Bitcoin Forum
April 28, 2024, 01:39:58 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 »
  Print  
Author Topic: Offtopic - Română  (Read 143892 times)
beekeeper
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 406
Merit: 250


LTC


View Profile WWW
October 05, 2012, 04:05:39 PM
 #121

@beekeeper: sa inteleg ca faci hardware design? Poate facem pre-order la tine Smiley

Da, fac acum. Inca nu am un prototip in mana. Cheesy

25Khs at 5W Litecoin USB dongle (FPGA), 45kHs overclocked
https://bitcointalk.org/index.php?topic=310926
Litecoin FPGA shop -> http://ltcgear.com
1714311598
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714311598

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714311598
Reply with quote  #2

1714311598
Report to moderator
Transactions must be included in a block to be properly completed. When you send a transaction, it is broadcast to miners. Miners can then optionally include it in their next blocks. Miners will be more inclined to include your transaction if it has a higher transaction fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
October 05, 2012, 04:08:52 PM
 #122

Deocamdata n-are decat un roi de albine Tongue
beekeeper
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 406
Merit: 250


LTC


View Profile WWW
October 05, 2012, 06:41:24 PM
 #123

Deocamdata n-are decat un roi de albine Tongue

Wink
Tot roi de albine o sa fie si dupa. Pare funny, dar e design diferit de ceilalti, are avantaje si dezavantaje.

25Khs at 5W Litecoin USB dongle (FPGA), 45kHs overclocked
https://bitcointalk.org/index.php?topic=310926
Litecoin FPGA shop -> http://ltcgear.com
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
October 05, 2012, 07:34:25 PM
 #124

Deocamdata n-are decat un roi de albine Tongue

Wink
Tot roi de albine o sa fie si dupa. Pare funny, dar e design diferit de ceilalti, are avantaje si dezavantaje.

vreau si eu un pre-order la tine Smiley
PS: sunt in teste cu bitminter, si in 24h am facut 0.78 BTC, la 3.2GHash, ceea ce e cam jenant.
Ii mai dau si maine o sansa, daca nu schimb pe altceva.
Pe deepbit, foarte rar faceam sub 0.8, deobicei era 0.95-1.05, la un 3GHash.
Dar poate azi am avut bad luck, am vazut ca am prin 2 runde de peste 5 ore, si cel putin una de 4 ore, iar la una de 5 ore, reward-ul a fost de 0.08-0.09 BTC Sad
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
October 06, 2012, 10:19:27 AM
 #125

pana la urma cred ca am sa comand si eu un asic, cred ca pe cel de 30G la 650$,
ca nu mai am alti bani de bagat luna asta dupa ce abia facusem un sistem cu 5 GPU Smiley
daca din decembrie nu o sa mearga pe LCT, atunci o sa imi scot "investitia" pe cele 8 GPU(cu toate cele aferente) in 10 ani Smiley

rog ca cineva care a comandat de la BFL(pe pre-order) sa scrie pasii detaliati de urmat aici.
inca nu stiu daca sa platesc cu BTC sau prin transfer bancar
Zubilica
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
October 06, 2012, 10:37:33 AM
Last edit: October 06, 2012, 10:54:05 AM by Zubilica
 #126

Am comandat 3single SC (comanda am facut-o in primele zile de la lansarea precomezii) , am platit prin wired transfer, nu aveau atunci decat BTC si wired. Personal consider cea mai sigura comanda prin paypal.

Prin wired sau btc nu poti recupera banii, in caz ca se intampla ceva.

calcule :
 
Single SC 60 GHash/s
Pret 1300$
dificultate 3054627
BTC/zi ~=20 (curentul lunar scazut) raman doar profitul

dificultatea creste 2x faci 10 BTC/zi
dificultatea creste 10x faci 2 BTC/zi
dificultatea creste 40x faci 0.5 BTC/zi  ROI e de 9 luni

Cine a cumparat in prima luna Asic de la BFL are ROI intre 10 si 30 de zile
Cine a cumparat in a doua luna are ROI intre 30 si 120 de zile
ROI creste exponential.

In teorie ca sa ramai profitail cu ASIC tre sa investesti in  hardware 1/3 din profit. Aici depinzi f mult de delivery time BFL .

Nebunia o sa inceapa cand ajung la utilizatori primele ASIC.

NU stiu ce sa zic daca acum se merita sa investesti , BFL au peste 8000 de preordere acum. https://bitcointalk.org/index.php?topic=89685.0

Din listele de preorder se adauga la reteau totala ~50 TH + inca o marja de 10 TH . Dificultatea creste dupa livrarea preordere la 5x

pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
October 06, 2012, 11:07:49 AM
 #127

Am comandat 3single SC (comanda am facut-o in primele zile de la lansarea precomezii) , am platit prin wired transfer, nu aveau atunci decat BTC si wired. Personal consider cea mai sigura comanda prin paypal.

Prin wired sau btc nu poti recupera banii, in caz ca se intampla ceva.

calcule :
 
Single SC 60 GHash/s
Pret 1300$
dificultate 3054627
BTC/zi ~=20 (curentul lunar scazut) raman doar profitul

dificultatea creste 2x faci 10 BTC/zi
dificultatea creste 10x faci 2 BTC/zi
dificultatea creste 40x faci 0.5 BTC/zi  ROI e de 9 luni

Cine a cumparat in prima luna Asic de la BFL are ROI intre 10 si 30 de zile
Cine a cumparat in a doua luna are ROI intre 30 si 120 de zile
ROI creste exponential.

In teorie ca sa ramai profitail cu ASIC tre sa investesti in  hardware 1/3 din profit. Aici depinzi f mult de delivery time BFL .

Nebunia o sa inceapa cand ajung la utilizatori primele ASIC.

NU stiu ce sa zic daca acum se merita sa investesti , BFL au peste 10.000 de preordere acum.

1. Nu cred ca au 10k de pre-orders in acest moment, daca ar fi toate numai pt. Jalapeno, ar insemna pre-orders de 1.5mil $ numai la BFL.
Mai sunt si alti provider-ri de ASIC-uri, care cica au pre-orders cam 20-25% din ce a primit BFL,
deci ar fi un total de min. 2mil. $.
Din ce am mai citit pe forum, ar fi suficienti care au facut comanda, dar nu au mai confirmat-o.
Concluzia ar fi ca sunt 10k de pre-orders, dar nu se stie cate sunt valide.

2. E putin probabil ca BFL sa trimita cele cateva mii de pre-orders pe rand, banuiesc ca or sa astepte sa faca macar jumatate din ce s-a comandat, si abia apoi sa dea drumul la shipping.
Ei au zis ca estimated shipping date ca fiind Noiembrie, deci ei probabil se asteapta ca sa aiba chip-ul testat pe la sf. lui Oct - inceputul lui Nov.,
dupa care mai stau 1-2 sapt. la asamblare, poate o sapt. la testare, dupa care fac shipping.
E foarte putin probabil sa inceapa shippingul in prima parte a lui Nov.
Oricum, daca totul le iese dupa plan, probabil ca toti cei care au facut preorder o sa aiba produsele acasa pana la sf. lui Decembrie.
Oricum, USA-Romania dureaza cam 10 zile Sad, desi produsul intra in Ro la max. 2 zile de cand au dat drumul BFL la shipping, dar nu stiu ce tot dureaza asa de mult procesarea. Probabil ca pentru cei din Buc., shippingul o sa fie la 5-6 zile, dar pt. provincie e cam 10 zile.

@Zubilica: calculele le-ai facut la 25$/block reward?
Eu cred ca dificultatea o sa fie in jur de 20x in Q1 2013, dar probabil ca 1 BTC o sa fie sub 10$, si in cel mai rau caz, poate 5$.

Apropo de ROI, cu siguranta o sa fie cativa norocosi care o sa aiba un ROI de sub o luna, dar e vorba de cateva sute de comenzi, probabil doar USA.
Oricum, personal as vrea sa comand doar 1 singul single de 30G, si apoi sa vad ce se intampla.
Pentru mine, nu ma astept sa am un ROI mai mic de 6 luni, dar cel mai probabil undeva pe la 9-12 luni.
ROI-ul pentru un single, o sa fie cum era odata( acum 1 an ), pentru un PC cu 3-4 GPUs max.
La Jalapeno, cred ca ROI-ul o sa fie de min. 12 luni, daca nu il primesti in prima luna de la lansare.
Eu nu as comanda Jalapeno deloc, cel putin nu la 150$.

Legat de vama, stie cineva sigur cum o sa fie? Eventual cineva care a comandat anul acesta FPGA-uri, poate ne poate spune din experienta.
E cumva 6.5% + 24% TVA?
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
October 06, 2012, 01:13:34 PM
 #128

despre bitminter.com pool:
ultimul block a durat 7:30h, drept pentru care am primit un reward de 0.08xxx  BTC, la ~ 3ghash (0.3ghash au lucrat pe alt pool, ca ziceam ca rig-ul meu scoate cam 3.3ghash)

deci, de cand sunt pe bitminter.com, am facut 1.38BTC in 41h(am adunat si 0.25BTC de pe deepbit), ceea ce inseamna 0.8 BTC/zi la 3.3 GHash.
in aceste 41h, am minat cam 80% pe bitminter si 20% pe deepbit.

as zice ca bitminter ori are ghinion, ori sucks Smiley

cred ca urmatoare incercare e 50BTC.
suzy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 0


View Profile
October 06, 2012, 01:41:16 PM
 #129

Salutare.
Sunt incepator in ale bitcoinului. Sa inteleg ca dupa cateva luni deja trebuie schimbata placa video? Daca pun la treaba procesorul "imbatraneste" si el? 
Pana la urma e rentabila treaba asta?
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
October 06, 2012, 03:08:02 PM
 #130

Salutare.
Sunt incepator in ale bitcoinului. Sa inteleg ca dupa cateva luni deja trebuie schimbata placa video? Daca pun la treaba procesorul "imbatraneste" si el? 
Pana la urma e rentabila treaba asta?


Probabil cel mai bine ar fi sa mai astepti vreo 2 luni sa vezi ce se intampla.
Pentru BTC, nu mai merita sa cumperi placi video ca nu o sa apuci sa iti mai scoti banii pe ele. Daca vrei BTC, tb sa cumperi ASIC-uri, care vor aparea cam in 2-3 luni maxim.

Cu placi video o sa poti mina doar LTC, care acum are o valoare mica, dar in 6-12 luni are potential sa creasca de cateva ori.
suzy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 0


View Profile
October 06, 2012, 03:22:53 PM
 #131

Salutare.
Sunt incepator in ale bitcoinului. Sa inteleg ca dupa cateva luni deja trebuie schimbata placa video? Daca pun la treaba procesorul "imbatraneste" si el? 
Pana la urma e rentabila treaba asta?


Probabil cel mai bine ar fi sa mai astepti vreo 2 luni sa vezi ce se intampla.
Pentru BTC, nu mai merita sa cumperi placi video ca nu o sa apuci sa iti mai scoti banii pe ele. Daca vrei BTC, tb sa cumperi ASIC-uri, care vor aparea cam in 2-3 luni maxim.

Cu placi video o sa poti mina doar LTC, care acum are o valoare mica, dar in 6-12 luni are potential sa creasca de cateva ori.


Pai la o placa video in jur de 10 mil (gtx660) cat timp o poti folosi daca merge cam 10 ore pe zi?  Reusesti sa iti scoti banii in 2 sau 3 luni? Sau nici atat nu tine placa video ....
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
October 06, 2012, 04:00:52 PM
Last edit: October 06, 2012, 04:25:37 PM by philips
 #132

Nici sa nu te gandesti la minat cu o Nvidia in primul rand. De fapt in primul rand sa nu gandesti la minat cu placi video.
Trenul ala a plecat ca sa zic asa...

Daca vrei oricum o placa video pt jocuri si minat ce se mai poate o luna doua, atunci ia o AMD.
Cat despre rezistenta lor, sunt mai rezistente decat iti inchipui, cea mai veche placa a mea (AMD 6990) merge 24/24 de un an de zile.

Dar din nou, nu te mai gandi sa faci BTC cu placi video decat daca ai deja placile sau iti propui oricum sa joci cu ele.
Uite aici un calculator: http://allchains.info/calc.html ca sa-ti faci o idee de castigul pe care l-ai mai putea avea.

Despre LTC nu stiu ce sa zic...ramane de vazut, oricum LTC ar cam fi singura speranta pentru placile video.

P.S. Ca sa stii ce valori sa folosesti cu calculatorul ala as pomeni doua placi semnificative in opinia mea.

1 - AMD 5870 este cel mai bun compromis pret/peformanta, o gasesti destul de ieftin pe ebay si face cam 425 Mh/s fara efort.

2 - AMD 7970 este cea mai performanta placa a momentului si face lejer 700 Mh/s la un consum asemanator cu 5870 dar la un pret initial mai mare.

(ar mai fi AMD 6990, care face cam 850Mh/s sau mai mult, dar se incalzeste in draci, consuma in draci si costa chiar si acum o caruta de bani = nu se merita)
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
October 06, 2012, 05:01:45 PM
 #133

@suzy: se vede ca esti mai mult decat incepator.
zic asta ca ai adus in discutie o nvidia pentru minat.
sfatul meu prietenesc, stai si citeste, documenteaza-te inainte sa iei o decizie.

orice ar zice unii, in acest moment, atat BTC cat si LTC(litecoin), e doar speculatie, deci sunt unii care castiga, altii care pierd.
Nu iti poate garanta nimeni ca acum bagi 1000$, si in 6 luni sau 1 sau 2 ani ti-ai scos banii.
Adica se poate si mai devreme, dar se poate sa iesi si in pierdere.

Deci stai pe margine si documenteaza-te inainte.
Oricum, ca sa rezumez, uita de placi video pentru BTC.
suzy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 0


View Profile
October 06, 2012, 05:47:47 PM
 #134

Intradevar .... kiar sunt incepator .... momentan sunt la stadiu de cercetare Smiley ... dar voiam sa aflu si cate ceva de la cei care au avut de a face cu asa ceva.
Oricum multumesc pt raspunsuri .... Am aflat despre bitcoin saptamana asta si eram curios cum functioneaza.
Daca imi puteti da cate ceva sa ma ai documentez in plus (siteuri sau orice altceva) as fi multumit. Despre mecanism si ce mai trebuie .... daca nu e un secret.
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
October 06, 2012, 07:47:22 PM
 #135

sursa este acest forum, ai informatia aranjata pe diverse categorii, sper ca te descuri in engleza.
daca ai intrebari concrete, ceva ce nu intelegi din ce ai citit pe forum, poti sa ne intrebi aici,
lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
October 07, 2012, 09:01:45 AM
 #136

Ma poate ajuta cineva sa cumpar vreo 4-5 PCIEx 16x extendere?
Vreua sa fac un sistem bazat pe 4GPU ...
http://dx.com/p/pci-express-pci-e-1x-male-to-16x-female-riser-card-extender-ribbon-cable-for-1u-2u-chassis-13cm-154970
Mie mi-au ajuns in doua saptamani.
lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
October 07, 2012, 09:24:00 AM
 #137

Salut tuturor!
beekeeper
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 406
Merit: 250


LTC


View Profile WWW
October 07, 2012, 11:27:04 AM
Last edit: October 07, 2012, 11:43:42 AM by beekeeper
 #138

Ghid foarte scurt si superficial pentru incepatori:

Aveti nevoie de o adresa unde sa primiti bitcoin si eventual de unde sa ii trimiteti mai departe. Cea mai buna solutie este sa va inregistrati la un exchange. Recomandate sunt:
mtgox.com (foarte buna interfata, localizat in Japonia, dureaza in medie o saptamana sa retrageti USD)
www.bitstamp.net (interfata mai simpla, localizat in Europa, in doua zile ajung banii in cont)
btc-e.com (in Rusia, se pot schimba si LTC si NMC in BTC).

