Bitcoin Forum
May 01, 2024, 12:49:45 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 »
  Print  
Author Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı  (Read 17315 times)
pronoob
Jr. Member
*

Activity: 31
Merit: 4

View Profile
May 05, 2021, 11:30:21 PM

hocam ziraatte 20$ kesinti çok düşük değil mi kendi sitelerinde ki oranlardan hesaplayınca atıyorum 100k dolar için 450$'a yakın masraf çıkıyor.

bende yakında çekicem yüklü ziraatten çekicektim masraf yüksek geldi gözüme o sebeple başka bankaya yönelmiştim. siz 20$ deyince biraz dumur oldum.

Ziraat kaç gelirse gelsin 20$ kesiyor. Sitesinde zaten gelen swift ücreti bilgisi yer almıyor sanırım. Ben bulamadım.
Each block is stacked on top of the previous one. Adding another block to the top makes all lower blocks more difficult to remove: there is more "weight" above each block. A transaction in a block 6 blocks deep (6 confirmations) will be very difficult to remove.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714524585
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714524585
Reply with quote  #2

1714524585
Report to moderator
1714524585
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714524585
Reply with quote  #2

1714524585
Report to moderator
flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
May 06, 2021, 08:07:05 AM

Bu varlık barışını inşallah biraz daha uzatırlar da daha fazla faydalanma şansı bulabiliriz, malum piyasa henüz ayı değil ve daha kazanılacak paralar olabilir Smiley en azından bu yıl sonuna kadar uzatırlarsa cidden iyi olacak.

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL
REF.SYSTEM
GAME
|
████████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
██████                ██████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
Harbi
Newbie
*

Activity: 27
Merit: 1

View Profile
May 06, 2021, 08:46:08 AM

hocam ziraatte 20$ kesinti çok düşük değil mi kendi sitelerinde ki oranlardan hesaplayınca atıyorum 100k dolar için 450$'a yakın masraf çıkıyor.

bende yakında çekicem yüklü ziraatten çekicektim masraf yüksek geldi gözüme o sebeple başka bankaya yönelmiştim. siz 20$ deyince biraz dumur oldum.

Ziraat kaç gelirse gelsin 20$ kesiyor. Sitesinde zaten gelen swift ücreti bilgisi yer almıyor sanırım. Ben bulamadım.

10.000 dolarda 20 dolar kesti hatta 5 defa bu şekilde çekmiştim ilk 2sinde masraf almamıştı son 3 çekimde 20 dılar aldı. Bence fiyat sabit 20 dolar gibime geliyor.
eser123
Jr. Member
*

Activity: 59
Merit: 34

View Profile
May 06, 2021, 09:59:33 AM

Bu varlık barışını inşallah biraz daha uzatırlar da daha fazla faydalanma şansı bulabiliriz, malum piyasa henüz ayı değil ve daha kazanılacak paralar olabilir Smiley en azından bu yıl sonuna kadar uzatırlarsa cidden iyi olacak.

Yıl sonuna kadar uzatacaklarını zannetmiyorum. Ancak önümüzdeki yıl tekrar bir varlık barışı çıkarırlar. Zaten crypto paralara göz koymuş durumdalar. Siz haziran ayının sonunda baş vurursanız, 3 ay içerisinde parayı getirmeniz gerekiyor. Eylül aynın sonuna kadar getirmek için zamanınız oluyor.

Gerçi devletin o kadar çok paraya ihtiyacı var ki yıl sonuna kadar uzatabilirler. Borçlarımızı çeviremediğimizden elimizde kalan az sayıda para eden malları da cinlilerin idaresine bırakacağımızdan korkuyorum.

Harbi
Newbie
*

View Profile
May 06, 2021, 01:29:32 PM

Arkadaşlar varlık barışı başvurdum kısmen paramı banakaya gönderdim fakat kafama takılan bir soru var bu konuda fikri bilgisi olan yorumlarsa sevinirim. Şimdi geçen bankaya gidip form doldurduğumda sohbet esnasında bana dedi ki para geldikten sonra formu yetkili departmana işlenmesi için gönderecem demişti halbuki müracattımı önce gerekli yerlere göndermesi gerekmezmiydi ?

Birde varlık barışı yaptıktan sonra yani parayı bankamıza gönderdikten sonra üzerimize düşen görev nedir? Para gönderdikten sonra formla birlikte dekont zımbalanır birbirine gibi birşeyler okumuştum ama bankacının bu konuda bilgisi yoktu sadece şunu dedi ben dekontu formla birlikte merkeze gönderecem felan demişti. Peki daha önce denk gelip duyduğum okuduğum dekont olayı neydi bilen varsa yorumlamasını rica ederim.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
May 06, 2021, 01:38:00 PM

Yıl sonuna kadar uzatacaklarını zannetmiyorum. Ancak önümüzdeki yıl tekrar bir varlık barışı çıkarırlar. Zaten crypto paralara göz koymuş durumdalar. Siz haziran ayının sonunda baş vurursanız, 3 ay içerisinde parayı getirmeniz gerekiyor. Eylül aynın sonuna kadar getirmek için zamanınız oluyor.

Gerçi devletin o kadar çok paraya ihtiyacı var ki yıl sonuna kadar uzatabilirler. Borçlarımızı çeviremediğimizden elimizde kalan az sayıda para eden malları da cinlilerin idaresine bırakacağımızdan korkuyorum.

Ben uzatılacağından yanayım. Zaten 2 ay kaldı, bekleyip göreceğiz. İlki 2008 yılında çıkartılmış ama sonrasında ara verilmiş. Sanırım en kesintisiz gideni 2018 yılında başlatılanıydı. Hep 6 aylık dönemlerde çıkartılmış ve +6 ay uzatılmış. Bu senenin en büyük avantajı, geçen seferkiler gibi %1-2'lik vergilerin olmaması. Gerçi o da olsa çok bir şey değil.

3 aylık süreyi avantaj görüp de parayı toparlamadan başvurmamak lazım! Çünkü doldurulacak forma, getirilecek olan net miktar yazılıyor. Örneğin; elde daha 100k yokken, nasılsa 3 aya 100 olur diye düşünüp de öyle bildirim yapılırsa ve 100 yerine 80k getirilirse, aradaki fark sorun yaratır. Aklıma gelmişken belirteyim istedim.

Şurada geçmişten günümüze tüm varlık barışlarını toparlamışlar: https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/varlik-barisi-yeniden-gundemde-524870.html
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
May 06, 2021, 02:04:21 PM

Arkadaşlar varlık barışı başvurdum kısmen paramı banakaya gönderdim fakat kafama takılan bir soru var bu konuda fikri bilgisi olan yorumlarsa sevinirim. Şimdi geçen bankaya gidip form doldurduğumda sohbet esnasında bana dedi ki para geldikten sonra formu yetkili departmana işlenmesi için gönderecem demişti halbuki müracattımı önce gerekli yerlere göndermesi gerekmezmiydi ?

Birde varlık barışı yaptıktan sonra yani parayı bankamıza gönderdikten sonra üzerimize düşen görev nedir? Para gönderdikten sonra formla birlikte dekont zımbalanır birbirine gibi birşeyler okumuştum ama bankacının bu konuda bilgisi yoktu sadece şunu dedi ben dekontu formla birlikte merkeze gönderecem felan demişti. Peki daha önce denk gelip duyduğum okuduğum dekont olayı neydi bilen varsa yorumlamasını rica ederim.

Bu varlık barışı denen olayda bir başvuru bulunmuyor.

Bankaya gidersin, varlık barışından faydalanmak istiyorum dersin ve çalışanları bu konuda bilgilendirirsin. Sonra paranı döviz olarak banka hesabına çekersin ve her yaptığın swift için bankacı ile birlikte formu doldurursun. Bu formun ikisi de islak imzalıdır; bir kopya bankada kalır, bir kopya sende kalır. Bu formlar vergi dairesine BİLDİRİLMEZ. Vergi dairesi seni bir gün vergi için çağırırsa elindeki form ile gidersin ve ben varlık barışı yaptım dersin. Kısacası, elindeki ıslak imzalı formu ASLA kaybetmemelisin.

Ben en son 2018'de varlık barışı yapmıştım ama prosedur aynı. Bu ay tekrardan varlık barışı yapacağım ve adımları gelip burada paylaşırım.
Harbi
Newbie
*

View Profile
May 06, 2021, 02:38:55 PM
Last edit: May 06, 2021, 03:19:53 PM by Harbi

Bankaya gidersin, varlık barışından faydalanmak istiyorum dersin ve çalışanları bu konuda bilgilendirirsin. Sonra paranı döviz olarak banka hesabına çekersin ve her yaptığın swift için bankacı ile birlikte formu doldurursun. Bu formun ikisi de islak imzalıdır; bir kopya bankada kalır, bir kopya sende kalır. Bu formlar vergi dairesine BİLDİRİLMEZ. Vergi dairesi seni bir gün vergi için çağırırsa elindeki form ile gidersin ve ben varlık barışı yaptım dersin. Kısacası, elindeki ıslak imzalı formu ASLA kaybetmemelisin.

Ben en son 2018'de varlık barışı yapmıştım ama prosedur aynı. Bu ay tekrardan varlık barışı yapacağım ve adımları gelip burada paylaşırım.

Her yapılan swift için bankacı ile formu doldurmalısınız demişsiniz fakat  şöyle  birşey var bankacıya yurt dışından gönderim yaparken gönderim limiti olabilir bu sebeple tek seferde gönderemeyebilirim bunun için her gönderimimde gelip form doldurmalımıyım yoksa toplam getireceğim rakamı yazıp 10 parça halinde getirsemde olur mu diye sormuştum kendi bana istediğiniz adette gönderebilirsiniz bir form yeterli demişti acaba banka personeli eksik biliyor olabilir mi?

Birde size bir sorum daha var siz daha önce yaptığınız için biliyor olabilirsiniz. Ben daha önce tek seferde bir miktar yurt dışından swift ile hesabıma dolar çekmiştim. Takribi bundan 7 ay kadar önce acaba bunuda varlık barışı için göndermiştim prosödörü bilmiyordum diyerek varlık barışına dahil edilebilir mi?
Lachrymose
Hero Member

View Profile
May 06, 2021, 04:08:18 PM

Her yapılan swift için bankacı ile formu doldurmalısınız demişsiniz fakat  şöyle  birşey var bankacıya yurt dışından gönderim yaparken gönderim limiti olabilir bu sebeple tek seferde gönderemeyebilirim bunun için her gönderimimde gelip form doldurmalımıyım yoksa toplam getireceğim rakamı yazıp 10 parça halinde getirsemde olur mu diye sormuştum kendi bana istediğiniz adette gönderebilirsiniz bir form yeterli demişti acaba banka personeli eksik biliyor olabilir mi?

Birde size bir sorum daha var siz daha önce yaptığınız için biliyor olabilirsiniz. Ben daha önce tek seferde bir miktar yurt dışından swift ile hesabıma dolar çekmiştim. Takribi bundan 7 ay kadar önce acaba bunuda varlık barışı için göndermiştim prosödörü bilmiyordum diyerek varlık barışına dahil edilebilir mi?

1- Tek form da olabilir ama bana ayri ayri yapmislardi; tek deniyorsa tek de olur. Sadece demek istedigim: Birden fazla varlik barisi yapabilirsiniz.
2- Bunu bankaciya sorabilirsiniz, boyle bir sey hic yasamadim.
Harbi
Newbie
*

View Profile
May 06, 2021, 04:22:40 PM

Yanıtın için teşekkür ederim @Lachrymose
AkrepManX
Jr. Member
*

Activity: 68

View Profile
May 06, 2021, 08:44:31 PM
Merited by EFS (2), lossnet (1)

Kısaca üsteki bazı sorulara yanıtlar yazacağım;
- Birden fazla varlık barışı formu doldurulabilir.
- O formda dolar ve euro olarak ayrı miktarlar olabilir.
- 2 veya 3. veya 10. form da doldurulabilir yeter ki öncekilerin limitleri tamamlanmış olsun.
- Bir varlık barışındaki her swift için form doldurmak gerekmez, çünkü atıyorum 10 birim için siz bunu 5 kerede transfer edebilirsiniz.
- Bankacınızdan her transfer için detaylı dekontu email adresinize isteyebilirsiniz, para hangi bankalardan hangi kesintiler ile size gelmiş tam olarak görülebiliyor böylece.
- Bankacıların bazıları bu konuyu bilmiyor öncelikle siz anlatın ama sistemlerinde bu konu hakkında zaten bilgi edinebilecekleri bir alan var, azcık tembellik yapmasınlar okusunlar bir zahmet.
- Güncel 0 kesintisiz varlık barışı formu doldurduğunuzdan emin olunuz, yukarda arkadaşlar belirtmişler zaten. Daha önceki yıllarda %1 %2 kesinti alınıyormuş, bunda yok öyle bir durum.
- Bildirim öncesi gelen paralar varlık barışına dahil edilmez, formun doldurulduğu tarih itibariyle geçerlidir ve bildirim tarihinden itibaren 3 ay içerisinde getirmelisiniz.
- Her işleminiz belgeli olsun hangi firmadan hangi banka üzerinden ne kadar para geldiğinin belgeleri elinizde olsun derim.

Açıkçası ben bankacım ile gayet şeffaf şekilde konuştum anlattım ve işlemi yaptım.
Yasadışı bir durumun olmadığını da anlattım. O bankacınız ile aranızdaki muhabbete bakar artık.
Açık ve net şu şudur dedim, korkmamı gerektirecek bir durumum yok sonuçta. Siz isterseniz açık olun isterseniz olmayın o size kalmış.

Binance de bazı arkadaşlar gün içerisinde çok çekim talebinde bulunmuş ve gecici olarak banlanmışlar sanırım bu güvenlik önlemi anladığım kadarıyla, gün başına fazla uçuk olmayan parçalı çekim yapın, bunu daha önce de önermiştim. Karar size ait. Gün içerisinde peş peşe çekimler güvenlik nedeniyle sanırım şüphe çekiyor.

Haydi hayırlı işler dilerim...

Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
May 06, 2021, 09:14:04 PM

- Bildirim öncesi gelen paralar varlık barışına dahil edilmez, formun doldurulduğu tarih itibariyle geçerlidir ve bildirim tarihinden itibaren 3 ay içerisinde getirmelisiniz.

Verdiğiniz bu bilgi hatalı. Bildirim sonrası 3 ay içerisinde para getirilmeye devam edilebilir ancak önce parayı getirerek daha sonra tam tutar üzerinden işlem yapma seçeneğinizde mevcut.

Kısıtlama yaşayan hesaplar genellikle normal hareketleri dışında işlem gerçekleştirenler olabildiği gibi bu süreçte ülke değiştirerek farklı ülke ip adresi kullanarak yada VPN kullanarak çekim işlemi gerçekleştiren kullanıcılar da olabiliyor.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Harbi
Newbie
*

View Profile
May 06, 2021, 09:36:13 PM
Last edit: May 06, 2021, 10:13:30 PM by Harbi

Verdiğiniz bu bilgi hatalı. Bildirim sonrası 3 ay içerisinde para getirilmeye devam edilebilir ancak önce parayı getirerek daha sonra tam tutar üzerinden işlem yapma seçeneğinizde mevcut.

Hocam bu durumda 08/2020 tarihinde döviz hesabıma gönderdiğim tutarı işlemek sizce mümkünmüdür? Emin olmamakla birlikte sanırım bahsettiğim tarihte varlık barışı vardı ve sanırsam varlık barışını bitirmeden düzenleme getirilerek uzatılmıştı diye hatırlıyorum doğrumudur?
AkrepManX
Jr. Member
*

View Profile
May 07, 2021, 12:28:43 PM

Kısıtlama yaşayan hesaplar genellikle normal hareketleri dışında işlem gerçekleştirenler olabildiği gibi bu süreçte ülke değiştirerek farklı ülke ip adresi kullanarak yada VPN kullanarak çekim işlemi gerçekleştiren kullanıcılar da olabiliyor.

Böyle bir şey yok kesin ve netim bu konuda.
AkrepManX
Jr. Member
*

View Profile
May 07, 2021, 12:29:34 PM

Hocam bu durumda 08/2020 tarihinde döviz hesabıma gönderdiğim tutarı işlemek sizce mümkünmüdür? Emin olmamakla birlikte sanırım bahsettiğim tarihte varlık barışı vardı ve sanırsam varlık barışını bitirmeden düzenleme getirilerek uzatılmıştı diye hatırlıyorum doğrumudur?

Bence yapamazsınız, mali müşavire de danışmakta fayda var ama yine de belki bir yolu olabilir ama kanunda önce form sonra para diyor.
Lachrymose
Hero Member

View Profile
May 07, 2021, 01:13:14 PM
Last edit: May 07, 2021, 04:00:13 PM by Lachrymose

Böyle bir şey yok kesin ve netim bu konuda.

Böyle bir şey var.

1. Bankacıya varlık barışı ile döviz getireceğini söylersin.
2. Senden parayı getirmeni isterler.
3. Paran gelir ve gelmiş para üzerinden hesaplama yapıp form doldurulur.

ya da

1. Bankacıya varlık barışı ile XXX miktar döviz getireceğini söylersin.
2. Sonraki 3 ay içerisinde bu parayı getirirsin.

Her iki işlemi de yapabilirsin -ANCAK- önce bankacıya bunu bildirmelisin ki sorun yaşama.
Ben 2018'de bu işlemi 1. yol ile yapmıştım (önce parayı getirdim sonra formu doldurduk). Şu an yine yapma aşamasındayım; 10 gün içerisinde editlerim.

Not: 1. yöntemde atıyorum; para 8 Kasım'da geldi ve 11 Kasım'da bankada oldum diyelim. Bankacı formu 8 Kasım olarak doldurdu. Yani durumu ayarladı.
Harbi
Newbie
*

View Profile
May 07, 2021, 02:57:37 PM

Aslında bende getirdikten sonra olma ihtimalinin var olduğunu düşünüyorum çünkü banka personeli benden önceki kişiyede form doldurtmuş ve dolaba koymuş ben örnek olması açısından doldurulmuş form var mı diye sorduğum için formu görme fırsattım oldu fakat bankacı bu formu işleme almadığını önce paranın geleceğini sonra deokontla gerekli yere göndereceğini söylemişti formda yazılan miktar ise 2milyon doların üzerindeydi Smiley 

Yalnız bizi koruyan formu doldurduktan sonra o formun direk yetkili bölgeye iletilmesidir aslında çünkü düşünsenize gidip bildiri yapıyorsunuz daha sonra 3 ay süreniz olduğunu bildiğiniz için 3 ay boyunca hesaba yüklü gönderimlerde bulunuyorsunuz ve bu sebeple yetkililerin dikkatini çekmiş oluyor ve inceleme ihtimali doğabiliyor, ama halbuki öncesinde doldurduğumuz formu göndermiş olsalar bu ihtimal ortadan kalkmış olurudu. Diğer türlü olsası bir incelemede uğraş dur her ne kadar sonunda sorun olmayacağını düşünsekte sıkıntılı süreç olacağı kesindir.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
May 07, 2021, 03:38:37 PM
Merited by lossnet (1)

Bugün ziraat bank'a gittim. Müşteri temsilcime "varlık barışı yapacağım" dedim. Hemen "tamam formu dolduralım" dedi. Ben hazır doldurmuştum.
Dedim "hakimsiniz olaya, pek kimse bilmiyor".
"Geçen hafta da yaptık bir işlem, pek gelmiyor ama öğrendik sistemi" dedi.
Doldurduğum formu kontrol etti, sorun yok onayını aldım.
İşlemi başlattım. Bu akşam da Binance'tan 50.000 USD çıkış yapacağım.
Süreci ilerleyen günlerde güncellerim.

Müşteri temsilcimden aldığım notlar:
-Her getireceğiniz miktar için ayrı başvuru şart. 500k yazayım 50'şerli getireyim olmuyor.
-Önce başvuru, sonra para girişi, sonra tekrar bankaya gidip "para geldi" diyorsunuz. Evrakları genel merkez muhasebe birimine iletiyorlar. İlerde soran olursa "varlık barışından geldi" diyorlar sorun olmuyor.
-Haziran sonuna kadar süre var, sonrası için de 3 ay vakit var. Tekrar uzatılması muhtemel.

#varlıkbarışı

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
Harbi
Newbie
*

View Profile
May 07, 2021, 04:19:17 PM

Bugün ziraat bank'a gittim. Müşteri temsilcime "varlık barışı yapacağım" dedim. Hemen "tamam formu dolduralım" dedi. Ben hazır doldurmuştum.
Dedim "hakimsiniz olaya, pek kimse bilmiyor".
"Geçen hafta da yaptık bir işlem, pek gelmiyor ama öğrendik sistemi" dedi.
Doldurduğum formu kontrol etti, sorun yok onayını aldım.
İşlemi başlattım. Bu akşam da Binance'tan 50.000 USD çıkış yapacağım.
Süreci ilerleyen günlerde güncellerim.

Müşteri temsilcimden aldığım notlar:
-Her getireceğiniz miktar için ayrı başvuru şart. 500k yazayım 50'şerli getireyim olmuyor.
-Önce başvuru, sonra para girişi, sonra tekrar bankaya gidip "para geldi" diyorsunuz. Evrakları genel merkez muhasebe birimine iletiyorlar. İlerde soran olursa "varlık barışından geldi" diyorlar sorun olmuyor.
-Haziran sonuna kadar süre var, sonrası için de 3 ay vakit var. Tekrar uzatılması muhtemel.

#varlıkbarışı

Bendeki de Ziraat bankası personeli ve ilgili birimi arayarak onay aldı bendeki de tek form yeterli dedi. Hatta şöyle birşey söyledim dedim ki gönderim limitine takılabilirim bu sebeple her işlemde göndereceğim miktarımı forma yazmalıyım yoksa forma toplam tutarımı yazmalıyım dedim kendisi bana forma toplam tutarı yazzıyorsunuz o miktar tamamlayana kadar parçalar halinde gönderebilirsiniz denilmişti şimdi hangisi doğru inanın kafam karışıyor iyice..

Aslında bakılırsa bana görede tek bildirim yeterli diye düşünüyorum bakınız resmi gazete açıklamasından alıntıladığım ilgili açıklamada dahi yazıyor:

(5) Gerçek ve tüzel kişilerce, yurt dışında bulunan varlıklar için tek bir bildirim verilmesi esastır. Ancak, 30/6/2021 tarihine kadar birden fazla bildirimde (düzeltme amacıyla yapılan bildirimler dâhil) bulunulması mümkündür.

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10.htm
bitcoinciturk
Jr. Member
*

Activity: 30
Merit: 3

View Profile
May 07, 2021, 06:07:59 PM
Merited by EFS (2)

Banka personelleri genellikle konu hakkında çok fazla bilgiye sahip değil, ben iş bankasına gidip personele varlık barışının nasıl işletildiğini öğrettim. Bilmemeleride normal çünkü bir banka personelinin iş hayatında ya 1 kere karşısına çıkar yada çıkmaz. Çok nadir yapılan birşey. Ben işlemleri yapmadan Yeminli Mali Müşavire danıştım oda bu işi bilen bir Müşavire sorarak bana dönüş yaptı. Getireceğiniz toplam parayı tek seferde forma yazıp istediğiniz parçalar halinde transfer edebilirsiniz dedi. Varlık barışı yönergesinde her bir transfer ayrıca bildirilmeli diye bir kural yok. Sonuçta bankaların transfer limitleri vs. var. Ben 1 Milyon dolar tansfer edeceksem her 100K'da bir neden bankaya gidip form doldurayım. Sonuçta getireceğim toplam parayı beyan edip 3 ay içinde de getiriyorum.

Soru 1) Beni sormak istediğim bir soru var. 30 Haziranda varlık barışı bitiyor. Ben 25 Haziranda Başvuru yapıp 30K getireceğim desem ve 3 ay içerisinde de getirmesem ne olur? Atıyorum akrabam para gönderecekti beni kazıkladı devlet ne diyebilir? Veya banka beni dolandırdı. Yani çünkü bu şekilde 3 ay daha kazanmış oluruz varlık barışından. Mesela 30K getirmeyi planlayıp başarabilirsen zaten sorun yok. Ama olaki getiremedik bunun bir sonucu olur mu acaba?

Soru 2) Varlık barışında 30 Haziranda beyanda bulunursam para getirmek için son gün 30 Eylül müdür?
,
Soru 3) Benim bankaya doldurarak verdiğim varlık barışı formunun imzalı bir nüshası bende başka birşeye ihtiyaç varmı acaba dekont vs. gibi. Ben zaten internet bankacılığından girip giren çıkan parayı görebiliryorum istersem hesap ekstresi dekont vs. internet üzerinden alabilirim.

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 »
  Print  

Jump to: