Bitcoin Forum
May 01, 2024, 11:17:24 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 »
  Print  
Author Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı  (Read 17315 times)
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
April 15, 2021, 08:32:37 AM

Swift dediğiniz para transfer işlemi zaten yapısal olarak hantaldır, hayatında swift işlemini kullanmamış insanlar para çekmeye kalktığında doğal paniğe kapılmaları. Çeşitli sebeplerle 2 hafta beklediğimi bile hatırlıyorum tek bir swift işleminin gerçekleşmesi için. Sizin bankanız, karşı tarafın bankası ve genelde arada başka aracılar da var sistemde. Binance müşteri desteğine her zaman ulaşılabiliyor ancak swift gerçekleştirdiğiniz bir işlemi onların sizin için takip etmesi pek mümkün değil.

Reddit'teki şikayetlerden bahsediyorsanız çoğu kullanıcı yeni geri bildirim yaptığında hesaplarına paranın geri iade edildiğini söylemiş. Dediğim gibi swift olayı ve resmi evraklar olayın içine girince her şey çok karmaşık hale geliyor, işlem süreleri çok uzayabiliyor.

Bir kaç seçeneğiniz var hepsinin kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları var.

• Doğrudan TL çekimi: Riski gelecekte ortaya çıkabilecek olası vergi. Youtube olayına benzemez demeyin söz konusu vergi toplamaksa benzetirler.
  • Swift: Varlık barışı için kullanabileceğiniz tek yöntem, bankalar arası işlemlerin uzun sürmesi ve yasal prosedürler sıkıntı.
  • OTC: Güvenilir bir kullanıcı ile elden bozum yapabilirsiniz. Kesinti oranları çok yüksek genelde.
  • Bitcoin karşılığı ürün satan alışveriş siteleri diğer bir seçeneğiniz. Bazılarında altın için kesinti oranı yüksek görünse de konuştuğunuzda oranı normal komisyon oranına çekebiliyorlar.

Sonuç olarak bitcoinlerinizi bitcoin olarak doğrudan harcayamayacaksanız bütün seçeneklerde aracı sistemlere yada aracı kişilere güvenmeniz gerekiyor.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Unlike traditional banking where clients have only a few account numbers, with Bitcoin people can create an unlimited number of accounts (addresses). This can be used to easily track payments, and it improves anonymity.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714562244
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714562244
Reply with quote  #2

1714562244
Report to moderator
1714562244
Hero Member
*

Ignore
1714562244
Reply with quote  #2

1714562244
Report to moderator
1714562244
Hero Member
*

Ignore
1714562244
Reply with quote  #2

1714562244
Report to moderator
bitcoinciturk
Jr. Member
*

Activity: 30
Merit: 3

View Profile
April 15, 2021, 09:07:48 AM

Bthd detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Görünen o ki dediğin gibi aracı kurumlara güvenmekten başka seçeneğimiz yok. TL olarak Btctürk gibi platformlardan çekim en güvenli yöntem ama verginin vergisi alınan kanunların keyfi işletildiği ülkede %40-%50 vergi geriye dönük alırlarsa hiç şaşırmam. Yıllarca uğraş tüm servetini risk et kaybettiğinde devlet ortada gözükmesin, kazanınca ver %40. Bir diğer saçmalıkta ben paranın %40 vergisini versem kalan parayı harcarken herşeyden yine çuvalla vergi alınıyor. Yani verginin vergisinin vergisi.

Ben bir vatandaş olarak vergiye tabii ki karşı değilim aslında seve seve vergimi veririm. Ancak bunun için :

1) Vergi oranı makul olmalı,
2) Vergimi veriyorsam verdiğim vergi devlet tarafından şeffafça harcanmalı (Gelişmiş ülkelerdeki gibi), yandaşa vs. değil.

Arkadaşlar bu arada Transferwise'ı düşünmüştüm gerçek banka hesabıma aktarım için ancak oda son zamanlarda kripto borsalarından alımları durdurmuş anladığım kadarıyla. Başka güvenli yol bilen varsa her zaman bekliyoruz.
bitcoinciturk
Jr. Member
*

View Profile
April 15, 2021, 11:47:28 AM
Merited by kriptokar (1)

Arkadaşlar Mali Müşavirle konuşup işe bayaa yarayacağını düşündüğüm için aldığım bilgiyi size aktarmak istiyorum:

Rakamları tamamen konunun anlaşılması için farazi olarak kullanıyorum:

Diyelimki Mustafanın 50k $ değerinde Binance'de fiat parası olsun ve bunu işbankası hesabına Swift ile göndermek istesin. Binance hesabıda adres doğrulaması yapıldığı için tek gönderimde bu parayı göndermeye izin versin. Ama Mustafa bu parayı tek seferde 50k$ olarak göndermek istemiyor çünkü diyelimki bir şekilde paranın başına birşey geldi bu durumda devlet güvencesi yok o nedenle Mustafa parayı 10k 20k ve 20k şeklinde 3 seferde Swift yapmak istesin.

Mali müşavirden aldığım bilgiye göre herbir Swift işlemi için bankaya ayrı ayrı gidip form doldurup beyanda bulunmanız gerekmiyor. Bankaya bir kere gidip benim 50k$'ım var bunu döviz hesabına çekeceğim diye beyanda bulunuyorsunuz. Sonrasında Varlık Barışı için verilen son tarih bitmeden isterseniz 10k şeklinde parayı 5 parça halinde çekin.

Bu durumda sadece belki swift masrafı biraz artabilir ancak risk almak istemeyen birisi 50k$ parçalar halinde değil 20k$ şeklindede parasını çekebilir. En azından bir swift işleminde paranın başına birşey gelirse riski azaltmış olursunuz.

eser123
Jr. Member
*

Activity: 59
Merit: 34

View Profile
April 15, 2021, 02:35:55 PM

En son mart ayının son gününde swift denemesi yapmıştım. Vakıfbank, Yapı kredi ve İng bankasına. Küçük meblağlarda deneme amaçlı. Herşeyleri düzgün yazmıştım en azından ben öyle düşünüyordum. Ama emir verir vermez "Fiat Withdrawal History" ye gittiğimde "failed" yazıyordu. Saniyesinde böyle yapıyordu.

Daha sonra yukarıda arkadaşların dediği gibi şikayetler sonucu sistemde yada yazılımda değişiklikler yapıldığını söyledikleri için biraz önce tekrar denedim. Hatta deneyenler bilir, son yapılar işlemde girilen bilgiler tekrar çıkıyor, bende çıkan bilgileri hiç değiştirmeden, yani son denememdeki aynı bilgilere tamam dedim; sonuç başarılı. Yapı kredi bankası bu arada.

Yaklaşık 1 saat sürdü işlemin tamamlanması. 100 $ çektim; 30$ zaten gönderen kesiyor, hesabıma 65 $ geçti. 30 $ zaten fiks 10.000$ da çekilse 30$ gönderen kesiyor. Yapı kredi şubesi bana işlem ücretinde indirim yapabileceklerini hatta sıfırlayabileceklerini bunun için merkeze yazı yazacaklarını söyledi. Bence makul.

Bu işlemlerin yapılması için Binance ile görüşen, ilgilenen, ticket açan, şikayette bulunan, burada paylaşım yapan herkese çok teşekkür ederim.
AkrepManX
Jr. Member
*

Activity: 68
Merit: 4

View Profile
April 15, 2021, 04:16:42 PM

Aynen öyle, artık binance da sıkıntı yok.
10 bin dolarda 70 dolar civarı komple bir kesinti olur, ama banka bunu sıfırlayamaz illlaki almak zorunda o fiyatları.
100 bin dolarda da aynı olur ama bence 10 bin üzeri gönderimler risk taşır.
Bankaya göre tarifeler var gelen paradan kestikleri.

lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 15, 2021, 04:19:51 PM

Bir de şöyle bir şey var: Formu bankaya verme son tarihi 30 haziran ama parayı bankaya çekme süreniz maksimum 3 ay ya hani! Bu durumda haziran ayının sonunda bildirim yapıldığında eylül ayına kadar bir süre kazanılabiliyordur belki. Ben de bunu Akbank'a sordum, doğru mu düşünmüşüm diye. "Evet aslında mantıklı" dediler. Merkezden öğrenip bana geri döneceklerdi ama birkaç gün geçmesine rağmen arayan olmadı. Bankanın swift komisyonunu düşürebileceğini de bilmiyordum. Yüksek miktarlar söz konusu olduğunda bankadan ricada bulunmak lazım. Zaten bu komisyonlar da belli bir limite kadar oransal, limitten sonra ise sabit bir fiyatı var. Önceki sayfalarda yazmıştım bu oranları.

Not: Umarım temmuz ayından sonra da devam ettirirler varlık barışını. Haziran ayında belli olur belki gidişat!
AkrepManX
Jr. Member
*

View Profile
April 15, 2021, 10:03:31 PM

yeni kanun geldi https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/04/20210416-4.htm

artık tl çekimi zor 30 nisandan sonra
kriptokar
Full Member

Activity: 651
Merit: 117

EscrowDapp.com

View Profile
April 16, 2021, 05:10:48 PM

yeni kanun geldi https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/04/20210416-4.htm

artık tl çekimi zor 30 nisandan sonra

1) Konu ile ilgisi yok.
2) TL yatırma/çekme işlemleri sadece Papara İninal gibi elektronik ödeme platformları için yasaklandı.

🤝 Use EscrowDapp To Avoid Scammers 🤝
valek55
Member
**

Activity: 380
Merit: 31

View Profile
April 17, 2021, 11:05:28 AM

kripto paradan elde edilen kazançlar varlık barışına giriyor mu ?

Paribu gibi tr borsalarından bozup ben bu kadar parayı türkiyeye sokuyorum mu diosun nasıl oluyor.

bir arkadas anlatsada mutlu olsak.

sırf vergi muhabbeti yüzüne piyasaya para sokmuyorum
eser123
Jr. Member
*

View Profile
April 17, 2021, 11:31:27 AM

kripto paradan elde edilen kazançlar varlık barışına giriyor mu ?

Paribu gibi tr borsalarından bozup ben bu kadar parayı türkiyeye sokuyorum mu diosun nasıl oluyor.

bir arkadas anlatsada mutlu olsak.

sırf vergi muhabbeti yüzüne piyasaya para sokmuyorum

Konuyu okursanız isrediğiniz bilgiden çok daha fazlasını elde edebilirsiniz. Eğer özet geçmek gerekirse bazı detayları atlamış olabiliriz.

Eğer kriptodan elde ettiğiniz kazançı yüklü olarak varlık barışından yararlanarak ülkeye getirirseniz şimdilik problem yok. Vergiside yok, daha önceki varlık barışlarında % 2 vergi alıyorlardı. Küçük miktarları ben borsadan hesabıma çekiyorum.
bitcoinciturk
Jr. Member
*

View Profile
April 18, 2021, 01:08:30 PM

Arkadaşlar varlık barışı için son tarih 30.06.2021, burada aklıma gelen bir soruyu Yeminli Mali Müşavire sordum yanlışmı anladı bilmiyorum. Sorduğum soru şuydu 30.06.2021 günü bildirim yapıp 3 ay içerisinde varlığı Türkiye'ye getirebilir miyim? Yani örneğin 30.06.2021'de bildirip 15.08.2021'de getirebilir miyim? Benim anladığım şu son bildirim tarihi 30.06.2021 sonrasında 3 ay içerisinde yani 30.09.2021'e kadar varlığı getirmelisin.

Yeminli müşavir bana varlığı en geç 30.06.2021'e kadar getirmelisin dedi. Yani bildirimi 20.06.2021'de yaparsan 30.06.2021'e kadar getirmelisin şeklinde anlıyorum ben bunu. Bu konuda net bilgisi olan var mıdır?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
April 18, 2021, 03:00:30 PM

Arkadaşlar varlık barışı için son tarih 30.06.2021, burada aklıma gelen bir soruyu Yeminli Mali Müşavire sordum yanlışmı anladı bilmiyorum. Sorduğum soru şuydu 30.06.2021 günü bildirim yapıp 3 ay içerisinde varlığı Türkiye'ye getirebilir miyim? Yani örneğin 30.06.2021'de bildirip 15.08.2021'de getirebilir miyim? Benim anladığım şu son bildirim tarihi 30.06.2021 sonrasında 3 ay içerisinde yani 30.09.2021'e kadar varlığı getirmelisin.

Yeminli müşavir bana varlığı en geç 30.06.2021'e kadar getirmelisin dedi. Yani bildirimi 20.06.2021'de yaparsan 30.06.2021'e kadar getirmelisin şeklinde anlıyorum ben bunu. Bu konuda net bilgisi olan var mıdır?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.
Kanun maddesini açıp okuyabilirsiniz.

3. maddenin 1. bendi diyor ki;
"(1) Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, geçici 93 üncü madde hükümleri çerçevesinde, 30/6/2021 tarihine (bu tarih dâhil) kadar Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebileceklerdir."

3. maddenin 3. bendi diyor ki;

"(3) Yurt dışında sahip olunan ve yurt dışında bulunan varlıklar için anılan madde hükmünden yararlanılabilmesi mümkün olup, bildirime konu edilecek bu varlıkların bildirim tarihinden itibaren üç ay içerisinde Türkiye’ye getirilmesi gerekmektedir."

Başvuru süresinin son günü dahi başvursanız 3 ay süreniz var.
Yeminli mali müşavir açıp kanunu okumuyorsa nasıl yeminli olmuş acaba. Ülkemin halleri...

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10.htm

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
AkrepManX
Jr. Member
*

View Profile
April 18, 2021, 08:27:08 PM

Haziran sonuna kadar bildirip 3 ay içerisinde getirmelisiniz, kanun maddesini okuyup anlamayan adamlar mali müşavir oluyorsa vah ki vah.

Muhtemelen daha önceden de olduğu gibi varlık barışı 3 ay daha uzar bildirim için genelde böyle oluyor da siz yine de 31 hazirana kadar bildirin.

Ayrıca bu para gönderimlerini borsalardan belgeleriniz hazır bulunsun, her ne kadar masak veya devlet sormayacaksa da kara para vs aklama amacıyla hayrola bu ne diyebilirler.
Kanunda kaynak sorulmayacak deniyor ama olurda sorarlar sizde belgeler dursun bir kenarda.

Siz de bu durumda işte kardeş zamanında yatırım yaptım kazandım paramı çektim ülkeme bu zor zamanda döviz getirdim diyeceksiniz.
bitcoinciturk
Jr. Member
*

View Profile
April 20, 2021, 07:45:46 AM

Arkadaşlar merhaba,

Binance'de doğrulama yaparak günlük çekim limitimi 50k'ya yükselttim.1-2 deneme çekimi yaptım ve problemsiz ödeme aldım. Ancak daha çektiğim para 50k bile olmadıki son çekim denememde uyarı yazısı ile çekim işlemim failed etti.

Binance'nin verdiği uyarı yazısı aynen şu şekilde -> Cash Withdrawal Suspended : To protect your account, your withdrawal is temporary pending on security checking, please help to try it later.

Bu nasıl bir saçmalık anlamadım daha 50k olmadı. Milyon dolarları olan insanlar var bu şekilde nasıl para çekecek insanlar. Ben zaten kimliğimi doğruladım. Deneme çekimlerimde başarılı oldu. Hadi 500k falan çeksem 5-6 günde derdimki meblağ çok heralde incelemeye alındı. Daha 50k olmadı, 50k bile 1 btc değil yani düşük bir meblağ.

Bu şekilde uyarı yazısı alan başka birisi var mı arkadaşlar. Binance support ekibine ulaşılmıyor. Yardımcı olan birisi olursa sevinirim.
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
April 20, 2021, 09:24:17 PM

Binance'de doğrulama yaparak günlük çekim limitimi 50k'ya yükselttim.1-2 deneme çekimi yaptım ve problemsiz ödeme aldım. Ancak daha çektiğim para 50k bile olmadıki son çekim denememde uyarı yazısı ile çekim işlemim failed etti.

Canlı destekleri hala aktif görünüyor, canlı destek üzerinden ulaşmayı denediniz mi ? Daha önceden para yatırma ve çekme işlemleri için çok yoğun kullanmadığınız bir hesap ise size belirttikleri gibi güvenlik amaçlı gerçekleştirmiş olabilirler. Bunu anlamanın kolay bir yolu var. Kripto para çekimlerinizi kapattılar mı yoksa hala açıklar mı ? Hala açıklarsa fiat para çekimine devam edebilmeniz için sizden ek belgeler isteyecekler demektir.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
bitcoinciturk
Jr. Member
*

View Profile
April 21, 2021, 09:01:20 AM

"Canlı destekleri hala aktif görünüyor, canlı destek üzerinden ulaşmayı denediniz mi?"

Canlı desteğe ulaşılamıyor. Bot çıkıyor ve 24-48 saat sonra sizi yetkiliye yönlendireceğim diyor.

"Kripto para çekimlerinizi kapattılar mı yoksa hala açıklar mı?"

Hımm ilginç deneme yaptım kripto paramı başka wallet'a aktarmak istediğimde aşağıdaki uyarıyı aldım:

"You withdrawal request is being reviewed and will take approximately 12 hours. You can view the status of your withdrawal request in the withdrawal history page."

Muhtemelen hesabımı şüpheli hesap kategorisine aldılar. Ne kadar ilginç yani çektiğim para çok yüklü değil sonuçta hiç bir ön uyarıda yok günde 3 kere cash çekim denemeyin gibi. İşte bu platformların riskleri allahtan Binancede çok yüklü param kalmadı software wallet'larda tutuyorum tam olarak bu nedenle. Adamlar keyfi paramı içeride bıraktı şimdi.

Arkadaşlar buraya yazma nedenimde tecrübelerimizi paylaşalımki bakın benim başıma geldi siz mağdur olmayın. Bu olaydan çıkarılacak 2 ders şudur:

1) Kesinlikle borsalarda yüklü miktarda cash, coin tutmayın
2) Binance'den cash withdrawal seçeneğini kullanacaklar dikkatli olsun sık çekim yapınca (Bende bir günde 3. denemede sıkıntı çıktı) başınız ağrıyabiliyor.

Aslında güvenlik nedeniyle yapıyorlar gibi ancak diğer taraftan resmen paramı gasp ettiler gibi bir durum var. Yani istersem günde 5 kere çekerim kime ne.İşte buda bu işlerin riskleri maalesef.

Bakalım nasıl olacak inşallah paramı çıkarabilirim. Sıkıntı Binance support'a erişememek.Çok fazla talep var yetişemiyorlar.
bitcoinciturk
Jr. Member
*

View Profile
April 21, 2021, 09:04:27 AM

Çok ilginç ben buraya mesaj yazarken diğer taraftan Binance kripto para deneme transferim başarılı oldu. 12 saat bekletmediler.
eser123
Jr. Member
*

View Profile
April 21, 2021, 09:24:50 AM

Güvenlik için yapmaları mantıklı. 12 saat bekletmemeleri güzel. Demek ki incelemeniz olumlu sonuçlandı kısa zamanda. Cash withdrawal sıkıntınız da çözülmüş ise sorun yok. Günde 3 kere cekim yapmamak lazımmış. Bunu da sayenizde öğrenmiş olduk.

Tamda Thodex ile ilgili haberleri okuyorken...
Harbi
Newbie
*

Activity: 27
Merit: 1

View Profile
April 24, 2021, 08:27:31 PM

Arkadaşlar hiç binance hesabından Türkiyedeki dolar hesabına varlık barışı kapsamında dolar çeken oldu mu? Yoksa sadece denemelerle mi kalındı yani bankaya gittiğimizde bizden ne gibi bilgiler isteniyor ve binanceden dolar çekmek istendiğinde sorunsuz hallediliyor mu lütfen deneyimleyen bir arkadaşımız tecrübesini neler yaptığını nasıl gerçekleştiğini bizlerle paylaşırsa memnun olurum.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
April 24, 2021, 09:59:50 PM

Arkadaşlar hiç binance hesabından Türkiyedeki dolar hesabına varlık barışı kapsamında dolar çeken oldu mu? Yoksa sadece denemelerle mi kalındı yani bankaya gittiğimizde bizden ne gibi bilgiler isteniyor ve binanceden dolar çekmek istendiğinde sorunsuz hallediliyor mu lütfen deneyimleyen bir arkadaşımız tecrübesini neler yaptığını nasıl gerçekleştiğini bizlerle paylaşırsa memnun olurum.
Paylaşılanları okuyarak başlayabilirsiniz. Geçmiş mesajlarda mevcut.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 »
  Print  

Jump to: