Bitcoin Forum
June 22, 2024, 06:50:26 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 ... 128 »
  Print  
Author Topic: [INFO] Συζήτηση για την Ισοτιμία  (Read 298736 times)
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 04, 2016, 01:04:39 AM
 #701

Τώρα για το θέμα της τεχνολογίας. Το έχω γράψει και σε άλλο νήμα αλλά όσο περνάει ο καιρός είμαι όλο και ποιο πεπεισμένος ότι τα blockchain συστήματα με token έχουν αποκλειστικά τον ρόλο των payment συστημάτων άντε να κάνεις και κάνα timestamp με hash. Δεν είναι ούτε για αποθήκευση δεδομένων ούτε για να τρέχει κάποιος περίπλοκα συμβόλαια και script. Αυτό είναι ανοησία κυρίως σε συστήματα που απαιτουν 100% consensus.
Γιαυτό πιστεύω ότι τα blockchain συστήματα όπως το ethereum δεν έχουν κανένα ρόλο και κανένα μέλλον.
αν θέλετε να δείτε το πως θα είναι διαμορφωμένος ο αυριανός κόσμος δείτε την τεχνολογία του ipfs. Σε τέτοιες δομές πιστεύω ότι θα χτιστεί ο αυριανός αποκεντρωμένος κόσμος και το χρηματοπιστωτικό σύστημα σε συνεργασία αυτό με τα tokenization blockchain συστήματα.
Το bitcoin έχει μεγάλο μέλλον σε έναν τέτοιο κόσμο κυρίως με όλες αυτές τις νέες τεχνολογίες που θα εφαρμοστούν πάνω του. το segwit patch στην κυριολεξία ανοίγει χιλιάδες επιλογές για την διαμόρφωση του bitcoin από τους developer.


http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chryspano
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
June 04, 2016, 10:16:56 AM
 #702


Για να ξανά υπάρξει άνοδος στα $1000 θα πρέπει κάποιοι να βάλουν το χέρι αρκετά βαθιά στην τσέπη και αυτή τη φορά τα πράγματα θα είναι πολύ δυσκολότερα, ξεχάστε bot τύπου willy και τους χιλιάδες gpu miners που οι περισσότεροι δεν πουλούσαν "το καιρό εκείνο", τα περισσότερα btc τότε ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝ ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ!. Είμαι ο μόνος που πιστεύει πως οι σημερινοί asic miners έχουν σταματήσει να πουλάνε btc μόνο ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ για να φουσκώσουν την τιμή και να "ξεφορτώσουν" αργότερα σε πιο "προνομιακές" τιμές? ή το βρίσκετε τόσο δύσκολο να συνεννοηθούν 5-6 άτομα μεταξύ τους? ή μήπως νομίζετε ότι οι miners δεν ξέρουν πως να σπρώξουν και να εκμεταλλευτούν την κατάσταση προς όφελός τους?(όσο μπορούν)

Όσον αφορά δε τη "χρησιμότητα" του btc ας γελάσω, όσοι κρατάνε ακόμη btc απο την εποχή του cpu/gpu mining, αυτοί μπορεί να τα ξοδεύουν δεξιά και αριστερά, κοινός θνητός να μετατρέψει fiat σε btc και μετα να κάνει τις αγορές του με btc πρέπει να είναι τελείως ____________ για να κάνει κάτι τέτοιο(Θα ήθελα παραδείγματα που κάποιος έκανε FIAT=>ΒΤC=>Αγορές (αλλά και το λόγο για τον οποίο έκανε κάτι τέτοιο). Μην ξεχνάμε και τους φίλους μας τους κινέζους που βρήκαν ίσως ακόμη ένα μέσο για να φυγαδεύουν χρήματα. Κατα τα άλλα.... κίνδυνος Grexit? ανεβαίνει το btc! Στρώνει η οικονομία? πέφτει το btc! Υποτίμηση στο Yuan? πάνω το btc! κλάνει η Angelina Jollie? πέφτει to btc!

Απλή περιέργεια.... στα 100 άτομα που έχουν αγοράσει btc τους τελευταίους μήνες ή θα αγοράσουν πριν το halving θα ήθελα να ξέρω πόσοι το κάνουν για να τα ξαναπουλήσουν αργότερα όταν θα φτάσει στα 1.000-5.000 Ευρώ(εδώ γελάμε!) και πόσοι αγοράζουν για να κάνουν... τα καθημερινά ψώνια τους!(και εδώ γελάμε!)

Στο coindesk απο τις 10 πρώτες ειδήσεις μόνο οι 3 αφορούν το bitcoin και απο αυτές η μία έχει απλά να κάνει με την τιμή του και άλλη μία σχετίζεται έμμεσα με το bitcoin μιας και απλά αφορά το πρόστιμο στο bitfinex. Οι υπόλοιπες ειδήσεις έχουν να κάνουν με "blockchain" "digital currency" "distributed ledgers" και μια με το ethereum, τώρα αν νομίζετε ότι όσοι αναφέρονται στους παραπάνω ορισμούς έχουν στο νου τους μόνο το btc.... τότε τι να σας πω.... δεν έχω άλλα λόγια. Αλλά για να μη σας απογοητεύσω...

αν και δεν το πιστεύω....

bitcoin to the MOOOON!!!!!!!!!  <<=== Έτσι για χαβαλέ!




στο coindesk μπορεί να ανεβάσει όποιος θέλει ειδήσεις ακρκεί να τις πληρώσει. τα άρθρα που ανεβαίνουν πλέον εκεί δεν είναι ούτε καν δικά τους αλλά πληρωμένες αναρτήσεις.
Τώρα ποιος πληρώνει για να pumparei συγκεκριμένα συμφέροντα δεν θέλει και πολύ μυαλό για να το καταλάβει κάποιος.
Το κακό είναι ότι δεν τα μεταφράζουν στα κινέζικα Cheesy
Για να καταλάβουμε τα μεγέθη και ότι η αγορά της δύσης είναι ένα τίποτα μπροστά σε αυτήν της ασίας το 90% αυτή την στιγμή των παγκόσμιων συναλλαγών σε bitcoin γίνονται εκεί.
Και ναι επιμένω ότι το bitcoin σήμερα έχει πολύ ποιο σταθερή βάση για να διατηρεί τις ισοτιμίες του από τι το 2013. Πείτε μου έναν λόγο που κάποιος δεν θα ήθελε να κρατήσει αποθεματικά σε Bitcoin. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καθώς οι εναλλακτικές είτε είναι ανέτοιμες, είναι αμφίβολες είτε είναι ξεκάθαρα scam( εδώ μπαίνει το DAO) Tongue




Δώσε μερικά παραδείγματα "πληρωμένων διαφημίσεων" στις σημερινές ειδήσεις του coindesk, δε λέω ότι δεν υπάρχουν καθόλου, λέω ότι είναι μικρό το ποσοστό τους και ανευ σημασίας, επίσης λέω ότι το bitcoin δεν μονοπωλεί πλέον το ενδιαφέρον αλλά η τεχνολογία του είναι αυτή που ενδιαφέρει. Με την τεχνολογία αυτή, όλοι προσπαθούν να φτιάξουν κάτι καλύτερο απο το btc και αργά η γρήγορα θα τα καταφέρουν, εκτός και αν μέσα σε 1-2 χρόνια το btc καταφέρει ότι δεν κατάφερε σε 8! ήμουνα νιος και γέρασα.... Αν το btc δεν είχε την τύχη να είναι το πρώτο crypto αλλά κυκλοφορούσε για πρώτη φορά σήμερα, ούτε 100 χιλιάδες marketcap δεν θα είχε, ας είναι καλά το network effect του και το first mover advantage που το κρατάνε ακόμα.... στην εντατική.

Όσον αφορά το μέγεθος της αγοράς της Κίνας μην ξεχνάμε οτι οι Κινέζοι είναι απλά τζογαδόροι, αντί για κινο, λοτο, παμε στοίχημα οι άνθρωποι τη βρίσκουν περισσότερο με τα crypto, θες παράδειγμα? YBCOIN, τι στο διάολο είν'τούτο πάλι και έχει πάνω απο μισό μύριο trading volume καθημερινά? για να μην  αναφέρω τα κάθε λογής shitcoins που γίνονται pump κάθε τρείς και λίγο, με δυο λόγια η πραγματική χρήση ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το συνολικό μέγεθος των συναλλαγών, είτε μιλάμε για btc είτε για οτιδήποτε άλλο. Πέραν τούτου θα επιμείνω ότι ο μέσος άνθρωπος μέχρι στιγμής δεν έχει και κανένα απολύτως κίνητρο για να μπει στη διαδικασία να χρησιμοποιήσει btc εκτός και αν κρατά ήδη btc απο cpu/gpu mining που έκανε παλιά αλλά και πάλι δεν μιλάμε για κοινούς θνητούς όταν αναφερόμαστε σε early miners.

με δυο λόγια...


 
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 04, 2016, 11:08:05 AM
 #703

δεν λέω ότι είναι πληρωμένες διαφημίσεις αλλά ότι πλέον όποιος θέλει ανεβάζει το άρθρο του αρκεί να πληρώσει. Δεν είναι κάτι κρυφό είναι σαν feature του coindesk πλέον.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
June 04, 2016, 11:32:21 AM
 #704

καλος και αγιος ο τζογος Tongue
οπως λενε και εξω
No hype, No profit
μηπως ο ψοφιος ποντικος αναστηθηκε?  Grin
και για εκατομυριοστη φορα θα πω οτι δεν εχει σημασια ποσο τελειο ειναι ενα νομισμα
αρκει αυτο να χρησιμοποιειται απο ολους! οπως το "εξω απο δω" fiat!
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 04, 2016, 11:35:39 AM
 #705

απλά το bitcoin είναι εδώ και θα μείνει. Και το brand name έχει και η τεχνολογία του δουλεύει. Και μην ξεχνάμε ότι οι μεγάλοι trader με αυτό συνεχίζουν να κάνουν trading. Στα altcoin πάντα οι ψιλικατζίδες είναι.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
June 04, 2016, 11:59:19 AM
 #706

Προσωπικά δεν ξέρω κανένα φίλο/συγγενή/οικείο που να έχει bitcoin, κάτι που μου φαίνεται θετικό και αισιόδοξο Tongue
Όταν όλοι αρχίσουν να ασχολούνται με αυτό και ο κόσμος στις καφετέριες και τις παραλίες είναι με το laptop στο χέρι και κάνει bitcoin trading τότε θα ξέρω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για dump  Grin


4 Reasons Why Bitcoin Represents A New Asset Class
http://www.forbes.com/sites/laurashin/2016/06/02/4-reasons-why-bitcoin-represents-a-new-asset-class/#3323fe25ce5f
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
June 04, 2016, 12:49:50 PM
 #707

Προσωπικά δεν ξέρω κανένα φίλο/συγγενή/οικείο που να έχει bitcoin, κάτι που μου φαίνεται θετικό και αισιόδοξο Tongue
Όταν όλοι αρχίσουν να ασχολούνται με αυτό και ο κόσμος στις καφετέριες και τις παραλίες είναι με το laptop στο χέρι και κάνει bitcoin trading τότε θα ξέρω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για dump  Grin


μην ανυσυχεις βρε. το btc εχει ανοσια στην ανοησια και την χαζομαρα!
ακομα και ο "μιχαλακης" δεν μπορεσε να το "πεθανει", οπως ηθελε  Cheesy
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 04, 2016, 10:21:58 PM
 #708

Προσωπικά δεν ξέρω κανένα φίλο/συγγενή/οικείο που να έχει bitcoin, κάτι που μου φαίνεται θετικό και αισιόδοξο Tongue
Όταν όλοι αρχίσουν να ασχολούνται με αυτό και ο κόσμος στις καφετέριες και τις παραλίες είναι με το laptop στο χέρι και κάνει bitcoin trading τότε θα ξέρω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για dump  Grin


4 Reasons Why Bitcoin Represents A New Asset Class
http://www.forbes.com/sites/laurashin/2016/06/02/4-reasons-why-bitcoin-represents-a-new-asset-class/#3323fe25ce5f

μπορεί να μην έχει αλλά δεν υπάρχει άνθρωπος που θα τον ρωτήσεις και να μην το ξέρει. Αυτό είναι το μεγαλύτερο asset του.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 05, 2016, 11:53:31 PM
 #709

bitcoin is dead ..   Grin



https://twitter.com/whaleclubco/status/739487294739079172

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
agaga
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 815
Merit: 500



View Profile
June 06, 2016, 08:42:05 AM
 #710


Σήμερα έχω ξυπνήσει με καταστροφολογική διάθεση, οπότε παραθέτω ένα σενάριο καταστροφής σε περίπτωση dump:  Tongue

http://www.coindesk.com/crisis-halving-bitcoin-mining/
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
June 06, 2016, 08:49:37 AM
 #711

ενδιαφερουσα αποψη. ειναι ενα απο τα μειονεκτηματα του καθαρου PoW και της αντιμετωπισης του BTC ως asset
οπου θα πρεπει παντα να εχει μια αντιστοιχια με το δολαριο για να συνεχισει να υπαρχει (για τωρα).
βεβαια η τιμη >500$ ειναι μια χαρα, ισως και χαμηλοτερη. οποτε δεν βλεπω πιθανο προβλημα.
chryspano
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
June 06, 2016, 09:08:31 AM
 #712

Φυσικά και το btc είναι νεκρό, ψόφιο είναι η πιο σωστή λέξη, κάποιος πρέπει να είναι πολύ μυωπικός για να μην μπορεί να το δει αυτό.

Λέτε να ξύπνησαν ένα πρωί οι γιαγιάδες και οι παππούδες και να αποφάσισαν έτσι ξαφνικά να αγοράσουν btc επειδή αντιλήφθηκαν..... τις "αρετές" του? μπορούν οι "Γιώργηδες" και οι "Κώστηδες" αυτής της χώρας(και άλλων χωρών) να χρησιμοποιήσουν επιτέλους αυτό το..... "μπιτκοιν"? πως? Μιλάω για ευκολία χρήσης και για τον μέσο άνθρωπο.

Ποιοι είναι αυτοί που αγόρασαν btc τους τελευταίους μήνες με αποτέλεσμα η τιμή του να εκτοξευτεί? και το σημαντικότερο, για ποιο λόγο αγόρασαν?
εδώ μια μικρή βοήθεια απο το κοινό... θα το πιάσετε το υπονοούμενο.... http://www.zerohedge.com/news/2016-06-04/vancouver-homeowners-made-more-sitting-their-assets-last-year-entire-population-did-

Εκμεταλλευτείτε τη φούσκα αλλά μην έχετε μακροπρόθεσμες αυταπάτες, ειδικά αν συνεχιστεί το ίδιο μοτίβο.

Ξυπνάτε ζώα! όπως έλεγε και ο "λεβέντης"  Grin Grin Grin
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
June 06, 2016, 09:20:42 AM
 #713

χτες ειχε η tv εκεινη την ταινια για την πρωτη καταρευση της Lehman Brothers Holdings η οποια και ξεκινησε την κριση το 2008.
το θεμα ειναι οτι ολες αυτες οι φουσκες και οι κρισεις ειναι μεσα στο παιχνιδι και θα συμβαινουν παντα εκτος και τα cryptos εχουν να πουν κατι μελλοντικα...
Doomer
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 251


Rider of comets, and brother to the nebulae


View Profile
June 06, 2016, 09:25:36 AM
 #714

Μακροπρόθεσμα, το penetration (διείσδυση) του Βitcoin (ή, πάντως, κάποιου Bitcoin 2.0 ή άλλου crypto) στον γενικό πληθυσμό είναι βέβαιο, απλούστατα διότι η τεχνολογία εξελίσσεται και εξαπλώνεται.

Η μητέρα μου ακόμη δυσκολεύεται να χρησιμοποιήσει το κινητό τηλέφωνο. Ο πατέρας μου, μέχρι το τέλος της ζωής του, ξυριζόταν μ' αυτές τις συναρμολογούμενες ξυριστικές που έβαζες μέσα το κλασικό ξυραφάκι με την διπλή κόψη. (Είχε αγοράσει κάμποσα πακέτα ξυραφάκια, για να έχει απόθεμα, όταν έπαψαν αυτά να κυκλοφορούν.)

Έρχεται όμως στα πράγματα μια γενιά εξοικειωμένη με τα μπλιμπλίκια από την στιγμή που αφήνει το... μπιμπερό. Αυτονόητα, και το ηλεκτρονικό, διαδικτυακό, p2p χρήμα θα διαδοθεί, όπως και το p2p movie content κ.λπ.

Η διεθνής οικονομική κρίση και η διάδοση των libertarian-anarchocapitalist ιδεών, φυσικά βοηθάει. Εάν ακόμη και στους άσχετους γνωστούς σου πεις, ότι, εάν μετά τα capital controls, αντί να κρύψουν τις οικονομίες τους κάτω από το στρώμα, τις είχαν κάνει bitcoins, σήμερα η περιουσία τους θα ήταν διπλάσια -διπλάσια!- και μακρυά από τα γαμψόνυχα των Λαφαζάνηδων, ΤσιπροΣαμαροΒενιζελων αλλά Βρυξελλών-Ντράγκι-Δρακουλέσκου, φυσικά θα ενδιαφερθούν.
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
June 06, 2016, 09:38:30 AM
 #715

κι ομως μετα χριστον προφητης. θα μπορουσαν να ειχαν χασει αυτα που επενδυσαν κιολας!
δεν ξερεις με την τεχνολογια τι Bugs και τι ρισκα παιρνεςι, οπως ακριβως και μα το fiat και τις θυριδες.
ολα εχουν ρισκο. ξερω πολλους που ακομα κια τωρα ουτε που θελουν να ακουσουν για cryptos.
και ειναι νεοι ανθρωποι!
VC George
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 325
Merit: 250


Carpe noctem


View Profile
June 06, 2016, 10:16:19 AM
 #716

@chryspano

Τι φαση? Ψοφιο bitcoin και χαζομαρες. Εγω με το btc απεκτησα επαφη το 2015 (ω ναι) και ειμαι τρις ευτυχης, αγοραζω καπου στο 500ρικο την μερα και εν τελη τα user cases σε συνδυασμο με την χρηστικοτητα του με βοηθανε να βγαζω καπου στο μηνατικο τις 2 μερες και ειμαι πιτσιρικας  Grin

Θα σου προτεινα περα απο speculation να δεις και την αλλη μερια του νομισματος. Α και κατι τελευταιο, καθημερινα αρκετοι καινουργιοι πιτσιρικαδες αγοραζουν btc για να τα χρησιμοποιησουν σε αγορες κλπ απο μενα. Ενω οσον αφορα το hedging των miners, λογικο ειναι και αποψη μου επισης ειναι οτι θα δουμε ενα μεγαλο hedging μεσα στον Ιουλιο αμα ειναι εξυπνοι και οχι dump αμα συνυπολογισεις οτι οι μεγαλοι εχουν περιθωριο 6 μηνες να κανουν Hedging πριν επηρεαστουν οικονομικα (οχι 2 βδομαδες). Αλλα οπως και να εχει ιδου τα exchangers ιδου και του sell button αν κατι σας χαλαει   Cheesy
 
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 06, 2016, 11:08:27 AM
 #717

Φυσικά και το btc είναι νεκρό, ψόφιο είναι η πιο σωστή λέξη, κάποιος πρέπει να είναι πολύ μυωπικός για να μην μπορεί να το δει αυτό.

Λέτε να ξύπνησαν ένα πρωί οι γιαγιάδες και οι παππούδες και να αποφάσισαν έτσι ξαφνικά να αγοράσουν btc επειδή αντιλήφθηκαν..... τις "αρετές" του? μπορούν οι "Γιώργηδες" και οι "Κώστηδες" αυτής της χώρας(και άλλων χωρών) να χρησιμοποιήσουν επιτέλους αυτό το..... "μπιτκοιν"? πως? Μιλάω για ευκολία χρήσης και για τον μέσο άνθρωπο.

Ποιοι είναι αυτοί που αγόρασαν btc τους τελευταίους μήνες με αποτέλεσμα η τιμή του να εκτοξευτεί? και το σημαντικότερο, για ποιο λόγο αγόρασαν?
εδώ μια μικρή βοήθεια απο το κοινό... θα το πιάσετε το υπονοούμενο.... http://www.zerohedge.com/news/2016-06-04/vancouver-homeowners-made-more-sitting-their-assets-last-year-entire-population-did-

Εκμεταλλευτείτε τη φούσκα αλλά μην έχετε μακροπρόθεσμες αυταπάτες, ειδικά αν συνεχιστεί το ίδιο μοτίβο.

Ξυπνάτε ζώα! όπως έλεγε και ο "λεβέντης"  Grin Grin Grin

Ο λόγος είναι απλός. Γιατί η τεχνολογία του bitcoin σαν payment system είναι μαρκάν καλύτερη και ποιο ασφαλής από οποιοδήποτε δίκτυο εκεί έξω. Το blockchain σύστημα του είναι στην κυριολεξία απαραβίαστο και δεν μπορεί κανείς μέχρι τώρα να το συγκρίνει με οποιοδήποτε altcoin που είναι και ανέτοιμο και μη δοκιμασμένο.
Το να συγκρίνει κάποιος ας πούμε το Bitcoin με το ethereum σαν payment system είναι σαν να συγκρίνει κάποιος το IBM Watson με ένα zx spectrum Tongue
Τώρα όπως έχω γράψει τα smart contract σε blockchain συστηματα που απαιτούν 100% consensus είναι ότι ποιο ηλίθιο τεχνικά μπορεί να φανταστεί κανείς. Συν ότι αυτά τα smart contract ψάχνουν πρόβλημα για να λύσουν χωρίς να υπάρχει κάποιο.
Βγάλτε τα συμεράσματα σας από εκεί και πέρα. Κανείς δεν έχασε κρατώντας τα bitcoin του ενώ όλοι έχασαν βάζοντας τα χρήματα τους σε shitcoin.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 06, 2016, 11:13:33 AM
 #718

@chryspano

Τι φαση? Ψοφιο bitcoin και χαζομαρες. Εγω με το btc απεκτησα επαφη το 2015 (ω ναι) και ειμαι τρις ευτυχης, αγοραζω καπου στο 500ρικο την μερα και εν τελη τα user cases σε συνδυασμο με την χρηστικοτητα του με βοηθανε να βγαζω καπου στο μηνατικο τις 2 μερες και ειμαι πιτσιρικας  Grin

Θα σου προτεινα περα απο speculation να δεις και την αλλη μερια του νομισματος. Α και κατι τελευταιο, καθημερινα αρκετοι καινουργιοι πιτσιρικαδες αγοραζουν btc για να τα χρησιμοποιησουν σε αγορες κλπ απο μενα. Ενω οσον αφορα το hedging των miners, λογικο ειναι και αποψη μου επισης ειναι οτι θα δουμε ενα μεγαλο hedging μεσα στον Ιουλιο αμα ειναι εξυπνοι και οχι dump αμα συνυπολογισεις οτι οι μεγαλοι εχουν περιθωριο 6 μηνες να κανουν Hedging πριν επηρεαστουν οικονομικα (οχι 2 βδομαδες). Αλλα οπως και να εχει ιδου τα exchangers ιδου και του sell button αν κατι σας χαλαει   Cheesy
 

προσωπικά από τότε που το ενεργοποίησε το steam δεν αγόρασα ξανά με fiat money. Από τι διαβάζω τέτοιες αγορε τις κάνουν ιδίως σε χώρες που είναι δύσκολο να αγοράσουν με fiat money. Στην Ινδία και κυρίως στην Ρωσία είναι φοβερά δημοφιλές.
Γενικά προσωπικά όταν μπαίνω σε ένα site για να αγοράσω κάτι το πρώτο που κοιτάω είναι αν έχει bitcoin πληρωμές και γενικά για μένα μου είναι ποιο χρήσιμο να έχω τα χρήματα μου σε ένα ασφαλή δοκιμασμένο ψηφιακό νόμισμα σαν το Bitcoin παρά σε fiat money σε Ελληνική τράπεζα Cheesy

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
VC George
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 325
Merit: 250


Carpe noctem


View Profile
June 06, 2016, 11:37:29 AM
 #719

Ενα ποιο χρηστικο παραδειγμα: Λογο της αυξομειωσης της τιμης μπορεις να σωσεις απειρα λεφτα σε αγορες! Μη σου πω θα στησω πλατφορμα που θα κανει ακριβως αυτο, θα γραψω αλγοριθμο που θα υπολογιζει το τι θα αποκομιζεις και ποτε αν αγορασεις αυτο που θες με btc  Grin
Κατι σαν budget manager platform διασυνδεδεμενο με ολους τους merchants που δεχονται btc.
Και τωρα που το γραφω κατσε να κανω και μια καταχωρηση πατεντας στο Blockchain  Wink
chryspano
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
June 06, 2016, 11:46:29 AM
 #720

@chryspano

Τι φαση? Ψοφιο bitcoin και χαζομαρες. Εγω με το btc απεκτησα επαφη το 2015 (ω ναι) και ειμαι τρις ευτυχης, αγοραζω καπου στο 500ρικο την μερα και εν τελη τα user cases σε συνδυασμο με την χρηστικοτητα του με βοηθανε να βγαζω καπου στο μηνατικο τις 2 μερες και ειμαι πιτσιρικας  Grin
Αυτό παραπέμπει περισσότερο σε διαφήμιση  "Κερδίστε εύκολα 3.000 Ευρώ την εβδομάδα απο το σπίτι σας! κάντε κλίκ εδώ!" ή αγοράστε btc! To the MOOOON!!!!!!!!!
Λίγος σκεπτικισμός πάντως δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.


Θα σου προτεινα περα απο speculation να δεις και την αλλη μερια του νομισματος.
Και ποια είναι αυτή?


Α και κατι τελευταιο, καθημερινα αρκετοι καινουργιοι πιτσιρικαδες αγοραζουν btc για να τα χρησιμοποιησουν σε αγορες κλπ απο μενα.
Τίποτα πρεζόνια θα είναι!  Cheesy Cheesy Cheesy

Πέρα απο την πλάκα, ακόμη και αν αγοράζουν σε κανονικές τιμές απο εσένα και χωρίς premium θα ήθελα να ήξερα τι στο δ!@ολο αγοράζουν μετά ώστε να να μπουν στη διαδικασία αυτή και να αξίζει αυτό που κάνουν, εκτίμηση μου ότι απλά είναι περίεργοι και δοκιμάζουν πως λειτουργεί. Απ'όσο γνωρίζω δεν έχει κανένα νόημα να μετατρέψεις fiat===>btc για να κάνεις "τα ψώνια σου" αν κάνω λάθος θα ήθελα ένα παράδειγμα.(εκτός "silk road")


Αλλα οπως και να εχει ιδου τα exchangers ιδου και του sell button αν κατι σας χαλαει   Cheesy
Αυτό μπορείς να το πεις σε όσους αγόρασαν στο χιλιάρικο ή σε όσους θα αγοράσουν ξανά σε εξωφρενικές τιμές παρασυρόμενοι απο όλους τους "αισιόδοξους" και χωρίς να έχουν συνειδητοποιήσει ότι υπάρχει ΡΙΣΚΟ? ή μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται?  


Εκτός και αν πιστεύετε ότι όλοι όσοι διαβάζουν το φόρουμ ξέρουν τι τους γίνεται και δεν παρασύρονται απο σχόλια του τύπου... ΤΟ ΤΗΕ ΜΟΟΟΟΝ!!!!

Εκτός και αν αυτός είναι ο στόχος εξαρχής....
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 ... 128 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!