Bitcoin Forum
April 30, 2024, 10:20:52 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 »
  Print  
Author Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı  (Read 17315 times)
eser123
Jr. Member
*

Activity: 59
Merit: 34

View Profile
November 04, 2021, 07:11:48 AM

Sanırım yönetmelik değildi. Kara para aklanmasının önüne geçilmesi için crypto borsalara yazı gönderilmişti. Sanırım Masak göndermişti ama emin değilim. o zamanlar bayağı muhabbeti olmuştu. Ama biraz araştırdım konu ile ilgili yazıyı bulamadım.

Özet olarak borsalara kara paranın aklanmasını önlemek için belli bir miktarın üzerindeki işlemler için ek bilgi, belge istenmesi gibi birşeydi. Nerden buldun bu parayı gibi bir şey. 16 nisan daki yönetmelikten hemen sonra ortaya çıkmıştı sanırım.
1714515652
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714515652
Reply with quote  #2

1714515652
Report to moderator
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714515652
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714515652
Reply with quote  #2

1714515652
Report to moderator
Sagaris
Jr. Member
*

Activity: 267
Merit: 6

Crypto Worker

View Profile
November 04, 2021, 08:52:50 AM

Yurt dışı kripto borsalarından ciddi kar eden arkadaşlarım var, bu konuyu araştırıyorum. Türk borsalarından bozum yapmak yerine yurt dışından döviz olarak parayı getirip varlık barışından yararlanmak istiyoruz. Hali hazırda güncel bir tecrübesi olan varsa buradan paylaşabilir mi?

If you like it, you can give Merit!
reason666
Jr. Member
*

Activity: 52
Merit: 14

View Profile
November 04, 2021, 10:03:48 AM

Yurt dışı kripto borsalarından ciddi kar eden arkadaşlarım var, bu konuyu araştırıyorum. Türk borsalarından bozum yapmak yerine yurt dışından döviz olarak parayı getirip varlık barışından yararlanmak istiyoruz. Hali hazırda güncel bir tecrübesi olan varsa buradan paylaşabilir mi?

Hocam birçok kişi yaptı ve güncel zamanda yaptı, son yasada. Başlığın son 10 sayfasında yazılan her şeyi detaylıca okumanızı öneririm  Smiley

Varlık barışından faydalanmanızın önünde engel yok, aksine devlet teşviği var  Smiley
mersaa
Newbie
*

Activity: 1
Merit: 0

View Profile
November 06, 2021, 02:45:45 AM

Sormak istediklerim var aydınlatan olursa çok sevirim.
1. Bankaya gidince usd banka hesabımı açılıyor varlık barışı için ayrıca
2. Varlık barışı yaptıktan sonra elimize bir nüsha veriyolarmı varlık barışı yapıldığına dair ilerde bir problem çıkar diye. Parayı getirdikten sonra bildirmek zorundamıyız
3. İstanbulda Ziraat bankasından varlık barışı yapanlar hangi şube ile işlem yaptığını bilgilendirebilir mi. Süreç uzamasın açısından.
eser123
Jr. Member
*

View Profile
November 06, 2021, 10:02:41 AM
Merited by EFS (2)

2. Varlık barışı yaptıktan sonra elimize bir nüsha veriyolarmı varlık barışı yapıldığına dair ilerde bir problem çıkar diye. Parayı getirdikten sonra bildirmek zorundamıyız
3. İstanbulda Ziraat bankasından varlık barışı yapanlar hangi şube ile işlem yaptığını bilgilendirebilir mi. Süreç uzamasın açısından.

1.Evet. Yurtdışından getireceğiniz para döviz cinsinden olması gerek. Dolayısıyla euro yada dolar hesabı açmanız lazım. Daha önce döviz hesabınız varsa kullanabilirsiniz ama yeni hesap açmak tercih ediliyor en azından benim müşteri temsilcim öyle önerdi.

2. Varlık barışı yaptıktan sonra elinize bir nüsha vermiyorlar bana vermediler. Ama ben verdiğim evrağın fotokopisini istedim ve verdiler. Sıkıntı çıkmaz ama ne olur ne olmaz. Parayı getirmeden önce başvuru yapılması gerekiyor. Parayı getirdikten sonra onlar sizi bulur zaten. Başvuru yapılmadan yapılan transferler bu kapsama girmiyor.

3. İstanbullu arkadaşlar yardım eder. Ama herhangi bir şube işi yapar. Yanınızda yönetmeliğin çıktısı olsun gerekirse suratlarına çarparsınız. Ben YKB de yaptım. Başvuru yaptığım arkadaş konuya hakim değildi ama telefonla öğrenip işimi halletti.
reason666
Jr. Member
*

View Profile
November 06, 2021, 03:01:42 PM
Last edit: November 06, 2021, 05:50:35 PM by reason666
Merited by EFS (2)

1. Bankana bağlı. En kolay mevzu bu,düşünme bile.

2. Doldurduğun formun taranmış kaşelenmiş kopyasını alıyorsun aslı teslim alınmıştır yazıyor. Bildirdiğin yer banka zaten, bankanın vergi işlerine bakan birimi hallediyor ek bir şey yapılacaksa.

3. Ziraatten çokça sorunsuz işlem yapanla beraber son dönemde 2 oldu bu forumda sorun çıkan veya sorun çıkarmayı deneyen bazı Ziraat şubeleri. Bizzat bilmiyorum, burada yazılanlardan konuşuyorum ancak; %100 kafa rahatlığı açısından belki şu an başka bir banka da bakabilirsin. Özel bankalardaki müşteri temsilcileri (genç cevval birini bulmaya çalış) daha yardımcı olmaya meyilli oluyorlar.

Saygılar.
eser123
Jr. Member
*

View Profile
November 08, 2021, 10:05:39 AM

Bugün toplamda 7 işlemle yaklaşık 134k$ çekim işlemi yaptım. Binance borsasından bankaya. bakalım ne olacak, ne zaman olacak.
torrentco
Sr. Member

Activity: 2114
Merit: 418

View Profile
November 08, 2021, 11:36:56 AM

Bugün toplamda 7 işlemle yaklaşık 134k$ çekim işlemi yaptım. Binance borsasından bankaya. bakalım ne olacak, ne zaman olacak.

bir seferde cekilebileek bir miktarı neden 7seferde cektiniz    ?
eser123
Jr. Member
*

View Profile
November 08, 2021, 11:48:20 AM

Valla bende bilmiyorum. Aslında 2 ye bölüp yarısını Binance yarısını Ftx den yapacaktım ama üşendim sanırım. Binance ta 2 hesabımız vardı. Biri eşimin üzerine benim hesapta 20k vardı yaklaşık. Önce göndereyim onu dedim. Sonra eşimin hesabından satış yaptıkça kendi hesabıma BUSD olarak gönderdim. Toplam 134k göndermem gerekiyordu. Arada incelemeler, neyi satayım hesapları, ne kadarını satayım hesapları derken satış yaptıkca kendi hesabıma gönderdim. Çok geç kalmadan işlemi yapmam gerekiyordu. Hesaba geçen parayı gönderdim. Çarşamba benim hesabıma geçip oradan tekrar yurtdışına göndermem gerekiyor. Pazartesi son gün yurtdışındaki hesapta olması gerekiyor paranın. Yurtdışındaki hesap benim değil bu arada, oradan alış-veriş işlemi yaptık. Sözleşmeye göre pazartesi onların hesabında olması lazım.

En fazla biraz fazla fee öderiz dedim çok da dert etmedim. Başka sebebi yok.
eser123
Jr. Member
*

View Profile
November 10, 2021, 03:41:54 PM

Valla bende bilmiyorum. Aslında 2 ye bölüp yarısını Binance yarısını Ftx den yapacaktım ama üşendim sanırım. Binance ta 2 hesabımız vardı. Biri eşimin üzerine benim hesapta 20k vardı yaklaşık. Önce göndereyim onu dedim. Sonra eşimin hesabından satış yaptıkça kendi hesabıma BUSD olarak gönderdim. Toplam 134k göndermem gerekiyordu. Arada incelemeler, neyi satayım hesapları, ne kadarını satayım hesapları derken satış yaptıkca kendi hesabıma gönderdim. Çok geç kalmadan işlemi yapmam gerekiyordu. Hesaba geçen parayı gönderdim. Çarşamba benim hesabıma geçip oradan tekrar yurtdışına göndermem gerekiyor. Pazartesi son gün yurtdışındaki hesapta olması gerekiyor paranın. Yurtdışındaki hesap benim değil bu arada, oradan alış-veriş işlemi yaptık. Sözleşmeye göre pazartesi onların hesabında olması lazım.

Pazartesi sabah saat 9.20 ile 10.10 arasında 7 adet çekim işlemi yapmıştım. Salı yı çarşamba ya bağlayan gece yarısı saat 00.40 da 2 adet işlemim onaylanmış gözüküyordu Binance borsasında. Paranın YKB hesabıma geçmesi öğlen saatlerini buldu. Diğer 5 işlemde ha şimdi ha birazdan geçer diye beklerken, çarşamba akşam saat 17:00 çivarında "failed" durumuna geçti. Failed durumundaki işlemlerdeki para da binance hesabımda gözüküyordu.

Neden böyle oldu bilmiyorum. Bende parayı FTX borsasına gönderdim. Tek seferde 100k$ lık cekim işlemi yaptım, çarşamba akşamı 18:00 itibariyle. Bakalım geceçek mi? Geçerse ne zaman geçecek.
torrentco
Sr. Member

View Profile
November 10, 2021, 05:01:36 PM

Neden böyle oldu bilmiyorum. Bende parayı FTX borsasına gönderdim. Tek seferde 100k$ lık cekim işlemi yaptım, çarşamba akşamı 18:00 itibariyle. Bakalım geceçek mi? Geçerse ne zaman geçecek.

o yuzden sordum hocam bende.aynı borsadan 7 farklı emir vermek nedir,dalga gecer gibi olmuş.
hepsi birbirne karışır diye insan cekinir yine yapmaz oyle birşey.
ftx den geçince bilgilndirin hocam.
reason666
Jr. Member
*

View Profile
November 10, 2021, 06:28:36 PM

Pazartesi sabah saat 9.20 ile 10.10 arasında 7 adet çekim işlemi yapmıştım. Salı yı çarşamba ya bağlayan gece yarısı saat 00.40 da 2 adet işlemim onaylanmış gözüküyordu Binance borsasında. Paranın YKB hesabıma geçmesi öğlen saatlerini buldu. Diğer 5 işlemde ha şimdi ha birazdan geçer diye beklerken, çarşamba akşam saat 17:00 çivarında "failed" durumuna geçti. Failed durumundaki işlemlerdeki para da binance hesabımda gözüküyordu.

Hocam çok yanlış bir iş yapmışsınız gün içinde 7 çekim talimatı vererek. Muhtemelen şüpheli işlem muamelesi gördü. Doğru olan günde tercihen tek transferdir. Sizi korumak için fail e almış olabilirler sizden video vs isteyebilirler.
eser123
Jr. Member
*

View Profile
November 10, 2021, 09:04:49 PM

Hocam çok yanlış bir iş yapmışsınız gün içinde 7 çekim talimatı vererek. Muhtemelen şüpheli işlem muamelesi gördü. Doğru olan günde tercihen tek transferdir. Sizi korumak için fail e almış olabilirler sizden video vs isteyebilirler.

Bende öyle düşünmüştüm. Şüpheli işlem muamelesi görür diye. B planım hazırdı. Uzun vadeli  (hodl) hesabımdan tamamlarım diye düşünüyordum. Ama Binance borsasından gönderdiğim ve "failed" olarak görülen işlemlerin karşılığı olan meblağ binance hesabımda gözüküyordu. Bence bu olumlu bir durum. gönderme işlemi başarısız ama paranız hesabınızda demek. O parayı (busd) direk FTX gönderdim. Demek ki bloke falan olmamış. Binance borsasından 7 seferde gönderdiğim miktarı FTX borsasına atıp tek seferde gönderdim. Bakalım ne olacak.

