Bitcoin Forum
October 31, 2020, 05:48:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.20.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 »
481  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: March 07, 2019, 08:25:46 PM
Blockchain Yönetişimi 101 (Bölüm 1)Herhangi bir organizasyonda yönetişim esastır. Sonuç olarak kararların veriliş ve işlerin yapılış şekli budur. Gelişmiş toplumlarda yönetişim, demokratik süreci ifade eder. Bir modern çok uluslu şirkette organizasyondaki kişilerin karar verme haklarıyla ilgilidir.

Ancak bu örneklerin her ikisi de merkezi yönetişim modelleridir. Modern demokrasilerde seçilmiş hükümetler, çoğunluğu etkileyen kararlar alır. Benzer şekilde halka açık bir şirkette bir yönetim kurulu, şirketi nasıl yöneteceğine karar veren yöneticileri görevlendirir.

Blockchain yönetişimi farklı zorluklar getirir çünkü Blockchainler merkezi bir karar alma yetkisine sahip olmayan merkezsizleşmiş ekosistemlerdir. Konsensüs protokolleri açısından Blockchain yönetişimini düşünmek kolay olsa da daha fazla temel düşünceler vardır.

Aelf'de bir Blockchain’in teknik özelliklerinin yeni nesil Blockchain'in omurgasını oluşturduğuna inanmamıza rağmen yönetişim ve ekonomik modelin ekosistemin ruhunu oluşturduğuna ve onsuz, cansız bir makineye sahip olacağınıza inanıyoruz. Bu seri; yönetişimin ne olduğunu, dikkate alınması gereken önemli kavramları, ortak zorlukları tanıtacak ve Aelf’in buna nasıl yaklaştığını ortaya koyacaktır.

Blockchain Yönetişimi Derken Ne Demek İstiyoruz?

Bir Blockchain, tamamen aynı Blockchain yazılımını çalıştıran bir bilgisayar ağına sahip dağıtılmış bir sistemdir. Bu nedenle bu makaledeki Blockchain yönetişimi, ağın hangi yazılımı veya hangi yazılım sürümünü kullanacağına karar vermek için kullanılan protokolü ifade eder.Blockchain Yönetişiminden Kim Sorumludur?

Blockchainler’de yönetişime dahil olan genellikle dört merkezi topluluk vardır. Onlar:

• Çekirdek geliştiricileri
• Düğüm operatörleri
• Token Sahipleri
• Blockchain ekibi veya organizasyonu

Yönetişim sürecinde bu grupların her birinin rolünü inceleyelim.

Çekirdek Geliştiricileri

Çekirdek geliştiricileri, Blockchain yazılımının kendisinin temelini oluşturan kodu korumaktan sorumlu olan gruptur. Genellikle merkezi bir kod deposu vardır ve çekirdek geliştirme ekipleri, yazılımı değiştiren bir kod ekler veya kaldırır.

Çekirdek geliştirme ekibi temel kodda değişiklik yapabilirken ağın kendisini kontrol etmedikleri için yürürlüğe koyamazlar. Değişiklikleri uygulamak, yazılımı çalıştıran düğüm operatörlerinin sorumluluğundadır.

Düğüm Operatörleri

Bizim amaçlarımız için bir düğüm operatörü, Blockchain yazılımının tam sürümünü çalıştıran ve ledgerin tam bir kopyasını koruyan bir bilgisayarı çalıştıran bir kişidir.

Düğüm operatörleri, genellikle kod yazmazlar-bunun için çekirdek geliştiricilere bağımlıdırlar. Ancak düğüm operatörleri, düğümlerinde kod değişikliklerinin uygulanıp uygulanmayacağına karar verebilir. Bu nedenle Blockchain yönetişiminin sorunsuz çalışması için çekirdek geliştiricileri, düğüm operatörlerinin çalıştırmayı kabul ettiği kod değişiklikleri uygulamalıdır.

Yasama organı ve yargı organı rolü ile karşılaştırılabilir. Yasa koyucular; yeni bir yasa çıkartabilirler ancak yargı görevlileri, bu yasanın uygulanıp uygulanmayacağına karar verirler.

Blockchain Organizasyonu

Blockchain organizasyonu kâr amacı gütmeyen bir vakıf veya şirket olabilir. Örneğin Bitcoin ve Ethereum'un her birinin bir vakfı varken; Aelf ve diğerleri Ripple ve Dash gibi de bir şirket tarafından yönetilir. Organizasyon, genellikle çeşitli rolleri yerine getirir.

Organizasyonun asıl rolü, gelişimi ve finansmanı da dahil olmak üzere projeyi yönlendirmektir. Projenin yönünü etkilemeye yardımcı olabilir ancak kararların yürütülmesinden sorumlu değildir.

Örneğin organizasyon, genellikle geliştiricileri nasıl telafi edeceğine karar verecektir. Ayrıca projenin pazarlanmasında ve daha geniş yatırımcı ve destekçi topluluklarının temsil edilmesinde rol oynayacaktır.

İkincisi hafife alınmamalıdır. Geliştiriciler ve düğüm operatörleri, token sahipleri ile popüler olmayan bir karar verirse projenin genel olarak değerini ciddi şekilde etkileyebilecek birikmiş hızlı satış olabilir.

Bir token sahipleri çıkışı/kaçışı; çekirdek geliştiricilerini telafi etmek için mevcut fonları azaltacaktır ve token değeri düşerse ayrıca düğüm operatörleri, çabaları için daha düşük bir getiri elde edeceklerdir. Bu nedenle token sahiplerinin çoğunluğunu mutlu tutmak; çekirdek geliştiricilerinin, düğüm operatörlerinin ve Blockchain organizasyonun yararınadır.

Çatallaşmalar

Yazılıma bir güncelleme olduğunda bu, çatallaşma olarak adlandırılır. Yazılım güncellemesi önceki yazılım sürümlerini yeni güncellemelerle uyumsuz hale getirirse bu, mecburi çatallaşma olarak bilinir. Mecburi çatallaşmalar, genellikle önemli değişikliklerdir ve Blockchain topluluğu içinde tartışmalı olabilir.

Bitcoin topluluğundaki sert çatalların bir sonucu olarak birçok kripto para birimi ortaya çıkmıştır. Örneğin 2017'de Bitcoin blok boyutunda bir önerilen artış üzerinde bir anlaşmazlık vardı. Topluluk bir anlaşmaya varamadı ve bu nedenle bir grup artışla devam ederken diğerleri yazılımın eski sürümünü çalıştırmaya devam ettiler. Bu değişiklik, kendi başına yeni bir mecburi çatallaşmadan geçen Bitcoin Cash ile sonuçlandı.

Ölçeklenebilirlik Zorluğu

Çatallaşmalar, merkezsizleşmiş   yönetişimi ölçekte yönetme mücadelesinin kaçınılmaz bir sonucudur. En büyük Blockchain projeleri en büyük topluluklara sahiptir ve topluluk büyüdükçe tüm üyeler arasında bir konsensüse varılması zorlaşır. Bu, neden bugüne kadar birçok Bitcoin mecburi çatallaşmalarının olduğunu açıklar.

Daha küçük ölçekli bir örnek için sadece dört arkadaş davet etmeye kıyasla akşam yemeği için on dört arkadaş davet edildiğinde bir restoran seçmek ne kadar zor olduğu örneği düşünülebilir.

Blockchain topluluğu ayrıca zincir içi yönetişimin değeri hakkında bazı tartışmalara katıldı. Prensip olarak değişiklikler, Blockchain’e kendileri programlanabilir ve üyeler tarafından oylanabilir ve daha sonra otomatik olarak kodun kendisinde uygulanabilir.

Ancak bu yaklaşımda önemli zorluklar var. Birincisi, tüm üyeler büyük ve ayrı bir toplulukta garanti edilmeyen bir bütün olarak grubun çıkarlarına göre hareket etmelidir. İkincisi, Blockchainler değişmezdir. Oy verildiğinde değişiklikler geri alınamaz.

Sonuç

Herhangi bir demokratik yönetişim sistemi gibi Blockchain yönetişimini yönetmenin doğru bir yolu yoktur- sadece az ya da çok demokratik olan yollar vardır. Şimdiye kadar herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur ve sadece çok sağlıklı bir tartışma vardır.

Blockchain teknolojisinin hala nispeten genç olduğu göz önüne alındığında sağlıklı tartışma, şüphesiz iyi bir şeydir. Blockchain geliştiricileri, düğüm operatörleri, organizasyonun ve projenin yatırımcıları için her katılımcı doğal olarak kendi kişisel değerlerine ve tercihlerine göre çalıştırıldığına inandıkları projelere doğru yöneleceklerdir.

Bu makale, çeşitli tarafların bir Blockchain ekosistemindeki rolünü ve projeyi yönetmek için nasıl birlikte çalıştıklarını açıklamıştır. Yönetişim ile ilgili bazı zorluklara da değinilmiştir. 2. bölümde zincir içi ve zincir dışı yönetişim arasındaki fark ve bunun Aelf tarafından nasıl kullanıldığı açıklanacaktır.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/blockchain-governance-101-eb2d769e85c5
482  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: March 06, 2019, 04:00:10 PM
✅ Github revizyon geçmişi istatistiklerinin yer aldığı CryptoMiso sitesinde Aelf, 728 kripto para arasında 5. sırada yer almaktadır.

483  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: March 06, 2019, 01:54:54 PM
Kürşat hocam aelf ile yatıp Aelf ile kalkiyorsunuz doğrusu. Forumda aelf dışında pek yorumunuz yok. Tam bir aelf uzmanisiniz. Tebrik ederim.

Aelf'in Türkiye moderatörlüğünü yapmaktayım. Tüm diğer Aelf ekipleri ile birlikte çalışarak Aelf projesini tüm ayrıntısıyla Türkiye'de ve diğer ülkelerde ilgili kişilere duyurmayı amaçlamaktayız.

Hocam sanırım bizim hatamız, AELF projesine sadece airdrop ya da bounty kazancı mantığıyla bakmış olmamızdan kaynaklanıyor. Aslında yaptığınız açıklamalar o kadar kapsamlı ki... Bu derece aktif çalışan ve her türlü gelişmeleri paylaşan bir projenin geldiği nokta bence bu olmamalı.

Bu arada hocam şunu sormak istiyorum. AELF'de swap yapacakmış sanırım. Bu konuda herhangi bir detay var mı, cüzdandakiler ve borsadakiler için nasıl bir çalışma yapılacak? Teşekkür ederim.

Öncelikle görüşleriniz için teşekkür ediyorum. Mainnet 2019'un ilk çeyreği olarak planlanmıştır. Net tarih önümüzdeki günlerde duyurulacaktır. Mainnet ile ilgili duyuru yayınlanınca tüm detaylar açıklanacaktır ve bu konuyu takip ederek ya da Aelf Turkish Telegram grubundan (https://t.me/aelf_turkish) Mainnet ile ilgili haberlere kısa bir sürede Türkçe olarak ulaşabilirsiniz.
484  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: March 05, 2019, 08:30:51 AM
DPoS - Bitcoin'i Geride BırakmaDPoS, Aelf’in bir anahtar elemanıdır ve Aelf’i eşsiz şekilde başarılı kılan bir şeydir. Bitcoin yatırımcısı ve Blockchain geliştiricisi olan Dan Larimer’in parlak buluşudur. Ancak DPoS’a giriş yapmadan önce Bitcoin’in ve diğer Blockchainler’in karşılaştıkları sorunların açıklamalarını inceleyelim.

Bitcoin, Bitcoin Ağı ile tamamlanan tüm işlemleri depolayan Blockchain’i doğrulamak için merkezsizleşmiş bir konsensüs yöntemi kullanır. Yüzlerce GPU madencisi ve Asic madencisi vardır ve hepsi bu ağa yardım eden madencilik yazılımı çalıştırır. Kullanılan konsensüs yöntemine “İşin Kanıtı” veya “PoW” denir. Her bilgisayar, bir sonraki bloğu potansiyel olarak doğrulayabilir ve bunu Blockchain’e ekleyebilir. Fakat sistem hangi bilgisayarın kullanılacağını ve iş için kimin ödeme yapacağının bilinmesini nasıl seçer? PoW burada devreye girer. Ağdaki her bilgisayara bir algoritma dağıtılır ve algoritmayı çözen ve onu Blockchain’e geri gönderen ilk bilgisayar, bir sonraki bloğu doğrulama görevini alır böylece kanıtlayarak algoritmayı çözmek ve bu bloğu almak için gereken işi tamamladılar. Herhangi bir madencinin veya madenci grubunun zincirdeki bir sonraki noktaya hangi bloğun eklendiğini kontrol etmesini zorlaştırmak için algoritmanın tamamlanması olağanüstü zordur. Sonuç olarak bir madenci hatta bir grup madenci için arka arkaya sadece iki blok bile almak neredeyse imkansızdır. Bu da Bitcoin ağını bu kadar güvenli yapan şeyin bir parçasıdır.

Ama süper güçlü madenciler inşa ettiğinizde ve daha sonra bu madencilerin 10000'ini bir havuz içinde bir araya getirdiğinizde ne olur? Böyle bir devasa güçlü madenci gibi görünüyor… Bitcoin’e neredeyse aynı senaryo oldu ve merkezsizleşme için yukarıdaki mantık yavaş yavaş dağıldı. Bugün sadece üç havuz, Bitcoin Ağı’nın neredeyse %50'sini kontrol ediyor. Bu, tam olarak amaçlanan merkezsizleşmiş sistem değildir. Şimdi oldukça fazla merkezsizleşme…Dan Larimer, bu sorunu önceden gördü ve iyileştirme yapılması gerektiğini düşündü ve DPoS fikrini ileri sürdü. DPoS, PoW’dan iki ana yolla değişen göreceli olarak az kullanılan bir konsensüs modelidir. Birincisi, bir sonraki şanslı madenciyi seçmek için bir algoritma kullanmak yerine birini ağda “kazmış” olduğu koin miktarına dayanarak seçmesidir. İkincisi, topluluk oylama mekanizmasına dayanarak mevcut madencilerin sayısını büyük ölçüde kısıtlamasıdır.

DPoS’u anlamanın harika bir yolu, organizasyonu işleten çok sayıda yöneticiye sahip bir şirketi düşünmektir. Ancak her bir gün her paydaş, geçmiş performanslarına ve herkese aktardıkları güven düzeyine bağlı olarak yöneticileri işten çıkarabilir veya işe alabilir. Temel olarak, rahatsız edici ve yararsız olursa patronunuzu işten çıkarabilirsiniz.

DPoS ile madenciler yerine delegeler vardır. Bu delegeler, ağa sağladıkları güvene ve yararlılık derecesine dayanarak topluluk tarafından oylanmaktadır. Örneğin bir delege, iş için düşük ücret talep ederken kendi reklamını yapabilir. Ayrıca, ücretlerin %50'sini sistem için pazarlamaya koyacaklarını ve halihazırda geçmiş gelişimlerde kendilerini kanıtladıklarını söylerler. Topluluk tarafından ilk 100'e girebilecek kadar oy alabilirler. Her koin/token sahibi oy kullanabilir ancak daha büyük hesaplara daha fazla ağırlık verilir. Bu daha makuldür çünkü daha fazla yatırım yaptığınızda ağın iyi çalıştığından emin olmak istersiniz.Oylama tamamlandığında oylamaya bakılarak ilk 100 delege bir sonraki günün blok oluşturma çalışmasına dahil edilir. Seçilen her delege, sistemdeki paylarına değil oylarına göre eşit sorumluluk verilir. Bloklar rastgele dağıtılır ve her delege, bir blokta verilen herhangi bir işlemi dahil etmeyi reddedebilir. Bir blok veya işlem tanık tarafından reddedilirse, bir sonraki bloğun onaylanması iki kat daha uzun sürecek ve böylece güvenilmez davranış caydırılacaktır.Gün bittikten sonra ilk 100 delege için oylama yeniden başlar ve kötü performans gösterenler veya yanlış şeyler yapanlar oylanacaktır. Bu, bir delege için Blockchain’in bütünlüğünün korumasında fayda sağlar çünkü bir delege olarak kalmak isteyecekler. Topluluk daha fazla büyüdükçe bir delegenin iyi performans göstermesini önemli kılan ilk 100 için rekabet daha fazla olacaktır.

Dan Larimer, sistemin itibar üzerine çalıştığını belirtti. Güçlü bir itibar oluşturmak çok zordur ancak kaybetmek çok kolaydır.

Sistem aynı zamanda sürekli bir rekabete sahip olduğundan topluluk ve delegeler tarafından belirlenen ücretler düşük tutulur. DPoS, sadece işlemlerde tahsil edilen ücretlerle bile çalışacak ve Bitcoin gibi üretilen herhangi bir yeni koine ihtiyaç duymayacak. Bu, enflasyonun kontrol altında tutulmasına ve koinin değerinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Sistemi çalıştırma maliyeti çok artarsa kullanıcılar; Blockchain’i çalıştırmak için 100'den az delege kullanmayı seçerek maliyeti düşürebilir ancak bu, merkezsizleşme boyutunu azaltır. Maliyet düşükse kullanılan delege sayısını arttırabilirler ve böylece ağın merkezsizleşme düzeyini yükseltebilirler.

Bu konsensüsün bir diğer önemli yararı da işlemleri işleme hızıdır. Bitcoin, her 10 dakikada bir yeni bir blok onaylar ve Blockchain’e eklenecek bir blok için 6 onay alır. DPoS, her 10 saniyede bir yani 360 kat daha hızlı bir blok oluşturur. Bu fark, 1 km/s hıza sahip aracın 360 km/s hıza sahip araçla yarışması gibidir. İkincisi, rakibinden üstün olacaktır.

Gördüğünüz gibi Aelf tarafından seçilen konsensüs mekanizması, Bitcoin’i rahatsız eden en büyük sorunların bazılarına cevap sağlayan çok özel faydalara sahiptir. Özet olarak Aelf’in DPoS kullanımı; yavaş işlem hızı, yüksek ücretler, düşük ölçeklenebilirlik ve tek bir zincirde merkezileşme riski sorunlarını çözer. Bunlar, halihazırda Aelf çoklu zincir ağı ile çözülmekte olan gerçek dünya problemlerinin başında geliyor.

KAYNAK: https://medium.com/@mappopk/dpos-leaving-bitcoin-in-the-dust-79499683eb5a


485  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: March 04, 2019, 06:40:41 AM
🔊Aelf Gelişim İlerlemesi Güncellemesi (3 Mart)

ÖZET:
- Blok Kaşifi'nin %60'ı tamamlandı.
- "Sorun #972 Refactor'de LIB uygulamak" sorunu düzeltildi.

https://medium.com/aelfblockchain/development-progress-update-mar-3rd-a7f2e6ae27ed
486  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: March 03, 2019, 11:46:38 AM
487  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: March 01, 2019, 08:32:21 PM
Paralel İşleme Tanıtırken Blockchain İndeksleme — Aelf’in ÇözümüHerhangi bir yeni yeniliği tanıtmak çoğu zaman artan sancılarla birlikte gelir. Bunlardan biri, yükselen birçok proje tarafından ölçeklenebilirlik bozulmalarını çözmeye çalıştıklarında bulunmuştur. Aelf modeli; Merkle ağacı teknolojisinin kullanımı yoluyla işlemlerin indekslenmesine dayanır ancak bu, proje ayrıca paralel işleme de dahil ettiğinden yeni bir engel oluşturur.

İndeksleme, Yan Zincirlerin Aelf Ana Zincirine nasıl bağlandığıdır. Aelf ekosistemine katılmak için bir Yan Zincir, işlem ücretlerini ödediği için Ana Zincir tarafından indekslenmeyi ister. Statik bir Blockchain indekslemek, kendi zorluklarıyla birlikte gelir. Zincire daha fazla blok eklendikçe tüm zincirin indekslenmesi daha fazla zaman alır.

Ancak bu zorluk bile indekslemenin devam ettiği sırada gerçekte daha fazla blok eklendiğinde Blockchain’in kendisi statik iken indekslemenin gerçekleştiğini varsaydığı için biraz daha basit bir görünüm alır. Bu, bazı işlemlerin girdileri ve çıktıları arasında bağımlılıklar olacağından bazıları da birbiriyle alakasız olduğundan daha önemli zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, dinamik bir Blockchain indekslemeye çalışırken bir noktada indekslemenin henüz işlenmemiş bir başkasına bağlı bir işlemde sıkışıp kalması kaçınılmazdır.

Ethereum gibi Blockchainler, işlemlerin kesin olarak sırayla işlenmesini gerektirerek bunun üstesinden gelir. Ancak sıralı işlem, işlem hızına ve dolayısıyla ölçeklendirilebilirliğe sınır koyar.

Aelf’in gelişiminde bu sorunların üstesinden gelen bir ekosistem inşa etmeye başladık. Çözümümüz, Aelf Ana Zincirinde Yan Zincirlerin işlemleri hızla işlemesine ve alakasız işlemleri birbirine paralel olarak işlemesine izin veren yüksek bir işlem çıktısı ve verimi sağlar.

Aynı zamanda, Ana Zincirin Yan Zincirlerdeki gerekli işlemleri aynı hızda indeksleyebilmesi gerekir. Bu, paralel işlem işleme ile birlikte çalışan bir Yan Zincir dinamik indeksleme sistemi ile elde edilir.

Yan Zincir İndeksleme

Aelf üzerindeki Yan Zincirler, Aelf işletim sistemi altında çalışan iç Yan Zincirler ya da Bitcoin veya Ethereum Blockchainleri gibi yüksek öneme sahip dış Yan Zincirler olabilir. Ana zincirdeki düğümler, Yan Zincirlerden bilgileri okur ve bir Merkle Ağacı kökü oluşturur. Dış Blockchainler durumunda bu kök, verilen herhangi bir işlemi doğrulamak için mesajlaşma yoluyla Merkle kanıtlarını alır.

Her bir Yan Zincir için kesin indeksleme stratejisi kendi has özelliklerine göre belirlenir. İndeksleme stratejisindeki bu esneklik, farklı Yan Zincirlerin farklı blok oluşturma hızlarına sahip olabileceği sorununun üstesinden gelir. Ayrıca bu, yüksek oranda çatallanma olasılığı bulunan Blockchainler üzerindeki yetim blokları indekslemek için harcanan boşa çabayı da önler.

Örneğin Bitcoin gibi bir Blockchain için indeksleme stratejisi, bir bloğun yetim olmadığının doğrulanmasıyla indekslemenin blok oluşumundan bir dakika sonra gerçekleşebileceği anlamına gelebilir. Bir Aelf Yan Zinciri ve Aelf Ana Zinciri, birleştirme madenciliğini benimserse her iki zincirin madencileri ayrıca her iki zinciri de gerçek zamanlı olarak indeksleyebilir.

Yan Zincirlerin indekslenmesi, madencilere Yan Zincirler tarafından üretilen işlem ücretlerinde ödeme yapan Aelf token sistemi aracılığıyla teşvik edilmektedir. Bu şekilde Yan Zincirler, ayrıca indekslemenin madenciler için ekonomik açıdan uygun kalmasını sağlamalıdır.

Paralel İşleme

Sıralı işleme, tüm işlemlerin sırayla işlenmesini gerektirir. Daha basit endekslemenin avantajını sunar; ancak bir Blockchain’in çalışabileceği hızı engellediği için verimsizdir.

Paralel işleme, alakasız işlemlerin birbirine paralel olarak onaylanmasına izin verir. Böylece bir Yan Zincirden bir işlem, farklı ve ilişkisiz bir Yan Zincirde olduğu gibi aynı anda işlenebilir. Aelf’de bir düğüm, farklı gruplara alakasız (mutex — karşılıklı dışlama) işlemleri atayacaktır. Tek bir grup içinde tüm işlemler, sırayla işlenir. Ancak grupların hepsi paralel olarak işlenir ve saf sıralı işlemden çok daha hızlı onay süresi elde edilir.

Düğümler, paralel olarak işlenebilecek işlemlere öncelik verecektir. Ancak girişi onaylanmamış bir çıktıya bağlı olduğundan belirli bir işlemin işlenememesi olabilir. Bu “özel” işlemler, Yan Zincirin paralel yerine madencilerin sırayla işlemelerini teşvik etmek için madencilere yeterli işlem ücreti ödeyebilmesi koşuluyla işlenebilir. Aksi halde, düğümler bu işlemleri reddedebilir.

Eğer bir düğüm paralel olarak veya kabul edilebilir bir zaman dilimi içinde işlenemeyen görünüşte şüpheli işlemleri kabul ederse, bloğun diğer düğümler tarafından reddedilme olasılığını arttırır.

Bir işlem onaylanmadıysa ve kısa bir süre içinde geri çekilmezse, “kaos” olarak kabul edilir. Bunu çözmek için Aelf, her işlemin ağa yayınlandığı sırada en son bloğun başlığı ile işaretlenmesi gerektirir. Eğer sonraki 64 blok onaylandıktan sonra işlem onaylanmamış kalırsa, süresi sona erecektir.

Amdahl Yasası ve Bilişim Kaynak Verimliliği

Amdahl Yasası, paralel işlemden kaynaklanan teorik hızlandırmayı hesaplamamızı sağlar. Yasa, tüm görevin yürütme verimliliğinin sistemdeki daha iyi kaynaklarla arttığını gösterir. Hızdaki artış, her zaman gelişimden faydalanmayan işin herhangi bir kısmı ile sınırlıdır. Başka bir deyişle; sıralı işleme sahip bir Blockchain ağı bir bufalo sürüsü ise, yalnızca sürünün en yavaş üyesi kadar hızlı hareket edebilir.

Bu nedenle Aelf’in Paralel Yürütme Zamanlayıcısı (GPES), işlem verilerini ve hesaplama bağımlılığını bellek havuzundan ayırır. Bulut bilişim, düğümlerin makine kümeleri arasında çalışmasına olanak sağlar ve böylece tüm ağ boyunca paralel işlemeyi destekleyen artan işlem hızı sağlar.

Ana Düşünce

Ölçeklenebilirlik, Blockchain’in bugüne kadarki en önemli sorunlarından biridir ve Aelf’in birden fazla boyutta ele almak için belirlediği bir problemdir. Paralel işleme ve bir dinamik Yan zincir indeksleme mekanizması ile birleştirilen DPoS protokolünün konuşlanmasıyla Aelf, daha önce görülmemiş bir ölçeklenebilirlik seviyesi elde etmeyi amaçlamaktadır. Bunun başlangıcı, halihazırda Ağustos 2018’de Testnet’in (Test Ağı) başlangıcında 14,968 TPS ile ilk TPS (Transaction Per Second — Saniye Başına İşlem) sonuçlarında şekil almıştır.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/how-aelf-indexes-while-introducing-parallel-processing-20a367b35cb7
488  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: March 01, 2019, 12:40:57 PM
Kürşat hocam aelf ile yatıp Aelf ile kalkiyorsunuz doğrusu. Forumda aelf dışında pek yorumunuz yok. Tam bir aelf uzmanisiniz. Tebrik ederim.

Aelf'in Türkiye moderatörlüğünü yapmaktayım. Tüm diğer Aelf ekipleri ile birlikte çalışarak Aelf projesini tüm ayrıntısıyla Türkiye'de ve diğer ülkelerde ilgili kişilere duyurmayı amaçlamaktayız.
489  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 28, 2019, 02:17:48 PM
AELF Gelişim Raporu (11 Şubat — 24 Şubat)

490  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 28, 2019, 11:33:50 AM
Aelf son günlerde yukarı yönlü iyi bir harekete başladı. Eskiden alıp satmışligim var bu yükseliş neyin nesi. Yakında gerçekleştireceği atraksiyon mu var acaba?

