Bitcoin Forum
April 26, 2024, 07:23:30 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 »
  Print  
Author Topic: Offtopic - Română  (Read 143892 times)
liliontransfer
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
February 10, 2012, 09:44:24 PM
 #41

hi!

sorry for writing in english, but my romana is not good enough Smiley

I am running a Lilion Transfer (liliontransfer.org) where you can buy and sell BTC (and other e-currencies) online with fixed price. Website is temporarily in Polish only (it is gonna change soon). Some of you have already used my service (cause i had few orders from RO for BTC)... I have account in BCR so transfers are reasonably fast and cheap for whole Romania.

If you need any help please ask.

Tu buy or sell BTC with RON use orange button on the top... to exchange RON or BTC to LR, PM, MNT and others use green or red buttons on the top.

best regards,

Kamil
1714159410
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714159410

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714159410
Reply with quote  #2

1714159410
Report to moderator
1714159410
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714159410

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714159410
Reply with quote  #2

1714159410
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714159410
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714159410

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714159410
Reply with quote  #2

1714159410
Report to moderator
1714159410
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714159410

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714159410
Reply with quote  #2

1714159410
Report to moderator
1714159410
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714159410

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714159410
Reply with quote  #2

1714159410
Report to moderator
robertg
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
February 20, 2012, 10:02:30 AM
 #42

Salutare,

Mai numarati inca unul Wink
paraipan
In memoriam
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 924
Merit: 1004


Firstbits: 1pirata


View Profile WWW
February 20, 2012, 10:30:27 PM
 #43

Salutare haiduci ! http://www.youtube.com/watch?v=kVRbCQc8I5E

BTCitcoin: An Idea Worth Saving - Q&A with bitcoins on rugatu.com - Check my rep
Nixzor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 203
Merit: 100



View Profile WWW
February 22, 2012, 12:30:21 AM
 #44

Salutari, mai puteti adauga un roman pe lista.

mike.wolf
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 17
Merit: 0


View Profile
May 29, 2012, 03:41:31 PM
 #45

Salutari, sunt interesat sa cumpar coins face2face in Bucuresti sau imprejurimi cu cash (eur/usd/ron/orice). Pm daca este cineva interesat. Multumesc anticipat Smiley
malaimult
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 658
Merit: 500



View Profile
May 29, 2012, 05:47:29 PM
 #46

romanians... i hate romanians  Grin anyway keep it clean guys

paraipan
In memoriam
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 924
Merit: 1004


Firstbits: 1pirata


View Profile WWW
May 29, 2012, 06:24:05 PM
 #47

romanians... i hate romanians  Grin anyway keep it clean guys

meh, eu am invatat sa traiesc cu ei. Suntem in toata lumea si am ajuns sa ii invatam pe alti cum sa aiba succes. Pun pariu ca jumatate din comunitatea bitcoin sunt romani sau de provenienta romaneasca cel putin  Smiley

BTCitcoin: An Idea Worth Saving - Q&A with bitcoins on rugatu.com - Check my rep
malaimult
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 658
Merit: 500



View Profile
May 29, 2012, 06:28:15 PM
 #48

 Wink

Zubilica
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
June 08, 2012, 08:04:35 PM
 #49

prezent
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
June 22, 2012, 09:43:06 PM
 #50

Salut,

nu face cineva un tutorial despre cum sa vinzi bitcoins pe USD/EUR, dar intr-un final sa obtii RON?

De exemplu eu vreau sa vand niste bitcoins, dar nu am facut asta niciodata, si nu stiu de unde sa o apuc.
Am bitcoins, am 2 carduri Visa(EUR)/Visa Electron(RON), ce fac mai departe? Smiley

Merci,
Cornel
kronosvl
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100


View Profile
June 23, 2012, 06:39:49 AM
 #51

Salut,

nu face cineva un tutorial despre cum sa vinzi bitcoins pe USD/EUR, dar intr-un final sa obtii RON?

De exemplu eu vreau sa vand niste bitcoins, dar nu am facut asta niciodata, si nu stiu de unde sa o apuc.
Am bitcoins, am 2 carduri Visa(EUR)/Visa Electron(RON), ce fac mai departe? Smiley

Merci,
Cornel
Pana acum doar am cumparat bitcoins si am folosit 2 metode, amandoua fiind valabile si in sens invers.

Partea comuna: inregistrat card in paypal.

1. am folosit virwox: deposit euro in virwox prin paypal, cumparat Lindens, vandut Lindens si cumparat BTC, withdraw. Exista limite de volum si din pacate taxe mari,

2. am cumparat BTC prin OTC, achitat cu paypal. trebuie sa iti faci 'cont'. e un system de rating ceva gen cum e pe la ebay. discutia se realizeaza prin irc intre partile interesate.

Propunerea 3 ar fi intre 2 romani, transfer bancar direct in RON (se poate si cu strainii fara paypal dar la noi SEPA costa cam mult la volume mici). Aici as fi interesat sa cumpar niste BTC de la tine, poate ne ajutam reciproc.

Bineinteles se pot face astfel de schimburi face to face in cazul persoanelor din acelas oras. De unde e esti?

PS. cum ai facut rost de BTC daca nu ai cumparat. ai minat?

Donations are accepted @: 19Uk8zVhdgfrRo5Z6wH9yghWxZUtdiNtX9
OTC: http://bitcoin-otc.com/viewgpg.php?nick=kronosvl
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
June 23, 2012, 11:59:27 AM
 #52

BTC-urile le am din urma minarii, pana acum n-am vandut nici cumparat. Sun din Iasi.
Problema e ca nici PayPal nu am folosit niciodata, dar am citit ca nu e chiar safe.

Legat de SEPA, nu e transfer interbancar in Eur, care daca e de la aceeasi banca nu sunt taxe? Sau ceva de genul ...

In general nu am facut de multe ori plati online, doar cateva folosind online banking si cardurile VISA de ron si de valuta.
Odata am platit pe amazon.com(US) vreo 150$ si nu au fost comisioane.

In Romania nu prea gasesti cui sa vinzi sau sa cumperi, daca dai pe forumurile mari search dupa "bitcoin" gaseste cateva posturi despre nimic.

Deci in continuare caut sa vand in afara, probabil in Europa ca sa fie plata in Eur, poate comisioanele mai mici decat ar fi si cu conversie USD->EUR.


Deci inca mai astept sugestii, pasi de urmat ca tranzactia sa fie cu success , fara tzeapa ca trimiti BTC-urile si nu mai vezi banii Smiley

Merci.
nakoks
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
June 23, 2012, 07:09:08 PM
 #53

salut, incerc si eu sa vad ce este pe aici.
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
June 24, 2012, 04:34:25 PM
 #54

Salutari fratilor !
Adaugati inca un roman pe  lista .
miner incepator in Canada   Wink

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
June 28, 2012, 08:41:59 AM
 #55

Daca vrea cineva sa cumpere BTC de la mine, sa-mi trimita un PM.
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
July 15, 2012, 01:51:52 AM
 #56

Salutari fratilor !
Adaugati inca un roman pe  lista .
miner incepator in Canada   Wink

Incepind de azi vind Bitcoin la pretul de average de la MtGox USA :-) fara comision...PM pentru detalii..Am o rezerva de 500 de Bitcoins pentru acum..sper sa va intereseze !!

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
Luca
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
July 15, 2012, 02:06:53 PM
 #57

helou domnilor,

ma documentez pentru a scrie un articol despre bitcoin si apelez la voi cu rugamintea de a ma ajuta cu informatii. multumiri anticipate Smiley

va rog sa-mi spuneti:
-cum si cand ati auzit de bitcoin?
-cum ati inceput sa "faceti rost" de bitcoin si prin ce metoda (minerit, schimb, vanzare de produse/servicii, etc.)
-mai renteaza mineritul, la ora actuala?
-exista vreo firma romaneasca ce ofera posibilitatea de a plati cu bitcoin pentru produse/servicii?
-daca ar fi o firma romaneasca ce accepta bitcoin, ati plati cu bitcoin?
-cate tranzactii peer to peer cu romani, folosind bitcoin, ati facut?(ma intereseaza doar numarul, nu obiectul tranzactiei)
-cum vedeti viitorul bitcoin pentru romani, in romania?

mersi mult,

Luca
lucadezmir.com
sedric398
Member
**
Offline Offline

Activity: 71
Merit: 10


View Profile
July 17, 2012, 08:22:51 PM
 #58

pan ti-am trimis un PM
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
July 18, 2012, 02:11:59 AM
 #59

helou domnilor,

ma documentez pentru a scrie un articol despre bitcoin si apelez la voi cu rugamintea de a ma ajuta cu informatii. multumiri anticipate Smiley

va rog sa-mi spuneti:
-cum si cand ati auzit de bitcoin?
-cum ati inceput sa "faceti rost" de bitcoin si prin ce metoda (minerit, schimb, vanzare de produse/servicii, etc.)
-mai renteaza mineritul, la ora actuala?
-exista vreo firma romaneasca ce ofera posibilitatea de a plati cu bitcoin pentru produse/servicii?
-daca ar fi o firma romaneasca ce accepta bitcoin, ati plati cu bitcoin?
-cate tranzactii peer to peer cu romani, folosind bitcoin, ati facut?(ma intereseaza doar numarul, nu obiectul tranzactiei)
-cum vedeti viitorul bitcoin pentru romani, in romania?

mersi mult,

Luca
lucadezmir.com

Buna Luca si bine ai venit pe acest forum !
Eu sint relativ "nou" pe acest forum dar am urmarit Bitcoin in ultimul an si m-am hotarit sa intru si eu in acest "Joc" care se pare ca are un potential de a propulsa prima moneda "virtuala" care are "credibilitate".
Sint convins ca exista aici si alti membrii romani care au mai multa experienta in domeniu si care pot sa descrie mult mai amplu aceasta moneda virtuala si capabilitatile sau vulnerabilitatile ei :-). Oricum am sa iti raspund la intrebari si sper sa auzim si de la alti membrii ai comunitatii !

- Prima data am auzit de Bitcoin anul trecut (2011) prin intermediul unui forum in care se mentiona aceasta noua moneda virtuala
- Avind un computer cu un video card bun am inceput sa experimentez cu mineritul din pura curiozitate si mai apoi mi-am dat seama ca si daca "joci" pe stock market poti sa faci Bitcoin asa ca mi-am deschis si un cont la Cavirtex (sint in Canada).Aici trebuie sa mentionez ca pretul unui Bitcoin cind am inceput eu era pe la 5 dolari coborind vertiginos dupa ce ajunsese sa fie pe undeva pe la 20 sau chiar mai mult inainte sa incep si eu ,dar datorita anumitor evenimente , care eu am inteles ca au avut de a face cu securitatea unor site-uri de trading Bitcoin, pretul a cazut pina pe la 2 dolari !!!Atunci toata lumea cauta sa iasa din acest joc si minerii care investisera bani seriosi vindeau videocarduri la greu !!! ( atunci am cumparat si eu ceva bitcoins )
-Mineritul la ora actuala este o chestie de citi bani ai la dispozitie sa investesti - s-a facut deja tranzitia de la GPU (videocarduri ) la FPGA (field-programmable gate array ) care sint niste circuite integrate dedicate mineritului cu performante net superioare din punct de vedere al consumului de electricitate raportat la viteza de calcul dar care nu sint tocmai ieftine.Deci acum este un mix de GPU si din ce in ce mai multi FPGA mineri care tin networkul in viata.In anul viitor insa recompensa pentru a descifra un bloc de Bitcoins o sa se injumatateasca de la 50 de Bitcoins la 25 si atunci practic va trebui sa ai o viteza de calcul dubla ca sa obtii acelasi numar de Bitcoin din minerit deci avantaj FPGA clar.Acum se vorbeste si de ASIC (application-specific integrated circuit) care se spune ca va detrona GPU definitiv si chiar FPGA prin viteza de calcul si consum de curent dar nu exista nimic concret pe piata inca.Vreau sa iti dau un link foarte bun dupa care ma ghidez eu :https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_Hardware_Comparison
aici poti vedea tot ce inseamna aparate de minerit,programe si parametrii de functionare,preturi la GPU si FPGA  si capacitati de a produce bitcoins in functie de viteza ,consum de curent etc etc :-)
De mentionat ca in minerit se practica in mod curent participarea la "pool" de minerit ( si eu fac asta avind capacitate modesta).In plus am auzit de implementari de website care in momentul in care accesezi anumite webite-uri acestea incep sa foloseasca computerul tau pentru minerit dar nu am detalii ( se pare insa ca poate fii foarte profitabil pentru cine stie ce face ;-)  )
-Nu am auzit de vreo firma romaneasca care opereaza cu Bitcoin dar poate ca nu am cautat indeajuns.
-Da ..daca ar exista o firma romaneasca care sa opereze cu Bitcoin as fii foarte interesat sa particip si aici ma refer in mod special la facilitarea de trimitere si transformare a bitcoins in Ron pentru a fii accesati din Romania sau un Bitcoin exchange/trading in RON.
-Nu am avut inca tranzactii peer to peer cu romanii inca dar in viitor sper sa tranzactionam.
-Viitorul pentru Bitcoin in Romania ? Cred ca nu este prea cunoscuta deocamdata pe plan larg aceasta moneda!Bineinteles ca dezvoltarea si penetrarea acestui proces este in curs si multi romani stiu deja insa probabil ca ei recurg la mijloace de tranzactii din alte tari deocamdata in lipsa unui sistem dedicat autohton.Sint sigur insa ca se lucreaza la crearea unei platforme romanesti de tranzactionare a Bitcoin si daca pretul se mentine in ascendenta ca acum (aproape de 9 dolari ...urcind de la 5 dolari acum aprox 2 luni) interesul se va mari considerabil.Imaginati-va ce ar insemna ca toti romanii din toata lumea sa trimita bani in tara utilizind aceasta platorma.Un business deloc neglijabil dar care va da peste cap metodele traditionale de a trimite bani.Deci in concluzie sint convins ca baietii nostrii care se ocupa cu programarea (deja recunoscuti pe plan mondial) vor deschide "poarta" pentru Bitcoin si in Romania!!!
Sa auzim de bine!


Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
sklipy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
August 01, 2012, 06:53:42 PM
Last edit: August 02, 2012, 05:01:13 PM by sklipy
 #60

Voi ce placi video folositi, si cat va ia sa rezolvati un bloc ? Mai merita investit in minerit ?
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!