Bitcoin Forum
April 24, 2024, 03:08:18 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 »
  Print  
Author Topic: Offtopic - Română  (Read 143888 times)
beekeeper
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 406
Merit: 250


LTC


View Profile WWW
February 10, 2013, 07:21:03 PM
 #401

La 10k trebuie sa raporteze banca?

25Khs at 5W Litecoin USB dongle (FPGA), 45kHs overclocked
https://bitcointalk.org/index.php?topic=310926
Litecoin FPGA shop -> http://ltcgear.com
The Bitcoin software, network, and concept is called "Bitcoin" with a capitalized "B". Bitcoin currency units are called "bitcoins" with a lowercase "b" -- this is often abbreviated BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
February 10, 2013, 11:01:41 PM
 #402

15k
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_12258/Noi-reglementari-Raportarea-tranzactiilor-la-Oficiul-pentru-combaterea-spalarii-banilor.html#axzz2KXXhUl6d
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
February 10, 2013, 11:43:15 PM
 #403

Am tot citit si am tot vazut parerile oamenilor . si am zic ca ce plm , daca`i tzapa, sa fie, daca nu, o sa fac ceva bani .
Cu durere si in acelasi timp placare in suflet vreau sa va spun ca mi`am comandat un 30GH/s de la butterfly. Acum Domne` Ajuta. cand ajunge va arat.

Interesant.
Ce te-a facut sa treci peste toata neincrederea asta masiva in BFL? Ai riscat totusi 600$, daca era un Jalapeno acolo mai ziceam...
Cred ca in momentul in care Avalon a inceput sa livreze ( ma rog...sa livreze ceva) BFL au ajuns in cel mai de jos punct al reputatiei lor.
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
February 11, 2013, 07:08:08 AM
 #404

pai cica cipurile sunt in drum spre BFL, trebuie sa ajunga saptamana aceasta, dupa care se apuca de asamblat, dupa care testeaza daca merg Smiley
eu cred ca BFL o sa livreze totusi ceva, doar au avut destul buget la cati au facut pre-order la ei.

da altfel zis, ziceti ca urmeaza un crash beton la BTC, prea sus a urcat in ultima luna? Smiley
beekeeper
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 406
Merit: 250


LTC


View Profile WWW
February 11, 2013, 08:04:20 AM
 #405

pai cica cipurile sunt in drum spre BFL, trebuie sa ajunga saptamana aceasta, dupa care se apuca de asamblat, dupa care testeaza daca merg Smiley
eu cred ca BFL o sa livreze totusi ceva, doar au avut destul buget la cati au facut pre-order la ei.

da altfel zis, ziceti ca urmeaza un crash beton la BTC, prea sus a urcat in ultima luna? Smiley


De fapt, ma asteptam sa urce aici la cateva zile dupa halving; btc urmareste intodeauna dificultatea. Pe de alta parte s-ar putea sa avem "interventii in piata" de la ceva actori mari interesati sa tina momentan pretul sus; de ex bfl.

25Khs at 5W Litecoin USB dongle (FPGA), 45kHs overclocked
https://bitcointalk.org/index.php?topic=310926
Litecoin FPGA shop -> http://ltcgear.com
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
February 11, 2013, 12:53:17 PM
 #406

Interesant loc sa-ti faci publicitate pe cursuri de engleza Smiley.

Good luck in finding students Smiley.
Do you have any certifications? If so, it would be nice to include them in your posts as I think people would be more inclined to be tutored by somebody with certification/experience.

magu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
February 11, 2013, 03:47:48 PM
 #407

Am tot citit si am tot vazut parerile oamenilor . si am zic ca ce plm , daca`i tzapa, sa fie, daca nu, o sa fac ceva bani .
Cu durere si in acelasi timp placare in suflet vreau sa va spun ca mi`am comandat un 30GH/s de la butterfly. Acum Domne` Ajuta. cand ajunge va arat.