Aelf Mainnet tarihi 2019'un ilk çeyreği olarak planlanmıştır. Kısa bir süre içinde Mainnet ile ilgili tüm detaylar ve net tarih duyurulacaktır.
491  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 27, 2019, 06:17:12 PM
492  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 27, 2019, 06:06:19 AM
Blockchain Ölçeklendirme Çözümleri: Yan Zincirlerin ÖnemiBlockchain teknolojisinin popülaritesindeki büyük artışa ve dünya çapında bir dizi farklı endüstriyi tamamen etkileme potansiyeline rağmen endüstrinin ilerlemesini engelleyen hâlâ birkaç büyük engel vardır.

Blockchain teknolojisinin en büyük eksileri, son birkaç yıldır geliştiricileri sürekli olarak rahatsız eden ‘ölçeklenebilirlik trilemması (üç önermeli durum)’ olarak özetlenebilir. Esasen Blockchain’in ölçeklenebilirlikten, güvenlikten veya merkezsizleşmeden ödün vermeden şu anda mevcut olamayacağı anlamına gelir.Yıllar boyunca bir dizi ölçeklenebilirlik çözümü önerilmiştir. Ancak şimdiye kadar çoğu, nihayetinde onları uygunsuz yapan göze çarpan kötü yanlara sahipti.

Son yıllarda önerilen iki önemli ölçeklenebilirlik çözümü önemli bir potansiyel göstermiştir. Bunlar, Yan Zincirler ve Sharding (parçalama) olarak bilinir.

Bu iki çözüm sıklıkla karşılaştırılır. Yan Zincirler, en yeni çözümdür ve Sharding’e göre birkaç dikkate değer avantajı vardır.

Birçok şirket, Yan Zincirlerin faydalarını gerçekleştirmeye başlıyor. Şu anda bunu yapmak için güçlü bir çaba gösteren en büyük şirketlerden biri de Aelf’dir — son derece etkili, özelleştirilebilir bir işletim sistemi olma hedefine ulaşmak için Yan Zincirleri kullanan merkezi olmayan bir bulut bilişim Blockchain ağı.

Sonuçta Aelf, Blockchain için “Linux sistemi” olacaktır.

Sharding vs. Yan Zincirler — fark nedir ve neden Yan Zincirler daha fazla potansiyele sahiptir?

Sharding (Parçalama)

Sharding, kullanıcının veri tabanını ortak verileri paylaşmayan birkaç ayrı veri tabanına ayırmasını sağlayan merkezi veri tabanı tasarımında eski bir kavramdır.

Esasen bir ‘parça’, bir veri tabanındaki verilerin bir yatay bölümüdür. Veri tabanından bazı veriler her parçada saklanır ancak bazı veriler yalnızca tek bir parçada bulunur.

Her ayrı parça, yükü paylaşmak için ayrı bir veri tabanı sunucusu örneğinde depolanır ve sonsuz bir şekilde ölçeklendirilebilir.

Ancak Sharding’in ayrıca birçok göze çarpan zorluğu vardır.

Yeni başlayanlar için SQL’in karmaşıklığını önemli ölçüde artırır. Bu, yazılım geliştiricilerinin kodda buglara yol açan hatalar yapma ihtimalinin daha yüksek olduğu ve sonuçta yazılımın başarısız olma ihtimalini artıracağı anlamına gelir.

İkincisi; karşılıklı bağımlılıklarla yapılan işlemlerin çift harcamadan kaçınmak için aynı parçaya konması gerekir. Bu, bazen iş yükünün dengelenmesini zorlaştırır.

Daha da kötüsü ise bir parçanın bozulması, tüm tablonun başarısızlığına neden olacaktır.

Son olarak; indekslerin ve sütunların eklenmesi veya kaldırılması, şemanın değiştirilmesi ve hatta parçaların yedeklerini almak daha da zorlaşır çünkü tüm parçaların koordine edilmesi gerekir.

Yan Zincirler


Öte yandan bir Yan Zincir, esas olarak 2WP (two-way peg) kullanan bir Ana Zincire bağlanmış bir Blockchain’dir.

Yan Zincirler, Sharding’den önemli ölçüde daha yeni bir mekanizmadır. 2WP mekanizması, bir Blockchain’den gelen tokenlerin ve varlıkların başka bir Blockchain’de kullanılmasını ve gerekirse orijinal Blockchain’e geri taşınmasını sağlar.

“Federasyonlar”, bir kullanıcının koinlerinin ne zaman kilitlenip ne zaman serbest bırakılacağını belirlemek için Ana Zincirler ve Yan Zincirler arasında “ara” puan görevi gören gruplardır. Federasyonun üyeleri, Yan Zincir oluşturucuları tarafından seçilebilir.

Yan Zincirler kullanım durumlarına göre gruplandırılarak kaynak ayrımı sorunu da ele alınabilir. Bir kullanım durumu daha yüksek güvenlik gerektirebilirken farklı bir kullanım durumu işlem hızlarına odaklanmalıdır. Her Yan Zincir kendi spesifik kaynak kullanımlarını ayarlayabildiğinden verilen kaynakların daha etkin kullanımı sağlanacaktır.

Yan Zincirlerin ana dezavantajı, her bir yan zincirin kendi güvenliğinden sorumlu olmasıdır ve eğer bir Yan Zincirin güvenliğini sağlamak için yeterli madencilik gücü yoksa saldırıya uğrayabileceği riski vardır.

Ancak her bir Yan Zincirin bağımsız olmasının faydası, saldırıya uğramış olsa veya tehlikeye girse bile hasarın bu zincir içinde bulunacağıdır ve Ana Zinciri etkilemeyeceğidir. Benzer şekilde Ana Zincir saldırıya uğrasa bile Yan Zincirler yine de çalışabilir.

Ek olarak her Yan Zincir, kendi gereksinimlerine uygun en iyi yönetişim modelini seçebilir ve gelecekte gereksinimler değiştiğinde ayarlanabilecek veya yükseltilebilecektir.

Uygulamaya Özel Yan Zincirler

Yan zincirler, tasarlandıkları özel uygulamanın ihtiyaçlarına göre değiştirilebilir.

Bu, teşvikler uygulama türüne bağlı olarak büyük farklılık gösterdiğinden hayati bir özelliktir. Örneğin, bir veri odaklı uygulamanın bir finansal uygulamaya göre çok farklı gereksinimleri olacaktır.

Yan Zincirler kullanım durumlarına göre gruplandırılarak kaynak ayrımı sorunu da ele alınabilir. Bir kullanım durumu daha yüksek güvenlik gerektirebilirken farklı bir kullanım durumu işlem hızlarına odaklanmalıdır. Her Yan Zincir kendi spesifik kaynak kullanımlarını ayarlayabildiğinden verilen kaynakların daha etkin kullanımı sağlanacaktır. Bu, aslında mimariyi gerçek iş kullanımı için en uygun hale getirir. Binlerce merkezi olmayan uygulamaların (Dapps) aynı anda çalışmasını sağlar ve her birinin belirli bir özerklik seviyesi ve kendi yan zincirlerinin kontrolü vardır.

Bu, aynı zamanda Sharding’in karşılaştığı zorluklardan biri olan “çoğu karşılıklı bağımlılık aynı uygulamada gerçekleştiği için işlem karşılıklı bağımlılığı” sorununu da çözdü. Dolayısıyla, karşılıklı bağımlılık riski çok daha azdır ve daha sonra bir görev zamanlayıcı aracılığıyla tamamen çözülebilir.

Şu anda belirli bir uygulamanın ihtiyaçlarına uygun en uygun dengeleri bulmak için deney yapılabilecek birçok fırsat vardır.

Aelf, otomatik gruplamayı sağlayan kendi uygulamaya özel yan zincirlerini yarattı. Bu, bilgisayar işleme gücünün maksimum kullanımını sağlamak için tıkanıklığı önemli ölçüde en aza indirgediğinden ve paralel işlemeyi kolaylaştırdığından ileriye doğru büyük bir adımdır.

Bu özel zincir yapıları, çok çeşitli iş ana hatlarını yönetmeyi mümkün kılar. Mekanizma, talep arttığında kapasite endişelerini gidermek için “zincir bölünmelerini” sağlamaktadır.

Tüm Yan Zincirler, değer depolama ve aktarma aracı olarak ELF tokenini güçlendireceklerdir. Tokenler, Aelf tokenini kabul eden her zincir arasında taşınabilir.

Örneğin bir Yan Zincir Ana Zincir tarafından listelenmek için başvurduğunda, Ana Zincirden bir miktar kilitli token alacaktır. Aynı şekilde Yan Zincir işlem ücretlerini topladığında, bunların bir kısmını Ana Zincirin madencileriyle paylaşacaktır.

Bu mekanizma, paralel işleme ile birlikte Testnet’te (Test ağında) başarıyla test edilmiştir. Ayrıca küme düğümleri özelliği de 30 Haziran 2018'de başlatılan Testnet’te başarıyla test edilmiştir.

Bu Blockchain’deki Bir Sonraki Atılım Olabilir mi?

Yan zincirleri bu şekilde kullanmanın çok fazla potansiyele sahip olduğuna dair şüphe yoktur.

Aelf’in sahip olduğu teknik vizyon, şu anda Blockchain endüstrisinin karşılaştığı büyük zorlukların çoğunu ele alıyor. Aelf, bu teknolojinin kullanımı sayesinde kaynak ayrımı ve uygun yönetişim modelleri sorununa ek olarak ölçeklenebilirlik problemini de çözmeyi amaçlamaktadır. Bu adımlar, Blockchain teknolojisinin bir ana kurumsal çözüm haline gelmesi yolculuğunda çok önemlidir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/blockchain-scaling-solutions-the-importance-of-sidechains-6ae6de12c5e

493  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 25, 2019, 05:33:10 PM494  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 25, 2019, 02:25:07 PM
🔊Aelf Gelişim İlerlemesi Güncellemesi (24 Şubat)

ÖZET:
- Blok Kaşifi işlem geçmişi istatistikleri tamamlandı.
- Test ve hata tespiti ve sözleşme birim test karesi tamamlandı.

https://medium.com/aelfblockchain/development-progress-update-feb-24th-98b65dbae798
495  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 21, 2019, 05:15:05 AM
🔊 Bugün saat 13:00'da Aelf Youtube kanalında "Youtube Canlı Quiz" etkinliği gerçekleştirilecektir. Sizler de bu etkinliğe katılarak ödüller kazanabilirsiniz.

ADRES: https://www.youtube.com/c/aelfblockchain

496  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 20, 2019, 07:57:23 AM
Aelf İnovasyon/Yenilik İttifakı ile Blockchain’in Benimsenmesi

Geçtiğimiz yıl Aelf, Blockchain’in kurumsal olarak benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olmak amacıyla Blockchain organizasyonlarının koalisyonu olan Yenilik İttifakı’nın açılışını duyurdu. Aelf’in yanı sıra orijinal İnovasyon İttifakı; Singapurlu Blockchain fonu Signum Capital, Asya Blockchain ve kripto para riskten koruma fonu FBG Capital, öncül küresel strateji danışmanlık şirketi Roland Berger ve TechCrunch ve Arrington XRP Capital’in kurucusu Michael Arrington gibi üyelerden oluşuyor.

Açılıştan bu yana İnovasyon İttifakı; bir akıllı sözleşme ve Blockchain doğrulama platformu olan CertiK’i, merkezsizleşmiş uygulamalar için ölçeklendirilebilir zincir dışı bir platform olan Celer Network’ü ve ayrıca Temmuz 2018’de İnovasyon İttifakı’na SEC lisanslı bir FINRA düzenlemeli kitlesel fonlama platformu olan Republic’i de memnuniyetle dahil etti.

Blockchain teknolojisi; bankacılık ve ticaret finansmanı, tedarik zinciri, sağlık hizmetleri, sigorta ve daha birçokları gibi çeşitli iş uygulamalarında büyük potansiyel sunmaktadır. Bununla birlikte, Blockchain’in kuruluşlar ve girişimciler tarafından benimsenmesi yaygın değildi, bu da bazılarının teknolojinin değerini eleştirmesine yol açtı.

Ancak bu eleştiriler, uzmanları şaşırtmıştır. Önde gelen araştırma firması Gartner, teknolojinin evrimsel yolunu izlemek için bir “hype döngüsü” metodolojisini kullanır.Gartner’in iş dünyasında Blockchain durumu hakkındaki en son raporu, birçok işletmenin Blockchain’i kullanması ve yaygın olarak benimsemesi için daha beş ila on yıl olduğunu gösteriyor. Raporda çalışan analist David Furlonger, Blockchain’in kurumsal benimsenme yolundaki yolculuğunu şöyle açıkladı: “Bu sadece bir teknoloji değil, bu toplumsal bir değişimdir.”

Bu nedenle eğer Blockchain teknolojisinin asıl faydalarının gerçekleşmesi gerekiyorsa, Blockchain topluluğunun benimsenme için engellerin kaldırılmasına yardımcı olma sorumluluğu olduğu açıktır. İnovasyon İttifakı’nın temel hedefi de budur.

Peki bu engeller nelerdir ve İnovasyon İttifakı onları yıkmak için nasıl çalışıyor?

Teknolojik

Blockchain hala göreceli olarak yeni bir teknolojidir ve bu nedenle ölçeklenebilirlik ve güvenlik dahil olmak üzere iş kullanımı için temel olan sorunların üstesinden gelen platformların geliştirilmesi biraz zaman aldı. Birçok kamu Blockchain platformu, yüksek verimlilik dönemlerinde bile verilerin gizliliği ve çabuk işlem hızı dahil olmak üzere iş gereksinimlerini karşılamada başarısız oldu. Ayrıca DAO hack gibi yüksek profilli olaylar, Blockchain’in uygulanabilir bir iş teknolojisi olarak benimsenmesinde tereddüte neden olmuştur.

Aelf platformu, spesifik iş gereksinimlerini karşılamak için belirli akıllı sözleşme türleri için özelleştirilebilen birlikte çalışabilen yan zincirlerle bu sorunların bazılarına değinmektedir. Ayrıca, CertiK ve Celer Network gibi Yenilik İttifakı üyeleri, işletmelere güçlü kod testi ve akıllı sözleşme doğrulaması güvencesi sağlamak için çalışıyor. Blockchain çözümlerinin güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir olmasını sağlamak için birlikte çalışarak Yenilik İttifakı; işletmelerin hem verimlilik kazanımı hem de rekabet avantajı potansiyeli olan Blockchain çözümlerini uygulamalarına yardımcı olur.

Eğitimsel

İnternet üzerinde Blockchain ve potansiyelini kapsayan bir bilgi hazinesi olmasına rağmen bu çoğu zaman bir yardım kadar engel de olabilir. Kurucular, CEO’lar ve CIO’lar genellikle yoğun ajandalara sahiptir ve aynı anda birden fazla görevde bulunabilirler. Bu nedenle, düzinelerce makaleyi yaymak çok zor olabilir ve teknolojiyi kuramsal olarak kapsayan bir kursa katılmak bireyin kendi iş senaryosu kapsamında net bir çözüm sağlamadan ziyade zaman alır.

İnovasyon İttifakı’nın her bir üyesi Blockchain alanı içerisinde geniş bir uzmanlığa sahiptir. İttifak içindeki her kuruluş, iş dünyasındaki liderlerin gerçek dünya deneyimlerimizden faydalanmalarını sağlayan çeşitli özgeçmişli insanlardan oluşur. Ayrıca Yenilik İttifakı ile çalışmak genel varsayımsal kullanım durumlarından ziyade, işin spesifik içeriğine uygulanabilir olan Blockchain çözümlerini bulmak anlamına gelir.

Bu partnerler ve diğer kuruluşlarla oluşturulan ağ aracılığıyla, dünya genelinde çok önemli toplantılar gerçekleştirdik. Sonuç olarak, Aelf projesini dünyanın önde gelen Çinli ve Singapurlu internet şirketlerinin ve holdinglerin yanı sıra dünyanın dört bir yanında gelecek vaat eden girişimler gibi de birçok kilit insanın ve şirketin dikkatine sunabildik. Bu da gelecekteki birçok iş birliğinin yolunu açıyor.

Finansal

İşletmelerde uygulanan en çok alıntı yapılan Blockchain ve dağıtılmış ledger teknolojisi durumlarından bazıları dünyaca tanınan markalardır. Walmart; taze ürünleri izlemek için özelleştirilmiş bir çözüm geliştirmede IBM ile birlikte çalıştı ve IBM, nakliye verilerini kaydetmek için Tradelens platformunda Maersk ile de ortaklık kurdu. Bunlar, kuşkusuz olarak dahil olan şirketler adına önemli bir finansal yatırım gerektiren çokuluslu şirketler tarafından yapılan büyük ölçekli uygulamalardır.

Bu örnek olay çalışmalarının uygulanabilir ticari çözümler sağlama konusunda Blockchain’in itibarına yardımcı olduğu doğrudur. Ancak “özel yazılım geliştirme içeren Blockchain uygulama” fikri, böyle bir gelişmenin kesin olarak pahalı bir işlem olacağını idrak eden birçok işletme lideri için rahatsız edici olması muhtemeldir.

Ancak bu, böyle olmak zorunda değildir. Aelf, sıfırdan başlamayı gerektirmeyen özelleştirilebilir bir platformdur. Ayrıca Yenilik İttifakı, Blockchain çözümlerini bünyesine dahil etmek isteyen küçük işletmelere eşit şartlar sağlamakta yardımcı olma potansiyelinden dolayı açık yatırım platformu Republic’i memnuniyetle bünyesine dahil etti. Republic; SEC lisanslı ve FINRA onaylıdır yani şirketlere ittifaktan, sorumlu bağış toplama ve nitelikli yatırım danışmanlığı güvencesi verilir.

Daha geniş bir iş kullanıcısı kitlesine fon yaratma ve Blockchain işlevselliğini sağlayarak Yenilikçi İttifak, işletmeler için Blockchain’in benimsenmesinin önündeki finansal engelleri kaldırmayı amaçlamaktadır.

Zihniyet

Bir işletme, tatmin edici süreçler ve stratejiler belirlediğinde değişimi benimseme konusunda bir isteksizlik olabilir. Blockchain, akıllı sözleşmeler gibi özelliklerle birbirimizle etkileşimde bulunma biçimimizi temelden değiştirme potansiyeline sahiptir. Harvard Business Review, böyle bir teknoloji ortaya çıktığında işletmelerin interneti iletişim için kullanmaya başlamasından yıllar önce geliştirilen TCP/IP teknolojisinde olduğu gibi tam olarak benimsemenin gerçekleşmesinin onlarca yıl alabileceğini belirtiyor.

Bu nedenle Yenilik İttifakı, iş liderlerinin Blockchain’in getirebileceği faydaların farkında olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bunu, başarı öykülerini paylaşmaya ve engellerin üstesinden gelme sürecinden öğrenmeye açık bir topluluk oluşturarak başaracağız.

Sonuç

Bu engellerin her birinin üstesinden gelmek için birlikte çalışarak -teknolojik, eğitimsel, finansal ve zihniyet- İnovasyon İttifakı, Blockchain’in işletmeler tarafından benimsenmesini hızlandırmada önemli bir rol oynayacaktır. Blockchain’i bünyelerine nasıl dahil edeceğini merak eden iş liderleri, teknolojinin gerçek faydalarını gerçekleştirmek için yolculuğun her aşamasında kendilerine yardımcı olabilecek bir uzman ekibine erişebileceklerinden emin olabilirler.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/blockchain-adoption-through-the-innovation-alliance-7bbdfa5489cd
497  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 19, 2019, 04:42:31 PM


498  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 18, 2019, 09:06:22 PM
Aelf — Gerçek Dünya UygulamalarıAelf’in dünya ve insanlar ile nasıl bir ilişkisi vardır?

Bir proje mükemmel bir şekilde geliştirilebilir ancak gerçek dünya uygulaması yoksa başarılı olamaz ve yaygın hale gelemez. Ağır teknik ve temel unsurlara sahip olan Blockchain projeleri, bazen kullanıcıların çoğunluğu ile nasıl ilişki kurduklarını bildirmekte zorlanıyor. Bu makale, Aelf’in Blockchain’nin geleceği ve birçok sektördeki genel teknik ilerleme için ne kadar hayati önem taşıdığını kolayca ayrıntılandırmakta ve göstermektedir.

Aelf, dApp’lerin (dApp: Merkezsizleşmiş Uygulamalar) Aelf üzerine tam kişiselleştirme ile inşa edilmelerini ve Blockchain etkileşimi sağlayacak temel çoklu zincir platformuyla yeni bir döneme adım atıyor. Ana Zinciri (Ağ Omurgası) DPoS konsensüsüyle toplu ölçeklenebilirlik ve hızlanma sağlayacak şekilde çalıştıracaktır.

Aelf projesi ilk duyulduğunda sorulan ilk soru “Harika! Fakat bu proje benim ve diğer insanlar için nasıl faydalıdır?”

Aelf, şu anda 2019'un ilk çeyrek dönemi için planlanan MainNet’i geliştiriyor. Ana Zincir, ağda çalışan tüm zincirleri çalıştıracak ve sürdürecek temel Blockchain’dir. Tüm sistemin konsensüsüne/güvenliğine bakıyor olacaktır.

Eğer biri Aelf ağında bir dApp oluşturmaya karar verirse farklı gelişim seviyelerinden birini seçebileceklerdir. Başka bir deyişle; sıfırdan bir uygulama oluşturmak ve temeli oluşturan Blockchain geliştirmek yerine, zaten Aelf modeli tarafından yapılan tüm zor işlere sahip olabilir ve en az geliştirme girdisi ile uygulamayı oluşturabilirsiniz. Bunu tarif etmenin bir yolu Aelf’in Blockchain uygulaması geliştirmesinin “WIX” veya “Wordpress” tarzı olmasıdır. Herkes bir saat içinde Wordpress ile bir web sitesi oluşturabilir. Tek ihtiyaçları olan düzeni seçmek ve hangi içeriği istediklerini bilmektir. Bu, Aelf ağında bir dApp oluşturmakla aynı olacaktır. Ek olarak, her zaman geliştirmeyi daha derine indirmek ve projenizi sıfırdan istediğiniz tarzda yaratma gibi seçenekler olacaktır.

Bu Aelf’tir.

Blockchain dünyasının dilleri, konsensüs modelleri olarak bilinir. Yukarıda bahsedildiği gibi Ana Zincir, DPoS’u çeşitli nedenlerle çalıştıracaktır. Yan zincirler (herhangi bir belirli dApp’ı çalıştıran bireysel Blockchainler) ayrıca DPoS’yi de çalıştıracaklardır ancak Yan Zincirler, PoS’i veya PoW’u veya bireysel geliştirici/geliştiriciler tarafından seçilen herhangi bir diğer konsensüs modelini çalıştırabilirler. Ethereum ve Bitcoin, şu anda PoW (İş Kanıtı) kullanıyor. Ethereum, sonunda PoS’a (Hisse Kanıtı) hareket etmeye bakıyor ve diğer birçok zincir halihazırda PoS kullanıyor. Bu sadece yan zincirlerde yer alan kişiselleştirmeye ek olmakla kalmıyor, aynı zamanda Aelf ağını da geleceğe dair kanıtlıyor. PoW şu anda ana konsensüs modelidir ancak gelecekte daha iyi konsensüs modelleri geliştikçe kullanılmayacağına dair büyük bir olasılık vardır. Gerçekten de PoW ile artan sancılardan bazılarını görmeye başladık.

Yan Zincirler DPoS üzerinde çalışırsa o zaman kaynakları ile de paylaşabileceklerdir. Bu kaynaklar, mevcut standartlara göre çok verimli bir şekilde kullanılacak. Bu, bulut bilişim yapısının bir sonucu olacaktır. Şu anda tüm işlemlerin her madencilik düğümünden (PC) geçmesi gerekiyor, bu da sistemin yalnızca en yavaş PC kadar hızlı olduğu anlamına geliyor. Bulut bilişim yapısı ile her bir düğüm, bir PC kümesinden oluşur; bu, kaynakların paylaşıldığı ve aynı anda birden fazla işin tamamlanabileceği anlamına gelir.İşte Aelf’in günlük hayatınıza nasıl bir fayda sağlayabileceği ile ilgili bazı örnekler:

Diyelim ki bir alışveriş merkezinde bir video oyunu satın alıyorsunuz ve sonra eve gidiyorsunuz. Bilgisayarınızı açıyorsunuz ve oyun zaten indirilmiş ve oynamaya hazırdır. Oyun mağazasının veri tabanını çalıştıran ağ ve oyun platformunuz Aelf üzerinde çalışıyor. Böylece birbirleriyle iletişim kuruyorlar.

Doktora gittiğinizde bazı ilaçlar için bir reçete aldığınızda ne olur? Daha sonra bunu eczaneye götürmeniz, sırada beklemeniz ve eczacının reçetenizi hazırlamasını beklemeniz gerekir. Şimdi doktorun reçeteyi yazdığını ve eczaneye gittiğinizde ilaçların hazır olduğunu hayal ediniz. Bu, birlikte çalışan iki Blockchain’in başka bir örneğidir.

Bir sonraki örnek başka bir şey… Bir tür yiyecek tükendiğinde bunu bilebilen bazı akıllı buzdolapları var. Ayrıca bakkaliye teslimatı sağlayan alışveriş hizmetleri vardır. Bazı yiyecekler bittiğinde buzdolabınızın alışveriş listenizi mağazaya gönderdiğini ve ücretini ödediğini hayal edin. Bu listede çok önemli bir yiyecek yer aldığında eşyaların kapınıza teslim edilmesini isteyen bir bildirim gönderir. Kelimenin tam anlamıyla tekrardan bakkaliye alışverişine gitmenize gerek yoktur!

Birkaç ay önce Ethereum ağında yoğun bir tıkanmaya neden olan Cryptokitties oyununun işlemleri yavaşlattığını ve ücretleri arttırdığını büyük olasılıkla duymuşsunuzdur. Bu, Ethereum üzerine yapılan her akıllı sözleşmenin yavaşlatıldığı anlamına geliyordu. Hiçbir Yan Zincirin Ana zincir boyunca veri çalıştırmaması ve her diğer yan zincirlerden izole edilmemesi nedeniyle, bir zincirin tıkanması halinde izole edilecek ve başka bir sistemi etkilemeyecektir. Bu aynı zamanda, sistemin başka bir sıkışık olmayan yan zincire mi geçmesi gerektiğini yoksa şu anki yan zincirde mi kalacağını seçmek için oylamaya çağıracak acil durum protokolünü başlatır.

Gördüğünüz gibi Aelf ağının sınırsız gerçek dünya uygulaması vardır. Aelf; mevcut Blockchain modelleri ile ilgili olarak sadece bir dizi problem çözmekle kalmaz, aynı zamanda birçok yeni fikir ve teknolojinin üzerine inşa edilmesinin temelini oluşturur.

Bu yüzden Aelf, insanları heyecanlandırıyor. Aelf’in burada olmasının nedeni dünyayı değiştirmektir!

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-real-world-applications-9bff7c2ffbeb

499  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 18, 2019, 07:35:20 AM
🔊Aelf Gelişim İlerlemesi Güncellemesi (17 Şubat)

ÖZET:
- Blok tarayıcı kaynak TOKEN işlem geçmişi gelişimi tamamlandı.
- "Sorun #838 ağ geliştirme" sorunu düzeltildi.

https://medium.com/aelfblockchain/development-progress-update-feb-17th-a1283f050b64
500  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Re: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) on: February 16, 2019, 12:31:45 PM


Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!