Odata inregistrati, generati adresa pentru a depozita Bitcoin. Spre exemplu, la bitstamp, meniul Deposit si submeniul Bitcoin o sa intoarca o adresa de genul 1BHZafCAwbjSXgrzUoEeisuNtyyf7bsUiq (aceasta este una din adresele mele).

Alegeti apoi o metoda de a produce monezi. Cel mai simplu e sa incepeti cu un video card, chiar daca produce mai nimic, doar pentru a va familiariza. Faceti un test cateva zile cu PC-ul de acasa fara sa-i adaugati nimic.

Alegeti un pool. Asta e o cooperativa  unde sute sau mii de utilizatori lucreaza la comun si impart castigul de obicei proportional cu puterea de calcul. Sa zicem https://www.btcguild.com. Va inregistrati, folositi apoi meniul "Manage Workers", creati un worker (adaugand o extensie la username-ul cu care v-ati inregistrat. Ex. daca username e 'gigel', adaugati '1' si folositi 'Create worker'. Software-ul cu care minati o sa se conecteze la pool cu gigel_1 si parola contului.)

In meniul 'My account', introduceti adresa pentru depozit in BTC de la exchange folosind 'Change BTC Wallet' (cea gen 1BHZafCAwbjSXgrzUoEeisuNtyyf7bsUiq. Nu introduceti exact 1BHZafCAwbjSXgrzUoEeisuNtyyf7bsUiq, 1BHZafCAwbjSXgrzUoEeisuNtyyf7bsUiq e adresa mea si o sa-mi trimiteti mie banii, introduceti sirul similar obtinut de la bitstamp, meniul Deposit, submeniul Bitcoin).

Tot in 'My account' puteti schimba si pragul, multiplii de 0.1,  peste care monezile sunt trimise catre adresa obtinuta de la exchage ('Change Auto Payout'). Cand s-a adunat o suma in BTC mai mare sau egala cu acest prag, suma e trimisa la exchange.

Downloadati o aplicatie pentru minerit, de exemplu https://50btc.com/files/guiminer-20120219.exe

Dezarhivati, lansati guiminer, selectati din lista dropdown btc guild Germany, introduceti gigel_1 ca username si passwordul ales, apasati 'Start mining'.

Cand se aduna suficiente monezi in cont (valoarea setata cu 'Change Auto Payout'), sunt trimise catre exchange. La exchange ii convertiti in USD si ii retrageti in contul de la banca din Romania. Atentie, fiecare tranzactie are o 'taxa', parca 7 sau 17 USD, deci suma retrasa trebuie sa fie mai mare decat taxa asta.


La btc-guild urmariti in meniul 'My account' cum se aduna btc (un proces foarte lent cu un card video obisnuit).

Anexa/precizari:

'bitcoin' = 'Bitcoin' = 'monezi' = 'BTC'
'adresa' = un sir lung de litere si cifre, de ex 1BHZafCAwbjSXgrzUoEeisuNtyyf7bsUiq (nu folositi exact adresa asta, creati-va una la un exchange), unde se pot trimite si de unde se pot trimite BTC. Ca o adresa de e-mail sau un IP. Esential necesara
'exchange' = site unde se pot schimba BTC in USD si invers. De exemplu bitstamp
'pool' = site unde se conecteaza programul de minerit
'guiminer' = program de minerit.

25Khs at 5W Litecoin USB dongle (FPGA), 45kHs overclocked
https://bitcointalk.org/index.php?topic=310926
Litecoin FPGA shop -> http://ltcgear.com
Zubilica
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
October 07, 2012, 01:49:56 PM
 #139

MTGOX - BTC - EURO - SEPA (Cont BCR in EURO) comisioane mai mici (2 EUR) si timul de livrare a banilor cateodata e mic . In general 2-7 zile.
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
October 07, 2012, 06:40:52 PM
 #140

MTGOX - BTC - EURO - SEPA (Cont BCR in EURO) comisioane mai mici (2 EUR) si timul de livrare a banilor cateodata e mic . In general 2-7 zile.

Auzi, tu cand ai folosit SEPA/MTGOX a trebuit sa treci prin verificarea aia de account unde trebuie sa trimiti o copie a cartii de identitate?
Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!