Bitcoin Forum
April 20, 2024, 01:37:24 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 5 6 »
1  Local / Konu Dışı / Ülke olarak tasarrufa devam. on: November 14, 2018, 08:39:42 PM
Milli Eğitim, Yavuz Bingöl Sanat Merkezi'nden 84 bin 290 bağlama alacak

Ulan okullarda sanata sözüm yok yapılsın bağlamada koysunlar gitarda saksafonda davulda zurnada piyanoda. Hepsini koysunlar okullara. Be dürzüler madem bağlamaya ihtiyaç var neden bir ihale yapmazlarda bu adamdan bir protokolle bu kadar bağlamayı satın alırlar.

Sana merkezinin işi seri üretim bağlama yapmak olmadığı için normalden daha pahalıya mal edecek bu bir. İkincisi de hükümetin şakşakçısı olduğu için her bağlamadan en az 50 lira da cebe atacak. 50 lirayı az görmeyin hiç yapmazsa 4 milyondan fazla para yapar.

http://t24.com.tr/haber/yavuz-bingol-sanat-merkezi-okullara-84-bin-290-baglama-yapacak,746437
2  Local / Konu Dışı / Harekete geçmeden 2 kere düşünün on: November 09, 2018, 06:58:47 PM
Forumda bazı konular üyeleri dolandırmaya odaklı bazı konularsa iyi niyetlerle açılıyor ama yine de sonunda üyeleri zarar sokabiliyor. Öncelikle baştan söyleyeyim de konuyu açanın şahsına karşı o dolandırıcıdır veya art niyetlidir demiyorum. Bu topluluğun zarar görmemesi için bir kaç kere düşünsünler diyorum.

1. Fon mevzusu: Ben forumla ilk tanıştığım zamanlar çok meşhurdu. Devamlı fonlar yapılıyordu ama birkaç legendary üyenin fonları patlatmasıyla insanların fonlara olan güveni sıfıra indi. Ha bir taraftan iyi oldu artık fon denemeleri bile daha konu açıldığı zaman son buluyor. Yine de bundan sonra bir fon olacak olursa ince eleyip sık dokuyun. Orada verilen %100 geri ödeme garantisinin yapılacağına dair bir teminatınız olsun. Telefon numarası elimde var adamın nerede yaşadığını biliyorum zaten sıkıntı olmaz diye düşünmeyin o patlatanların bazılarının da bilgisi insanlardaydı yine hiç bir şey olmadı.

2. Satılık donanımlar: İşlemi yapmayı düşündüğün arkadaş devamlı ekipman satmıyorsa, burada bir tanınmışlığı yoksa alışverişi yaparken ben parayı göndereyim sen ekipmanı gönder gibisinden anlaşmalara girmek yerine elden almaya çalış. Hatta elden al ekipmanı kur, kontrol et arkasından ödemeyi yap.

3. Şimdilerin favorisi (tren kaçıyor, almazsan kaçar, x100 garanti, bir coin buldum geleceği çok parlak başlıkları): 10 aydır devamlı zarar ediyorsun 100bin liralık yatırımın kalmış 20bin sinirlerin gergin artık. Bir sıçrama bekliyorsun. Artık sıkılmışsın biliyorum ama duyduğun tek bir bilgi ile yatırım yapman seni eninde sonunda zarara sokar. Bu zamana kadar sakin oldun bundan sonra da sakin olmak zorundasın. Bunu yapanlar birkaç sebepten dolayı bunu yapıyor:

a. Gerçekten inanan tertemiz insanlar. Günlerce araştırmış o projeyi kesin emin yükselişin geleceğinden. Ayrıca yeni borsaya girecektir, güncelleme gelecektir, gerçek piyasaya açılıyordur, büyük bir şirket ortak olacaktır gibi bilgileri vardır.

b. İnsanlara çakmak gibi bir niyeti vardır. Tokenin hacmi düşüktür zaten. 2 bitcoinlik bile alış olsa tokenin fiyatı 2ye hatta 3'e çıkacaktır. Buradan bir dalga yaratıp elindekileri satmaya çalışıyordur.

c. Twitter fenomeninden duymuştur o gazla alıp şimdi piyasayı hareketlendirmeye çalışıyordur. Herhangi bir bilgisi yoktur. O gazla gidiyordur.

Yine bu başlıkları açana herhangi bir sözüm yok. Herkes kendisine göre iyi niyetli ama sen yatırımcı olarak araştır. Birkaç gün hatta birkaç hafta araştır. Gerçekten o bir tren olabilir ve kaçacak olabilir ama sıkıntı yok. Bu piyasada tek bir tren yok. Devamlı yeni trenler geliyor ve gidiyor. Açın bir borsaya bakın her gün en az birkaç tane coin %30-40 yapıyor. Tren çok birisine binemezseniz birisine binersiniz.

Araştırmadan doğrudan atlarsanız belki birisinden kazanırsınız ama bu araştırmadan hazıra konma zihniyeti olduğu müddetçe eninde sonunda elinizdekilerden olursunuz.

4. Borç: Yine borç isteyenler dolandırıcıdır demiyorum. Birkaç kere düşünün diyorum. O borç karşılığında bir teminatınız olsun. Bu teminat karşılığında aldığınız tokene dikkat edin. Piyasada artık çok fazla çakal var. Size gelen token scam token olabilir. Hiç bir değeri olmayabilir. Başımıza bu da geldi.

5. Elden satılık BTC: Ben ilk iki btc alımımı forumdan yaptım. Parayı gönderdim onlarda bana gönderdi. Ama benim zamanımda borsaları efektif olarak kullanamıyordum. ilk alımlarımda 100 liralık 200 liralık olduğu için uğraşmak istemiyordum. Artık şimdi öyle değil ki milyon tane borsa var. Almak istiyorsan git borsadan temiz temiz al. Borsayı kullanmak istemiyorsan satan arkadaşa iyi bak. O kadar çok satan var ki satıcıları iyi incele.

Hele  yok 100bin bütçeli yok 10bin btc diye ilan açan yeni üyelerden uzak dur. Ha bazısı sanki satıyormuş gibi devamlı ilanı günceller 9bin btc kaldı 8bin btc kaldı falan diye. Bunlara 2 değil 5 kere dikkat edin.

Forumun harici olarak:

Ek olarak;

6. Yeni borsalar kimsenin kullanmadığı borsalar: Bir borsada yatırım yapıp işlem yapmadan önce borsayı bir araştırın. Daha önce işlem yapan insanlar elbette olmuştur. Bak bakalım işlemlerinde herhangi bir sıkıntı çıkmış mı? Doğrudan borsa ismi vermeden bazı borsaların aylardır tamamlanmayan withdraw işlemleri var.

