Bitcoin Forum
June 15, 2024, 10:56:44 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 »
  Print  
Author Topic: DAO - Decentralized Autonomous Organization  (Read 44303 times)
srknbyr (OP)
Hero Member

Activity: 661
Merit: 581

View Profile
May 18, 2016, 09:48:48 AM

Ek bilgi: Hiç birinizin aklına bu adamlar 80 milyon para topladılar ne bbc'de ne cnn'de DAO ile ilgili hiçbir haber yok bu ne iş diye gelmedi mi?
Benim geldi Smiley

Neyse ki Slock ekibine bu soru soruldu ve çok güzel bir cevap verdiler.. Derler ki;

Biz gazetecilerin bizleri ve yaptığımız işleri takip ettiğini, takip etmeyenlerin de toplanan bu kadar paradan sonra takip etmeye başladığını biliyoruz. Ancak şu anda hiçbir gazetecinin böyle deneysel bir projeyi haber yapmaya maçası yemez çünkü eğer DAO'yu haber yapıp insanlara anlatırlar ise ve DAO bu işin sonunda başarısızlık ile sonuçlanır ise kendi işlerini bile kaybedebileceklerini bilirler. Dolayısı ile bu proje başarıya ulaştıktan sonra siz bir haberlere göz atın!

mantıklı değil mi? bitcoini ne zamandan beri haberlerde görüyorsunuz. 50 cent olduğu zamanlardan beri mi? 20 dolar olduğu zamanlardan beri mi? yoksa 1000 dolara gelip de altının ons fiyatını geçtiğinden itibaren mi?

karar sizin...

Bundan 5 gün önce yazmıştım yukarıdaki yazımı Smiley Ne zamanki DAO gelmiş gelmiş tüm kitlesel fonlama (Crowdfunding) rekorlarını alt üst etti haberler birer birer ana akım medyaya düşmeye başladı..

Sizler için bu haberleri linkleri ile paylaşıyorum. (Ne yazık ki ingilizce ve çevirmek için hiç vaktim yok inanın)

Bloomberg’in haberi;
http://www.bloomberg.com/view/articles/2016-05-17/blockchain-company-wants-to-reinvent-companies

Yahoo UK Finance haberi;
https://uk.finance.yahoo.com/news/virtual-company-may-raise-200-215011388.html

CNBC Haberi;
http://www.cnbc.com/2016/05/17/automated-company-raises-equivalent-of-120-million-in-digital-currency.html

Reuters haberi;
http://www.reuters.com/article/us-blockchain-crowdfunding-idUSKCN0Y82LI

Wall Street Journal’da yer alan haber;
http://www.wsj.com/articles/chiefless-company-rakes-in-more-than-100-million-1463399393

Financial Times;
http://www.ft.com/cms/s/0/600e137a-1ba6-11e6-b286-cddde55ca122.html#axzz48zyOGeJR

Fortune Dergisi’nin haberi;
http://fortune.com/2016/05/15/leaderless-blockchain-vc-fund/

Bitcoinmagazine’nin haberi;
https://bitcoinmagazine.com/articles/the-dao-raises-more-than-million-in-world-s-largest-crowdfunding-to-date-1463422191

Frontera News DAO’ya da değinmiş;
https://fronteranews.com/news/can-company-mind-blockchain-will-forever-change-way-business/

MIT Technology Review’de yer alan haber;
https://www.technologyreview.com/s/601480/the-autonomous-corporation-called-the-dao-is-not-a-good-way-to-spend-130-million/#/set/id/601478/

-----------------------------------------

.▄███████████████████████▄
███████████████████████████
██████▌       ▀▀▀█████████
█████████▄          ▀██████
██████████▄          ▀█████
██████████           █████
███████████    ▄██▄   █████
███████████▄▄▄▄████ ▄█████
 ▀███████████████████████▀
.digilira.||||
fkod
Sr. Member

Activity: 594
Merit: 252

View Profile
May 18, 2016, 09:55:37 AM

nasıl yani projelere girmek için elimizde ayrıca ether mi olması gerekiyor.

Hayır, halihazırda daha önce ether karşılığı almış olduğunuz DAO lar ile payınız nispetinde projelere dahil olacaksınız. Mesela Serkan Bey'in veriği örnekteki gibi. Diyelimki ana kasada toplam 100 ether olduğunu varsayalım ve 1 ether = 100 dao olduğunu varsayalım. Bu kasanın içindeki 10 ether'in de 1000 dao nuza karşılık sizin olduğunu varsayalım (10 ether karşılığı 1000 dao almıştınız) .

Bir proje başlatıldı diyelim toplam proje maliyeti 10 ether. Bu maliyet herkesten eşit şekilde finanse edilecek. Bu proje maliyeti 100 ether olan toplam kasanın %10 kadarını gerektiriyor. Yani herkesin hesabından %10 alınacak. Sizde 1000 dao karşılığı 10 ether yatırımınız mevcuttu yani bunun %10 u olan 1 ether sizin proje finansmanına katkınız olmuş olacak. Ve böylece proje gelirinin de %10 una ortak olmuş olacaksınız.
CoolnQuiet
Sr. Member

Activity: 388
Merit: 288

Living the dream

View Profile
May 18, 2016, 10:04:14 AM

iyide millet de DAO var sadece, ether yok, hal böyle iken projelere ether nasıl gidiyor. şu işi anlayan bi yazılımcı anlatabilir mi.
lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
May 18, 2016, 10:24:57 AM

iyide millet de DAO var sadece, ether yok, hal böyle iken projelere ether nasıl gidiyor. şu işi anlayan bi yazılımcı anlatabilir mi.

anladığımı anlatayım.

öncelikle kurları belirleyelim.
10$=30tl=1 ether = 100dao  olduğunu farz edelim.

benim 1 adet fabrikam var.birşey geliştiriyorum buna yardım toplamaya çalışıyorum.
diyorum ki 300bin TL 'ye ihtiyacım var.

DAO'da oylama yapılıyor. %51 ile ben destekçi buluyorum kendime.ve herkes kendi payından bişiler veriyor. (örn sende 2000 DAO var ama 1000DAOnu bana yatırmak için teklif sunuyon)

Benim hesabıma 300BinTL' değerinde DAO geliyor. yani 10000000 DAO geliyor benim hesabıma ve sen yatırdığın 1000DAO nu kaybediyorsun(çünkü bana geldi)

sonuçta benim 10.000 Ether'im oldu senden ether gitmedi ama bana karşılık olarak o geldi. ve bunu ben firmamda kullanarak bazı yatırımlar yaptım.

sonuçta ben ilk 1 sene içinde 600BinTL'lik Kâr yaptım.(100% kar) sende bu miktarda kâr a geçiyorsun.
yada ben ilk 1 sene içinde batırdım. senin yatırımında malesef batıyor.

eğer ki bir şey batacağına inanıyorsan.  DAO'larını Ether'e dönüştürüp yoluna bakabiliyorsun.
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 18, 2016, 10:32:32 AM

anladığımı anlatayım.

benim 1 adet fabrikam var.birşey geliştiriyorum buna yardım toplamaya çalışıyorum.

DAO'da oylama yapılıyor. %51 ile ben destekçi buluyorum kendime.ve herkes kendi payından bişiler veriyor. (örn sende 2000 DAO var ama 1000DAOnu bana yatırmak için teklif sunuyon)

Benim hesabıma 300BinTL' değerinde DAO geliyor. yani 10000000 DAO geliyor benim hesabıma ve sen yatırdığın 1000DAO nu kaybediyorsun(çünkü bana geldi)

sonuçta benim 10.000 Ether'im oldu senden ether gitmedi ama bana karşılık olarak o geldi. ve bunu ben firmamda kullanarak bazı yatırımlar yaptım.

sonuçta ben ilk 1 sene içinde 600BinTL'lik Kâr yaptım.(100% kar) sende bu miktarda kâr a geçiyorsun.

eğer ki bir şey batacağına inanıyorsan.  DAO'larını Ether'e dönüştürüp yoluna bakabiliyorsun.

Yanlış Smiley

DAO'lar sizin arkadaşlar hiçbir yere gitmiyor, sadece ETHER'ler proje teklifini geçirenlerin hesaplarına gidiyor. O kadar..

İngilizce bilenler aşağıdaki linkten örnekleri ile sistemi daha iyi anlayabilirler...
https://github.com/slockit/DAO/wiki/Understanding-the-DAO-accounting

.digilira.||||
CoolnQuiet
Sr. Member

Living the dream

View Profile
May 18, 2016, 10:34:22 AM

e işte öyle ise sistemden sürekli DAO azalır. Huh Ordaki tablolarla adam işi anlatmış, o tabloları anlayan biri onların üzerinden anlatabilir mi.
lodos2005
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
May 18, 2016, 10:57:21 AM

anladığımı anlatayım.

Yanlış Smiley

DAO'lar sizin arkadaşlar hiçbir yere gitmiyor, sadece ETHER'ler proje teklifini geçirenlerin hesaplarına gidiyor. O kadar..

İngilizce bilenler aşağıdaki linkten örnekleri ile sistemi daha iyi anlayabilirler...
https://github.com/slockit/DAO/wiki/Understanding-the-DAO-accounting

Hangi ETHER'ler?   DAO'da toplanan(gönderdiğimiz etherler) mi proje sahibine gidecek. ?
buna görede DAO'muza göre hisse senedi sahibi gibi birşey mi olacak.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
May 18, 2016, 11:10:00 AM

yorumları okudukça çoğu arkadaşın olayı daha tam çözemediğini görüyorum. bende kendi anladığımı anlatayım belki yardımcı olur.
anladığım kadarıyla DAO olayı şuna benziyor  , biz DAO olarak bir nevi yüzlerce ortak paralarımızı birleştiriyoruz, bir fon kuruyoruz, paralar kilitli kasada duruyor. iş yapmak isteyen proje sahipleri bize başvuruyor, bu fondan pay istiyor, kafamıza yatarsa  elemanı parayı veriyoruz yatmazsa vermiyoruz ,( % 50 onay olayı) , yani şuanda daolarda etherlerde bizim,kilitli kasada duruyor.istersekte ben vazgeçtim diyip sistemden çıkabiliyoruz, yada başkasına devredebiliyoruz daoları.

işin güzel tarafı bunların hepsi smart kontrat denen olayla şeffaf bir şekilde yapılıyor.

esas para dağıtma olayı dao bittikten sonra başlayacak, en bilineni slock.it herkesin malumu
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 18, 2016, 11:12:54 AM

Hangi ETHER'ler?   DAO'da toplanan(gönderdiğimiz etherler) mi proje sahibine gidecek. ?

Evet kesinlikle toplanan etherler proje sahibine gidecek.. Bizim elimizdeki DAO'lar biz onları SPLIT ile yakmadığımız sürece hiç değişmeyecek.. Ancak başkaları Split ile DAO'larını tekrar ethereum'a çevirdiğinde elimizdeki hissenin yüzde olarak oranı artacak (Ancak DAO sayısı sabit kalacak)..

Örnek verelim,

Kafa karıştırmamak için hepsinin Dao fiyat artışından önce alındığını düşünelim.

Ahmet'in 200 DAOsu var 2 Ether vermiş
Mehmetin 300 Daosu var 3 Ether vermiş
Ali'nin ise 500 Daosu var 5 Ether vermiş.

Toplam Dao miktarı 1000..
Ahmetin payı 200/1000 = %20
Mehmet'in payı 300/1000= %30
Ali'nin payı ise 500/1000= %50

kasamızdaki toplam ether miktarı ise 2+3+5=10 Ether..
-------

Şimdi Dao üretimi bittikten sonra Ali Etherumdaki artışı gördü ben en iyisi daolarımı ethere çevireyim kararını aldı.
O halde Split ile sistemden çıkacak..
500 Dao karşılığı olan 5 Etheri alıp yoluna devam edecek.

E geriye toplam 500 DAO kaldı..
Ahmetin hala 200 Daosu olmasına rağmen hisse oranı ==> 200/500 = %40
Mehmetin hala 300 Daosu olmasına rağmen hisse oranı ==> 300/500 = %60

.digilira.||||
lodos2005
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
May 18, 2016, 11:24:02 AM

Evet kesinlikle toplanan etherler proje sahibine gidecek.. Bizim elimizdeki DAO'lar biz onları SPLIT ile yakmadığımız sürece hiç değişmeyecek.. Ancak başkaları Split ile DAO'larını tekrar ethereum'a çevirdiğinde elimizdeki hissenin yüzde olarak oranı artacak (Ancak DAO sayısı sabit kalacak)..

Örnek verelim,

Kafa karıştırmamak için hepsinin Dao fiyat artışından önce alındığını düşünelim.

-------

Şimdi Dao üretimi bittikten sonra Ali Etherumdaki artışı gördü ben en iyisi daolarımı ethere çevireyim kararını aldı.

tamam şöyle bir senaryo olsun.

KASAdaki toplam ether 10 ETHER.

ben bir proje sundum. dedim ki 10 ether lazım. oylar verildi. %51 sağlandı. ve 10 ether bana geldi. ben projeyi batırdım. herkes kaybetti.
işleyiş bu şekilde doğru mu?
eğer böyle ise
KASA'da 0 Ether kaldı. bu durumda ne olacak?  elimdeki DAO'ları split ile nasıl ETHER'e dönüştürücem SPLIT ile.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
May 18, 2016, 11:31:49 AM

Örnek verelim,

-------

ben bir proje sundum. dedim ki 10 ether lazım. oylar verildi. %51 sağlandı. ve 10 ether bana geldi. ben projeyi batırdım. herkes kaybetti.
eğer böyle ise
KASA'da 0 Ether kaldı. bu durumda ne olacak?  elimdeki DAO'ları split ile nasıl ETHER'e dönüştürücem SPLIT ile.

tüm etheri tek projeye yatırırsan ve proje batarsa, daonun değeri sıfır olur, split ilede havayı alırsın
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 18, 2016, 11:35:12 AM

eğer böyle ise
KASA'da 0 Ether kaldı. bu durumda ne olacak?

Zaten DAO' tam olarak nasıl çalışır pek anlaşılamıyor daha da kafaları karıştırıyorsun Smiley

Proje tekliflerinin kabul edilmesinin çalışma mantığını anlatırken Oyların en az %20 oy kullanılması ve kullanılan oyların da en az %50'sinin evet oyu olması gerektiğinden bahsetmiştim. Detaylarından bahsetmemiştim.

Eğer proje teklifi kasadaki tüm etherlere talip olacak ise o zaman tüm Dao oylarının %53.333'ünün kullanılması şartı geliyor ve kullanılan %53.333 oyun da %50 den fazlasının evet olması lazım.

Genel olarak sunulan proje kasadan ne kadar ether talep ediyorsa projenin geçebilmesi için tüm dao oylarının en az %20'sinin ve en fazla %53.333'ünün kullanılması ve kullanılan oyların da yarısınından fazlasının evet olması gerekiyor.

Buraya kadar anlaşıldı ise bir de depozitonun çalışma mantığını tekrar etmekte fayda var..
Eğer bir proje teklifiniz varsa kasadan istediğiniz ether miktarına göre bir depozito yatırıyorsunuz.... Bundan sonra olası senaryolar 3 adet;
1- Eğer %20 ile %53.333 arasında oy kullanılmaz ise depozinuz kasada kalıyor
2- Eğer %20 ile %53.333 arasında oy kullanılır ancak %50'den fazla evet oyu alamaz iseniz depozitonuz sizin hesaba iade oluyor. (Daha iyi bir proje hazırlayıp sunabilirsiniz)
3- Eğer %20 ile %53.333 arasında oy kullanılır ve %50'den fazla evet oyu alırsanız hem depozitonuz hemde istediğiniz miktar sizin hesaba geçiyor.

.digilira.||||
fkod
Sr. Member

Activity: 594
Merit: 252

View Profile
May 18, 2016, 11:37:53 AM

Siz DAO ları ether ile alıyorsunuz ya? işte DAO alırken ödediğiniz ether ler yatırım için kasada saklanıyor ve vakti geldiğinde o etherler den projelere kaynak sağlanacak. Konu içindeki mesajlarda da çeşitli şekillerde anlatıldı bu. Tekrar okursanız mesajları belki daha iyi kavrayabilirsiniz.
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 18, 2016, 11:39:00 AM

eğer böyle ise

Bunun cevabına gelirsek;

Eğer kasadaki tüm parayı isteyen proje aklınıza yatmaz ise projenin oylanma süresinden en az 1 hafta öncesinde SPLIT ile DAO'larınızı ethere çevirip sistemden çıkabilirsiniz. Paralar gittikten sonra SPLIT yapmanın hiç bir mantığı yok Smiley

.digilira.||||
CoolnQuiet
Sr. Member

Living the dream

View Profile
May 18, 2016, 11:39:15 AM

proje sahipleri depozitomu yatırıyor önceden yani. slock.it için konuşursak, bu adamlar ne kadar depozito yatırır ve onayladık diyelim bu projeyi biz bu adamlara ne kadar veririz.
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 18, 2016, 11:40:53 AM

proje sahipleri depozitomu yatırıyor önceden yani. slock.it için konuşursak, bu adamlar ne kadar depozito yatırır ve onayladık diyelim bu projeyi biz bu adamlara ne kadar veririz.

Depozito miktarını bilemiyorum ancak %50'den fazlasını istemeyecekler

.digilira.||||
lodos2005
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
May 18, 2016, 11:55:41 AM

eğer böyle ise
KASA'da 0 Ether kaldı. bu durumda ne olacak?

Zaten DAO' tam olarak nasıl çalışır pek anlaşılamıyor daha da kafaları karıştırıyorsun Smiley

Proje tekliflerinin kabul edilmesinin çalışma mantığını anlatırken Oyların en az %20 oy kullanılması ve kullanılan oyların da en az %50'sinin evet oyu olması gerektiğinden bahsetmiştim. Detaylarından bahsetmemiştim.

Eğer proje teklifi kasadaki tüm etherlere talip olacak ise o zaman tüm Dao oylarının %53.333'ünün kullanılması şartı geliyor ve kullanılan %53.333 oyun da %50 den fazlasının evet olması lazım.

Genel olarak sunulan proje kasadan ne kadar ether talep ediyorsa projenin geçebilmesi için tüm dao oylarının en az %20'sinin ve en fazla %53.333'ünün kullanılması ve kullanılan oyların da yarısınından fazlasının evet olması gerekiyor.

Buraya kadar anlaşıldı ise bir de depozitonun çalışma mantığını tekrar etmekte fayda var..
Eğer bir proje teklifiniz varsa kasadan istediğiniz ether miktarına göre bir depozito yatırıyorsunuz.... Bundan sonra olası senaryolar 3 adet;
1- Eğer %20 ile %53.333 arasında oy kullanılmaz ise depozinuz kasada kalıyor
2- Eğer %20 ile %53.333 arasında oy kullanılır ancak %50'den fazla evet oyu alamaz iseniz depozitonuz sizin hesaba iade oluyor. (Daha iyi bir proje hazırlayıp sunabilirsiniz)
3- Eğer %20 ile %53.333 arasında oy kullanılır ve %50'den fazla evet oyu alırsanız hem depozitonuz hemde istediğiniz miktar sizin hesaba geçiyor.

Hadi bakalım başka bir kafa karıştırıcı soru Smiley ingilizce pek anlamadığım için ve gerçekten güzel cevap verdiğiniz için soruyorum Smiley

Slock.it e yatırım yaptık. yüzdesel olarakta evet aldı. ve KASAdaki ethereumların %20sini aldı.
bu durumda TÜM DAO sahipleri SPLIT yapmak istese nasıl yapacak? yani DAO sahiplerinin %20sine SPLIT ödemesi yapılamayacak doğru mudur?.

yani ilerde diyelim şöyle bir senaryo oldu.
Slock.it başarılı oldu ve %30 aldı.   daha sonra başka bir projede %30 aldı diyelim. KASA'da ether %60 azaldı.
ve bende tüm DAO'ların %45 i var.  ben SPLIT nasıl yapıcam?

yersiz ve anlamsız bir soru ama sadece böyle bir senaryoda ne yapılabilir onu sormak için soruyorum Smiley
srknbyr (OP)
Hero Member

View Profile
May 18, 2016, 12:37:05 PM

Hadi bakalım başka bir kafa karıştırıcı soru Smiley ingilizce pek anlamadığım için ve gerçekten güzel cevap verdiğiniz için soruyorum Smiley

Slock.it e yatırım yaptık. yüzdesel olarakta evet aldı. ve KASAdaki ethereumların %20sini aldı.
bu durumda TÜM DAO sahipleri SPLIT yapmak istese nasıl yapacak? yani DAO sahiplerinin %20sine SPLIT ödemesi yapılamayacak doğru mudur?.

Slock.it başarılı oldu ve %30 aldı.   daha sonra başka bir projede %30 aldı diyelim. KASA'da ether %60 azaldı.
ve bende tüm DAO'ların %45 i var.  ben SPLIT nasıl yapıcam?

yersiz ve anlamsız bir soru ama sadece böyle bir senaryoda ne yapılabilir onu sormak için soruyorum Smiley

Basit senaryo; Kağıt Kalemleri Alın elinize...

1- Ben ise 10 Etherlik yatırım yaptım.. Toplam 1.000 DAO TOKEN'im var. %10 beim hissem
2- Sen de 10 Etherlik yatırım yaptın.. Toplam 1.000 DAO TOKEN'in var. %10 senin hissen
3- Hüseyin de 10 Etherlik yatırım yaptı.. Toplam 1.000 DAO TOKEN'i var. %10 hissesi var
4- Diğer insanlar da 70 Etherlik yatırım yapmış olsun...
5- Yani Kasada 100 Ether var Toplam 10.000DAO TOKEN Karşılığı olarak

Senaryonun işleyişi;
1- Slock ekibi 30 Ether isteyen bir proje teklifi sundu teklif 2 hafta geçerli olacak ( bu süre 2 ile 8 hafta arasında değişecek)
2- Teklifin bitmesine bir hafta kala Hüseyin bu işten vaz geçti ve 1000 Tokenini Split ile yakarak ilk başta verdiği 10 Etherini geri aldı.. (Hiçbir yatırım yapmadan)
3- Kasada 90 Ether kaldı..
4- Slock ekibinin projesi kabul edildi ve 30 Ether slock ekibine aktarıldı. (Bu aktarım işlemi otomatik olarak REWARD TOKEN oluşturuyor bu kısmı gerçekten çok karışık hiç bahsetmeyeceğim)
5- Kasada 60 Ether kaldı..
6- Sen bir ay sonra bu işten vaz geçtin ve sistemden çıktın. Elindeki DAO miktarı 1.000 karşılığı ise sistemde kalan 60 Ether... Gel şimdi biraz hesap yapalım;
     * Hüseyin Daolarını yaktığı için Toplam DAO miktarı 9.000 Adet kaldı.
     * Kasada ise 60 Ether kaldı.
     * O halde 60/9000 = 0,00666666666667 Ether/DAO
     * Senin elindeki DAO miktarı 1.000 ise ==> 0,0066666666666667*1000=6,66666667 Ether..
7- Sistemden çıktığın zaman 1000 DAO Tokenine karşılık ilk yatırımda sen de yer aldığın için kasada kalan Ether'den senin payına 6,66666667 Ether düşüyor.
8- kasada kalan ether miktarı 50
9- Bir proje daha geldi, X projesine karşılık 20 Ether istiyorlar.
10- Proje kabul edildi. Kasada 30 Ether Kaldı.
11- Ben de sistemden çıkmaya karar verdim.
12- Hüseyin ve sen DAO'larınızı yaktığınız için kalan DAO miktarı 8.000, Kasadaki Para 30 Ether. İşlemlerin nasıl yapıldığını * ile gösterdiğim için bu kısmı atlıyorum sonuca geliyorum.
13- Benim 1.000 Daoma düşen ETHER miktarı 6,75.. Yani bende daolarımı yakarak 3,75 Ether alıp sistemden çıkıyorum...

Şimdi Gelelim Senaryonun Sonuçlarına.

// Aradan 2 sene geçmiş Slock.it ve X projesi ikisi de başarılı olmuş ve kar payı dağıtımlarına başlamışlar.
1- Hüseyin Slock oylaması bitmeden önce sistemden çıktığı için ne slock projesinden ne de X projesinden kar payı alamıyor.
2- Sen slock.it ten sonra ancak X projesinden önce çıktığın için sadece Slock'tan gelen kar payını almaya devam ediyorsun ancak X projesinden pay alamıyorsun.
3- Ben ise her iki projeden de kar payı almaya devam ediyorum ancak çıktıktan sonraki projelerden bir kar dağıtımı olduğunda pay alamıyorum.

------------------------------------

.digilira.||||
lodos2005
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
May 18, 2016, 12:42:00 PM

Slock.it başarılı oldu ve %30 aldı.   daha sonra başka bir projede %30 aldı diyelim. KASA'da ether %60 azaldı.
ve bende tüm DAO'ların %45 i var.  ben SPLIT nasıl yapıcam?

Basit senaryo; Kağıt Kalemleri Alın elinize...

1- Ben ise 10 Etherlik yatırım yaptım.. Toplam 1.000 DAO TOKEN'im var. %10 beim hissem
2- Sen de 10 Etherlik yatırım yaptın.. Toplam 1.000 DAO TOKEN'in var. %10 senin hissen
3- Hüseyin de 10 Etherlik yatırım yaptı.. Toplam 1.000 DAO TOKEN'i var. %10 hissesi var
4- Diğer insanlar da 70 Etherlik yatırım yapmış olsun...
5- Yani Kasada 100 Ether var Toplam 10.000DAO TOKEN Karşılığı olarak

Senaryonun işleyişi;
1- Slock ekibi 30 Ether isteyen bir proje teklifi sundu teklif 2 hafta geçerli olacak ( bu süre 2 ile 8 hafta arasında değişecek)
2- Teklifin bitmesine bir hafta kala Hüseyin bu işten vaz geçti ve 1000 Tokenini Split ile yakarak ilk başta verdiği 10 Etherini geri aldı.. (Hiçbir yatırım yapmadan)
3- Kasada 90 Ether kaldı..
4- Slock ekibinin projesi kabul edildi ve 30 Ether slock ekibine aktarıldı. (Bu aktarım işlemi otomatik olarak REWARD TOKEN oluşturuyor bu kısmı gerçekten çok karışık hiç bahsetmeyeceğim)
5- Kasada 60 Ether kaldı..
6- Sen bir ay sonra bu işten vaz geçtin ve sistemden çıktın. Elindeki DAO miktarı 1.000 karşılığı ise sistemde kalan 60 Ether... Gel şimdi biraz hesap yapalım;
     * Hüseyin Daolarını yaktığı için Toplam DAO miktarı 9.000 Adet kaldı.
     * Kasada ise 60 Ether kaldı.
     * O halde 60/9000 = 0,00666666666667 Ether/DAO
     * Senin elindeki DAO miktarı 1.000 ise ==> 0,0066666666666667*1000=6,66666667 Ether..
7- Sistemden çıktığın zaman 1000 DAO Tokenine karşılık ilk yatırımda sen de yer aldığın için kasada kalan Ether'den senin payına 6,66666667 Ether düşüyor.
8- kasada kalan ether miktarı 50
9- Bir proje daha geldi, X projesine karşılık 20 Ether istiyorlar.
10- Proje kabul edildi. Kasada 30 Ether Kaldı.
11- Ben de sistemden çıkmaya karar verdim.
12- Hüseyin ve sen DAO'larınızı yaktığınız için kalan DAO miktarı 8.000, Kasadaki Para 30 Ether. İşlemlerin nasıl yapıldığını * ile gösterdiğim için bu kısmı atlıyorum sonuca geliyorum.
13- Benim 1.000 Daoma düşen ETHER miktarı 6,75.. Yani bende daolarımı yakarak 3,75 Ether alıp sistemden çıkıyorum...

Şimdi Gelelim Senaryonun Sonuçlarına.

// Aradan 2 sene geçmiş Slock.it ve X projesi ikisi de başarılı olmuş ve kar payı dağıtımlarına başlamışlar.
1- Hüseyin Slock oylaması bitmeden önce sistemden çıktığı için ne slock projesinden ne de X projesinden kar payı alamıyor.
2- Sen slock.it ten sonra ancak X projesinden önce çıktığın için sadece Slock'tan gelen kar payını almaya devam ediyorsun ancak X projesinden pay alamıyorsun.
3- Ben ise her iki projeden de kar payı almaya devam ediyorum ancak çıktıktan sonraki projelerden bir kar dağıtımı olduğunda pay alamıyorum.

------------------------------------

ve DAO'daki aklımdaki sorular benim için bitmiştir. aklımda başka soru kalmadı Smiley

sıkılmadan yorulmadan cevap verdiğin için
TEŞEKKÜRLER
CoolnQuiet
Sr. Member

Living the dream

View Profile
May 18, 2016, 12:55:54 PM
Last edit: May 18, 2016, 01:16:54 PM by CoolnQuiet

o zaman projeler başlamadan çıkmak lazım ya da kalmak lazım, arada çıkmak ether kaybettiriyor diyebilir miyiz. Yanlız bu durumda da şu soru akla geliyor. sistemde aynı anda işleyen onlarca veya belki yüzlerce proje olacak ilerde, diyelim ben bunlardan beşini onunu desteklemedim hiç ama diğerlerini de destekliyorum yani kafama yattı, o zaman ne yapmalıyım, çıkmalı mıyım, beklemeli miyim. yani tek proje olursa işlem basit ama ilerde bi dünya proje olduğunda millet nasıl karar verecek.

Bu DAO, o zaman ethereum sisteminin yatırım bankası gibi birşey oluyor o zaman. Yani goldman sachs, jp morgan gibi öyle mi?

Bir de tüm projeler için milleti neden sistemde tutmaya zorluyorlar bu sistem ile, bu DAO olmasa her proje kendi ICO sunu yapacak, isteyen istediği projeye katılacaktı, şimdi bütün projeler DAO'ya bağlandığı için kalan adam yürüyen bütün projelere ortak olacak, belki desteklemedikleri olacak arada, ne anladım ben o işten o zaman.
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 »
  Print  

Jump to: