Bitcoin Forum
May 11, 2024, 05:47:59 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 »
  Print  
Author Topic: DAO - Decentralized Autonomous Organization  (Read 44299 times)
srknbyr (OP)
Hero Member

Activity: 661
Merit: 581

View Profile
May 12, 2016, 01:50:25 PM

Slock ve DAO konularının birbirinin içine geçmesinden dolayı böyle bir başlık açma gereksinimi duydum. Bundan sonra DAO ile ilgili bilgileri buradan paylaşırsak çok daha verimli olacak diye düşünüyorum...

Slock.it başlığında yazdığım yazıyı buraya da kopyalayarak başlangıç yapmak konunun anlaşılması açısından önemli. Vakit bulduğumda ve elimden geldiğince de sorularınızı yanıtlıyor olacağım.

Slock.it Konusundaki yazım;
Öncelikle Slock.it ve DAO her ne kadar aynı şeyler gibi gözükse de aynı şey değil. Yani siz slock'a yatırım yapmıyorsunuz. DAO'ya yatırım yapıyorsunuz.

Bilenleri es geçerek DAO'nun açılımına gelirsek; Decentralized Autonomous Organization, bir blok zinciri üzerinde  sadece yazılım ile çalışan bir şirket olarak tanımlanabilir.

DAO'yu Merkezi olmayan bağımsız teşkilat" diye çevirsek bir problem olmaz herhalde. DAO için kullanılan Blok zinciri ise akıllı kontratlarımızı çalıştırabildiğimiz Ethereum'dan başka bir şey değil. O halde DAO Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan bir yazılımdan ibaret.

Slock ise Almanya merkezli Ethereum ağı üzerinden birşeyleri almaya, kiralamaya olanak tanıyan Merkezi olan, Vergisini veren bir şirket.

Şimdi, gelelim DAO'nun nasıl çalıştığına...

Elinizdeki her bir DAO token bir oy anlamına geliyor. Crowdfunding süreci sona erdikten sonra bir teklif verilecek.. Mesela denecek ki DAO teşkilatı olarak bizler Slock firmasına topladığımız etherlerin %50'sini verelim mi? Bu tekliften sonra elimizdeki DAO token sayılarına göre verelim ya da vermeyelim diyeceğiz. Çoğunluk neye karar verir ise sistem otomatik olarak o fonu aktaracak. Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir olay var arada hiçbir insan müdahalesi olmadan bu işler gerçekleşecek.

DAO token sahibi herkes bir teklif sunabilir.  Örnek vermek gerekirse dünyada yapılan her kiralama işleminden %1 komisyon DAO token sahipleri arasında elindeki DAO tokenleri oranında paylaştırılacak. Sen de diyorsun ki bu %1 çok az bunu %50 yapalım yarısını biz alalım. Sonuçta bu bir teklif... Ancak mantıklı olarak düşünürsek böyle bir komisyon oranı sistemi çökertir çünkü kimse %50 komisyon vermek istemez. İşte bunu önlemek için DAO sayfasında gördüğünüz aralarında bizim Vitalik'in de bulunduğu CURATOR'lar var toplam 11 kişi. Bu insanlar gelen teklifleri değerlendirip hangilerinin oylamaya sunulacağına karar veriyorlar. Eğer mantıklıysa oylamaya sunuluyor.

Şimdi diyebiliriz ki E hani merkezi yoktu CURATOR'lar bu işin tam merkezinde bulunuyor. Aslında tam olarak öyle değil istersek bir CURATOR'un değişmesi için de teklif verebiliyoruz. Bu adamlar sadece sistemin korunması için çalışan insanlar.

Bazılarınızın aklına bu anlattıklarımdan sonra şöyle bir soru gelebilir. Madem bu işin esas ekmeğini yiyecek olan şirket Slock o halde crowdfunding'i neden slock başlatmadı ve biz DAO'ya yatırım yapıyoruz. Onu da şöyle açıklamama izin verin;

Uber uygulamasını bilenleriniz vardır. Uber şirketi Amerikan, San Francisco Merkezli bir taşımacılık firması. 2009 yılında kuruldu. Akıllı telefonlarınızdan taksi ile gitmek istediğiniz yeri seçiyorsunuz uygun taksi sürücülerini onların aldıkları puanları listeliyor. Aklınıza yatan iyi yorumlu taksiyi çağırıyorsunuz. Yolculuğunuz sonunda puan veriyorsunuz. Aslında taksi şöförlerinin de daha kibar davranması ile olumlu sonuçlar alan bir firma. Ancak kötü haber bu firma battı!

Simdi Uber yerine slock koyduğumuzu düşünün. Yatırım yaptınız, herşey güzel gibi gözüküyor sistem işlemeye başlıyor ve Slock firması diyor ki e biz battık. Bütün yatırımlar çöpe, üstüne üstlük firma battığı için bütün sistem de sulara gömüldü.

Hah işte bunu engellemek adına slock ekibi bizim Vitalik ile aylarca kafa patlattı ve şu karara vardılar. Sistem tamamen merkezi olmayan bir teşkilat tarafından yürütülsün. Akıllı kontratlar vasıtası ile yazılımımızı block zincirine gömelim ve orada sonsuza kadar yaşasın. İşte DAO fikri ve projesi buradan çıktı. Şimdi bir de şöyle düşünelim. Biz slock'a topladığımız miktarın bir kısmını göndermeye karar verdik. Slock firması çalışmalarına başladı. 2017 sonunda dünyanın bir çok ülkesine ihracat yapmaya başladılar.. İnsanlar bu sistem üzerinden eşyalarını kiraya vermeye, hatta satmaya başladılar... Derken Alman hükümeti yolsuzluk yaptığı iddası ile Slock firmasını kapattı. Ancak şimdiye kadar Slock ile üretilen ve ethereum ağına bağlanan her cihaz çalışmaya devam edecektir. Çünkü bizler Slock'a değil DAO'ya yatırım yaptık. Slock'un ürettiklerini üretebilecek yeni projeler için verilen teklifler doğrultusunda oylarımız ile yeni bir projeye kaynak aktarabiliriz...

Uzun oldu, düşündüğüm gibi yazdım o yüzden biraz konuşma dilinde oldu idare edin.... Uzun zamandır da yoktum bir iki arkadaş var özelden görüştüğüm o kadar... Belki yakın zamanda tekrar yazmam ama şunu söyleyeyim Ethereum, Augur ve DAO'ya inanıyorum. Dünyayı değiştirecek sistemler gözümüzün önünde üretiliyor ve seyirci kalmak imkansız. O yüzden DAO'ya ciddi yatırım yaptım, sonuçlarını hep birlikte göreceğiz....

.▄███████████████████████▄
███████████████████████████
██████▌       ▀▀▀█████████
█████████▄          ▀██████
██████████▄          ▀█████
██████████           █████
███████████    ▄██▄   █████
███████████▄▄▄▄████ ▄█████
 ▀███████████████████████▀
.digilira.||||
1715449679
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715449679
Reply with quote  #2

1715449679
Report to moderator
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715449679
Hero Member
*

Ignore
1715449679
Reply with quote  #2

1715449679
Report to moderator
1715449679
Hero Member
*

Ignore
1715449679
Reply with quote  #2

1715449679
Report to moderator
worthyou
Sr. Member

Activity: 335
Merit: 250

View Profile
May 12, 2016, 02:33:00 PM

Fikir mükemmel. Gerçekten bir devrime tanık oluyoruz ve bu sürecin içindeyiz. Bu heyecanlandırıyor beni. O yüzden ben de yatırım yaptım.

Fakat fiyat anlamnda hevesim kursağımda kaldı. Şimdiden 50 milyon dolar topladılar. En kötü 75, iyi ihtimal 100'ü bulacaklar. E şimdi kaça katlayabilir ki? Ethereum zaten 800m cap e sahip. 8 e katlasa ethereum u yakalayacak. Bu da herhangi bir altcoinin bitcoinden daha değerli olması gibi bir saçmalığı doğrurur.

Ya da hazır etherlerin %6-7sini piyasadan çektiler. Ki digix ve augurdaki etherler de cabası. Ethereum fiyatı artış sürecine girebilir (ben de dahil herkesin beklentisi bir dump iken) Etherin market capi 2 milyar dolara ulaşır ve bizim DAO'da ancak bu şekilde 500m gibi bir market cap görebilir.

Kazanç beklentimi öldürdüm, arkama yaslandım ve bu devrimi izliyorum. Bir de şunu ekleyeyim, Vitalik büyük adam.

DanDan
Hero Member

Activity: 739
Merit: 500

View Profile
May 12, 2016, 02:37:43 PM

DAO'ya yatırım yapmayı düşünüyordum ancak gönderimleri ısrarla Ethereum üzerinden istemeleri Bitcoin ile yatırım yapanları kaçıracak cinsten bir uyarı olmuş, bu yüzden hala yatırım yapmadım. Daha önce Ethereum kullanmadım ve açıkçası fiyatındaki oynaklıktan dolayı kullanmayı düşünmüyorum. Bitcoin ile yatırım alıyorlar ancak "önermiyorlar" nedense. Bu durum bende soru işaretlerine neden oluyor.

.BITSLER.                 ▄███
               ▄████▀
             ▄████▀
           ▄████▀  ▄██▄
         ▄████▀    ▀████▄
       ▄████▀        ▀████▄
     ▄████▀            ▀████▄
   ▄████▀                ▀████▄
 ▄████▀ ▄████▄      ▄████▄ ▀████▄
█████   ██████      ██████   █████
 ▀████▄ ▀████▀      ▀████▀ ▄████▀
   ▀████▄                ▄████▀
     ▀████▄            ▄████▀
       ▀████▄        ▄████▀
         ▀████▄    ▄████▀
           ▀████▄▄████▀
             ▀██████▀
               ▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄             
▄▄▄▄▀▀▀▀    ▄▄█▄▄ ▀▀▄         
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄       
█  ▀▄▄  ▀█▀▀ ▄      ▀████   ▀▀▄   
█ █▄  ▀▄   ▀████       ▀▀ ▄██▄ ▀▀▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█  ▀▀       ▀▄▄ ▀████      ▄▄▄▀▀▀  █
█            ▄ ▀▄    ▄▄▄▀▀▀   ▄▄  █
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█ ▄▄   ███   ▀██  █           ▀▀  █ 
█ ███  ▀██       █        ▄▄      █ 
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀   
▀▄            █        ▀▀      █   
▀▀▄   ███▄  █   ▄▄          █   
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     
▀▀▄   █   ▀▀▄▄▄▀▀▀         
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▄▄▀▀▀▀               
              ▄▄▄██████▄▄▄
          ▄▄████████████████▄▄
        ▄██████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██████▄
▄     ▄█████▀             ▀█████▄
██▄▄ █████▀                ▀█████
 ████████            ▄██      █████
  ████████▄         ███▀       ████▄
  █████████▀▀     ▄███▀        █████
   █▀▀▀          █████         █████
     ▄▄▄         ████          █████
   █████          ▀▀           ████▀
    █████                     █████
     █████▄                 ▄█████
      ▀█████▄             ▄█████▀
        ▀██████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██████▀
          ▀▀████████████████▀▀
              ▀▀▀██████▀▀▀
            ▄▄▄███████▄▄▄
         ▄█▀▀▀ ▄▄▄▄▄▄▄ ▀▀▀█▄
       █▀▀ ▄█████████████▄ ▀▀█
     █▀▀ ███████████████████ ▀▀█
    █▀ ███████████████████████ ▀█
   █▀ ███████████████▀▀ ███████ ▀█
 ▄█▀ ██████████████▀      ▀█████ ▀█▄
███ ███████████▀▀            ▀▀██ ███
███ ███████▀▀                     ███
███ ▀▀▀▀                          ███
▀██▄                             ▄██▀
  ▀█▄                            ▀▀
    █▄       █▄▄▄▄▄▄▄▄▄█
     █▄      ▀█████████▀
      ▀█▄      ▀▀▀▀▀▀▀
        ▀▀█▄▄  ▄▄▄
            ▀▀█████
[]
mortuu
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
May 12, 2016, 03:08:27 PM

Fikir mükemmel. Gerçekten bir devrime tanık oluyoruz ve bu sürecin içindeyiz. Bu heyecanlandırıyor beni. O yüzden ben de yatırım yaptım.

Fakat fiyat anlamnda hevesim kursağımda kaldı. Şimdiden 50 milyon dolar topladılar. En kötü 75, iyi ihtimal 100'ü bulacaklar. E şimdi kaça katlayabilir ki? Ethereum zaten 800m cap e sahip. 8 e katlasa ethereum u yakalayacak. Bu da herhangi bir altcoinin bitcoinden daha değerli olması gibi bir saçmalığı doğrurur.

Ya da hazır etherlerin %6-7sini piyasadan çektiler. Ki digix ve augurdaki etherler de cabası. Ethereum fiyatı artış sürecine girebilir (ben de dahil herkesin beklentisi bir dump iken) Etherin market capi 2 milyar dolara ulaşır ve bizim DAO'da ancak bu şekilde 500m gibi bir market cap görebilir.

Kazanç beklentimi öldürdüm, arkama yaslandım ve bu devrimi izliyorum. Bir de şunu ekleyeyim, Vitalik büyük adam.

(495,919,676.553437) adet TheDAO (79,954,485.03) adet ETHER var, fiyat konusunda belirleyici olan pazar değerinden ziyade adet değil midir? Elbette arz talep dengesine göre yükselir/düşer (bu durumda DAO yine çok yükselecek gibi durmuyor) ama direkt olarak pazar değeri ile bir alakası var mıdır bilmediğim için soruyorum
redhack
Legendary
*

Activity: 1858
Merit: 1015

View Profile
May 12, 2016, 03:56:36 PM

Dediğiniz doğru, DAO çok fazla yatırım aldığı için logaritmik katlanmasına çok fazla alan kalmıyor. Yatırımcılar açılıştan sonra fiyatta aşırı şişkinlik olmasını beklemek zorunda kalacak, aksi takdirde astronomik kârlar elde edemeyecekler. Bir tarafta yatırımın 2'ye 3'e katlaması var, diğer tarafta 100'e 200'e katlaması var. Bu proje Ethereum kadar kazançlı olmayacaktır.
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 12, 2016, 05:31:04 PM

Nereden baslayacagimi bilemedim Smiley konunun acilmasi da iyi oldu bazi seyler biraz daha acikliga kavusacak gibi gozukuyor Smiley

Oncelikle ethereum blok zinciri uzerinde calisan dagitik uygulamalar ethereum pazar hacmini gecebilir ve ethereumdan cok daha degerli olabilir bu cok normal.. En basit olarak soyle dusunebiliriz zamaninda one coin vardi ve sadece 1 adet uretilmisti ve degeri onlarca bitcoindi..

Diger konu ise 50 milyon dolar topladilar meselesi,

Aslinda 50 milyon dolari toplayan onlar degil biziz Smiley evet bu toplanan para tamamen bizim paramiz ve nasil harcayacagimiza kendimiz karar verecegiz.. Hemde bu siralar gormeyi ozledigimiz demokratik bir sekilde.. Dolayisi ile bu sirketi bir apple gibi garajdan cikartip cebinde 8 milyar dolar nakit parasi olan bir sirket haline de getirebiliriz, 2 senede kripto dunyasinin derin sularina da gomebiliriz..

Surec soyle isliyor;

Toplanan etherler bir akilli kontratta kilitli.. İsteyen herkes belirli bir ucret odeyerek bu etherlere talip olabilir.. Ornek verecek olursak ben diyorum ki bana buradan 2000 ether gonderin ben bu etherler ile online bir alisveris sitesi acagim ve bu sitedeki satislari blockchain uzerinden takip edebilecegiz ve her satistan Dao sahiplerine %5 verecegim..

Teklifimi yaparken teklif suresini belirliyorum bu sure 2 hafta ile 8 hafta arasinda olacak.. Dao sahipleri benim teklifimi inceliyorlar ve evet ya da hayir diyorlar. Eger toplam Dao oylarinin %20 sinden daha fazlasi ile benim fikrim/projem oylanirsa ve %50 den fazlasi evet oyu verdiyse bu 2000 ether benim hesabima geciyor. Aksi halde para akilli kontratta kalmaya devam ediyor..

Simdi Slock'a donecek olursak Dao satislari bittikten kisa bir sure sonra bir teklif sunacaklar. Bu teklifte toplanan Etherumlarin bir kisminin direk hesaplarina gecmesini ve her ay duzenli olarak Dao akilli kontratindan para transferi talebinde bulunacaklar. Bu arada oylama suresini 2 hafta olarak belirleyecekler cunku Dao ya gelen herkes Slock u biliyor ve hatta Dao yu slock zannediyorlar.. Sonucta eger %20den fazla katilim olursa ve %50den fazla evet oyu cikarsa bizim kasamizdan (dao akilli kontrati) ethereumlar slock ekibine aktarilacak.

simdi konu biraz daha iyi anlasilmistir umarim.. mesela su andaki dao akilli kontrati yakin zamanda beklentileri tam olarak karsilayamayacak yazilimcilar ek ozellikler getiren yeni bir versiyonunu cikartacaklar.. Ancak bunu blokchaine oyle hemen gomemeyecekler cunku yeni versiyonun kullanilabilmesi icin de bizim oylarimiz gerekecek.. Yani toplanan paranin ve degerlerin yonetiminin kontrolu tamamen bizim elimizde olacak..

İleride biz dao sahipleri olarak Amerika'da bir alisveris merkezi yaptirabilir, Almanya'da lunapark acabilir, İstanbul'da arsa alabilecegiz tabiki bu teklifimizi %50ye kabul ettirmemiz lazim Smiley. Teknik olarak bu mumkun ancak su anda dunyadaki hicbir kanun ve yonetmelik buna uygun degil..

.digilira.||||
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 12, 2016, 05:50:17 PM

DAO'ya yatırım yapmayı düşünüyordum ancak gönderimleri ısrarla Ethereum üzerinden istemeleri Bitcoin ile yatırım yapanları kaçıracak cinsten bir uyarı olmuş, bu yüzden hala yatırım yapmadım. Daha önce Ethereum kullanmadım ve açıkçası fiyatındaki oynaklıktan dolayı kullanmayı düşünmüyorum. Bitcoin ile yatırım alıyorlar ancak "önermiyorlar" nedense. Bu durum bende soru işaretlerine neden oluyor.

Sizin yaziniza gelecek olursak, worthyou' ya yazdigim cevabi okursaniz mantigini daha iyi anlarsiniz. Dao yaklasik 150 satir  koddan olusan basit bir yazilim ve Etherum block zinciri uzerinde calisiyor. Su anda toplanan etherler bizim etherlerimiz biz izin vermedigimiz surece guvendeler ve kimsenin cebine gitmeyecek..

Ethereum sayfasinda ara ara defalarca yazilan akilli kontrat olayi tamamen bu iste.. Dao bir akilli kontrat, iste tam da bu yuzden buna bitcoin ile dogrudan yatirim yapamazsiniz Smiley toplanan etherumlar tamamen seffaf bir kasanin icinde duruyor gibi dusunun ve %50 den fazlasinin onayini almadan bu kasadan bir etherum bile cikartmak imkansiz..

Hazir konusu gelmisken exchange siteleri ile de yatirim yapamiyorsunuz dogrudan bitcoin gondererek de..

Dao sahiplerine onerilen cok onemli bir konu da su;

Lutfen Daolarinizi myetherwallet ta ya da mist wallet ta tutun exchange sitelerinde islem gormeye basladiktan sonra bu sitelerde tutmayin. Siz geleceginiz ile ilgili bir karar alirken hic tanimadiginiz birisinin sizin icin bir karar almasini bekler misiniz? Eger boyle birseyi tabi ki beklemem diyorsaniz neden dukkaninizin anahtarina baskasina veresiniz ki!

.digilira.||||
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
May 12, 2016, 05:58:31 PM

Toplanan etherler bir akilli kontratta kilitli.. İsteyen herkes belirli bir ucret odeyerek bu etherlere talip olabilir.. Ornek verecek olursak ben diyorum ki bana buradan 2000 ether gonderin ben bu etherler ile online bir alisveris sitesi acagim ve bu sitedeki satislari blockchain uzerinden takip edebilecegiz ve her satistan Dao sahiplerine %5 verecegim..

Burada benim aklıma şu soru geliyor;
Biz(oy verecekler) proje üreten adamlara nasıl güvenip 2000-3000 ether göndereceğiz?
Yani ben çıkıp süslü bir proje sunup 1000 etheri alıp kaçabillirim bunun önüne geçmek için düşünülmüş bir şey var mı ?

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 12, 2016, 06:15:56 PM

(495,919,676.553437) adet TheDAO (79,954,485.03) adet ETHER var, fiyat konusunda belirleyici olan pazar değerinden ziyade adet değil midir? Elbette arz talep dengesine göre yükselir/düşer (bu durumda DAO yine çok yükselecek gibi durmuyor) ama direkt olarak pazar değeri ile bir alakası var mıdır bilmediğim için soruyorum

Yuvarlak hesap yaparsak 500milyon adet Dao urettik diyelim.. Dao 1 dolardan islem gormeye baslarsa 500milyon dolarlik pazar hacmine sahip olacak.. Eger 2 dolar olursa 1 milyar dolarlik pazar hacmine ulasacak..

Ben bu konuda soyle dusunuyorum;

Su anda biz bir tarla aliyoruz diye dusunun.. Etrafi bombos bir tarla, deniyor ki ileride buralar cok degerlenecek Smiley tarlayi aldik 100 liraya.. Aradan bir iki ay gecti yan tarlanin sahibi dediki abi 110 vereyim senin tarlaya -yok satmam diyorum buralar degerlenecek..

Aradan bir iki ay geciyor bizim tarlalarin yakinina yol yapiliyor degeri oluyor 140lira. Bir kismimiz satiyor %40 kari gorunce..

Gel zaman git zaman bizim tarlaya alisveris merkezi yapiliyor (ilk alisveris merkezi muhtemelen Slock un yayginlasmasi olacak) bize duzenli kira gelmeye basliyor.. İnsanlar maddi olarak sikintiya dusmedikce dukkanlarini satmiyorlar.. Yukarida 500milyon Dao dedik ya dunyada toplam 500 milyon dukkan var ama satan kisi sayisi talebe gore o kadar az ki dukkan fiyatlari olmus 10bin lira. Bir bakmissin orayi Tarla olarak alan 100x yapmis Smiley
------------------

Belki o yol bizim tarlanin icinden gecer ve el elde bas basta bu isten ayriliriz Smiley ancak biz izin vermedigimiz surece o yol bizim tarladan gecmeyecek..

.digilira.||||
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 12, 2016, 06:42:15 PM

Biz(oy verecekler) proje üreten adamlara nasıl güvenip 2000-3000 ether göndereceğiz?
Yani ben çıkıp süslü bir proje sunup 1000 etheri alıp kaçabillirim bunun önüne geçmek için düşünülmüş bir şey var mı ?

Su anda 2000 ether ne yapiyor yaklasik 60 bin lira mi?

Ben simdi desem ki needmoney bana 60 bin verir misin? Kumar oynayacagim eger tutarsa sana iki katini verecegim..
Tabi ki vermezsin!

Peki desem ki bu 60bin liraya; (simdi anlatacagim proje muhtemelen olacak fiyatlar sasabilir)

Toplam 6000 adet ether ve daolarinizi saklayabileceginiz hardware (donanim) cuzdan yapacagim bana yardimci olur musunuz?

6000 adet chip tutari 20bin
6000 adet lcd ekran tutari 15bin
Cuzdan kasalari 10bin
Kasalarin baskilari 5bin
Yazilim ekibi olarak ise baslamak icin bize 10bin
-----
Toplam 60bin lira

Urunlerin hepsi 6 ay icerisinde uretilecek ve tanesi 99 liradan satilacak..
Tum satislar blockchain uzerinden yapilacak ve elde edilen gelirin %50si bize, %50si de Dao sahiplerine dagitilacak..
---------

Nasil proje?
Hemen hesap yapmazmisin;

6000 urun * 99 lira =594 bin lira
İkiye bol 297 bin lira proje sahibine 297 bin lira Dao sahiplerine dagitilacak. 60 verecen 297 alacan...

Bu projeye yatirim yapar misin? Hemen ikna olur musun? Proje sahibi olarak ben sana guven veriyor muyum? Benim hakkimda bir arastirma yapmaz misin sirket sahibi olarak ise alacagin personeli arastirman gibi dusun.. E ama sen tek degilsin senle beraber 10bin ortak daha var sirkete (sayiyi attim ama yakin olacaktir ilk asamada)  Smiley eger ben proje sahibi olarak 5001 kisiyi ikna edebilirsem istedigim fonu alacagim...
----------

Tamamen demokratik sen hayir desen bile cogunluk evet derse ben o parayi alacagim.. Ben batarsam sen hayir demene ragmen senin paran da batar ama ben dedigimi gerceklestirirsem o 297 binden sen de hayir demene ragmen parani alirsin..

Ama bu kadar demokratiklik iyi mi kotu mu bunu da zaman gosterecek...

.digilira.||||
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
May 12, 2016, 07:21:08 PM

Su anda 2000 ether ne yapiyor yaklasik 60 bin lira mi?

Ben simdi desem ki needmoney bana 60 bin verir misin? Kumar oynayacagim eger tutarsa sana iki katini verecegim..
Tabi ki vermezsin!

Peki desem ki bu 60bin liraya; (simdi anlatacagim proje muhtemelen olacak fiyatlar sasabilir)

Toplam 6000 adet ether ve daolarinizi saklayabileceginiz hardware (donanim) cuzdan yapacagim bana yardimci olur musunuz?

6000 adet chip tutari 20bin
6000 adet lcd ekran tutari 15bin
Cuzdan kasalari 10bin
Kasalarin baskilari 5bin
Yazilim ekibi olarak ise baslamak icin bize 10bin
-----
Toplam 60bin lira

Urunlerin hepsi 6 ay icerisinde uretilecek ve tanesi 99 liradan satilacak..
Tum satislar blockchain uzerinden yapilacak ve elde edilen gelirin %50si bize, %50si de Dao sahiplerine dagitilacak..
---------

Nasil proje?
Hemen hesap yapmazmisin;

6000 urun * 99 lira =594 bin lira
İkiye bol 297 bin lira proje sahibine 297 bin lira Dao sahiplerine dagitilacak. 60 verecen 297 alacan...

Bu projeye yatirim yapar misin? Hemen ikna olur musun? Proje sahibi olarak ben sana guven veriyor muyum? Benim hakkimda bir arastirma yapmaz misin sirket sahibi olarak ise alacagin personeli arastirman gibi dusun.. E ama sen tek degilsin senle beraber 10bin ortak daha var sirkete (sayiyi attim ama yakin olacaktir ilk asamada)  Smiley eger ben proje sahibi olarak 5001 kisiyi ikna edebilirsem istedigim fonu alacagim...
----------

Tamamen demokratik sen hayir desen bile cogunluk evet derse ben o parayi alacagim.. Ben batarsam sen hayir demene ragmen senin paran da batar ama ben dedigimi gerceklestirirsem o 297 binden sen de hayir demene ragmen parani alirsin..

Ama bu kadar demokratiklik iyi mi kotu mu bunu da zaman gosterecek...
Ortakların fazla oluşu projeyi/kişiyi kurcalamada yatırımcılar için artı, yani %100 güvenli değil ama olabildiğince güvenli Smiley
Ayrıca bahsettiğin gibi bir şey olursa tek bir projeyle bile zararımızı kapatabileceğiz, heyecanlandım ne yalan söyleyeyim Cheesy

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
May 12, 2016, 07:23:02 PM

srknbyr hocam çok güzel anlatıyorsun nöronlarına sağlık hayranlıkla okuduğumu söylemek isterim Smiley
Burada 1 ether 100$ olacak cümlelerine gülüp geçiyoruz ama basit ama bi o kadar harika kodlar btc temelli olmadığı sürece bu 100$ olacak masalları gerçekci gelmeye başlıyor.
Bitcoin blockchain dünyasında yaratıcı olarak altın misali belki değerini hep koruyacaktır ama ethereum geleceğin yeni dünya düzeninin temellerini atıyor.
DAO elitizm onayı dışına çıkıp topluluğun demokratik bir şekilde yaratım başlatacağı uygulayabileceği bir platform diyebilir miyiz?
Bu açıdan bakarsak sistem düzgün işlerse değil 500 milyon 50 milyar dolar bile olabilir ethereum ise bu paralelde 100 500$ görebilir.
Hayaller paris  Tongue
redhack
Legendary
*

Activity: 1858
Merit: 1015

View Profile
May 12, 2016, 07:40:36 PM

DAO elitizm onayı dışına çıkıp topluluğun demokratik bir şekilde yaratım başlatacağı uygulayabileceği bir platform diyebilir miyiz?

Diyemeyiz çünkü herkesin yatırımı aynı değilse herkesin oy ağırlığı da aynı olamaz. Oybirliği olmayan hiçbir oylama sistemi %100 başarılı değildir. 100 cahilin oyu 99 bilim adamından nicelik olarak üstündür ancak bunun doğuracağı sonuçlar kaçınılmaz olarak kötü olacaktır. Bu durum demokrasinin en büyük açığıdır ve tarih boyunca manipüle edilmiştir.
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 12, 2016, 08:07:47 PM

srknbyr hocam çok güzel anlatıyorsun nöronlarına sağlık hayranlıkla okuduğumu söylemek isterim Smiley
Burada 1 ether 100$ olacak cümlelerine gülüp geçiyoruz ama basit ama bi o kadar harika kodlar btc temelli olmadığı sürece bu 100$ olacak masalları gerçekci gelmeye başlıyor.
Bitcoin blockchain dünyasında yaratıcı olarak altın misali belki değerini hep koruyacaktır ama ethereum geleceğin yeni dünya düzeninin temellerini atıyor.
Bu açıdan bakarsak sistem düzgün işlerse değil 500 milyon 50 milyar dolar bile olabilir ethereum ise bu paralelde 100 500$ görebilir.
Hayaller paris  Tongue

Yorumlariniz icin tesekkur ederim Smiley

Bir ara ethereum basliginda aktif olarak yazmaya baslamistim, hatta screenshot paylasmayi ogrendikten sonra ether tradelerimin bir kismini da paylastim.. Paylastigim islemler gorece yuksek hacimliydi ortalama 5-10 btc aslinda amacim bu konuda insanlari biraz cesaretlendirmekti.. Sonucta ortada dunya capinda bir pasta varsa neden benimle ayni dili konusan, ayni ulkeyi paylasan insanlar yemesin ki..

Ancak bilgi paylasimi yerini tamamen spekulasyona ve atismalara birakinca bende yazmayi biraktim...

Herneyse evet Dao tamamen toplulugun demokratik bir sekilde yatirim baslatacagi bir Akilli Kontrat

.digilira.||||
mortuu
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
May 12, 2016, 08:30:31 PM

Şimdi içim kötü diyemi bilmiyorum ama aklıma bir kurnazlık geldi sistemin temellerini bilmediğim için mümkün olup olmadığını da bilmiyorum, saçmalıyorsam affola.

Diyelim ki bende 10 k DAO var, eğer sistemde ki oy geçerliliği hesap başına 1 adet olarak belirlendiyse teorik olarak elimde ki dao kadar hesap açarsam eğer ortalık karışmaz mı? Yani 10 k oy gücüyle sistemi hortumlayabilirim sanırım Smiley Yok öteki türlüyse yani ne kaa ekmek o kaa köfteyse daha büyük sıkıntı değil mi?

Mutlaka düşünülmüştür birşeyler ama ben yinede sorayım
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 12, 2016, 08:31:03 PM

Diyemeyiz çünkü herkesin yatırımı aynı değilse herkesin oy ağırlığı da aynı olamaz. Oybirliği olmayan hiçbir oylama sistemi %100 başarılı değildir. 100 cahilin oyu 99 bilim adamından nicelik olarak üstündür ancak bunun doğuracağı sonuçlar kaçınılmaz olarak kötü olacaktır. Bu durum demokrasinin en büyük açığıdır ve tarih boyunca manipüle edilmiştir.

Bu biraz Aysun Kayaci'nin dagdaki cobanla benim oyum bir olamaz demesine benzemis Smiley

Nicel olarak eger su anki yaklasik 10bin Dao hesabindan bahsediyorsaniz haklisiniz... Bu 10 bin kisinin cogu neye yatirim yaptiginin bile farkinda degil.. ancak oylar kisi uzerinden hesaplanmiyor neyse ki Smiley ne kadar Dao tokeniniz varsa o kadar oyunuz var..

Asagidaki ornekten konunun daha iyi anlasilacagini tahmin ediyorum;

Ben Dao icin toplam 1000 ether lik yatirim yaptim, su anda 100.000 Dao tokenim var. Yani 100.000 oyum var..
Sizce neye yatirim yaptigini bilmeyen bir kisi ne kadar yatirir 3 ether, 5 ether 10 ether?
Neye yatirim yaptigini bilmeyen 99 kisi 10 eher yatirsa ve 99.000 Dao token yapar ve benim oylarim bu insanlarin oylarindan daha degerli.. O yuzden bu sistemde 100 cahilin oyu 99 bilimadamindan ustun degil..

Ve ben inanmiyorum ki Dao icin ciddi miktarlar yatiran insanlar bu sistemin nasil calistigini bilmeden koru korune yatirim yapsinlar... Emin olun ki ciddi oy potansiyeline sahip insanlar paranin nasil yonetilecegini bilen insanlardir...

Mortuu; sizin sorunuzun cevabi da bu metnin icerisinde Smiley

.digilira.||||
worthyou
Sr. Member

Activity: 335
Merit: 250

View Profile
May 12, 2016, 09:25:32 PM

Bitcoin'in düştüğü hataya düşülecek burada. Parası olanın daha da zenginleşmesi, fakirin daha da fakirleşmesi. Küresel dünya düzenine adapte oldu, çıktı. Bitcoin büyük bir finansal devrimdi, fakat bu tabana yayılamadı. 3-5 mining şirketi ve early-adaptor/developer ların elinde bir oyuncağa dönüştü. Bugün itibariyle bitcoinle ilgili kararlar bu kişilerin keyfine kalıyor. Örnek, şu blok boyutu tartışması.

DAO'nun bu modeli de olumlu değil. Parası olanın, sırf parası var diye karar süreçlerinde etkili olması, tepede de 10 kişilik bir onay mercinin olması, bir demokrasi modeli olarak sunulamaz. Vitalik'in fikirleri bu çağın ötesinde, kabul. Fakat o zaman adına demokrasi demeyeceğiz, başka bir isim bulup öyle nitelendirmek gerekecek.

Bu tartışmada bir taraf değilim. Yani herkese eşit oy ya da parası olana daha çok oy argümanlarından birini savunmuyorum. Sadece düşündüklerimi buraya yansıtıyorum.
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 12, 2016, 09:50:42 PM

Bitcoin'in düştüğü hataya düşülecek burada. Parası olanın daha da zenginleşmesi, fakirin daha da fakirleşmesi. Küresel dünya düzenine adapte oldu, çıktı. Bitcoin büyük bir finansal devrimdi, fakat bu tabana yayılamadı. 3-5 mining şirketi ve early-adaptor/developer ların elinde bir oyuncağa dönüştü. Bugün itibariyle bitcoinle ilgili kararlar bu kişilerin keyfine kalıyor. Örnek, şu blok boyutu tartışması.

DAO'nun bu modeli de olumlu değil. Parası olanın, sırf parası var diye karar süreçlerinde etkili olması, tepede de 10 kişilik bir onay mercinin olması, bir demokrasi modeli olarak sunulamaz. Vitalik'in fikirleri bu çağın ötesinde, kabul. Fakat o zaman adına demokrasi demeyeceğiz, başka bir isim bulup öyle nitelendirmek gerekecek.

Bu tartışmada bir taraf değilim. Yani herkese eşit oy ya da parası olana daha çok oy argümanlarından birini savunmuyorum. Sadece düşündüklerimi buraya yansıtıyorum.

Aslinda bu zenginin zenginlesmesi fakirin fakirlesmesi degil bence cunku bir proje kazanirsa herkes elindeki Dao tokeni oranina gore kazanacak.. Yani herkes %10 kazansa 100 lira koyanin 110, 1000 lira koyanin 1100 lirasi olacak.. Bence bundan daha dogal bir sey yok..

Slock kanalinda Dao sistemi bir kac aydir tartisiliyor ve herkes kendi fikrini soyleyerek ortak bir paydada bulusulmaya calisiliyor.. Dao'nun modeli bu sekilde bunu su anda degistiremeyiz ileride oylanabilir ama su andaki modeli boyle Dao whitepaper'da Dao ile ilgili merak ettiginiz her sey var..

Tepede bahsettiginiz 10 degil 11 kisi aslinda ve bu insanlar bizi korumak icin varlar.. İstersek onlari da degistirebiliriz.. Mesela ben bir proje sundum ve karimin %10'unu dagitacagim.. Acik kaynak kodlari ile bunu paylastim hepiniz incelediniz.. Yazilimdan anlamayanlar anlayanlarin konu ile ilgili goruslerini dinledi ve proje mantikli geldi.. Oylamaya sunuldu evet karari ciktii.. Simdi sira geldi projemi ethereum blok zinciri uzerinde akilli kontrat olarak yuklemeye. Yuklerken bir cinlik yaptim ve dagitacagim %10 kardaki 1'i sildim koddan. Kaldi 0! Hah iste burada o tepedeki 11 insan devreye girecek ve kodda bir degisiklik yapilmadigini teyit edecek.. Bir degisiklik yoksa kodun yuklenmesine izin verecek...

.digilira.||||
isvicre
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
May 12, 2016, 10:29:07 PM

Sadece spekülatif hareketlerinden ötürü yatırım yapmayı düşünüyorum ama Ethereum kullanmadığım için önce cüzdan yüklemem gerekecek. Hangisini tavsiye edersiniz? Kullanıcı dostu, kullanımı kolay ve hata yapma ihtimali düşük hangi cüzdanı kullanarak DAO almalıyım?
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
May 13, 2016, 04:05:48 AM

polodan da artık dao alınabilecekmiş

https://twitter.com/poloniex/status/730919598636195840

https://poloniex.com/dao
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 »
  Print  

Jump to: