Za nas sa malo boljim zaradama u nasoj firmi salju obavestenje u vezi oporezivanja. Mozda vam pomogne.
Poštovane koleginice i kolege,
Ovim putem želimo da vam pružimo osnovne informacije u vezi sa prijavljivanjem godišnjeg poreza, a u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak građana.
Godišnji porez na dohodak građana za 2016. godinu plaćaju fizička lica – rezidenti i nerezidenti koji su u 2016. godini ostvarili ukupan dohodak veći od 2.285.064,00 dinara.
Poreska prijava za porez na dohodak građana za 2016. godinu podnosi se do 15. maja 2017. godine. Poreska prijava se može podneti u elektronskom ili u pisanom obliku. Elektronska prijava se podnosi preko portala Poreske uprave e-porezi -
http://www.poreskauprava.gov.rs/e-porezi/informacije.html , a poreska prijava u pisanom obliku se podnosi neposredno u Poreskoj upravi ili putem pošte.
Ukoliko obveznik podnosi poresku prijavu u pisanom obliku treba je podneti u Poreskoj upravi nadležnoj u mestu prebivališta obveznika.
Ukoliko obveznik podnosi poresku prijavu u elektronskom obliku, potrebno je da ima važeći elektronski sertifikat, ako želi da lično podnese i potpiše prijavu ili da ovlasti poreskog punomoćnika podnošenjem Obrasca PEP za podnošenje poreske prijave u elektronskom obliku. Podnošenje poreskih prijava elektronskim putem preko portala ePorezi je potpuno besplatno. Obveznik o svom trošku treba da obezbedi kvalifikovani elektronski sertifikat za elektronsko potpisivanje poreskih prijava i čitač pametnih kartica. Poreski obveznici mogu koristiti bilo koji kvalifikovani elektronski sertifikat koji izdaje jedno od ovlašćenih Sertifikacionih tela u Republici Srbiji (PTT, Privredna komora Srbije, MUP, HALCOM ili E-Smart Systems).
Godišnji porez na dohodak građana plaćaju fizička lica – rezidenti (za dohodak ostvaren na teritoriji Republike Srbije i u drugoj državi) i nerezidenti (za dohodak ostvaren na teritoriji Republike Srbije) koji su u kalendarskoj godini ostvarili dohodak veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade po zaposlenom, isplaćene u Republici Srbiji u godini za koju se utvrđuje porez, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike.
Prosečna godišnja zarada po zaposlenom u Republici Srbiji isplaćena u 2016. godini iznosi 761.688 dinara (“Sl. glasnik RS”, br. 5/2017).
Osnovica godišnjeg poreza na dohodak građana je oporezivi dohodak, koji čini razlika između dohotka za oporezivanje i ličnih odbitaka koji iznose:
• za poreskog obveznika – 40% od prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji u godini za koju se utvrđuje porez, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike – 304.675,20 dinara;
• za izdržavanog člana porodice – 15% od prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji u godini za koju se utvrđuje porez, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike, po članu – 114.253,20 dinara.
Godišnji porez na dohodak građana plaća se na oporezivi dohodak po stopi od:
• 10% – za fizičko lice koje je ostvarilo oporezivi dohodak u iznosu do šestostruke prosečne godišnje zarade – na iznos do 4.570.128,00 dinara;
• 15% – za fizičko lice koje je ostvarilo oporezivi dohodak u iznosu koji je veći od 4.570.128,00 dinara – iznos do 4.570.128,00 dinara oporezuje se po stopi od 10, a na iznos iznad 4.570.128,00 dinara oporezuje se po stopi od 15%.
Rezidentima se smatraju lica koja imaju prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa na teritoriji Republike Srbije i lica koja borave na teritoriji Republike Srbije 183 ili više dana, u periodu od 12 meseci.
Fizička lica koja rade u inostranstvu kod drugih pravnih ili fizičkih lica se smatraju rezidentima samo ako ispunjavaju navedene uslove, ukoliko ne ispunjavaju navedene uslove - ne smatraju se rezidentima. Fizička lica koja odlaze u inostranstvo radi obavljanja poslova u diplomatskom ili konzularnom predstavništvu smatraju se rezidentima, bez obzira na navedene uslove.
Prihodi koji ulaze u ukupan prihod građana za 2016. godinu su:
1. zarada
2. oporezivi prihodi od samostalne delatnosti
3. oporezivi prihodi od autorskih prava i prava industrijske svojine
4. oporezivi prihodi od izdavanja nepokretnosti
5. oporezivi prihodi od davanja u zakup pokretnih stvari
6. oporezivi prihodi sportista i sportskih stručnjaka
7. oporezivi drugi prihodi
8. prihodi po navedenim osnovama ( od tačke 1. do tačke 7.) ostvareni u drugoj državi za obveznike rezidente.
Ukoliko budete imali dodatnih pitanja, stojim vam na raspolaganju.