Interesant.
Ce te-a facut sa treci peste toata neincrederea asta masiva in BFL? Ai riscat totusi 600$, daca era un Jalapeno acolo mai ziceam...
Cred ca in momentul in care Avalon a inceput sa livreze ( ma rog...sa livreze ceva) BFL au ajuns in cel mai de jos punct al reputatiei lor.

am vrut sa dau comanda la avalon. Si in momentu in care am primit email ca incepe a2a tura mi`am bagat un avalon in shoppingcard fara sa`l platesc. DUpa 2 zile cand sa intru sa`l platesc, pe langa ca disparuse din shopping card, era si out of stock . acuma nu m`o facut pe mine 600$ dar merita entuziasmu. Smiley
lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
February 11, 2013, 05:40:44 PM
 #408

pai cica cipurile sunt in drum spre BFL, trebuie sa ajunga saptamana aceasta, dupa care se apuca de asamblat, dupa care testeaza daca merg Smiley
eu cred ca BFL o sa livreze totusi ceva, doar au avut destul buget la cati au facut pre-order la ei.

da altfel zis, ziceti ca urmeaza un crash beton la BTC, prea sus a urcat in ultima luna? Smiley


De fapt, ma asteptam sa urce aici la cateva zile dupa halving; btc urmareste intodeauna dificultatea. Pe de alta parte s-ar putea sa avem "interventii in piata" de la ceva actori mari interesati sa tina momentan pretul sus; de ex bfl.

Facand exceptie de tehnologiile disruptive (gen ASIC si halving), conform tipului astuia, dificultatea urmareste cursul btc, cu o intarziere de doua saptamani: https://bitcointalk.org/index.php?topic=123238.0

Pentru crestere, sunt posibile doua variante, eventual combinate:
  • Pretul e tinut sus de jucatorii la bursa btc sau investitorii in btc care mizeaza pe cresterea si mai mare, cumparand btc. Daca asta e situatia, intradevar bula probabil se va sparge iar pretul va cadea.
    Pana acum s-au minat cam 11 mil btc. Admitand ca vreo 8 sunt ingropati sau pierduti, mai raman vreo 3 (si cred ca e o cifra usor pesimista). La cursul mediu al ultimelor 30 de zile, inseamna cam 45 mil euro in circulatie. Ca sa faci cursul sa creasca de la 11 la 18, adica cu 60%, as zice ca ar cam trebui sa cumperi btc de vreo 20 milioane de Euro. Nu stiu daca BFL  are capacitatea/dorinta sa faca asta, in ciuda celor poate 7 mil euro precomenzi platite.
  • Economia bitcoin creste. Wordpress, reseri Kim Dotcom, jocuri de noroc, multe alte mici intreprinderi. Acum putin timp, bitpay se lauda cu 1000 de clienti acum vad ca se lauda cu 2000. Si asta poate fi o bula care se va sparge, cum a fost "Dot-com bubble" din 2000-2001, dar e mai putin probabil.
Una peste alta eu sunt optimist. Pe termen de un an, cred ca valoarea btc va creste fata de valoare de la inceputul anului de aprox 10euro/btc, pentru ca economia bitcoin se va dezvolta. Cu cat va creste? Nu stiu, dar m-as hazarda la un 2-3x.
pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
February 11, 2013, 11:20:12 PM
 #409

eu sunt de parere ca pretul actual nu are nicio legatura cu economia bitcoin. defapt economic, sta cam varza, si nu asta a ridicat sau coborat pretul.
eu cred ca acum pe piata, in mana jucatorilor, este o suma foarte mare, ceea ce pune minerii la categoria neglijabil, oricum undeva sub 5% ceea ce se mineaza si ce mai au minerii prin walleturi.
deci ce e acum, sau ce a fost si va fi pe termen scurt, este doar speculativ. cursul nu urmeaza nici dificultatea, si nici invers, si urmeaza doar specula, sau cel putin in mare masura. unii ii zic la specula ca fiind cererea.

acu ce am auzit, ca nu stau sa citesc forumul zilnic, sau prea amanuntit, dar am auzit ca Avalon accepta doar BTC pentru pre-order?
pai daca e asa, atunci s-au cumparat in ultimele 2 saptamani 1500/20*500 =~ 37k BTC, care acum valoreaza putin sub 1 mil. $.
Colaborat cu interesul unor investitori, poate chiar si BFL, a fost destul de usor de influentat trendul ca fiind crescator.
Eu sunt curios ce se va intampla peste 1-2 saptamani maxim cu cursul, coboara iar pe la 12-15$/BTC?
As mai arunca si un "pariu", ceva de genul ca BTC-ul nu trece de 26$, apoi cade, macar pana la sub 20.

Si apoi mai sunt curios cand chiar or sa apara ASIC-urile in piata. Eu cred ca la inceput, pretul o sa mai scada iar, in incercarea primilor ASIC mineri de a-si lua de o grija si sa isi scoata investitia.
Dupa care, piata se va stabiliza la un pret corect pentru mineri, care, din cauza eficientei energetice, 1 BTC produs de un ASIC poate fi rentabil si la 5$(cifra scoasa din burta, dar se intelege ideea).

Toate astea, le vad asa, doar daca nu intervin speculatorii, ceea ce nu cred ca se va intampla.
Ma gandesc ca si la 2-3$ pe BTC, daca are ceva fluctuatie, speculatorii vor castiga tot milioane de $. Pe ei nu-i intereseaza cursul, ci diferenta de curs.

Eu vad o crestere solida a BTC-ului doar daca va fi acceptat ca moneda de schimb pe site-urile online populare. Atunci da, in termen scurt, poate ajunge sa valoreze sute sau mii de $ un BTC.

Acum nu prea mai sunt implicat in fenomen, nu mai am nici BTC, nici ASIC n-am comandat, dar sunt curios. Doar ce se mai produce de pe o zi pe alta, suficient de nesemnificativ incat sa ma intereseaza cursul, dar daca va scade pe la 10$, o sa cumpar si eu cativa zeci, ca o data si o data e posibil sa ajunga iar sus.
Dar acum, nu m-as baga la cumparat, dupa cum zicea cineva aici ca e bine sa cumperi cand cursul e pe crestere.

goja_lucian30
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
February 13, 2013, 06:14:30 PM
 #410

Buna seara, am vazut pe videotutoriale.ro putine date despre bitcoin dar am cateva nelamuriri as fi foarte recunoscator daca ma puteti ajuta, detin doua calculatoare
1. Primul calculatorul are urmatoarele componente DxDiag txt
2. Al doilea are urmatoarele componente DxDiag2PC txt
     
     Cam cati bani as pute scoate cu primul si al doi-lea PC diferit ? o suma aproximativa Smiley
     Nu detin foarte multe cunostinte in acest domenu asa ca sunt interesat sa citesc cateva tutoriale despre bitcoin (in lb romana daca se poate)
                  Care includ: - Cum scot banii ?  PayPal, Transfer bancar, Posta... Huh
                                   - S-ar putea scrica placa video sau procesorul daca tin deschis programul 12 h/zi?
                             
Nu vreau sa imi fac vila din chestia asa dar daca imi iese "un ban de buzunar" as fi dispus sa incerc
Multumesc.
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
February 13, 2013, 09:46:28 PM
 #411

Buna seara, am vazut pe videotutoriale.ro putine date despre bitcoin dar am cateva nelamuriri as fi foarte recunoscator daca ma puteti ajuta, detin doua calculatoare
1. Primul calculatorul are urmatoarele componente DxDiag txt
2. Al doilea are urmatoarele componente DxDiag2PC txt
     
     Cam cati bani as pute scoate cu primul si al doi-lea PC diferit ? o suma aproximativa Smiley
     Nu detin foarte multe cunostinte in acest domenu asa ca sunt interesat sa citesc cateva tutoriale despre bitcoin (in lb romana daca se poate)
                  Care includ: - Cum scot banii ?  PayPal, Transfer bancar, Posta... Huh
                                   - S-ar putea scrica placa video sau procesorul daca tin deschis programul 12 h/zi?
                             
Nu vreau sa imi fac vila din chestia asa dar daca imi iese "un ban de buzunar" as fi dispus sa incerc
Multumesc.


Nu am deschis linkurile trimise de tine, dar spune-ne doar ce placa video au in dotare.
Important este sa fie AMD(ATI).
Ai aici un tabel cu mai toate modelele de placi video capabile de minerit:
https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardware_comparison

Bun, acum ca stii cam cati mh/s faci, poti calcula in functie de dificultatea de minat curenta(este o variabila care va creste consistent odata cu aparitia ASIC-urile un hardware specializat de minat care va scoate GPU-urile din profitabilitate).
Ai aici un astfel de calculator:
Simplu:                                          http://www.alloscomp.com/bitcoin/calculator
Cu mai multi factori luati in calcul:      http://www.bitcoinx.com/profit/

In functie de asta poti observa ce si cum.

In legatura cu metode de retragere, sunt site-uri de tranzactionare, care normal, percep si comision.
Nu ar avea de ce sa se strice, sunt mineri care le tin non-stop 1 an de zile. Depinde si de placa si de noroc/ghinion. Este un simplu aparat electronic care sta aprins, facand ceea ce a fost construit sa faca(neluand in considerare OC masiv).

Ti-am raspuns cred la toate intrebarile. Nu te sfii sa mai intrebi.

Asta a fost raspunsul obiectiv. Cel subiectiv ar fi ca nu prea mai este rentabil sa te apuci acum, dar daca ai doua placi bune si nu platesti tu curentul... ai putea face niste bani de buzunar intr-o luna, doua. Bani care sugerez sa-i pastrezi daca cursul continua sa fie ascendent, sau sa-i investesti in ceva.

In rest... Welcome to Bitcoin!


lastbit
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 206
Merit: 100


View Profile
February 13, 2013, 10:40:39 PM
 #412

Buna seara, am vazut pe videotutoriale.ro putine date despre bitcoin dar am cateva nelamuriri as fi foarte recunoscator daca ma puteti ajuta, detin doua calculatoare
1. Primul calculatorul are urmatoarele componente DxDiag txt
2. Al doilea are urmatoarele componente DxDiag2PC txt
     
     Cam cati bani as pute scoate cu primul si al doi-lea PC diferit ? o suma aproximativa Smiley
     Nu detin foarte multe cunostinte in acest domenu asa ca sunt interesat sa citesc cateva tutoriale despre bitcoin (in lb romana daca se poate)
                  Care includ: - Cum scot banii ?  PayPal, Transfer bancar, Posta... Huh
                                   - S-ar putea scrica placa video sau procesorul daca tin deschis programul 12 h/zi?
                             
Nu vreau sa imi fac vila din chestia asa dar daca imi iese "un ban de buzunar" as fi dispus sa incerc
Multumesc.

Bina ai venit!
1. placa video e nvidia 8400. ce poti produce cu ea e infim, nu merita.
2. placa video _pare_ sa fie ati 6570. Daca chiar e, la 12 ore pe zi, cu un pic de overclock a placii video, la dificultatea si cursul din momentul actual, si daca nu platesti tu curentul electric, ai produce cam 4 euro/luna. Din pacate, e de asteptat ca dificultatea sa creasca dramatic in viitorul apropiat, datorita aparitiei pe piata al ASIC-urilor. Cursul, din alte motive (cresterea economiei bitcoin si speculatori care mizeaza pe crestere), e de asteptat sa creasca si el, dar in nici un caz in ritmul in care va creste dificultatea. In cuvinte simple, probabil vom asista anul asta la disparitia mineritului cu placi video.
Ca sa-ti iasa ceva cum ar trebui sa ai rata de hashing cel putin 600MH/s, care, facand abstractie de curentul electric si daca ar merge 24/24 ti-ar aduce acum cam 50 euro/luna. 600Mh/s inseamna spre exemplu 2x 5830, sau 1x 7970, overclockate.

Minatul nu strica placile daca temperatura nu depaseste 80 de grade si nu exagerezi cu overclocking-ul*, dar, dat fiind ca le vei folosi "la blana" si multe ore pe zi, probabilitatea de defectare creste.

Cel mai mic comision de transfer al banilor dintr-un exchange-btc-online intr-un cont bancar e 1.25 Euro.
vlad121
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
February 14, 2013, 06:03:25 PM
 #413

Salut! As dori si eu sa cumpar un bitcoin dar nu stiu cum sa fac. Am cautat pe ceva siteuri dar tot nu am reusit asa ca am apelat la acest forum.
Mentionez ca vreau sa cumpar bitcoin pentru a juca poker si nu pentru altceva... Astept sa ma ajute cineva. Grin Multumesc!
sedric398
Member
**
Offline Offline

Activity: 71
Merit: 10


View Profile
February 14, 2013, 08:51:16 PM
 #414

poti incerca localbitcoin.com daca nu vrei sa folosesti bancile si nu prea te deranjeaza sa platesti ceva % in plus fata de pretul real
bitstamp.com e rapid (foloseste SEPA)si nu iti cere acte pentru inregistrare etc..

Legat de cum evolueaza pretul unui btc pot spune ca mentalitatea de all in,all out e destul de dezavantajoasa eu consider ca daca tii 50% lichid si 50% btc si alternezi 75-25 din cand in cand va fi mult mai profitabil pe termen lung .
Bitcoin in viitor se va folosi de piete de nisa pentru a se dezvolta,lucru esential pentru a reusi sa ajunga la un nivel unde  daca ar fi acceptat ca metoda de plata de marile site'uri de bunuri si servicii sa fie o tranzitie naturala fara un efect de supra solicitare a propriei economii
Cum spunea si fondatorul wikipedia Bitcoin e un experiment deocamdata deci ar trebui ca mentalitatea fata de el sa nu fie prea diferita, adica sa investesti doar cat ti-ai permite sa pierzi .
vlad121
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
February 15, 2013, 03:01:33 PM
 #415

Multumesc pentru sfarturi, dar ce parere aveti despre evolutia bitcoin. Am vazut pe grafice ca valoarea oscileaza foarte mult, credeti ca va mai creste pretul sau va mai scade la cum stau lucrurile acum?
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
February 15, 2013, 04:23:26 PM
Last edit: February 15, 2013, 04:49:01 PM by Cyrus
 #416

Greu de spus. Insa fluctuatii rapide si mari sunt normale in 'economii' mici, cum ar fi asta.

Una este cand cererea si oferta se stabilizeaza prin sute de mii de transferuri pe zi(real life), rezultand un grafic mult mai lin. Si alta este cand sunt putini cei care tranzactioneaza... mai ales daca astazi se tranzactioneaza o suma f. mare, imediat se simte si efectul.

Cat despre evolutia pretului, mi-e greu sa ma pronunt. Sper sa nu fie o 'bula', desi pe masura ce trec zilele se poate sa scada sansa...

Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
February 21, 2013, 11:27:47 PM
 #417

Se ajunge la 30$ Cheesy

Intre timp, ati observat ce 'senzatii tari' da NVC pe btc-e?

Se face un pump'n'dump ocazional... azi am mirosit-o si am cumparat la 0.01282... a ajuns la 0.0444 Cheesy.

Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
February 22, 2013, 09:28:23 AM
 #418

Ce aveti cu mine de imi urati Good Luck? Cheesy

Nu ca m-ar deranja vreun pic Tongue

philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
February 22, 2013, 09:41:27 AM
 #419

Atunci mai ia un Good luck  Smiley
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
February 23, 2013, 12:31:32 PM
 #420

Va multumesc! Good luck si voua!

Adevaru' e ca mi-a mers mana pe btc-e pana acum Cheesy. Voi jucati la 'bursa de valuta'?

Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!