Bitcoin Forum
April 25, 2024, 02:22:53 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 252 »
  Print  
Author Topic: Српски (Serbian)  (Read 3028161 times)
phpTaskForce
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 211
Merit: 100



View Profile
April 08, 2014, 02:23:44 PM
 #261

Quote
Napravili smo skriptu koja se automatski kladi na freebitco.in sajtu.
Bazirana je na martingejlovoj metodi klađenja, s tim što smo mi dodali još neke modifikacije kako bismo povećali win rejt.
Skriptu možete slobodno preuzeti ovde http://phptaskforce.uk.to
Ukoliko imate neka pitanja ili predloge, može na pm.
Potrebno je neko vreme da vam aktiviramo skriptu jer to radimo ručno kada ustanovimo da ste naš ref, max 3 sata.
Inače svaki dan delimo oko 15k satoshija sa našim referalima, naravno proporcionalno vašoj ref aktivnosti.

Kačili smo link na nekoliko tema na ovom forumu, pa su mnogi već videli i znate o čemu se radi.
Imamo prilično veliki broj preuimanja i prilično pozitivan feedback.
Skripta se jako lako aktivira, dovoljno je kopirati par linija koda u js konzolu i pustiti da se kladi umesto vas.

Radi i na postojecem nalogu probao sam ali samo 1 sat je radila drugo sto sam primetio je da na pola iznosa koji se cilja:

primer imam 500 hocu 1000, 500 mi treba na pola puta se gubi sve plus dolazi do btcguarda u skripti.

Dobar fazon ste napravili

U međuvremenu smo dodali par izmena u kodu.
Evo o čemu se radi.. veliki broj korisnika je povećavao početni ulog ili nisu imali dovoljno novca da izdrže 8 ili 9 gubitaka u nizu pa su gubili posle samo 3 ili 4.
Kako bismo sprečili da se i dalje javljaju ovakve situacije, skripta sada ne dozvoljava da se igra sa manje od 1200 satoshija, jer je to dovoljno da se obezbedi 8 promašaja u nizu, barem ukoliko ne diraju početni ulog.

U početku smo imali problema sa aktivacijom skripti, jer smo morali ručno da proveravamo listu referala.
Onda smo u jednom trenutku odlučili da aktiviramo sve pristigle zahteve, prosto jer ih je bilo previše da bismo stalno proveravali listu,
a i nemamo toliko slobodnog vremena na raspolaganju...
Sada smo uspeli da odradimo da se to automatski proverava bez naše intervencije, tako da će svi zahtevi biti prihvaćeni ili odbijeni čim pristignu.

Planiramo da u skorije vreme odradimo dinamičku skriptu, koja će sama podešavati sve ove parametre u zavisnosti od trenutno raspoloživog novca.
Na taj način ćemo olakšati mnogim korisnicima, jer neće morati da razmišljaju koliko je najpametnije da ulože, i da li su možda preterali sa btcguardom,
jer on moža lako zeznuti celu stvar ako su ulozi veliki.

phpTaskForce Team  http://phptaskforce.uk.to/

DISCIPLINA — The First Blockchain For HR & Education
From core developers of Cardano, PoS minting, unique Web Of Trust & Privacy algorithms. Be the first, join us!
  WEBSITE  TELEGRAM  ANN  BOUNTY  LINKEDIN  WHITEPAPER  Referral Program 5%
1714011773
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714011773

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714011773
Reply with quote  #2

1714011773
Report to moderator
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714011773
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714011773

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714011773
Reply with quote  #2

1714011773
Report to moderator
1714011773
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714011773

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714011773
Reply with quote  #2

1714011773
Report to moderator
1714011773
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714011773

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714011773
Reply with quote  #2

1714011773
Report to moderator
azguard
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1484
Merit: 1001


Crypto-News.net: News from Crypto World


View Profile
April 08, 2014, 06:39:02 PM
 #262

To sam skapirao posto imam tri naloga na tome jedan za posao i dva kuci kompa i laptop, i to sam skontao da na neki iznos ili stane ili se zaglupi bas na ptimeru od 1024 satoshija u par navrata niti daje niti ne daje jednostavno samo vrti.

Sto se zastita tice to ste i ranije mozda trebali, ali ako je ovo gore navedeno kao bug ili problem to bi mozda trebali da prepravite.



              ▄▄▄██████▄▄▄
          ▄██████████████████▄
       ▄████████████████████████▄
 ▄▄  ▄████████████████████████████▄
███████████████████████████████████▄
 ▀▀█████████████████████████████████▄
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ▀████████████████████████████████▀
    ▀██████████████████████████████▀
     ▀▀██████████████████████████▀
        ▀██████████████████████▀
           ▀▀▀████████████▀▀▀
.
.....
.....
.....
.....
.....
.....





forceware
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 16
Merit: 0


View Profile
April 09, 2014, 01:04:56 PM
Last edit: April 09, 2014, 01:56:35 PM by forceware
 #263

Registrujte se ovde: http://thisweekscoin.com/forum/index.php

Giveaways svaki dan, coins for free Smiley

Pozdrav svima

Evo ja sam se registrovao i pratim na twiteru. Iz Bosne i Hercegovine sam.
Tek sam desetak dana u ovim bitcoin vodama, ako ima neko da me malo pogura bio bi jako zahvalan:

1L2Bq6UFoHAosEh5qRfdHCrXaxWNMmzCmH

Hvala unaprijed!!!
dmeter
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 630
Merit: 500



View Profile
April 09, 2014, 01:12:46 PM
 #264

Registrujte se ovde: http://thisweekscoin.com/forum/index.php

Giveaways svaki dan, coins for free Smiley

Pozdrav svima

Evo ja sam se registrovao i pratim na twiteru.

Tek sam desetak dana u ovim bitcoin vodama, ako ima neko da me malo pogura bio bi jako zahvalan:

1L2Bq6UFoHAosEh5qRfdHCrXaxWNMmzCmH

Hvala unaprijed!!!
evo ovaj če te kod kuče pogurat
https://localbitcoins.com/ad/15187/buy-bitcoins-with-cash-belgrade-serbia
nađeš se sa čovjekom ti njemu dolare on tebi bitcoine
forceware
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 16
Merit: 0


View Profile
April 09, 2014, 01:59:14 PM
 #265

Registrujte se ovde: http://thisweekscoin.com/forum/index.php

Giveaways svaki dan, coins for free Smiley

Pozdrav svima

Evo ja sam se registrovao i pratim na twiteru.

Tek sam desetak dana u ovim bitcoin vodama, ako ima neko da me malo pogura bio bi jako zahvalan:

1L2Bq6UFoHAosEh5qRfdHCrXaxWNMmzCmH

Hvala unaprijed!!!
evo ovaj če te kod kuče pogurat
https://localbitcoins.com/ad/15187/buy-bitcoins-with-cash-belgrade-serbia
nađeš se sa čovjekom ti njemu dolare on tebi bitcoine

Ja sam iz Bosne i Hercegovine i nezaposlen sam. Tek sam desetak dana u ovim bitcoin vodama, ako ima neko da me malo pogura bio bi jako zahvalan:

1L2Bq6UFoHAosEh5qRfdHCrXaxWNMmzCmH

Hvala unaprijed!!!
Kiki112
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 196
Merit: 101


View Profile
April 09, 2014, 08:29:41 PM
 #266

Registrujte se ovde: http://thisweekscoin.com/forum/index.php

Giveaways svaki dan, coins for free Smiley

Pozdrav svima

Evo ja sam se registrovao i pratim na twiteru.

Tek sam desetak dana u ovim bitcoin vodama, ako ima neko da me malo pogura bio bi jako zahvalan:

1L2Bq6UFoHAosEh5qRfdHCrXaxWNMmzCmH

Hvala unaprijed!!!
evo ovaj če te kod kuče pogurat
https://localbitcoins.com/ad/15187/buy-bitcoins-with-cash-belgrade-serbia
nađeš se sa čovjekom ti njemu dolare on tebi bitcoine

Ja sam iz Bosne i Hercegovine i nezaposlen sam. Tek sam desetak dana u ovim bitcoin vodama, ako ima neko da me malo pogura bio bi jako zahvalan:

1L2Bq6UFoHAosEh5qRfdHCrXaxWNMmzCmH

Hvala unaprijed!!!


i šta bih ja sad trebao?

idi i zaradi si bitcoine, imaš service dio pun swagga, izaberi i radi

nije ni meni nitko poklonio novce, zaradi si Wink

mladen00
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2124
Merit: 1013


K-ing®


View Profile
April 10, 2014, 07:10:27 AM
 #267

Ako netko želi iznajmiti scrypt hash power po povoljnoj cijeni -  scrypt mining contracts  0,47$/ 1khash na rok od dvije godine

https://bitcointalk.org/index.php?topic=559163.msg6144814#msg6144814

http://www.mismolly.dk/


Jaz sem kupio za sad  700khasha i mislim doći do negdje 2Mhasha

Dobra im je fora što prvi dan kad kupite daju 1Mhash 24h besplatno.

To su neki danci, imao sam u prvom i drugom mjesecu dobra iskustva s njima,

pa ko voli nek izvoli

IOTA
gaba
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 249
Merit: 250


View Profile
April 13, 2014, 06:11:40 PM
 #268

Može li se odustati nakon prvog dana Smiley.

LWWE6dtTUXuaq36KTCne5XqMQHfhfwpadC
azguard
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1484
Merit: 1001


Crypto-News.net: News from Crypto World


View Profile
April 14, 2014, 06:59:45 AM
 #269

Quote
Ja sam iz Bosne i Hercegovine i nezaposlen sam. Tek sam desetak dana u ovim bitcoin vodama, ako ima neko da me malo pogura bio bi jako zahvalan:

1L2Bq6UFoHAosEh5qRfdHCrXaxWNMmzCmH

Hvala unaprijed!!!

Probaj ovo kolega sa posla drzi da se updejtuje malo ima svega pa mozes da krenes da listas ima fauceta i gde mozes da uzmes na dan malo sto BTC tako i ostalih LTC, DVC, DOGE, DRK, .....

pa pogledaj

http://kakodaseusrbijizaradiprekointerneta.blogspot.com/



              ▄▄▄██████▄▄▄
          ▄██████████████████▄
       ▄████████████████████████▄
 ▄▄  ▄████████████████████████████▄
███████████████████████████████████▄
 ▀▀█████████████████████████████████▄
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ▀████████████████████████████████▀
    ▀██████████████████████████████▀
     ▀▀██████████████████████████▀
        ▀██████████████████████▀
           ▀▀▀████████████▀▀▀
.
.....
.....
.....
.....
.....
.....





crazyivan
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 1007


DMD Diamond Making Money 4+ years! Join us!


View Profile
April 15, 2014, 10:26:16 AM
 #270

Ma nema nikakve koristi od cloud mininga, ne znam zašto to ljudi uopšte uzimaju.

Znači NEMA šanse da vratiš količinu BTC koju uložiš. Jedina šansa je da platiš u dolarima a u međuvremenu da BTC ode u nebesa. Ako plaćaš u BTC, to je gubitak čisti.

For security, your account has been locked. Email acctcomp15@theymos.e4ward.com
azguard
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1484
Merit: 1001


Crypto-News.net: News from Crypto World


View Profile
April 16, 2014, 05:43:45 AM
 #271

NXT faucet koji lici dosta na freebitco.in

Ima i isti pay rate na brojeve kao i gore napomenuti, payout na 3 NXT

http://goo.gl/LPBCNS



              ▄▄▄██████▄▄▄
          ▄██████████████████▄
       ▄████████████████████████▄
 ▄▄  ▄████████████████████████████▄
███████████████████████████████████▄
 ▀▀█████████████████████████████████▄
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ▀████████████████████████████████▀
    ▀██████████████████████████████▀
     ▀▀██████████████████████████▀
        ▀██████████████████████▀
           ▀▀▀████████████▀▀▀
.
.....
.....
.....
.....
.....
.....





mladen00
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2124
Merit: 1013


K-ing®


View Profile
April 19, 2014, 06:28:29 AM
 #272

Pozdrav

evo inače to neradim ali nekako sam stupio u kontakt s devom novčića BCT

https://bitcointalk.org/index.php?topic=569997.0

čini mi se da je fer, i mislim da je prilika da sudjelujete;

trenutno daje 625 BCT novčića korisnicima sa preko 100 postova.

Sve što trebate je skinuti wallet i napisati poruku na topicu.

Korisnici s manje postova - napišite mu pm i pozovite se na mene, pa ćete dobiti

novčića. ( na topicu, postu će to promjenit tek za dan dva).

Novčić je rijedak, ima ih samo 5 milijunčića



Možete i meni napisati pm, sa BCT adresom i ja ću urediti da dobijete svoj udjel (korisnici s manje od 100, više  od 100 i 100 postova Smiley )

Mislim da novčić ima šansu; ako NAS coin ima vrijednost 1m$; BCT će imati barem 10m$

IOTA
Ronnin
Member
**
Offline Offline

Activity: 110
Merit: 10


View Profile
April 19, 2014, 11:33:19 AM
 #273

Hi drustvo

Prodajem sljedeci hardware:

40x Novo , originalno zapkirano , sa garancijom i racunom; HIS Radeon R9 280X iPower IceQ X˛ Turbo Boost Clock, 3GB GDDR5, DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort (H280XQMT3G2M)

Cijena po komadu sa PDV 240€ ili BTC ili LTC

50x 2 tjedna koristeno,kartice su u originalnom stanju, bios nije promjenjen , originalni tvornicki bios, kartice nisu pregrijane, nisu nikada presle 60 celzija jer su bile u Datacentru u kojem imamo extra klimu, sa garancijom i racunom i originalnom pakiranju; HIS Radeon R9 280X iPower IceQ X˛ Turbo Boost Clock, 3GB GDDR5, DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort (H280XQMT3G2M) (naljepnice su jos uvijek na pozadini kartice sto je jos jedan dokaz da iste nicu pregrijane)

Cijena po komadu sa PDV 200€ ili BTC ili LTC

17x Motherboard ASRock H61 Pro BTC sa Intel Celeron DC G1620 BX80637G1620 te 2 GB G.Skill Value DDR3-1333 CL9 RAM, Maticne su kao nove te su bile 2 tjedna u produkciji, originalna kutija, racun, garancija

Cijena po komadu sa PDV 99€ ili BTC ili LTC

Za sve gore navedeno dobijete garanciju Firme kako i racun, roba se nalazi u AT Bec te se expresno salje nakon uplate
pastet89
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 265


View Profile WWW
May 05, 2014, 09:27:52 AM
 #274

Jel neko razmisljao o perpetu mobile-u kao opciju prozvod struje za rudarenje?

https://www.youtube.com/watch?v=1AyU2MOJ_10

Cryptostats.es
azguard
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1484
Merit: 1001


Crypto-News.net: News from Crypto World


View Profile
May 05, 2014, 12:25:43 PM
 #275

Quote
Jel neko razmisljao o perpetu mobile-u kao opciju prozvod struje za rudarenje?

https://www.youtube.com/watch?v=1AyU2MOJ_10

Ne znam, lici na dobro mada nisam siguran koliko je pametno.



              ▄▄▄██████▄▄▄
          ▄██████████████████▄
       ▄████████████████████████▄
 ▄▄  ▄████████████████████████████▄
███████████████████████████████████▄
 ▀▀█████████████████████████████████▄
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ▀████████████████████████████████▀
    ▀██████████████████████████████▀
     ▀▀██████████████████████████▀
        ▀██████████████████████▀
           ▀▀▀████████████▀▀▀
.
.....
.....
.....
.....
.....
.....





Bestinvest
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 25
Merit: 0


View Profile
May 06, 2014, 03:14:11 PM
 #276

Pozdrav svima!

Već duže vreme pratim ovaj sajt, od nedavno sam i član, ali sam tek sada video da ima tema na Srpskom jeziku  Embarrassed

Vidim da ovde diskutujete o raznim stvarima vezanim za bitcoin, od kopanja do kockanja, pa ću vam predstaviti jednu od mogućnosti kako da eventualno uvećate vaš BTC konto.

https://bitcoin-trader.biz/banners/affiliates/5.gif

Pre dva meseca preko prijatelja saznao sam za ovaj sajt i odlučio sam da uložim neki novčić. Sajt se (kako tvrde) bavi arbitražom i cloud mining-om i na kraju radnog dana zaradu dele sa investitorima. Za sada sve funkcioniše kako treba, servis funkcioniše od novembra i isplate su redovne i korisnička podrška je veoma ažurna. Ne želim da vas zavaram na bilo koji način, rizik postoji i razni scenariji propasti/prevare su mogući ali isto tako sa druge strane ne menja se činjenica da je zarada kroz mining i trading ostvariva. Da li se radi o legitimnoj firmi i poslu jedino će vreme pokazati. Generalno se slabo reklamira i po rečima ljudi koji vode ovo, nisu zainteresovani za bilo kakav vid reklamiranja na HYIP forumima i sl., a najavljeno je uskoro i proširenje poslovanja na litecoin trading i minining.

U svakom slučaju, ukoliko se neko odluči da proba, linkovi i baneri su istovremeno i referral linkovi, zahvalan sam ako ih upotrebite, a osnovno pravilo uvek imajte na umu, ne ulažite više od onog što ste spremni da izgubite!

U nastavku evo dodatnih informacija, nisam ih prevodio, verujem da svi baratate engleskim jezikom vrlo dobro, ako nekome treba dodatno pojašnjenje sa zadovoljstvom ću odgovoriti.

Živeli!  Smiley

Quote
Bitcoin Trader (bitcoin-trader.biz) was started in April 2013 to allow investors to earn residual income from either bitcoin trading or mining. Launched privately at first by invitation only, the company is now offering their managed services worldwide.

Investors can purchase shares in both the bitcoin Trading and Mining pools, and fund their account with bitcoin, BTC-e, Perfect Money, EgoPay, PexPay, OKPay or bank wire transfer.

Bitcoin Trading Pool

Bitcoin Trader is utilizing arbitrage situations to generate profits for their Trading Pool. Arbitrage is the practice of taking advantage of the price difference between two or more markets. For bitcoin trading, it means buying bitcoins on one market for immediate resale on another market in order to profit from the price disparity. This results in immediate, principally risk free profit. The price per share in the Trading Pool is $20, share contracts last for 120 days and the maximum number of shares that can be purchased per account is 2500.

Bitcoin Mining Pool

Bitcoin Trader offers a cost effective way to participate in their Mining Pool by purchasing mining shares. You are leasing a set amount of hashing power for each share for a 12-month period.

After this period, your shares expire and need to be renewed, if you would like to continue mining using their services. You can buy additional shares at any time, up to a maximum of 500 shares. The minimum investment in the Mining Pool is $100 for one share.

Currently Bitcoin Trader owns mining equipment with processing power of 10 Th/sec, enough to sell roughly 1700 shares. More mining equipment is on order and will be added in the near future.

Income Opportunities

You can buy shares in the Trading Pool for as little as $20, and for the Mining Pool the minimum investment is $100. Multiple ways to both fund your account and withdraw earnings are provided.

This chart from Bitcoin-Trader.biz summarizes recent performance of both the Trading and Mining Pools:

https://axablends.com/merchants-accepting-bitcoin/btcapril.png
https://axablends.com/merchants-accepting-bitcoin/btcapril2.png

Can These Returns Be Sustained Long Term?

In my experience with arbitrage across bitcoin exchanges, profits of 1% per day are reasonable. In this unregulated market, managed arbitrage is a lot less risky than playing with exchange rate volatility by trading on your own. Also, bitcoin mining by buying Mining Pool shares at Bitcoin Trader is more cost effective than other options like cex.io shares or getting on a waiting list to buy your own bitcoin miner. When you invest in Mining Pool shares at Bitcoin Trader you start earning returns immediately.

For anyone who wants to see sustainable returns over a long period of time, Bitcoin Trader might be for you.

Do I receive my initial share purchase amount back after the end of the term?

That depends on your chosen pool:

Trading Pool: Your share purchase amount will be returned after the 120 calendar day term.

Mining Pool: Your share purchase amount is factored into the daily earnings and will not be returned after the 365 calendar day term.

Security

Communication between the Bitcoin Trader server and your computer are SSL encrypted by Comodo, and the server is protected against DDoS attacks by CloudFlare, one of the global leaders in their field.

Summary

Bitcoin Trader offers bitcoin enthusiasts a convenient way to earn income from either managed bitcoin trading or mining, with no investment in hardware.

If the Trading Pool shares continue to be as profitable as in the past few months, with a return of 1% per day, there could be a potential return of about 100% on shares bought in only four months and your principal is returned. With the mining pool also returning 1% a day at the end of a year you have doubled your investment also. Of course we will have to wait and see if future returns continue as in the past months.

For more details or to open an account please visit Bitcoin-Trader.biz.
mladen00
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2124
Merit: 1013


K-ing®


View Profile
May 07, 2014, 04:08:23 AM
 #277

Pozdrav svima!

Već duže vreme pratim ovaj sajt, od nedavno sam i član, ali sam tek sada video da ima tema na Srpskom jeziku  Embarrassed

Vidim da ovde diskutujete o raznim stvarima vezanim za bitcoin, od kopanja do kockanja, pa ću vam predstaviti jednu od mogućnosti kako da eventualno uvećate vaš BTC konto.



Pre dva meseca preko prijatelja saznao sam za ovaj sajt i odlučio sam da uložim neki novčić. Sajt se (kako tvrde) bavi arbitražom i cloud mining-om i na kraju radnog dana zaradu dele sa investitorima. Za sada sve funkcioniše kako treba, servis funkcioniše od novembra i isplate su redovne i korisnička podrška je veoma ažurna. Ne želim da vas zavaram na bilo koji način, rizik postoji i razni scenariji propasti/prevare su mogući ali isto tako sa druge strane ne menja se činjenica da je zarada kroz mining i trading ostvariva. Da li se radi o legitimnoj firmi i poslu jedino će vreme pokazati. Generalno se slabo reklamira i po rečima ljudi koji vode ovo, nisu zainteresovani za bilo kakav vid reklamiranja na HYIP forumima i sl., a najavljeno je uskoro i proširenje poslovanja na litecoin trading i minining.

U svakom slučaju, ukoliko se neko odluči da proba, linkovi i baneri su istovremeno i referral linkovi, zahvalan sam ako ih upotrebite, a osnovno pravilo uvek imajte na umu, ne ulažite više od onog što ste spremni da izgubite!

U nastavku evo dodatnih informacija, nisam ih prevodio, verujem da svi baratate engleskim jezikom vrlo dobro, ako nekome treba dodatno pojašnjenje sa zadovoljstvom ću odgovoriti.

Živeli!  Smiley

Quote
Bitcoin Trader (bitcoin-trader.biz) was started in April 2013 to allow investors to earn residual income from either bitcoin trading or mining. Launched privately at first by invitation only, the company is now offering their managed services worldwide.

Investors can purchase shares in both the bitcoin Trading and Mining pools, and fund their account with bitcoin, BTC-e, Perfect Money, EgoPay, PexPay, OKPay or bank wire transfer.

Bitcoin Trading Pool

Bitcoin Trader is utilizing arbitrage situations to generate profits for their Trading Pool. Arbitrage is the practice of taking advantage of the price difference between two or more markets. For bitcoin trading, it means buying bitcoins on one market for immediate resale on another market in order to profit from the price disparity. This results in immediate, principally risk free profit. The price per share in the Trading Pool is $20, share contracts last for 120 days and the maximum number of shares that can be purchased per account is 2500.

Bitcoin Mining Pool

Bitcoin Trader offers a cost effective way to participate in their Mining Pool by purchasing mining shares. You are leasing a set amount of hashing power for each share for a 12-month period.

After this period, your shares expire and need to be renewed, if you would like to continue mining using their services. You can buy additional shares at any time, up to a maximum of 500 shares. The minimum investment in the Mining Pool is $100 for one share.

Currently Bitcoin Trader owns mining equipment with processing power of 10 Th/sec, enough to sell roughly 1700 shares. More mining equipment is on order and will be added in the near future.

Income Opportunities

You can buy shares in the Trading Pool for as little as $20, and for the Mining Pool the minimum investment is $100. Multiple ways to both fund your account and withdraw earnings are provided.

This chart from Bitcoin-Trader.biz summarizes recent performance of both the Trading and Mining Pools:




Can These Returns Be Sustained Long Term?

In my experience with arbitrage across bitcoin exchanges, profits of 1% per day are reasonable. In this unregulated market, managed arbitrage is a lot less risky than playing with exchange rate volatility by trading on your own. Also, bitcoin mining by buying Mining Pool shares at Bitcoin Trader is more cost effective than other options like cex.io shares or getting on a waiting list to buy your own bitcoin miner. When you invest in Mining Pool shares at Bitcoin Trader you start earning returns immediately.

For anyone who wants to see sustainable returns over a long period of time, Bitcoin Trader might be for you.

Do I receive my initial share purchase amount back after the end of the term?

That depends on your chosen pool:

Trading Pool: Your share purchase amount will be returned after the 120 calendar day term.

Mining Pool: Your share purchase amount is factored into the daily earnings and will not be returned after the 365 calendar day term.

Security

Communication between the Bitcoin Trader server and your computer are SSL encrypted by Comodo, and the server is protected against DDoS attacks by CloudFlare, one of the global leaders in their field.

Summary

Bitcoin Trader offers bitcoin enthusiasts a convenient way to earn income from either managed bitcoin trading or mining, with no investment in hardware.

If the Trading Pool shares continue to be as profitable as in the past few months, with a return of 1% per day, there could be a potential return of about 100% on shares bought in only four months and your principal is returned. With the mining pool also returning 1% a day at the end of a year you have doubled your investment also. Of course we will have to wait and see if future returns continue as in the past months.

For more details or to open an account please visit Bitcoin-Trader.biz.

pomalo procenti klize prema dole

no, mjesečnih 15% se neda nigdje dobiti

zanimljivo

IOTA
Bestinvest
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 25
Merit: 0


View Profile
May 07, 2014, 08:20:25 AM
 #278

pomalo procenti klize prema dole

no, mjesečnih 15% se neda nigdje dobiti

zanimljivo


Što se tiče mining pool-a, od februara kada je cena bitcoina nastavila sa padom a težina kopanja se konstatno povećavala, procenat dnevne zarade je sve manji i manji. Prema rečima ljudi koji vode BT čak ni to nije realno, ali pošto je sva oprema otplaćena u prethodnim mesecima, mogu da priušte ovakvu podelu. U svakom slučaju sa obzirom da se kod mining pool-a uložena sredstva ne vraćaju, od februara retko ko se odlučuje za taj pool. Ovo će se verovatno promeniti kada cena BTC eventualno skoči i kada im stignu scrypt ASIC mašine koje su preorder-ovali za LTC.

Kod trading pool-a priča je drugačija tu je u aprilu bio malo manji % zbog neradnih dana tokom uskrsa. Ali i pored toga, april je završen iznad 20%, što je po meni sasvim dovoljno  Grin
mezmerizer9
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 782
Merit: 1000


View Profile
May 08, 2014, 01:10:51 AM
 #279

Ima li nekoga da je na CEX.IO?


███████████████████████████████████████
███████████████████████████████████████
█████████████████████████████
██████████████████████████
████████████████████████
███████████████████████
█████████████████?7?3████
███████████████████████
████████████████████████
██████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████████████████
███████████████████████████████████████
DECENT
FOUNDATION



██
██
██
██
██
██
██
██
██

██
██
██


[D]ecentralized application
[E]liminated third parties
[C]ontent distribution       



██
██
██
██
██
██
██
██
██

██
██
██


[E]ncrypted & secure
[N]o borders
[T]imeless reputation 



██
██
██
██
██
██
██
██
██

██
██
██



██
██
██
██
██
██
██
██
██

██
██
██

azguard
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1484
Merit: 1001


Crypto-News.net: News from Crypto World


View Profile
May 08, 2014, 05:14:39 AM
 #280

Quote
Ima li nekoga da je na CEX.IO?

Ma begao od cloud mininga gubljenje vremena  a mali profit



              ▄▄▄██████▄▄▄
          ▄██████████████████▄
       ▄████████████████████████▄
 ▄▄  ▄████████████████████████████▄
███████████████████████████████████▄
 ▀▀█████████████████████████████████▄
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ██████████████████████████████████
   ▀████████████████████████████████▀
    ▀██████████████████████████████▀
     ▀▀██████████████████████████▀
        ▀██████████████████████▀
           ▀▀▀████████████▀▀▀
.
.....
.....
.....
.....
.....
.....





Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 252 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!