Bitcoin Forum
May 06, 2024, 06:46:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 ... 125 »
  Print  
Author Topic: Ethereum  (Read 240725 times)
srknbyr
Hero Member

Activity: 661
Merit: 581

View Profile
June 09, 2016, 11:21:55 AM

@rallier

Çok büyük bir olasılık ile üretim durmayacak Smiley POS'a geçildikten sonra yıllık %1 - %2 arasında toplam coin sayısına göre artış olacağı düşünülüyor
Vitalik ve ekibinin lafına kalmış birşey mi yoksa özel bir durum gerçekleşmesi mi gerekiyor bu mining ile gidişatı etkileyecek şey her ne ise? Bilgin var mı?

Vitalik ve ekibinin alacağı karar doğrultusunda olacak dersek yanlış olmaz.

Vitalik geçtiğimiz hafta yaklaşık 40 sayfalık bir rapor hazırladı[1]. Linkini aşağıda bulabilirsiniz. Bu rapora göre, Ethereum mimarisini kullanarak bankalar için genellikle finansmana dayalı analitik bakış açıları anlatılmış ve bankaların Ethereum mimarisi ile yapabilecekleri açıklanmıştır.

Vitalik birinci linkteki raporda Ethereum'un uzun vadeli hedeflerini anlatırken aşağıdaki cümleyi kullanmış,

"The long term goal for Ethereum 2.0 and 3.0 is for the protocol to quite literally be able to maintain a blockchain capable of processing VISA-scale transaction levels, or even several orders of magnitude higher, using a network consisting of nothing but a sufficiently large set of users running nodes on consumer laptops."

O halde;
Vitalik'in sürekli sözünü ettiği scalability sözü (Scability issues for ethereum diye aratabilirsiniz) biraz açıklık kazanıyor.. Tam olarak Türkçe karşılığı olmasa da scalability sözcüğünü "yüksek yük altında bile beklenen performansın sağlanabilmesi" olarak çevirebiliriz. Buradan Vitalik'in gelecekte Ethereum'un Visa kartları ölçeğinde ve hatta daha fazlasını karşılayabilecek bir transaction sistemi üzerinde çalıştığını anlayabiliriz.

Şu anda kaynak gösteremediğim ancak izlediğim bir video da ise; (Çakır kaynak göstermiyorum diye feryat kopartma yine, rica ediyorum arattırma beni bulması uzun sürüyor)
Vitalik casper ile POW'dan POS'a geçme planları yaptığını, ilerisi için ise 15 saniyelik blok süresini 1 saniyeye düşürmeyi planladığını ve tüm blok zincirini bilgiyarınıza indirmek zorunda kalmadan kendi kişisel laptoplarınızaki node'lar aracılığı ile ağa bağlı kalarak işlem yapmanızı sağlamayı planladığını anlatmıştı.

Vitalik'in hedeflerini ise ikinci linkte [2] bulabilirsiniz. Ethereum'un "Dünya bilgisayarı" olma yolunda Vitalik'in belirlediği dönüm noktaları açıklanmıştır. Bunu da okumanızı tavsiye ederim. Burada üstte ilk linkten alıntı yaptığım, Ethereum 2.0 ve Ethereum 3.0 için belirlenen tarihler 2017 ve 2018 yılı sonları. İsimleri henüz belli değil.
----------------------------------------

[1] Vitalik'in geçtiğimiz hafta yayınladığı Ethereum: Platform İncelemesi'nin linki aşağıdadır;
https://www.docdroid.net/ec7xGzs/314477721-ethereum-platform-review-opportunities-and-challenges-for-private-and-consortium-blockchains.pdf.html

[2] Ethereum'un "Dünya Bilgisayarı" olma yolunda Vitalik'in belirlediği dönüm noktaları. Linki ise aşağıdadır;
http://cointelegraph.com/news/vitalik-buterin-sets-milestones-on-ethereums-route-to-be-the-world-computer

.▄███████████████████████▄
███████████████████████████
██████▌       ▀▀▀█████████
█████████▄          ▀██████
██████████▄          ▀█████
██████████           █████
███████████    ▄██▄   █████
███████████▄▄▄▄████ ▄█████
 ▀███████████████████████▀
.digilira.||||
1715021174
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715021174
Reply with quote  #2

1715021174
Report to moderator
"In a nutshell, the network works like a distributed timestamp server, stamping the first transaction to spend a coin. It takes advantage of the nature of information being easy to spread but hard to stifle." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
June 09, 2016, 11:37:50 AM

yav bu ether için mesela dünyada fizik kanunları vardır, onun gibi temel sınırların belli oluduğu bir kanun, nizam yok mu bir çocugun keyfine göre mi hareket ediyor bu koin
srknbyr
Hero Member

View Profile
June 09, 2016, 11:47:03 AM

yav bu ether için mesela dünyada fizik kanunları vardır, onun gibi temel sınırların belli oluduğu bir kanun, nizam yok mu bir çocugun keyfine göre mi hareket ediyor bu koin

Bence hiçbir ürün mükemmel değildir, gelişen teknolojiye ve ihtiyaçlara göre sürekli güncellenmesi gerekir. Ancak ürünleri de piyasaya sürmeden önce mükemmel olsun diye beklerseniz çok geç kalırsınız. Bu sefer de ortaya bir ürün çıkmaz.

