından üretilen işlem ücretlerinde ödeme yapan Aelf token sistemi aracılığıyla teşvik edilmektedir. Bu şekilde Yan Zincirler, ayrıca indekslemenin madenciler için ekonomik açıdan uygun kalmasını sağlamalıdır.

Paralel İşleme

Sıralı işleme, tüm işlemlerin sırayla işlenmesini gerektirir. Daha basit endekslemenin avantajını sunar; ancak bir Blockchain’in çalışabileceği hızı engellediği için verimsizdir.

Paralel işleme, alakasız işlemlerin birbirine paralel olarak onaylanmasına izin verir. Böylece bir Yan Zincirden bir işlem, farklı ve ilişkisiz bir Yan Zincirde olduğu gibi aynı anda işlenebilir. Aelf’de bir düğüm, farklı gruplara alakasız (mutex — karşılıklı dışlama) işlemleri atayacaktır. Tek bir grup içinde tüm işlemler, sırayla işlenir. Ancak grupların hepsi paralel olarak işlenir ve saf sıralı işlemden çok daha hızlı onay süresi elde edilir.

Düğümler, paralel olarak işlenebilecek işlemlere öncelik verecektir. Ancak girişi onaylanmamış bir çıktıya bağlı olduğundan belirli bir işlemin işlenememesi olabilir. Bu “özel” işlemler, Yan Zincirin paralel yerine madencilerin sırayla işlemelerini teşvik etmek için madencilere yeterli işlem ücreti ödeyebilmesi koşuluyla işlenebilir. Aksi halde, düğümler bu işlemleri reddedebilir.

Eğer bir düğüm paralel olarak veya kabul edilebilir bir zaman dilimi içinde işlenemeyen görünüşte şüpheli işlemleri kabul ederse, bloğun diğer düğümler tarafından reddedilme olasılığını arttırır.

Bir işlem onaylanmadıysa ve kısa bir süre içinde geri çekilmezse, “kaos” olarak kabul edilir. Bunu çözmek için Aelf, her işlemin ağa yayınlandığı sırada en son bloğun başlığı ile işaretlenmesi gerektirir. Eğer sonraki 64 blok onaylandıktan sonra işlem onaylanmamış kalırsa, süresi sona erecektir.

Amdahl Yasası ve Bilişim Kaynak Verimliliği

Amdahl Yasası, paralel işlemden kaynaklanan teorik hızlandırmayı hesaplamamızı sağlar. Yasa, tüm görevin yürütme verimliliğinin sistemdeki daha iyi kaynaklarla arttığını gösterir. Hızdaki artış, her zaman gelişimden faydalanmayan işin herhangi bir kısmı ile sınırlıdır. Başka bir deyişle; sıralı işleme sahip bir Blockchain ağı bir bufalo sürüsü ise, yalnızca sürünün en yavaş üyesi kadar hızlı hareket edebilir.

Bu nedenle Aelf’in Paralel Yürütme Zamanlayıcısı (GPES), işlem verilerini ve hesaplama bağımlılığını bellek havuzundan ayırır. Bulut bilişim, düğümlerin makine kümeleri arasında çalışmasına olanak sağlar ve böylece tüm ağ boyunca paralel işlemeyi destekleyen artan işlem hızı sağlar.

Ana Düşünce

Ölçeklenebilirlik, Blockchain’in bugüne kadarki en önemli sorunlarından biridir ve Aelf’in birden fazla boyutta ele almak için belirlediği bir problemdir. Paralel işleme ve bir dinamik Yan zincir indeksleme mekanizması ile birleştirilen DPoS protokolünün konuşlanmasıyla Aelf, daha önce görülmemiş bir ölçeklenebilirlik seviyesi elde etmeyi amaçlamaktadır. Bunun başlangıcı, halihazırda Ağustos 2018’de Testnet’in (Test Ağı) başlangıcında 14,968 TPS ile ilk TPS (Transaction Per Second — Saniye Başına İşlem) sonuçlarında şekil almıştır.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/how-aelf-indexes-while-introducing-parallel-processing-20a367b35cb7

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
March 03, 2019, 11:46:38 AM
 #115


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
March 04, 2019, 06:40:41 AM
 #116

🔊Aelf Gelişim İlerlemesi Güncellemesi (3 Mart)

ÖZET:
- Blok Kaşifi'nin %60'ı tamamlandı.
- "Sorun #972 Refactor'de LIB uygulamak" sorunu düzeltildi.

https://medium.com/aelfblockchain/development-progress-update-mar-3rd-a7f2e6ae27ed

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
March 05, 2019, 08:30:51 AM
 #117

DPoS - Bitcoin'i Geride BırakmaDPoS, Aelf’in bir anahtar elemanıdır ve Aelf’i eşsiz şekilde başarılı kılan bir şeydir. Bitcoin yatırımcısı ve Blockchain geliştiricisi olan Dan Larimer’in parlak buluşudur. Ancak DPoS’a giriş yapmadan önce Bitcoin’in ve diğer Blockchainler’in karşılaştıkları sorunların açıklamalarını inceleyelim.

Bitcoin, Bitcoin Ağı ile tamamlanan tüm işlemleri depolayan Blockchain’i doğrulamak için merkezsizleşmiş bir konsensüs yöntemi kullanır. Yüzlerce GPU madencisi ve Asic madencisi vardır ve hepsi bu ağa yardım eden madencilik yazılımı çalıştırır. Kullanılan konsensüs yöntemine “İşin Kanıtı” veya “PoW” denir. Her bilgisayar, bir sonraki bloğu potansiyel olarak doğrulayabilir ve bunu Blockchain’e ekleyebilir. Fakat sistem hangi bilgisayarın kullanılacağını ve iş için kimin ödeme yapacağının bilinmesini nasıl seçer? PoW burada devreye girer. Ağdaki her bilgisayara bir algoritma dağıtılır ve algoritmayı çözen ve onu Blockchain’e geri gönderen ilk bilgisayar, bir sonraki bloğu doğrulama görevini alır böylece kanıtlayarak algoritmayı çözmek ve bu bloğu almak için gereken işi tamamladılar. Herhangi bir madencinin veya madenci grubunun zincirdeki bir sonraki noktaya hangi bloğun eklendiğini kontrol etmesini zorlaştırmak için algoritmanın tamamlanması olağanüstü zordur. Sonuç olarak bir madenci hatta bir grup madenci için arka arkaya sadece iki blok bile almak neredeyse imkansızdır. Bu da Bitcoin ağını bu kadar güvenli yapan şeyin bir parçasıdır.

Ama süper güçlü madenciler inşa ettiğinizde ve daha sonra bu madencilerin 10000'ini bir havuz içinde bir araya getirdiğinizde ne olur? Böyle bir devasa güçlü madenci gibi görünüyor… Bitcoin’e neredeyse aynı senaryo oldu ve merkezsizleşme için yukarıdaki mantık yavaş yavaş dağıldı. Bugün sadece üç havuz, Bitcoin Ağı’nın neredeyse %50'sini kontrol ediyor. Bu, tam olarak amaçlanan merkezsizleşmiş sistem değildir. Şimdi oldukça fazla merkezsizleşme…Dan Larimer, bu sorunu önceden gördü ve iyileştirme yapılması gerektiğini düşündü ve DPoS fikrini ileri sürdü. DPoS, PoW’dan iki ana yolla değişen göreceli olarak az kullanılan bir konsensüs modelidir. Birincisi, bir sonraki şanslı madenciyi seçmek için bir algoritma kullanmak yerine birini ağda “kazmış” olduğu koin miktarına dayanarak seçmesidir. İkincisi, topluluk oylama mekanizmasına dayanarak mevcut madencilerin sayısını büyük ölçüde kısıtlamasıdır.

DPoS’u anlamanın harika bir yolu, organizasyonu işleten çok sayıda yöneticiye sahip bir şirketi düşünmektir. Ancak her bir gün her paydaş, geçmiş performanslarına ve herkese aktardıkları güven düzeyine bağlı olarak yöneticileri işten çıkarabilir veya işe alabilir. Temel olarak, rahatsız edici ve yararsız olursa patronunuzu işten çıkarabilirsiniz.

DPoS ile madenciler yerine delegeler vardır. Bu delegeler, ağa sağladıkları güvene ve yararlılık derecesine dayanarak topluluk tarafından oylanmaktadır. Örneğin bir delege, iş için düşük ücret talep ederken kendi reklamını yapabilir. Ayrıca, ücretlerin %50'sini sistem için pazarlamaya koyacaklarını ve halihazırda geçmiş gelişimlerde kendilerini kanıtladıklarını söylerler. Topluluk tarafından ilk 100'e girebilecek kadar oy alabilirler. Her koin/token sahibi oy kullanabilir ancak daha büyük hesaplara daha fazla ağırlık verilir. Bu daha makuldür çünkü daha fazla yatırım yaptığınızda ağın iyi çalıştığından emin olmak istersiniz.Oylama tamamlandığında oylamaya bakılarak ilk 100 delege bir sonraki günün blok oluşturma çalışmasına dahil edilir. Seçilen her delege, sistemdeki paylarına değil oylarına göre eşit sorumluluk verilir. Bloklar rastgele dağıtılır ve her delege, bir blokta verilen herhangi bir işlemi dahil etmeyi reddedebilir. Bir blok veya işlem tanık tarafından reddedilirse, bir sonraki bloğun onaylanması iki kat daha uzun sürecek ve böylece güvenilmez davranış caydırılacaktır.Gün bittikten sonra ilk 100 delege için oylama yeniden başlar ve kötü performans gösterenler veya yanlış şeyler yapanlar oylanacaktır. Bu, bir delege için Blockchain’in bütünlüğünün korumasında fayda sağlar çünkü bir delege olarak kalmak isteyecekler. Topluluk daha fazla büyüdükçe bir delegenin iyi performans göstermesini önemli kılan ilk 100 için rekabet daha fazla olacaktır.

Dan Larimer, sistemin itibar üzerine çalıştığını belirtti. Güçlü bir itibar oluşturmak çok zordur ancak kaybetmek çok kolaydır.

Sistem aynı zamanda sürekli bir rekabete sahip olduğundan topluluk ve delegeler tarafından belirlenen ücretler düşük tutulur. DPoS, sadece işlemlerde tahsil edilen ücretlerle bile çalışacak ve Bitcoin gibi üretilen herhangi bir yeni koine ihtiyaç duymayacak. Bu, enflasyonun kontrol altında tutulmasına ve koinin değerinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Sistemi çalıştırma maliyeti çok artarsa kullanıcılar; Blockchain’i çalıştırmak için 100'den az delege kullanmayı seçerek maliyeti düşürebilir ancak bu, merkezsizleşme boyutunu azaltır. Maliyet düşükse kullanılan delege sayısını arttırabilirler ve böylece ağın merkezsizleşme düzeyini yükseltebilirler.

Bu konsensüsün bir diğer önemli yararı da işlemleri işleme hızıdır. Bitcoin, her 10 dakikada bir yeni bir blok onaylar ve Blockchain’e eklenecek bir blok için 6 onay alır. DPoS, her 10 saniyede bir yani 360 kat daha hızlı bir blok oluşturur. Bu fark, 1 km/s hıza sahip aracın 360 km/s hıza sahip araçla yarışması gibidir. İkincisi, rakibinden üstün olacaktır.

Gördüğünüz gibi Aelf tarafından seçilen konsensüs mekanizması, Bitcoin’i rahatsız eden en büyük sorunların bazılarına cevap sağlayan çok özel faydalara sahiptir. Özet olarak Aelf’in DPoS kullanımı; yavaş işlem hızı, yüksek ücretler, düşük ölçeklenebilirlik ve tek bir zincirde merkezileşme riski sorunlarını çözer. Bunlar, halihazırda Aelf çoklu zincir ağı ile çözülmekte olan gerçek dünya problemlerinin başında geliyor.

KAYNAK: https://medium.com/@mappopk/dpos-leaving-bitcoin-in-the-dust-79499683eb5a▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
trhomeagent
Member
**
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 11


View Profile
March 06, 2019, 01:49:55 PM
 #118

Kürşat hocam aelf ile yatıp Aelf ile kalkiyorsunuz doğrusu. Forumda aelf dışında pek yorumunuz yok. Tam bir aelf uzmanisiniz. Tebrik ederim.

Aelf'in Türkiye moderatörlüğünü yapmaktayım. Tüm diğer Aelf ekipleri ile birlikte çalışarak Aelf projesini tüm ayrıntısıyla Türkiye'de ve diğer ülkelerde ilgili kişilere duyurmayı amaçlamaktayız.

Hocam sanırım bizim hatamız, AELF projesine sadece airdrop ya da bounty kazancı mantığıyla bakmış olmamızdan kaynaklanıyor. Aslında yaptığınız açıklamalar o kadar kapsamlı ki... Bu derece aktif çalışan ve her türlü gelişmeleri paylaşan bir projenin geldiği nokta bence bu olmamalı.

Bu arada hocam şunu sormak istiyorum. AELF'de swap yapacakmış sanırım. Bu konuda herhangi bir detay var mı, cüzdandakiler ve borsadakiler için nasıl bir çalışma yapılacak? Teşekkür ederim.
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
March 06, 2019, 01:54:54 PM
 #119

Kürşat hocam aelf ile yatıp Aelf ile kalkiyorsunuz doğrusu. Forumda aelf dışında pek yorumunuz yok. Tam bir aelf uzmanisiniz. Tebrik ederim.

Aelf'in Türkiye moderatörlüğünü yapmaktayım. Tüm diğer Aelf ekipleri ile birlikte çalışarak Aelf projesini tüm ayrıntısıyla Türkiye'de ve diğer ülkelerde ilgili kişilere duyurmayı amaçlamaktayız.

Hocam sanırım bizim hatamız, AELF projesine sadece airdrop ya da bounty kazancı mantığıyla bakmış olmamızdan kaynaklanıyor. Aslında yaptığınız açıklamalar o kadar kapsamlı ki... Bu derece aktif çalışan ve her türlü gelişmeleri paylaşan bir projenin geldiği nokta bence bu olmamalı.

Bu arada hocam şunu sormak istiyorum. AELF'de swap yapacakmış sanırım. Bu konuda herhangi bir detay var mı, cüzdandakiler ve borsadakiler için nasıl bir çalışma yapılacak? Teşekkür ederim.

Öncelikle görüşleriniz için teşekkür ediyorum. Mainnet 2019'un ilk çeyreği olarak planlanmıştır. Net tarih önümüzdeki günlerde duyurulacaktır. Mainnet ile ilgili duyuru yayınlanınca tüm detaylar açıklanacaktır ve bu konuyu takip ederek ya da Aelf Turkish Telegram grubundan (https://t.me/aelf_turkish) Mainnet ile ilgili haberlere kısa bir sürede Türkçe olarak ulaşabilirsiniz.

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
March 06, 2019, 04:00:10 PM
 #120

✅ Github revizyon geçmişi istatistiklerinin yer aldığı CryptoMiso sitesinde Aelf, 728 kripto para arasında 5. sırada yer almaktadır.


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
Pages: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!