Yine bir ek;
Her gün mailinize gelen airdrop mailleri.
Mailler genelde şu şekildedir. "Hey dostum. Şanslı kişi sensin. 1 ETH kazandın. Bize vermiş olduğun ETH adresinin sana ait olduğunu öğrenebilmemiz için private keyini bana gönderiyorsun. Bizde inceledikten sonra sana ödülünü gönderiyoruz." Dolandırıcıdır. Bunları düşünmeyin bile doğrudan maili silin.

3. ek: Borsaların- bountlerin telegram gruplarındaki sahte adminler;
Bir borsa veya bounty ile alakalı telegram grubuna bir soru yazarsın. Bir anda 3 tane admin görünümlü dolandırıcı telegrama damlar.
"Problem neydi sir? (Bu sir olmazsa olmaz. Tabiki bize efendim diyecek  Grin )

Anlatırsın sorununu. Önce birkaç dakika uğraşıyoruz diye seni bekletir. Arkasından "efendim bot hesabına bu kadar eth göndermeniz gerekiyor. İşleminiz bittikten sonra gaslar düştükten sonra size kalanı gönderilecektir. " Kaçın konuştuğunuz adam admin görünümlü bir dolandırıcı.
Telegram grubuna girin. Gruptaki üyelere bakın oradaki admin yazan üyeye özel mesaj atın. Diğer sahte adminleri de blokeleyin.

4. ek: Telegramdaki sahte kadın üyeler: Bir anda telegramdan bir mesaj gelir. Profil fotoğrafına bakarsın taş gibi bir hatun. İçin gider. Selam naberden sonra işte ben buraya yatırım yapmak istiyorum ama ilk defa bir ICO'ya yatırım yapacağım. Nasıl oluyor bana anlatabilir misin?
Başlarsın konuşmaya işte şöyle böyle. Sonra havadan sudan konuşmaya döner konu.
Ve bomba geliyor bu kızcağızın babası annesi ölmüş amcası buna tecavüz ediyormuş. Çok zor durumdaymış. Türkiyeyi çok seviyor burada yaşamak istiyormuş. Bana bitcoin gönder yanına geleyim. Zamanında bulgar kızlarının telefonda yaptığını artık telegramdan yapıyorlar.

5. ek: KYC falan gönderdiğiniz nüfus cüzdanlarına pasaportlara dikkat edin derim ben. göndermeden önce birkaç kere düşünün. Zaten bizim bilgilerimiz kara borsadan, darkweb'den satılıyormuş olabilir. Bu olabilir ama sizin yine aklınızda olsun. 10 liralık token için kendinizi bir kere daha riske atmaya gerek var mı?

TC cüzdanı ile ne yapılabilir?
-Naylon faturalarda kullanılan şirketlerde bu insanların nüfus cüzdanları kullanılıyor. 5 yıl sonra karşınıza dünyanın borcu çıkabilir. Artık teknoloji çağındayız e-devletten devamlı kontrol edin. Uç bir örnek olabilir ama Türkiye'de haberlerde görüyoruz bu şekilde üzerinde şirket çıkıp 10 yıl sonra farkına varan çok insan var.
-Üzerinize telefon hattı çıkartılabilir.
-Bankalarda hesap, kredi kartı, kredi işlerinde kullanabilirler.

Evet biraz uç örnekler ama örnekleri ülkemizde ve dünyada var. Örneği varsa bir tanesi de biz olabiliriz. Düşük bir ihtimal ama ayda bir kez e-devleti ziyaret ederek 3 dk'da bunun önlemi alınabilir.  Biraz uğraştırırlar ama devamlı kontrol ederseniz başınız daha az ağrır.

6. ek: Yatırımlarınız konusunda bilgi vermeyin. Gerek yok. Uyuduktan sonra hesapları boşaltılan arkadaşlarımız var.

7. ek: Bilgisayarınızın güvenliğini kendiniz sağlayın.

8. ek: Private keylerinizi namusunuz gibi koruyun. Airdrop formlarına falan yazmayın  Grin


Konuya bir yerden girdim çok farklı bir yerden çıktım ama maddi bir kayba veya zaman kaybına uğramamak için bunlara dikkat etmenizi öneririm.

Aklınıza farklı örnekler veya konular gelirse de fikirlere açığım. Fikir geldikçe güncelerim konuyu.

Hepinize bol kazançlar.
[/b]
3  Local / Konu Dışı / Belediye Sayıştay raporları on: November 06, 2018, 09:52:07 AM
2017 yılında belediyelerde yapılan usulsüzlüklerin raporları hazırlanmıştı. Onunla ilgili konu burada zaten https://bitcointalk.org/index.php?topic=5061868.0

İçinde 78 liraya alınan hortumlar mı dersin 20 liraya alınan tek karanfiller mi yapıldı denilen ama yapılmayan organizasyonlar mı hepsi var içinde.

Her neyse bu raporları hazırlayan Sayıştay Başkan Yardımcısı Fikret Çöker apar topar görevden alınmış. Yerine de Zekeriya Tüysüz atanmış.

Ne demişler "bu ülkede yapılan hiçbir iyilik cezasız kalmaz"

açıklamalara göre Fikret Çöker'in kendisi istifa ettiği söyleniyor ama kim inanır ona.

https://www.milligazete.com.tr/haber/1742548/sayistay-fikret-cokerin-ayrilma-nedenini-acikladi
4  Local / Konu Dışı / İslamın yeni farzı on: November 01, 2018, 01:31:24 AM
Yalakalık yarışı son gazla devam ediyor. Yeni açıklamasıyla Harran Üniversitesi rektörü 2. sıraya yerleşti  Grin

Diyor ki: "Cumhurbaşkanına itaat farzdır. İtaat etmemek savaştan kaçmak gibi büyük haramdır". Lan birisi şu adama açıklasın cumhurbaşkanı diye bir şey kalmadı başkan o başkan Grin Cumhurbaşkanı yerine Başkan demiş olsaydı 3-5 puanda oradan alır kesin 1. olurdu  Grin

Aha video burada izlemek isteyen olursa diye https://www.youtube.com/watch?v=SvrsM7AXg60

Bunu söyleyen adam kimdir?

2015 yılındaki rektörlük seçiminde 58 oy ile 5. sıradan rektör olan bir yalakadır. Üniversitelerimiz bunlara emanet işte. Sonra neden ilk 500'e giren üniversitemiz yok. Hepsi aynı bok. Tek fark diğerleri bu şekilde açıklama yapmayacak kadar akıllı
5  Local / Konu Dışı / 3. havalimanı bir başarı mı başarısızlık abidesi mi? on: October 30, 2018, 07:20:09 PM
Havalimanının açılışında Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasını izledim. 25 yıllığına işletim hakkı yüklenici firmalarda olacak. Bu adamlarda bunun karşılığında 25 yıl boyunca bize kira ödemesi yapacak.
Ödenilecek para = 22 milyar €

Bu para ödenecek ama biz de bu işletmeye bazı garantiler verdik.
1. garanti gelecek yolcunun garantisi
2. garanti kredi garantisi.

ilk 12 yılda verilen yolcu garantisi 90 milyon ile başlıyor 12. yılın sonunda 130 milyona çıkıyor.
İlk 12 yılda da biz dedik ki yolculardan senin cebine 6.3 milyar € girecek. Eğer girmezse ben onun üstünü koyarım sana. Ha fazlası geldi fazlalığını da alırım. (Bu madde beni gerçekten şaşırttı ama helal olsun yapılanların içinde bir tane doğru şey çıktı. Hepsi kötü değil.)

İlk düşünülen yolcu garantisi. İstanbul'da 2 tane havalimanı var ve ikisine toplamda 90 milyona biraz yakın bir yolcu geliyor. 30 milyon Sabiha Gökçen 60 milyon Atatürk. Bu garanti edilen yolcu gelecek mi? Bir kriz ortamı olduğu taktirde 130 milyon garantiyi neremizden karşılayacağız.

Bunlar bazı açıklamalar yapıyor. Tam bir bakkal hesabı. Havadan bu kadar uçak geçiyor bu kadarı bize inse İstanbul Havalimanı ilk yılında 150 milyon yolcuya bile çıkabilir diye. Ulan dünyadaki hangi havalimanı 100 milyon yolcunun üstüne çıkıyor.

Yolcu işlem ücretlerine bakıyorum sabiha gökçene göre ortalama %65 daha pahalı olacak yeni havalimanı. atatürk havalimanı dış hat giden yolcu biri 12€ iken diğeri 20€ gibi.

Hadi yolcu sayısını geçtim. Aslında burada en önemsiz olan yolcu sayısı. O yolcu geçmese bile o para ödenir. Bu havaalanlarında sadece yolcudan para kazanılmıyor.
Bütün işletmelerin kira bedelleri, konaklama rent a car hizmetleri, akaryakıt hizmetleri, konaklama, reklam, otopark, anons, toplantı odaları, kargo gelirleri ve sayamayacağım bir sürü kalemde gelirleri var.

Birileri sadece kiradan bu kadar para kazanacağız diye konuşuyor da Atatürk Havalimanında yukarıdaki işlemlerden dolayı ayrıca da yolculardan dolayı kazanacağımız paraları ihaleyi alan aynı zamanda bizim anamıza avradımıza küfreden şirket almayacak mı?

Düşünülmesi gereken asıl konu zaten bu krediyi sen bankaların kafasına silah dayayarak zorla verdirdin. Kendin yapamaz mıydın? Hele elin çinlisi bizim yaptığımızdan daha büyüğünü 3te1 ine mal ediyorken sen bunu neden yapamadın.


Köprüler, marmaray, nükleer santralden sonra İstanbul Havalimanı da vatana millete hayırlı olsun ama başımıza daha büyük işler açacağı kesin.

Ha Atatürk havalimanıda millet bahçesi olacakmış. Kıyıya köşeye bir bahçe yaparlar o arazileri de imara açıp eşe dosta peşkeş çekerler.

Son bir not: Nükleer santralin anlaşmasına internetten rahatlıkla ulaşabiliyordum. Nedense günlerdir aramama rağmen bu anlaşmanın nasıl olduğuna dair kesin bir döküman bulamadım. Sadece haber sitelerinin yazdıkları var. Bu anlaşmaları gören duyan olursa paylaşırsa sevinirim.

edit: Atatürk havalimanı dış hat transfer ücreti 12 € sabiha gökçen 15€ istanbul havalimanı ise 20€
6  Local / Konu Dışı / Yeni havalimanının adı açıklandı. (İstanbul) on: October 29, 2018, 03:25:19 PM
Bunlardaki bu Atatürk sevgisi ile yeni havaalanının adının Atatürk olmayacağı kesindi zaten. İyi tarafından bakarsak 2. Abdülhamit, Recep Tayyip Erdoğan, Menderes, Turgut Özal, Payitaht falan olmadığı için şanslıyız. Bazılarının elinde yeterince güç olsa halkın tepki göstermeyeceğini bilseler yarın Anıtkabir'i imara açıp alışveriş merkezi yaparlar.

https://www.ntv.com.tr/galeri/ekonomi/yeni-havalimaninin-adi-istanbul-oldu,h1tD-FNjWUW0VFbz2ZhhPA/Hj_lHxAB70y-D6diQihuDA#Hj_lHxAB70y-D6diQihuDA
7  Local / Konu Dışı / Pegasus yeni kampanya. 17 Kasım 23:59'a kadar geçerli on: October 25, 2018, 12:28:10 PM
İstanbul'da yeni açılacak havaalanından dolayı THY yeni bir kampanya yapmış. Aralık sonuna kadar İstanbul - Ankara, İzmir, Antalya uçuşları sayılı koltuklar 59 liradan satışa çıkarılmış. Her gün için her rotada 8'er 10'ar tane bilet var bu şekilde. Faydalanmak isteyenler elini hızlı tutsun biletler tükenmeden alabilir.

Dip not: Bileti almadan önce havaalanına nasıl gideceğini de araştırmayı ihmal etmesin.

edit: Pegasus kampanyası dikkatimi çekti yeni konu açmamak için buraya ekledim. Kampanya bu gece bitiyor ama aklınızda olsun.

edit2: Pegasus kampanyası bitmiştir. Yeni bir kampanya gelirse editlerim.
8  Local / Servisler / Sistemcoin borsasını token çekme işlemi deneyimi. on: October 18, 2018, 11:53:11 AM
Sistemcoin borsasının hacimlerinin fake olduğu konusunda hepimiz hem fikiriz artık. Ben bunları daha bilmiyorken sırf denemek amacıyla bir miktar ABYSS token göndermiştim. O dönemde satış koydum tabi borsada yaprak kıpırdamadığı için benim satış aylardır yapılmamış. Aklıma geldi bugün ve çekmek istedim.

10:46'da çekim talebinde bulundum. 11:30 oldu gelen giden yok müşteri temsilcisi ile iletişime geçtim. Dedim gelen giden yok neden acaba? Dedi bütün abyss'ler cold walletta oradan çekiyoruz. Dedim olabilir. Belki cold walleta toptan taşımışlardır.

12:00 tekrar iletişime geçtim. Cold wallettan çekmeye çalışmak bu kadar zaman almaz nerede kaldı diye. Dediler ki blocklarda sorun var. Tamam dedim.

14:00 Tekrar iletişime geçtim. Yine aynı cevap block sorunu var işlem hala gerçekleşmedi. Ben bunu duyunca bu sefer bir miktar abyss'yi sırf denemek için gönderdim. 4 GWEI ile yapılan işlem 59 saniye sürdü ve cüzdana düştü.

14:10 Tekrar iletişime geçtim. Eğer bu işlemi yapmışsanız TX i gönderebilir misiniz. Ben de görmek istiyorum diye. Dedi onaylandı ama cüzdana geçmedi.
Dedim ki yalan söylemeyin ne demek blockta sorun var. Az önce gönderdim 2 dk sonra cüzdandaydı al bunlar da tx blockta nasıl problem olabilir.


Uzun bir süre cevap vermediler. Bu sefer bakın kendi kendinize bitiriyorsunuz bu tip olumsuz yorumlar sizin potansiyel müşterilerinizi etkiliyor. Ben burada yaşadığım tecrübeleri bitcointalk forumda insanlara aktaracağım. Hata yapıyorsunuz. Eğer işlem yapılmışsa bana TX'ini gönderin bende anlayayım.

Evet canlı destekten aldığım cevap:

Ne yaparsanız yapabilirsiniz. İstediğiniz yere istediğiniz gibi konu açabilirsiniz. Sadece tek bir işlemle bizi yargılayacaksanız yapın. Keyfiniz bilir.

ve canlı destek toptan çıkış yaptı. Şu anda sistemimden canlı desteğe bağlanamıyorum.

Sitede telefon numarası olarak: 0850 304 1282 görünüyor. Ama arayan olursa aradığınız dahileyeye ulaşılamıyor diye telefon doğrudan kapanıyor.
Whatsapp destek hattı var. Kullanmak isteyen olursa umarım benim aldığım cevaptan farklı bir cevap alır. İlk mesaja karşı otomatik bir cevap geliyor size nasıl yardımcı olabilirim diye. Arkasından cevap yok.

Bilginizedir. Kullanmak kullanmamak size kalmış. Bountylerden falan gelen tokenleri satarım diye düşünüyorsanız tekrar düşünün.


O token gelir de bakalım ne zaman gelir.


1 saat içinde gelen edit: Geçmiş olsun bu borsa dolandırıcıdır. Başlığı değiştiriyorum.
edit 2: az önce mesaj attılar cüzdandaki problem çözüldü tekrar çekim talebinde bulunabilirsiniz diye. Tekrar çekim talebinde bulundum bakalım nasıl olacak.

edit 3: işlem başarıyla sonuçlandı.
9  Local / Konu Dışı / Yabancı dil kelime öğrenmenize yardımcı olacak güzel mobil uygulamalar. on: October 04, 2018, 11:14:56 PM
İngilizce kelime haznemin eksik olduğu dikkatimi çekince yaklaşık bir aydır günlük düzenli olarak kelime çalışmaya başladım. Bu konuda açığı olanlar için önerebileceğim birkaç tane program var. Düzenli çalışır ve sadece bu mobil uygulamalara güvenmeden kendinizde çalışırsanız faydasını göreceğinize eminim.

1) Benim devamlı kullandığım program : Memrise (Devamlı kullanmamım sebebi favorim olduğu için değil onunla başlayıp uzun bir süre devam ettim sonra da diğerine tamamen geçemedim)Program diğerleri gibi en basit tanışma için gerekli cümlelerden başlıyor daha sonra kullanım alanına göre kategorize edilmiş bir şekilde parça parça öğretiyor.

Programın sevdiğim tarafı görsel olarak eğlenceli bir hale getirmişler
Kelimeleri farklı farklı insanlara söyletmişler bunun sayesinde çok fazla yerliden bunu duyup kulağınız sadece tek bir sese alışmıyor. Bazılarının telafuzu o kadar farklı ki tekrar dinlemek zorunda kalıyorsunuz.
Öğrenmekte zorluk çektiğiniz kelimeleri işaretleyip onları ayrı bir zamanda tekrar edebiliyorsunuz.
O güne kadar öğrendiğiniz kelimeleri her gece düzenleyip ayrı bir seçenekle sadece onları tekrar edebiliyorsunuz.
Sadece kelimeleri değil o kelimelerin bulunduğu cümleler de çıkıyor karşınıza cümle içinde kullanmış oluyorsunuz.
Bir kelime yazılı ve sözlü olarak hem türkçe den ingilizceye hem ingilizceden türkçeye karşınıza çıkıyor.
Kelimeleri yazılı almak istemiyorsan sadece dinleyerek devam edebileceğin bir bölüm daha var. O bölümde de dinleme becerilerini geliştiriyorsun.
Bir de speaking bölümü yapmışlar. Kelimenin türkçesini görüyorsunuz onun ingilizcesini söylüyorsunuz

Çok geniş bir dil bölümünün yanı sıra farklı bilgiler de mevcut. KPSS tarih, coğrafya, kitaplar yazarlar gibi.


2) Busuu


Memrisenin sahip olduğu bütün özellikler bunda var üstüne daha da gelişmişi. Hatta baya farklı özellikleri var.

Memrise'den daha fazla diyalog var busuu'da.
Ara sınavlar yapabiliyorsunuz. Kendinizi devamlı kontrol etme fırsatınız oluyor.
İşin gramer yönüne de eğilmişler. Gramer bölümleri de mevcut.
Öğrenmek istediğiniz dilin kültürüyle alakalı bilgiler çıkıyor karşınıza devamlı. İşte İngilizler bu durumda böyle konuşur gibi.
Sadece kelimenin anlamını öğrenip geçmiyorsunuz farklı kullanım yerleri varsa onlarla ilgili küçük küçük not eklemişler.

Benim en çok hoşuma giden özelliği ise bir sosyal ağ kurmuş busuu. O dili öğrenenler ve o dili bilenler birbirlerine yardımcı oluyorlar.
İngilizceye yeni başladın konu da tanışma. hello falan öğrendin istersen; karşına çıkan soruya ses kaydı veya yazılı olarak cevap veriyorsun ve verdiğin cevap bu sosyal ağa atılıyor. İnsanlar senin hataların varsa bunu gösteriyorlar. Telafuzunda hata varsa yine ses kaydı ile yorumluyorlar. Baya baya sıcak bir ortam bu özelliğini biliyordum ama nasıl kullanıldığını keşfedememiştim karşıma bir anda nasılsın diye soru geldi 2 seçenek var bir mikrofon işareti bir yazı işareti. Mikrofonu seçtim  I'm tired, and you? dedim bir anda gönderiliyor yazısı. 2 dk sonra uyarı geldi uygulamadan. Birisi gayet dikkatli bir şekilde benim telafuzumu yeniliyor.

Bu bot, algoritma, program, yarı yapay zekanın yanında bir de insan faktörünü sokmuşlar insanlar birbirine yardımcı olmaya çalışıyorlar.

3) Voscreen

Devamlı reklamlarda karşımıza çıkan uygulama. Çalışma sistemi basit ama etkili. Devamlı diyorlar ya ingilizce öğrenmek isteyenler o memleketlere gidip 6 ay kalamıyorsa bari dizi ve filmleri ingilizce altyazılı izlesin. Bu adamlarda bu şekilde yola çıkmışlar. Uzun bir diziyi vermek yerine diziden parçalar çıkıyor karşımıza. Uzun da değil 3 -5 saniyelik. Bunun ne dediğini anlamaya çalışıyorsunuz. isterseniz ingilizce altyazısını da açabiliyorsunuz.


4) Duolingo

Memrise ve Busuu gibi bu da doğrudan kelimelerin üstüne yoğunlaşmış.

Ana özellikleri 3'ününde ortak Memrise'den farklı olarak busuu'da olduğu gibi her bölümde kendini test edebiliyorsun.
Ayrıca biraz da oyun gibi yapmışlar. Böyle konu geçtikçe puanlar topluyorsunuz rütbe falan kazanıyorsunuz böyle itemler falan geliyor.Ben şu anda sıfırdan başlayacak olsam busuu'ya girerdim oradan devam ederdim.

Büyük bir NOT: Şimdi ben bu konuyu açtım diye atılacak mesajları görüyorum.

Abi ingilizce böyle öğrenilmez ingilizce öğrenmek istiyorsan gideceksin yurtdışına 6 ay kalacaksın bak nasıl konuşuyorsun.
O kelimeleri kullanamadıktan kafanda birleştiremedikten sonra ne anladım ben kelime ezberinden.
Ben Amerikaya gittim bir hafta kaldım hiç böyle telefuz etmiyorlar veya böyle konuşmuyorlar. Baksana sen Türkiye'de bile "ben gidiyorum" mu diyorsun yok "ben gidiyom" diyorsun. "Alacağım" yerine "Alcam" diyorsun
Kelimeleri öğrensen bile adamların aksanları farklı anlaşman çok zor oluyor.
Bize çok yanlış öğrettiler ingilizceyi devamlı gramer gramer bastılar kafamıza 12 tane tense üstüne onlarca kural öğrettiler bak karşımdakini anlamıyorum bile.
(Bunları yazmanıza gerek yok ben yazdım bile)

Evet ingiltereye gitsek orada bir de ingilizce eğitimi alsak 6 ayda uçarız ama herkes ingiltereye gidemez.
Sen kelimeleri öğren de az bir gramer biraz da özgüvenle birleştirirsin nasılsa. İnternet çağındayız öyle iletişime geçmek zor değil. Birkaç yabancı ile arkadaşlık kurduğun zaman o kadar zor olmadığı anlaşılıyor.
Evet bir ingilizce makale okuyamazsın 1000 kelime öğrendin diye Upper seviyeye gelmezsin ama kendini daha rahat ifade edebilirsin.
Sen birkaç farklı yerden telafuzunu dinle üstüne dizi film falanla biraz daha kavrarsın zaten o aksan karmaşasından dolayı anlayamadığın cümleleri.

Umarım işinize yarar.
10  Local / Konu Dışı / MHP af teklifi kimleri kapsıyor? on: September 27, 2018, 01:04:27 PM
Öneriye göre zimmet,
rüşvet,
ihaleye fesat,
irtikap,
suç  delillerini yok etme,
tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma,
inşaat ve yıkımla ilgili emniyet kurallarına uymama,
trafik güvenliğini tehlikeye sokma,
çevrenin kirletilmesi,
içecek-yiyeceklere zehir katma,
bozulmuş gıda-ilaç ticareti,
sağlığı tehlikeye sokacak ilaç yapma-satma,
parada sahtecilik,
kıymetli damgada sahtecilik,
resmi belgede sahtecilik,
suç işlemeye tahrik,
halkı kin ve düşmanlığa tahrik,
din hizmetlerini kötüye kullanma,
suç işlemek amacıyla örgüt kurma,
ulaşım araçlarına karşı suçlar,
kumar,
müstehcenlik,
hileli evlenme,
kötü muamele,
çocuğun soybağını değiştirme,
iftira,
suç uydurma,
görevi kötüye kullanma,
göçmen kaçakçılığı,
insan ticareti,
kasten öldürme,
intihara yönlendirme,
taksirle öldürme,
kasten yaralama,
insan üzerinde deney,
organ veya doku ticareti,
işkence,
çocuk düşürtme,
cinsel saldırı,
reşit olmayanla cinsel ilişki,
tehdit,
şantaj,
kişiyi hürriyetinden yoksun kılma,
siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi,
inanç-düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme,
konut dokunulmazlığını ihlal,
iş ve çalışma hürriyetinin engellenmesi,
sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi,
ayrımcılık,
kişilerin huzur ve sükununu bozma,
haberleşmenin engellenmesi,
hakaret,
kişinin hatırasına hakaret,
haberleşmenin gizliliğini ihlal,
kişiler arasındaki konuşmanın dinlenmesi,
özel hayatın gizliliğini ihlal,
hırsızlık,
gasp,
mala zarar verme,
ibadethane ve mezarlara zarar verme,
hakkı olmayan yere tecavüz,
dolandırıcılık,
güveni kötüye kullanma,
genel güvenliğin tehlikeye sokulması,
radyasyon yayma,
ses ve görüntüleri kayda alma,
genital muayene gibi suçlar af kapsamına alınmış olacak


Kısaca bana karşı işlenen suçlar affedilecek. Bu kadar suçlu affedilirse bunların tekrar olmayacağını kim garanti edecek?

Affetmek çözüm mü sanki? Bu arada Rahşan döneminde hapishaneler dolduğu için af çıkartıldı. Ondan sonraki 15 yıl içinde hapis sayısı 3 katına çıktı.
11  Local / Konu Dışı / Resmi gazetenin basılı yayın hayatına son verildi mi? on: September 24, 2018, 08:55:55 PM
98 yıldır yayın yapan resmi gazete artık basılı olarak dağıtılmayacakmış. Sadece elektronik ortamdan paylaşım yapacakmış.

Bununla ilgili yazıyı sadece cumhuriyet gazetesinde gördüm. Bir milletvekili neden bu şekilde olduğuna dair gerekçelerini sormuş. İşin ilginç yanı eğer böyle bir şey var ise bununla ilgili birkaç tane teknoloji sitesinde haber sonrada yerel gazetelerde haber gördüm. Böyle bir şey varsa neden diğer medya kanallarının dikkatini çekmedi acaba? Sadece cumhuriyet gazetesi değil bir çok muhalif medya kanalı var.

Şu anda 2000'e yakın basılıyormuş bu gazete ve dağıtılıyor. Bu 2000 gazete arşivleniyor devamlı. Sadece elektronik ortamda olursa bunun güvenliği sağlanabilir mi?
Ard niyetli insanlar veri tabanına girerek oynama yapabilirler mi? veya çok daha kötüsü atıyorum 3 ay öncesine dair bir karar hazırlanıp da sisteme yüklenebilir mi?
12  Local / Ekonomi / Damat iyi bu sefer konuşmayı kısa kesti. on: September 20, 2018, 09:11:39 AM
Bizim damadımız ne zaman konuşsa tl değer kaybediyor zaten. İyi ki bu sefer kısa kesti kayınpederinden tiyo almış ki prompter kullanmış ki tl o kadar değer kaybetmedi. Prompter sayesinde aynı şeyleri tekrar tekrar söylemedi.

Satır başları;

ilaç, petrokimya özellikle yazılım konusunda daha çok çaba sarfedilecek.
bütçe açığı azaltılacak.
Büyüme oranı düşürülecek.
2021'e kadar 2 milyon yeni istihdam. (Eski istihdam ataklarına benzemez umarım. Devlet desteğini alabilmek için şirkette çalışan Ali'yi işten atıp yerine devletten destek aldıkları Mehmet'i aldılar)
Enflasyon 2019'da %5 2020'de %5 düşürülecek.
İhalesi yapılmış ama başlanmamış veya ihalesi yapılmamış projeler tekrar gözden geçirilecek. Başlanmayan projeler tekrar ihale yapılabilecek.
En önemlisi bundan sonra bir daha vergi ve prim borcu yapılandırması yapılmayacak.

Yeni kurulan ofis kamudaki tasarrufu sağlayacak aynı zamanda yeni kaynak bulacaklar. Vergi analiz merkezi kurularak bütün vergiler incelenecek. Yeni vergiler gelebilir.

Gayrimenkuldeki vergi gelir kaybını önleyebilmek için bu alanda saha elemanları olacak. Aktif olarak çalışacaklar.

Doların ilk tepkisi 6.20 ile başladık konuşmaya 6.15'e düştükten sonra 6.30'a kadar çıktı. Şimdi biraz daha rahatlıyor. Piyasa damadın eski konuşması gibi büyük tepki vermedi.
Bundan sonra bu söylediklerini yaptıkça dolar daha da geriye çekilecektir. Fakat bu adımlar havada kalırsa dolar eskisinden daha büyük yükseliş gösterir.
 
Umarım başarılı oluruz.
13  Local / Ekonomi / Temmuz ayı cari açık on: September 14, 2018, 08:01:29 AM
Cari işlemler açığı, temmuzda 1 milyar 751 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, 12 aylık açık ise 54 milyar 560 milyon dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Temmuz 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.

Buna göre, cari işlemler açığı, temmuzda geçen yılın aynı ayına kıyasla 2 milyar 960 milyon dolar azalarak 1 milyar 751 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Bunun sonucunda, 12 aylık cari işlemler açığı 54 milyar 560 milyon dolara geriledi.

Bu dönemde ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı 2017'nin yılın aynı ayına göre 2 milyar 533 milyon dolar azalarak 4 milyar 799 milyon dolara, birincil gelir dengesi açığı 25 milyon dolar azalarak 592 milyon dolara indi.

Hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişler, geçen yılın aynı ayına göre 673 milyon dolar artarak 3 milyar 593 milyon dolara yükseldi. Bu gelişmede, seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirlerin 578 milyon dolar tutarında artarak 3 milyar 62 milyon dolara yükselmesi etkili oldu.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, 2017'nin aynı ayına göre 28 milyon dolar azalarak 524 milyon dolara geriledi.

Geçen yılın temmuz ayında 318 milyon dolar net giriş gösteren ikincil gelir dengesi kalemi, bu yılın aynı ayında 47 milyon dolar net giriş kaydetti.

Öte yandan, haziran  ayı cari açık verisi 2 milyar 973 milyon dolardan 3 milyar 43 milyon dolara, 12 aylık cari açık da 57 milyar 386 milyon dolardan 57 milyar 520 milyon dolara revize edildi.
14  Local / Ekonomi / Dün kim parasına para kattı? on: September 14, 2018, 07:51:03 AM
Dün merkez bankası faiz arttırımına giderek dolar kuru 6.1 seviyelerine kadar geriledi. Fakat faiz arttırımından önceki açıklama dikkatimi çekti benim.

Tayyip Erdoğan faiz açıklanmadan 1 saat önce çıktı ve faiz konusunda hassasiyetim değişmedi diye açıklama yaptı. Bu açıklama ile doğrudan anlaşıldı ki faiz arttırılmayacak ve dolar daha fazla yükseldi.

Dolar da 6.35'ten 6.52'ye kadar çıktı. 1 saat içinde faiz arttırımı açıklaması geldi. Dolar bir anda 6.1 seviyelerine kadar geriledi.

Merkez bankasının Tayyip Erdoğan'ın sözünden hiç bir şekilde çıkmadığı kesin bir şey. Bu oyun kime kazandırdı daha da kötüsü kimin parasını kime verdiler.

dipnot: ilk defa bir anket açıyorum umarım hatalı olmamıştır.
15  Local / Ekonomi / Bayram sonrası dolar on: August 27, 2018, 10:05:50 AM
Bayram tatilinden dolayı Türkiye piyasalarının kapalı olduğu dönemde dolar/TL sabah saatlerinde hızla yükseldi. Güne 6 sınırından başlayan dolar/TL 6.19'u aşmıştı. Saat 11:45 itibariyle 6.13 seviyelerinde işlem görüyor.

Türkiye piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu geçen hafta genel olarak sakin bir seyir izleyen dolar/TL bu sabah 6.00’nın üzerinde bulunurken, TL’de zayıf seyre neden olan Türkiye-ABD ilişkilerinin seyri ve ABD-Çin ticaret gerilimi başta küresel gelişmeler izleniyor.

Türkiye piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu geçen hafta genel olarak sakin bir seyir izleyen dolar/TL yeni haftaya 6 civarında başladıktan sonra yükselişe geçti. Böylece TL’nin dolar karşısında günlük değer kaybı yüzde 3’ü aştı.

‘YENİDEN DÖVİZE TALEP GÖZLENİYOR’

TL’deki hızlı değer kaybının ardında yeni bir haber olmadığını söyleyen bir bankacı, “Bayram öncesi artan TL talebinin kuru baskıladığını görmüştük, bu talebin bitmesi ile yeniden dövize talep gözleniyor. Henüz hacimler zayıf, bu yüzden alıcı/satıcı dengesinde anlamlı bir durum yok” dedi.

JACKSON HOLE KONUŞMASI DEĞER KAYBETTİRMİŞTİ

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson Hole’da yaptığı ve güvercin algılanan konuşması küresel olarak dolarda değer kaybına neden olmuş, piyasaların kapalı olduğu süreçte ABD ile ilişkilere yönelik negatif bir gelişme olmamasının da etkisiyle dolar/TL haftaya sakin başlamıştı.

Piyasalar hükümetin izleyeceği mali politikalar ile TCMB’nin para politikasını yakından izliyor. TCMB’nin önceki hafta likidite ve BDDK’nın swap adımı ile önde gelen bankaların genel müdürlerinin yaptıkları açıklamalar piyasalarda genel olarak tansiyonu azaltmıştı.

Ancak analistler Türkiye-ABD arasındaki ilişkilerin seyrinin piyasaların gündemindeki ana konu olmayı sürdürdüğüne dikkat çekiyor. ABD tarafından önceki hafta gelen açıklamalar Türkiye’de ev hapsinde bulunan rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye daha fazla yaptırım getirmeye hazır oldukları yönündeydi.

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/dolartl-ne-kadar-oldu-27-08-2018-2592989/
16  Local / Ekonomi / Giden sermaye 3 milyar doları aştı on: August 23, 2018, 11:28:34 AM
Türkiye, yatırımda cazibesini yitirdi. TL’deki hızlı değer kaybının önüne geçecek somut adımlar atılmadığı takdirde ülkeden giden sermayenin artacağı belirtiliyor.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) bu yılın ilk 6 ayında yurtdışına giden yerli sermaye tutarının 1.6 milyar dolardan 2.3 milyar dolara yükseldiğini yurtdışından gelen yabancı yatırımın da 4.1 milyar dolardan 2.8 milyar dolara gerilediğini açıkladı.

Bu verilerin Türkiye'nin doğrudan yatırımlar için cazibesini kaybetmeye başladığını gösterdiği tespitini yapan TEPAV, yeni ekonomi yönetiminin açıklayacağı Orta Vadeli Programın (OVP) yüksek enflasyon, yüksek işsizlik ve TL'deki hızlı değer kaybının önüne geçecek somut adımlar içermesi gerektiğini bildirdi. Raporda, yurtdışına çıkan yerli sermayenin yıllık bazda 3 milyar 20 milyon liraya çıktığı uyarısı yapıldı.GELEN AZALDI, GİDEN ARTTI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde faaliyet gösteren TEPAV, ülkeye gelen ve giden doğrudan yatırımları inceleyen haziran raporunda çok kritik tespit ve uyarılara yer verdi. Rapora göre, Türkiye'den yurtdışına giden (ODI ) ve yurtiçine gelen (FDI) doğrudan yatırımların seyrini gösteren ODI/FDI oranı haziranda, geçen yılın sonuna göre 3.4 puan yükselerek yüzde 24.8'den yüzde 28.2'ye çıktı. ODI/FDI oranındaki yükseliş, Türkiye'de yerleşiklerin, yani yerli sermayenin yurtdışına çıkışının, yabancıların Türkiye'ye girişinden daha hızlı arttığını ifade ediyor. TEPAV'ın haziran raporuna göre, geçen yılın sonu itibarıyla yurtdışından 10 milyar 889 milyon dolarlık yabancı sermaye Türkiye'ye yatırım için gelmiş, buna karşılık Türkiye'den 2.7 milyar dolarlık yerli yatırım yurtdışına gitmişti. Bu yılın haziran sonuna gelindiğinde ise yıllık bazda ülkeye gelen yabancı sermaye tutarı 10 milyar 704 milyon dolara gerilerken Türkiye'den çıkan yerli sermaye 3 milyar 20 milyon dolara yükseldi.

OVP'DE SOMUT ADIM OLMALI

Bu yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye'den çıkan yerli sermaye yüzde 42.7 gibi yüksek bir oranda artarak 1 milyar 645 milyon dolardan 2 milyar 348 milyon dolara çıktı. Buna karşılık yurda gelen yabancı sermaye geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 32.7 azalışla 4 milyar 178 milyon dolardan 2 milyar 812 milyon dolara kadar geriledi. Son dönemde Türkiye'ye gelen yatırım azalırken ülkeden kaçan yerli sermayenin hızlanması rapora, “Bu veriler, bir yandan Türkiye'nin doğrudan yatırımlar için cazibesini kaybetmeye başladığını gösterirken, bir yandan da yurtiçindeki yerleşiklerin yurtdışındaki fırsatları daha yakından takip etmeye başladığına işaret etmektedir” notuyla yansıdı. Kredi kuruluşlarının not kırmalarının durumu daha da olumsuz etkileyeceği belirtilen raporda, hem yeni hükümet sistemi hem de yeni ekonomi yönetiminin açıklayacağı OVP'ye dikkat çekildi.,

DÖVİZE, FAİZE ÇARE BULUN

Raporda, “Seçimlerle birlikte hayata geçen yeni hükümet sisteminde sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek, ekonomideki güven ortamını iyileştirecek politikaların uygulanması, OVP'nin Türkiye ekonomisinin bugün içinde bulunduğu yüksek enflasyon, yüksek işsizlik ve TL'deki hızlı değer kaybı gibi sorunların önüne geçilmesini sağlayacak somut adımları içermesi, yatırımcının ilgisinde kilit rol oynayacak” denildi.

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/giden-sermaye-3-milyar-dolari-asti-2588654/
17  Local / Ekonomi / ABD’den Çin’e yeni vergiler on: August 23, 2018, 11:24:54 AM
ABD 279 Çin ürüne yönelik gümrük vergilerini yüzde 25 artırdı. Çin aynı şekilde cevap verirken Trump yönetiminin yeni bir paket üzerinde daha çalıştığı belirtiliyor.

ABD'nin dünya ekonomisinin haydutluğunu yapma çabaları devam ediyor. Trump yönetimi 279 Çin ürününe daha gümrük duvarlarını yüzde 25 artırdı.

Çin de aynı şekilde cevap verdi. Son gümrük vergisi artışlarını iki ülke arasındaki ticarete 16 milyar dolarlık darbe vurması bekleniyor.

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Çin ticaret savaşına karşı olmasına rağmen kendisine yapılan uygulamalara cevap verecektir.

Çin ayrıca ABD'yi Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet edeceğini de söyledi.

Öte yandan Trump yönetimi bu hafta yaptığı açıklamada Çin'e yeni bir gümrük tarifesi uygulayacaklarını belirtmişlerdi. Business Insider'ın haberine göre 200 milyar dolarlık büyük bir ürün grubunu kapsayacak bu yaptırımlar kabul edilirse Çin'den ABD'ye ihraç edilen her iki ürünler biri özel gümrük vergisi ile karşılaşmış olacak.

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/abdden-cine-yeni-vergiler-2588976/
18  Local / Ekonomi / Moody's ve Standard&Poor's Türkiye'nin kredi notunu yine düşürmüş. on: August 18, 2018, 10:30:37 AM
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğünü duyurdu.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun dönem kredi notunun "Ba2"den "Ba3"e düşürüldüğü, görünümünün de "negatife" çevrildiği belirtildi.

Açıklamada, Türk yetkililerin yakın dönemde uyumlu ve etkili ekonomik bir plan sunması durumunda kredi notunun denge kazanacağı kaydedildi.

Ayrıca, enflasyonda düşüş ve cari açıkta azalma olması durumlarında kredi notunun olumlu etkileneceği ifade edilirken, önemli dış finansman desteğinin, kredi notu için destek verici bir etken olacağının altı çizildi.

Diğer taraftan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğünü duyurdu.

S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunun "BB-"den "B+"ya, uzun dönem yerli para cinsinden notunun "BB"den "BB-"ye düşürüldüğü, görünümünün ise "durağan" olduğu belirtildi.

Türkiye'nin kısa dönem yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun ise "B" seviyesinde teyit edildiği bildirildi.

Hükümetin, başarılı bir şekilde ekonomik uyum programı oluşturması ve uygulaması durumunda Türkiye'nin kredi notunun yükseltilebileceğine dikkat çekilen açıklamada, enflasyonun kontrol altına alınması durumunun da kredi notunu olumlu etkileyeceği belirtildi.

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/moodys-ve-standardpoors-turkiyenin-kredi-notunu-acikladi,U_httWueB0eCmcMgvpWyhQ
19  Local / Konu Dışı / Kemal Kılıçdaroğlu: Önlemler dolar 7 lira olana kadar neden alınmadı? on: August 16, 2018, 10:45:41 PM
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomideki sorunların Rahip Brunson krizinden kaynaklanmadığını savundu "Yaşananlar ekonomik değil, siyasi krizdir" dedi. Kılıçdaroğlu, "Dolar 7 lira olana kadar, bugün alınan önlemler neden alınmadı" diye sordu.
Gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile biraraya gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeminde ekonomideki gelişmeler ve ABD ile yaşanan yaptırım krizi vardı.

Kılıçdaroğlu, "Krizin geleceğini Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan biliyordu bu nedenle seçimi erkene aldı. Dolar 7 TL olana kadar bugün alınan önlemler neden alınmadı" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, "Hükümet, dolar düşükken alıp 7 lira olunca bozduranları açıklamalı. Dövizle ihale alanlar, kamu özel sektör işbirliği projeleri, köprü-otoyol geçişleri, bunların hepsi dövize endeksli. Bunların hepsi kazandı ama işçi, emekli ve üreten kesimin tamamı kaybetti" dedi.

CHP lideri ekonomide yaşanan sorunların rahip brunson krizinden kaynaklanmadığını savundu.

Türkiye'nin bir yıl içinde 240 milyar dolar borç ödemesi gerektiğine dikkat çeken Kılıçaroğlu, "Papaz mı bu kadar borçlanın dedi. Rahip olayı zaten yaşanacak krizi öne aldı. Hükümet Brunson krizini öne çıkararak basiretsizliğini örtmeye çalışıyor. Diyelim onu bıraktılar dolar 2 liraya mı düşecek?" dedi.

Kılıçdaroğlu, ekonomide yaşananlara sessiz kalan sendikaları da eleştirdi. "şimdi konuşmayıp ne zaman konuşacaklar" dedi. 2009'dan bu yana toplanmayan Ekonomik Sosyal Konsey'in toplanması gerektiğini söyledi.

"Ortada yaşanan ekonomik kriz değil siyasi krizdir" diyen CHP Lideri, "Türkiye ortak akıl gerçeğini unuttu. Bir kişinin aklı ortak akıl oldu. Ekonomi bu koşullarda düzelmez" ifadesini kullandı.

"Yargı bağımsızlığının olmadığı bir ülkede bu tip sorunlar sürekli yaşanacaktır" diyen Kılıçdaroğlu sözü tutuklu CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'na getirdi.

Kılıçdaroğlu "Dokunulmazlık kazanmasına rağmen hala cezaevinde olması demokrasi ayıbıdır. Serbest bırakılması yargının itibarı açısından çok değerli bir adım olacaktır" dedi.

https://www.ntv.com.tr/turkiye/kemal-kilicdaroglu-onlemler-dolar-7-lira-olana-kadar-neden-alinmadi,_0D_uoEja0SpT1tfoCz2aw?_ref=infinite
20  Local / Konu Dışı / Bedelli askerlik yapacak öğrenciler için karar on: August 16, 2018, 03:14:24 PM
YÖK'ten bedelli askerlik yapacak öğrenciler için karar


YÖK, bedelli askerlikle silah altına alınacak üniversite öğrencilerinin temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılmalarına karar verdi.


Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nca (YÖK), bedelli askerlikle silah altına alınacak üniversite öğrencilerinin temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılmalarına karar verildi.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanlığının "Bedelli Askerlik Uygulaması" konulu yazısı Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında görüşüldü.

Buna göre, geçici 55'inci madde kapsamında "21 günlük temel askerlik eğitimi" maksadıyla silah altına alınacak yükseköğretim öğrencileri temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılacak. Öğrencilere, aldıkları temel askerlik eğitiminin ara sınav, vize veya yıl sonu final sınavlarına rastlaması durumunda mazeret sınav hakkı verilecek.

Öte yandan, mağduriyet yaşanmaması için üniversitelerce gerekli tedbirlerin alınmasına kararlaştırıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Milli Savunma Bakanlığı görevine atanan Hulusi Akar'ı tebrik etmek için ziyaret gerçekleştirmişti.

Saraç, ziyarette geçici 55'inci madde kapsamında, temel askerlik eğitim alacak yükseköğretim öğrencilerinin mağduriyet yaşamamaları için alınacak tedbirleri Bakan Akar'la müzakere ettiklerini açıklamıştı.

https://www.ntv.com.tr/egitim/son-dakika-yokten-bedelli-askerlik-yapacak-ogrenciler-icin-karar,wTjSmwFAt0KluZtkh4ev1Q?_ref=infinite
Pages: [1] 2 3 4 5 6 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!