Bence Ethereum başarılı bir ürün, ancak sürekli kendini yenilemek zorunda ki bitcoinde ki gibi 6 confirmasyon için 1 saat beklemeyelim, ya da geçtiğimiz günlerde olduğu gibi günlerce onaylanmayan işlem gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşmayalım. Bence çok doğru bir yolda ilerliyorlar, kaynak kodları açık, Roadmap'leri belli..

Mesela eğer Slock ekibi seneye bir ürün çıkartırlar ise Slock kullanarak bir şey kiralamak istediğinde gönderdiğin etherin sistemde onaylanması için bir blok süresi olan yaklaşık 15 Sn geçmekte. Onaylandıktan sonra akıllı kontrat içinden whisper mesajı adı verilen mesaj ile vakit kaybetmeden tekrar kilitleyebiliyorsun ancak o ilk 15 saniye bir çok alan için dezavantaj bence. Ethereum altyapısını geliştirerek bunu 1 saniyeye düşürdüğümüzü düşünsene..

.digilira.||||
deblue
Legendary
*

View Profile
June 09, 2016, 11:49:44 AM

Bence hiçbir ürün mükemmel değildir, gelişen teknolojiye ve ihtiyaçlara göre sürekli güncellenmesi gerekir. Ancak ürünleri de piyasaya sürmeden önce mükemmel olsun diye beklerseniz çok geç kalırsınız. Bu sefer de ortaya bir ürün çıkmaz.

Bence Ethereum başarılı bir ürün, ancak sürekli kendini yenilemek zorunda ki bitcoinde ki gibi 6 confirmasyon için 1 saat beklemeyelim, ya da geçtiğimiz günlerde olduğu gibi günlerce onaylanmayan işlem gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşmayalım. Bence çok doğru bir yolda ilerliyorlar, kaynak kodları açık, Roadmap'leri belli..

Mesela eğer Slock ekibi seneye bir ürün çıkartırlar ise Slock kullanarak bir şey kiralamak istediğinde gönderdiğin etherin sistemde onaylanması için bir blok süresi olan yaklaşık 15 Sn geçmekte. Onaylandıktan sonra akıllı kontrat içinden whisper mesajı adı verilen mesaj ile vakit kaybetmeden tekrar kilitleyebiliyorsun ancak o ilk 15 saniye bir çok alan için dezavantaj bence. Ethereum altyapısını geliştirerek bunu 1 saniyeye düşürdüğümüzü düşünsene..
elde bulunan etherlerin devüle olma ihtimalini neye göre değerlendirecez vitali denen vatandaş kafasına göre artırıp azaltacaksa, bitirip başlatacaksa üretimi ?
by rallier
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1334

just in case

View Profile WWW
June 09, 2016, 11:58:15 AM

@srknbyr evet her ürün güncellenmezse ölmeye mahkumdur hem fikiriz ama açıkcası bende fiziki kanunlar arayan bir adamım şimdi mesela en basit coin miktarı ne olacak ne zaman sonlanacak gibi şeylerde bile ortada limitasyonlarla ilgili veri olmaması can sıkıcı.
bitcoin de keşke block boyutu hemen arttırabilse block süresi 10 dk dan 1 dk ya düşürebilse. Çok efektif oldu çıkltığında ama biz ona ayak uyduran yeni teknolojiler geliştirdiikçe bitcoin bile yetmez bir hale geliyor hele de gelişimine katkı sağlayanların hareket kabiliyetlerinin kısıtlı olması dezavantaj yaratıyor. Blok boyutunu mesela değiştiremediler ki blok sürelerini değiştirmeyi becerebilsinler. Bu konuda Vitalik ekibi iyi güzel müdahale ediyor.

Güzel, anlattığın şeylerde bakalım uzun vadede düşünmeme neden oluyor ether 'i.

signature not found.
srknbyr
Hero Member

View Profile
June 09, 2016, 11:58:22 AM

elde bulunan etherlerin devüle olma ihtimalini neye göre değerlendirecez vitali denen vatandaş kafasına göre artırıp azaltacaksa, bitirip başlatacaksa üretimi ?

POS'a geçilmediği takdirde yıllık artışı buradan inceleyebilirsiniz; (Ancak muhtemelen yıl sonunda bu artış yıllık %1 - %2 civarında olacak diye tahmin ediyorum)
https://docs.google.com/spreadsheets/d/150B9eytmjZ642tYD0jSdFZQHldmk7VG5Wm3KVctydpY/pubhtml

Ethereum bitcoin yıllık artış karşılaştırmasını da buradan inceleyebilirsiniz;

.digilira.||||
srknbyr
Hero Member

View Profile
June 09, 2016, 12:00:31 PM

@srknbyr evet her ürün güncellenmezse ölmeye mahkumdur hem fikiriz ama açıkcası bende fiziki kanunlar arayan bir adamım şimdi mesela en basit coin miktarı ne olacak ne zaman sonlanacak gibi şeylerde bile ortada limitasyonlarla ilgili veri olmaması can sıkıcı.
bitcoin de keşke block boyutu hemen arttırabilse block süresi 10 dk dan 1 dk ya düşürebilse. Çok efektif oldu çıkltığında ama biz ona ayak uyduran yeni teknolojiler geliştirdiikçe bitcoin bile yetmez bir hale geliyor hele de gelişimine katkı sağlayanların hareket kabiliyetlerinin kısıtlı olması dezavantaj yaratıyor. Blok boyutunu mesela değiştiremediler ki blok sürelerini değiştirmeyi becerebilsinler. Bu konuda Vitalik ekibi iyi güzel müdahale ediyor.

Güzel, anlattığın şeylerde bakalım uzun vadede düşünmeme neden oluyor ether 'i.

@rallier eğer tavsiye istersen hiç satma ve bireysel emeklilik gibi düşünerek her ay fiyatına bakmadan belli bir miktar al, ben öyle yapıyorum

.digilira.||||
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
June 09, 2016, 12:08:16 PM

Etherin bir inişli çıkışlı performansı neye yarayacak acaba? Bu konuyu düşünmeden edemiyorum ayrıca etherin yükselmesimi iyi yoksa düşmesimi iyi.
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
June 10, 2016, 09:03:57 PM

En son Ether gönderdiğimde bir dünya conformation isteyip 10 saat beklemiştim. Uzun zamandır bir yerlere Ether göndermedim de almadım da , bu konuda durum nedir?
by rallier
Legendary
*

just in case

View Profile WWW
June 11, 2016, 12:14:54 AM

En son Ether gönderdiğimde bir dünya conformation isteyip 10 saat beklemiştim. Uzun zamandır bir yerlere Ether göndermedim de almadım da , bu konuda durum nedir?
Arada saçmalıyor ama 1-2 dakikada bir dünya konfirmasyon alıyor.

signature not found.
arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
June 11, 2016, 07:29:58 PM

Son gelişmelere ve Vitalik in raporuna bakılırsa; Ether bazı açılardan BTC nin yerini almaya başlıyor gibi.

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
deblue
Legendary
*

View Profile
June 11, 2016, 07:30:55 PM

Son gelişmelere ve Vitalik in raporuna bakılırsa; Ether bazı açılardan BTC nin yerini almaya başlıyor gibi.
Hangi açılar onlar biraz daha açar mısınız
Balmain
Hero Member

Activity: 2100
Merit: 682

View Profile
June 11, 2016, 10:25:19 PM

En güçlü Bitcoin 2.0 ve açık blockchain platformu olma konusunda Ethereum şu anda 1 numara.
Bitcoin'in yerini almaz ancak kripto-para sektöründe Bitcoin ile beraber başarılı bir şekilde işlemeye devam eder.
hunterwolf
Legendary
*

Activity: 1108
Merit: 1002

View Profile
June 12, 2016, 01:30:31 AM

Buralardan tepki gelmesi lazim.yoksa cozulme hizlanir. Psikolojik 0.02 alti istegi var piyasada. Haftalardir yukarda iyi tuttular.

Bende çok şaşırıyorum bu duruma. Çok enteresan. Resmen tabanı 0.023 ye çektiler. Birilerinin çok pis planları var gibi. Bitcoin 600 dolara dayansa bile anında kendini toparlıyor Ether. 10 dolar ve üstünde devam ettiği sürece bu direnç uzun süre dayanacak gibi. İşin minning kısmıda var. millet cayır cayır ether basıyor.

Konuda 2-3 defa yazdım bende bu durumu, fiyatlar normal değil, satış geldikçe karşılıyorlar yapay olarak belirli bir seviyede tutmak için ama nereye kadar.
Karşılıksız çek değil ki bu, alım yapıyorlar nihayetinde. İstediği kadar balina olsun, bir yerde patlayacak bu durum.

O zaman bir şey planladıkları açık, ama ne planlıyorlar bilemiyoruz.

BTC 620$'a dayandı, hala birileri kendini yırtıyor ETH'yi 13-14$ seviyesinde tutmak için gerçekten ilginç.
balina-malina nereye kadar dayanacak merak ediyorum.

by rallier
Legendary
*

just in case

View Profile WWW
June 12, 2016, 01:32:07 AM

Buralardan tepki gelmesi lazim.yoksa cozulme hizlanir. Psikolojik 0.02 alti istegi var piyasada. Haftalardir yukarda iyi tuttular.

Bende çok şaşırıyorum bu duruma. Çok enteresan. Resmen tabanı 0.023 ye çektiler. Birilerinin çok pis planları var gibi. Bitcoin 600 dolara dayansa bile anında kendini toparlıyor Ether. 10 dolar ve üstünde devam ettiği sürece bu direnç uzun süre dayanacak gibi. İşin minning kısmıda var. millet cayır cayır ether basıyor.

Konuda 2-3 defa yazdım bende bu durumu, fiyatlar normal değil, satış geldikçe karşılıyorlar yapay olarak belirli bir seviyede tutmak için ama nereye kadar.
Karşılıksız çek değil ki bu, alım yapıyorlar nihayetinde. İstediği kadar balina olsun, bir yerde patlayacak bu durum.

BTC 620$'a dayandı, hala birileri kendini yırtıyor ETH'yi 13-14$ seviyesinde tutmak için gerçekten ilginç.

Biz hep bir ağızdan böyle diyoruz da bir de tutup 20$ a çıkartıyorlarmış gör o zaman rezilliği

signature not found.
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
June 12, 2016, 05:54:24 AM

Şuan Etherin 0.015 altında çoktan olması gerekiyordu. Çok güçlü bir direnç var. O kadar coin tanıdım bu Ether ile bambaşka planlar var Smiley Bir türlü istediğim kara ulaşamadığım için kapatamadım pozisyonu. Ama btc bu haldeyken hiçte 3-5 e bakmayacağım. Ileride Ether e oynayan çok pis üzülecek gibi geliyor bu noktada tutanlar tüm hıncını kinlerini biriktirip sanki sona saklamışlar Wink
CoolnQuiet
Sr. Member

Activity: 388
Merit: 288

Living the dream

View Profile
June 12, 2016, 06:36:42 AM
Last edit: June 12, 2016, 07:11:58 PM by CoolnQuiet

bitcoin fiyatını, halving e oynayanlar şişiriyor olabilir, bir ara çin kaynaklı dendi ama şimdi trader lar bu sene pek birşey kazanamayınca normal asetlerden bitcoine sardırdı haberleri yapılıyor. (http://www.coindesk.com/bitcoin-price-performance-mainstream-traders/) Halving de malum 10 temmuzda, daha nerdeyse adamların bir ayı var, eğer öyleyse, 1000 dolarları hatta belki daha fazlasını bile gösterebilirler, halving bitince de hop aşağı olur muhtemelen. olan gene mainstream kullanıcılara olur, bu üç kaatçılarda bir şekilde kar etmiş olur.

Zaten olayın sistematik olduğu şurdan anlaşılıyor, btc fiyatı haftasonları artıyor. yani adam parayı gömmüş hafta içi, düşüş beklenen haftasonu patlatıyor. hafta içi yatay, orda milletin almasını bekliyor herhalde.

diğer taraftan gerekçe olarak hala çin i gösterenler de var. http://cointelegraph.com/news/bitcoin-valued-at-more-than-twitter-inc-crosses-10bn-in-market-capitalization
petahashminer
Legendary
*

Activity: 1890
Merit: 1037

View Profile
June 12, 2016, 08:30:28 AM

ether dolar bazinda degerini koruyor olabilir, lakin btc karsisinda cok ciddi deger kaybediyor, btcnin artisi surerse ether 0.02 lerin altini gormesi an meselesi.

Bitcoin is the path to lambo. Lambo leads to women. Women lead to marriage. Marriage leads to...suffering.
deblue
Legendary
*

View Profile
June 12, 2016, 08:36:03 AM

En güçlü Bitcoin 2.0 ve açık blockchain platformu olma konusunda Ethereum şu anda 1 numara.
Bitcoin'in yerini almaz ancak kripto-para sektöründe Bitcoin ile beraber başarılı bir şekilde işlemeye devam eder.

En güçlü Bitcoin 2.0 ve açık blockchain platformu ne gibi farklılıklar yaratıyor ne gibi avantajlar sağlıyor?
mortuu
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
June 12, 2016, 04:59:03 PM

Fiyat tekrar yükseliyor fakat düşüşe tepki olarak gerçekleşiyor gibi, ne olacağı belirsiz YTD
Pages: « 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 ... 125 »
  Print  

Jump to: