Bitcoin Forum
November 25, 2020, 10:46:29 PM *
News: Bitcointalk Community Awards
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 »
  Print  
Author Topic: AELF ($ELF) Blockchain (RESMİ ANA KONU)  (Read 26756 times)
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
July 30, 2020, 07:17:43 PM
 #581

Aelf Resmi Olarak DVP ile Ortaklık Kurdu!Hacker Bounty Aşama 2, resmi olarak 16 Temmuz'da 1.000.000 ELF'e kadar ödül ile başlatıldı. Şimdi yarışın yarısı itibariyle ödül henüz sahibini bulamadı.

Hacker Bounty programı, Aelf ve bir blockchain güvenlik şirketi olan CertiK tarafından düzenlenmektedir. Ortak organizatörler, merkezi olmayan bir güvenlik açığı platformu olan DVP ve bir blockchain güvenlik şirketi olan SlowMist Technology'dir. Başka bir blockchain güvenlik şirketi olan PeckShield, güvenlik açığı değerlendirme ortağıdır. Etkinlik, dünyanın önde gelen düzinelerce medya kuruluşu tarafından karşılanmaktadır.

Güvenlik, blockchain şirketlerinin can damarıdır. Özellikle, akıllı sözleşmelerin “kurcalamaya dayanıklı” özelliği göz önüne alındığında, kodlarda kaçınılmaz olan hatalar bilgisayar korsanları tarafından kolayca kullanılabilir. Blockchain ağı merkezi olmayan olduğundan, bir blockchain düğümündeki tek bir güvenlik açığı binlerce düğüme saldırıya neden olabilir.

Son yıllarda, haberlere bazı güvenlik olayları yansıdı ve bu da büyük varlık kayıplarına ve son derece olumsuz etkiye neden oldu. Bu olaylar; borsalar, madencilik havuzları, cüzdanlar, akıllı sözleşmeler vb. dahil olmak üzere blockchain endüstrisinin tüm yönleriyle ilgilidir. Bunlar arasında borsalar, yatırım cüzdanları ve kullanıcılara yakın diğer platformlar sık ​​sık güvenlik olaylarıyla odak noktası haline gelmiştir. Güvenlik açıklarının yüz milyonlarca dijital varlığın güvenliğini zedeleyerek, tüm blockchain güvenlik ekosistemine karşı göz korkutucu bir tehdit ve zorluk oluşturduğu açıktır.

Merkezi olmayan güvenlik açığı platformu (DVP) bu sorunu çözmek için geliştirilmiştir. Blockchain şirketlerini, güvenlik şirketlerini ve dünyanın dört bir yanından bilgisayar korsanlarını birbirine bağlayan platform, anonimleştirilmiş güvenlik topluluğu senaryoları ve merkezsizleşme ve güvenlik açığının madencilik konusundaki konsensüsü oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanmayı hedefliyor. Merkezsizleşme, dünyadaki beyaz şapkaların ve güvenlik mühendislerinin güvenlik açıklarını bulmaya dahil olabileceği anlamına gelir ve bu hizmet gezegendeki her blockchain şirketi tarafından erişilebilir. Güvenlik açığı madenciliği, blockchain şirketleri ve beyaz şapkalar için otomatik bir ödül ödeme sistemini temsil eder. Şirketler denetlenecek varlıkları ve ödül kriterlerini belirtmeli ve mevduatı sözleşmeye yatırmalıdır. Beyaz şapkalılar, blockchain ile ilgili güvenlik açıkları ve tehditler hakkında bilgi gönderebilir ve güvenlik açığı incelemesini kontrol edebilir ve istediği zaman ilerleme talebinde bulunabilir. Bilgileri kabul edildikten sonra ödüllendirileceklerdir.

Aelf resmi olarak DVP ile ortaklık kurdu. Hacker Bounty Aşama 2'nin ortak organizatörü olarak DVP, Aelf'in güvenliğini garanti etmeye ve daha iyi bir blockchain ekosistemi oluşturmasına yardımcı olmaya devam edecektir. Bu Hacker Bounty, birçok hacker, beyaz şapka ve güvenlik meraklılarının dikkatini çekti.

Aelf, dünya çapında bilgisayar korsanlarını ve beyaz şapkaları ödül programına katılmaya davet etti. Amaç; Çapraz Zincir Transfer Protokolü (CCTP) ve kilitleme sözleşmelerinin güvenliğini doğrulamak, böylece kullanıcıların bilgi ve varlıklarının güvenliğini sağlamak ve güvenlik açığı erken uyarısını ve acil müdahale mekanizmalarını arttırmaktır. Aynı zamanda program, kullanıcıların Çapraz Zincir Transfer Protokolü'nü tam olarak anlamalarına yardımcı olur ve temel teknolojiyi optimize etmeye ve daha güvenli bir blockchain ağ ekosistemi oluşturmaya devam edebilmemiz için topluluktan geri bildirim almamıza destek sağlar.

27 Temmuz'da Aelf, Merkle Proof sürecine göre Merkle Ağacı'nı üretti. Artık kullanıcılar, Merkle Proof'ta gerekli verileri elde edebilir ve Aelf ağında Merkle ağacı kök verilerini (Merkle ağacının kök karma değeri) kaydettikten sonra takas işlevini etkinleştirebilir, takas özelliği başlatılabilir. Şu anda, Hacker Bounty programının bitiminden yaklaşık bir hafta öncesi... Kaçırmayın, hackerlar!

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-officially-partners-up-with-dvp-b2d5785017e0

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
1606344389
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1606344389

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1606344389
Reply with quote  #2

1606344389
Report to moderator
1606344389
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1606344389

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1606344389
Reply with quote  #2

1606344389
Report to moderator
1606344389
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1606344389

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1606344389
Reply with quote  #2

1606344389
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
1606344389
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1606344389

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1606344389
Reply with quote  #2

1606344389
Report to moderator
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
July 31, 2020, 09:36:04 PM
 #582


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 05, 2020, 08:41:24 PM
 #583

Hacker Bounty AMA Özeti31 Temmuz 2020 tarihinde Aelf, Hacker Bounty ve CCTP (Çapraz Zincir Transfer Protokolü) ile ilgili olarak Twitter'da Aelf’in geliştirme ekibinden Itsu Ace’in yer aldığı bir AMA’ya ev sahipliği yaptı. Aşağıda soruların ve cevapların bir metni bulunmaktadır.

S1: Aelf Neden Bir Birleşik Çapraz Zincir Protokol Oluşturmayı Hedefledi? Ve Çapraz Zincir protokolünüzün artan kullanım durumları ve değeri için ne gerekir?
Ace: Protokol; çeşitli kullanıcı durumları, iş ve senaryolar için bir standarttır ve bununla birlikte Aelf, tüm ekosistemi standarda dayalı olarak oluşturabilir ve farklı türdeki senaryolar karşısında farklı çapraz zincir yöntemler tasarlama maliyetini azaltabilir. Aelf blockchain üzerinde daha fazla ve daha popüler ve gerçek problem çözen merkezi olmayan uygulamalar (dapps) geliştirmeye çalışacağız, farklı senaryoların birçok merkezi olmayan uygulamaları daha da iyi geliştireceğiz.

S2: CCTP protokolünün benzersizliği ve amacı nedir, hangi sorunları çözüyor ve neye uygulanabilir?
Ace: Zincirlerin karşılıklı uyumlu olup olmadığına bakmadan her türlü çapraz zincir varlık transfer hizmetlerini destekleyebilir. Farklı zincirler arasında para değeri aktarmak, bu zincirler arasında varlığı aktarmak ve bir varlığın sahipliğinin var olup olmadığını kanıtlamak için kullanılabilir. Bunu yukarıda açıklanan herhangi bir senaryoda kullanabiliriz, örneğin: bazı finansal işletmeler...

S3: Protokol bağımsız blok zinciri sistemleri arasında çapraz zincir transferlerini nasıl başarır?
Ace: Aelf, ELF ERC20 tokeninin gerçekten kilitli olduğundan emin olmak için merkle kanıtını kullanır ve ERC20 tokeninin eşit değerini Aelf blok zincirinde aynı kullanıcıya aktarır.

S4: Bu Hacker Bounty etkinliğinde Aelf'in çapraz zincir aktarımına ilişkin standart protokol saldırıya uğrayarak hacklendi mi ve ana ağ haritalamasında da kullanılacak mı? Dört gözle bekliyorum.
Ace: Şimdiye kadar kimse bunu yapamadı ve CCTP kesin olarak ana ağ için kullanılıyor, aksi takdirde yaptığımız şeyler bir anlam ifade etmeyecektir.

S5: Aelf’in CCTP'si ve diğer projelerin çok zincirli protokolü arasındaki temel fark nedir?
Ace: Bunu başarmak için tamamen akıllı sözleşmeler kullanıyoruz, bunların hepsi akıllı sözleşme düzeyinde. Bu sözleşmelerde, iki zincirdeki sözleşmeleri ilişkilendirmek için indeks ve merkle proof kullanıyoruz.

S6: CCTP ilk olarak hangi blok zincirlerini destekleyecek?
Ace: Gördüğünüz gibi ETH'yi destekledik ve herhangi bir geliştirici Aelf ile daha fazla çapraz zincir işlevi oluşturmak için başka herhangi bir blockchain projesinin kodunu kullanabilir.


S7: Ekip, CCTP'yi kullanmak için diğer blok zincirleriyle herhangi bir ortaklık veya iş birliği yapıyor mu?
Ace: Böyle bir iş birliğine ihtiyacımız yoktur. Açık kaynaklı bir protokol olan CCTP, akıllı sözleşmeler tarafından uygulanır. Başka bir blockchain projesi akıllı sözleşmeleri destekliyorsa, hepsi CCTP'nin topraklarındadır.


S8: BTC Relay, erken yan zincir teknolojisine aittir. Kullanıcıların ETH üzerindeki BTC işlemlerini doğrulamasını sağlamak için ETH ağı BTC ağına bağlanır. ELF, ETH ve BTC ağı çapraz zincir işlemleri ne zaman gerçekleştirebilecektir?
Ace: Bunu yakın gelecekte yapacağız.


S9: Polkadot röle zinciri teknolojisini kullanıyor, ancak şu anda ağırlıklı olarak ETH'dir. Aelf'in CCTP'si ondan nasıl farklıdır?
Ace: Hiçbir röle zincirine ihtiyacımız yoktur. Çapraz zincirler arası aktarım yapmak için akıllı sözleşme kullanıyoruz.

Q10: CCTP avantajları nelerdir?
Ace: Kendi paralel yürütme mekanizmamız vardır, bu yüzden biraz Parachain'e ihtiyacımız yoktur. Ek orta katman zincirine ihtiyacımız yoktur. Ve sadece ETH değil, başka herhangi bir blockchain ile çapraz zincir yapabiliriz.

S11: ETH ağı olmadan gerçek bir AELF ağı çapraz zinciri ne zaman elde edilecek?
Ace: Her iki zincirdeki verilerin birbirinden geçmesi için her zaman ETH ile iletişim kuracağız, Ether'e bağımlı değiliz. Böylece başlangıçta Aelf diğer zincirin yardımı olmadan normal şekilde çalışabilir.

S12: Diğer kamu zinciri projeleri de çapraz zincir teknolojisine sahiptir. Aelf transfer standart protokolünün avantajları nelerdir?
Ace: Tamamen ya da kısmen merkezileştirilmiş bir aracı kullanan birçok proje vardır, ancak Aelf çapraz zincir tasarımı bu türden herhangi bir aracı dayanmıyor. Sadece her iki zincir üzerinde akıllı sözleşmeler yapmamız gerekiyor ve bunu kolayca başarabiliriz.

S13: Aelf çapraz zincir teknolojisinin gelecekte hangi uygulamaları olacak?
Ace: Güven ve merkezi olmayan ihtiyaçla ilgili herhangi bir uygulama, çünkü Aelf temel bir platform ve altyapıdır.


S14: Varlıkları yalnızca zincirler arasında mı aktarabilirsiniz?
Ace: Varlıkları hem zincirler arasında hem de kendi zincirimizde aktarabiliriz.

S15: Alf çapraz zincir varlık ticareti demosu ne zaman çıkacak ve topluluğa duyurulacak?
Ace: Hâlâ planlıyoruz ve duyuru tarihini gelecekte yayınlayacağız.

S16: CCTP protokolünü uygulamaya başlamak için diğer projelerle şu anda ittifaklar kurdunuz mu? Evet ise, bu protokol şu anda hangi projelerde kullanılıyor?
Ace: Böyle bir iş birliğine ihtiyacımız yoktur. Açık kaynaklı bir protokol olan CCTP, akıllı sözleşmeler tarafından uygulanır. Başka bir blockchain projesi akıllı sözleşmeleri destekliyorsa, hepsi CCTP'nin topraklarındadır.

S17: Her aktarımın onaylanması için bekleme sürelerini nasıl ele alacaksınız, çapraz zincir ile daha hızlı olması mümkün mü yoksa tam tersine daha yavaş ama daha güvenli mi?
Ace: Kısmen Aelf ile birlikte çalışan diğer Blockchain'deki onay süresiyle ilgilidir. Örneğin: Ether, Ether onay süresini hızlandırmazsa bunun hızını bizzat Blockchain'de optimize etsek de, çok daha hızlı olamazdık. Ama elbette çok daha güvenlidir.

S18: Çalışmak istediğiniz etkili platformlar arası işlemlere izin verecek mi yoksa kullanıcı varlıklarının kaybolma riski var mı?
Ace: Karşı taraf zinciri akıllı sözleşmeyi, özellikle token sözleşmesini desteklediği sürece mülkiyet Aelf zincirine geçirildiğinde CCTP gerçekten etkili ve son derece güvenlidir.

S19: Mevcut blockchain sisteminde CCTP'den daha güçlü bir güvenlik sistemi var mıdır?
Ace: Odak noktamız ve anlayışımız farklıdır. Bu sektörü araştırıyoruz ve teknolojimiz zaten sektörün en iyilerinden biridir.

S20: CCTP ile PoW veya PoS arasındaki fark nedir? CCTP protokolü neden bu kadar güvenlidir?
Ace: Birbirleriyle hiçbir korelasyonları yoktur, CCTP özünde birlikte çalışan akıllı sözleşmelerdir ve PoS ve PoW, tüm dağıtım sisteminin aynı şekilde davranmasını sağlamak için ekonomik olarak konsensüs teşvik etmektedir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/hacker-bounty-ama-recap-9ba900b4ee9e


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 06, 2020, 11:28:20 AM
 #584

Aelf, IEEE'nin blockchain için Dijital Varlık Tanımlama standartlarının incelenmesinde lider bir rol oynamaktan gurur duymaktadır ve CEO'muz Haobo Ma'yı DAIWG (Dijital Varlık Tanımlama Çalışma Grubu) Başkanlığı için tebrik ediyoruz.


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 06, 2020, 10:17:18 PM
 #585
▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 07, 2020, 08:58:38 AM
 #586

✅ CCTP nedir?

CCTP, Çapraz Zincir Transfer Protokolüdür.

1️⃣ Kullanılabilirlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik gibi çapraz zincir sorunlarını çözer.
2️⃣ Uyumsuz ve bağımsız blockchain sistemleri arasında çapraz zincir transferlerini gerçekleştirir.
3️⃣ Farklı blockchain sistemleri arasında varlık transferlerini destekler.


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 07, 2020, 02:47:17 PM
 #587

✏️ Hacker Bounty Yazma Yarışması'na kaydolun. Blog yazmada ne kadar iyi olduğunuzu keşfedelim. 📒 (https://twitter.com/aelfblockchain/status/1291709997752053760)

💰888 ELF = 88 💲USD'ye kadar ödül kazanın

⏰7 Ağustos - 16 Ağustos

Kayıt olmak ve makalelerinizi göndermek için 9 gününüz vardır.

✅ Konu: Aelf Çapraz Zincir Transfer Protokolünün Geleceği

1️⃣ Birden fazla makale gönderebilirsiniz, ancak içeriğin orijinal olması gerekir.

2️⃣ CCTP veya CCTP'nin Aelf-eco'daki blockchain güvenliği ve gelecekteki uygulamadaki rolü hakkındaki anlayışınızı açıklayın.

💥Nasıl Gönderilir:

1️⃣ Makalelerinizi en az 2 platformda yayınlayın. Örneğin: teknoloji blogları, forumlar, Medium, Twitter vb.

2️⃣ Bu formu makale bağlantısıyla/linkiyle doldurun: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeHs34I9iQr41F9oKnIQfKMmmp28M0EWZ0HwBvRkFPceZqShA/viewform?usp=sf_link

⚠️ Etkinliğin sonunda tüm başvuruları inceleyeceğiz ve kazananları açıklayacağız.

▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 07, 2020, 07:59:10 PM
 #588


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 11, 2020, 10:08:05 AM
 #589


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 11, 2020, 07:10:52 PM
 #590


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 12, 2020, 08:32:54 PM
 #591


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 13, 2020, 07:07:41 PM
 #592

Aelf WhitePaper'ı Kavramak için Başlangıç Kılavuzu (Bölüm 1)Bazı blockchain projelerinin Whitepaper’ını okuduysanız, onları anlamakta zorlanabilirsiniz hatta onlar sizlere hiç mantıklı gelmeyebilir. Sonuç olarak okuyucular (spekülatörler değil), genellikle bu projelerin ne yapmaya çalıştıklarını bilmiyorlar. Ne yazık ki çoğu proje, okuyucularının hepsinin uzman olduğunu ve teknik incelemeleri zorluk çekmeden anlayabileceğini varsayar. Gerçekte, çoğu blok zinciri projesi Bitcoin'den çok daha karmaşıktır. Bu nedenle okuyucular, yalnızca Bitcoin'in nasıl çalıştığını bilirlerse yine de bu projelerin Whitepaper’ını anlayamazlar. Potansiyel geliştiricileri platformunuza çekmek istiyorsanız, Whitepaper'ınızı anlamak için bir başlangıç kılavuzu sağlamanız gerekir.

Bu nedenle bu kılavuzu hazırladık. Ancak bu kılavuzu okumadan önce web sitemiz olan https://aelf.io/ sitesini hızlıca inceleyebilir, sloganımızı okuyabilir, ana sayfadaki tanıtım videosunu izleyebilir, Whitepaper’ı indirebilirsiniz. Hadi Aelf’in sloganıyla başlayalım:

Aelf, Merkezi Olmayan Bulut Bilişim Blok Zinciri Ağı

Bulut bilişim, tüm Aelf blok zinciri ekosistemini yönlendiren en temel özelliktir. Veri yoğun hesaplamayı birden çok bilgisayarda çalıştırmak, tek bir ana bilgisayara göre daha uygun maliyetlidir. Diyelim ki bu bilgisayarlar veri merkezi denilen devasa bir binadadır ve bir şirket tarafından profesyonel bakımla binlerce bilgisayarın monte edildiğini varsayalım, mesela Amazon… O zaman bu veri merkezlerine Amazon Web Hizmetleri (Amazon Web Services - AWS) gibi bir bulut denir.

Bununla birlikte, yeni başlayanlar için bulut bilişimin Aelf'e neden vazgeçilmez bir avantaj sağladığını anlamak hala zordur. Bunun nedeni, blockchain sektöründeki kişiler de dahil olmak üzere çoğu insanın, blok zincirinin bazı temel kavramları hakkında sağlam bir bilgiye sahip olmamasıdır. Sonuç olarak, bir blockchain projesinin artılarını ve eksilerini ve potansiyellerini analiz etmek bir yana, daha karmaşık teknolojiye geçmeleri zordur. Hadi iki önemli blockchain kavramından tümüyle emin olalım.

Blok zinciri nedir?


Herhangi bir profesyonelin size açıklayacağı gibi, hepimiz Blockchain'in kurcalamaya dayanıklı, dağıtılmış bir defter veya veri tabanı teknolojisi olduğunu biliyoruz. Muhtemelen bu tanımı ezberlemişsinizdir. Gerçek şu ki bu tanım çok yanıltıcıdır. Blockchain yeni bir buluş değildir ve herhangi bir sihirli özelliğe sahip değildir (örneğin: sihirli kurcalamaya dayanıklılık özelliği). Bu anlamda, bir simyacının fırınındaki büyülü şeyden farklıdır. Blockchain'i bir defter veya veri tabanı olarak görmek yerine, onu dağıtılmış bir sistem olarak görmek daha iyidir.

Dağıtılmış sistem nedir?

Dağıtılmış bir sistem, çok sayıda birbirine bağlı bilgisayardır ve bu da onu eşler arası bir sistem yapar. İnternetin gelişinden çok önce, 1960 civarında icat edildi. Halihazırda Bittorrent ve Netflix gibi pek çok iyi bilinen dağıtık sistem tabanlı yazılım vardır. Bu yazılımlarda kişiler bilgisayarlarındaki dosyaları P2P ağına yükleyebilir ve herkes indirebilir. Ancak dağıtılmış bir sistem çok daha fazlasını yapabilir. Dağıtık sistem disiplinde, insanlar büyük bir sorunu çözmek zorundadır, yani P2P ağındaki herkesin (her düğüm) hangi bilgiyi alırsa alsın oybirliği ile karar vermesi gerekir ve bu oybirliğiyle alınan karar, konsensüs dediğimiz şeydir. Ve bu soruna Bizans Generalleri Problemi denir.

Diyelim ki aynı kaleye saldırmak isteyen üç Bizans generali var ve bunlar üç farklı yerdedir, mesaj göndermek için yalnızca habercilere güvenebilirlerdi. Bu durumda, herhangi bir general ancak diğer iki generalin mesajlarına dayanarak karar verebilir. Bir general saldırmak isterse, habercilerin diğer iki generale “saldırı” mesajını göndermesine izin verir ve diğer iki general de öyle yapar. Generallerin hepsi sadıksa, her biri diğer iki generalden gelen "saldırı, saldırı" almalı ve üç general de kaleye saldıracaktır. Ama içlerinden biri hain ise birine "saldırı" ve diğerine "geri çekilme" gönderebilir, bu diğer general "saldırı, geri çekilme" alır, çoğunluk kuralına uyarsa karar vermez çünkü saldırı ve geri çekilme için verilen oylar aynıdır. Aynı zamanda diğer general saldıracak ve sonuçta bu üç general saldırı konusunda fikir birliğine/konsensüse varamayacaktır.

Generaller, tıpkı dağıtılmış bir sistemin düğümleri gibidir (yani blok zinciri). Dikkate değer en az iki nokta vardır: Birincisi, tüm mesajlar (işlemler), onları bilgilendirmek için diğer generallere (düğümlere) gönderilmelidir; ikincisi, tüm düğümlerin bir konsensüse varması gerekir. İlk nokta, büyük bir ağdaki tüm düğümlere bir mesaj göndermenin zaman aldığı anlamına gelir; ikincisi, yeni bir blok tüm ağa yayınlandıktan sonra, tüm düğümlerin bu blok üzerinde anlaşması için bir mekanizma olmalıdır (bir mesaj veya kayıt paketi) ve bu da zaman alır.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/a-beginners-guide-to-understanding-the-aelf-whitepaper-part-1-ce574eb807d4
▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 14, 2020, 02:32:08 PM
 #593


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 15, 2020, 04:36:36 PM
 #594


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 18, 2020, 09:12:50 AM
 #595

#BancorV2'nin lansmanı son birkaç gün içinde çok fazla ses getirdi.
 
#Aelf'in Kaynak Tokeni, kaynak tokeni ile ELF arasında anında alışverişi sağlayan Bancor'a dayanmaktadır.
 
Gelecekte Aelf, ayrıca kendi DEX'ini başlatacak ve merkezi olmayan bir borç verme platformu oluşturacaktır.


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 18, 2020, 07:40:10 PM
 #596


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 19, 2020, 03:01:06 PM
 #597


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 20, 2020, 10:19:52 AM
 #598


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 20, 2020, 02:30:01 PM
 #599

🔊 Lütfen dikkat!

Aelf Cüzdan (Wallet) artık Android ve iOS'ta mevcut!
 
İndirmek ve denemek için bağlantıya tıklayın!
 
Android: http://d.alphaqr.com/aelfwalletandroid

İOS: https://testflight.apple.com/join/TclFysmO▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
KursatAelf
Member
**
Offline Offline

Activity: 583
Merit: 10


View Profile WWW
August 21, 2020, 01:35:13 PM
 #600


▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬ Aelf Resmi Türkiye Grubu ---> https://t.me/aelf_turkish ▬▬ ▮ ▮ ▮ ▬▬
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!