Böyle bir çekim yapmak isteyen arkadaşlara yol göstersin diye detaylıca anlatmak istedim. Yaşadığımız sorunlar aynı işlemi yapmak isteyen dostlarımıza yol göstersin.

Türkiye "kara para aklamaya" konusunda gri listeye düştü. Önümüzdeki sene "varlık barışı" olur mu bilinmez. Ben kendime göre yüklü bir miktar getirdiğim için bu yola başvurmuştum. Yoksa aylık ihtiyacım olan parayı borsalar (trbinance) üzerinden getiriyorum.
torrentco
Sr. Member

View Profile
November 11, 2021, 08:37:39 AM

ne yazık ki bu donem varlık barışının son oldugunu dusunuyorum.
gri listede olma sebeperimizden biride buymuş zaten.
bir 6 ay 1 yıl daha devam etseydi gercekten muhtesem olacaktı.
bakalım bundan sonra para nasıl getirecegiz yoksa biz mi gideceğiz Huh
eser123
Jr. Member
*

View Profile
November 11, 2021, 09:17:07 AM
Merited by reason666 (2)

o yuzden sordum hocam bende.aynı borsadan 7 farklı emir vermek nedir,dalga gecer gibi olmuş.

10 Kasım 2021 tarihinde saat 18:00 da FTX borsasından gönderdiğim 100k $,  Yapı kredi Bankasına 11 Kasım 2021 tarihinde saat 10:23'de hesaba geçti. Yine Binance borsasına göre daha hızlı bir işlem yapıldı.

Borsa 15$, banka 150$ ücret kesti. Bir kurtulamadık bankalardan.
synthlite
Newbie
*

Activity: 14
Merit: 2

View Profile
November 11, 2021, 10:39:26 AM

10 Kasım 2021 tarihinde saat 18:00 da FTX borsasından gönderdiğim 100k $,  Yapı kredi Bankasına 11 Kasım 2021 tarihinde saat 10:23'de hesaba geçti. Yine Binance borsasına göre daha hızlı bir işlem yapıldı.

Merhaba. FTX borsasından paranızı yapı kredi bankasına çektiniz sanırım. Ben de bugün YKB ye gittim, çalışanlar varlık barışı hakkında bilgi sahibi değillerdi. Biraz ben anlattım, biraz da onlar sistemden rehber yazılara baktılar ve işlemi gerçekleştirdik. Fakat ben acemi oldukları için işlemin doğruluğundan emin olamadım. Sizden teyit etmek istiyorum.

Önce döviz hesabı açtık,
Ek.1 formundan 2 adet ıslak imzalı şekilde doldurduk.
Formun birisi bende kaldı diğeri bankada kaldı.

Bankacıya bu formu genel merkezinize vs.. bir yerlere mail atıyor musunuz bankanın nasıl haberi oluyor bundan diye sordum, o da emin olmamakla beraber şöyle söyledi "hayır mail atmıyoruz, şimdi sisteme yüklüyorum işlemimiz bitiyormuş" dedi.

Yaptığınız farklı bir adım oldu mu ? ve para geldikten sonra bankaya falan gitmeniz gerekiyor mu ? Teşekkür ederim.
eser123
Jr. Member
*

View Profile
November 11, 2021, 11:02:06 AM

Merhaba. FTX borsasından paranızı yapı kredi bankasına çektiniz sanırım. Ben de bugün YKB ye gittim, çalışanlar varlık barışı hakkında bilgi sahibi değillerdi. Biraz ben anlattım, biraz da onlar sistemden rehber yazılara baktılar ve işlemi gerçekleştirdik. Fakat ben acemi oldukları için işlemin doğruluğundan emin olamadım. Sizden teyit etmek istiyorum.

Önce döviz hesabı açtık,
Ek.1 formundan 2 adet ıslak imzalı şekilde doldurduk.
Formun birisi bende kaldı diğeri bankada kaldı.

Bankacıya bu formu genel merkezinize vs.. bir yerlere mail atıyor musunuz bankanın nasıl haberi oluyor bundan diye sordum, o da emin olmamakla beraber şöyle söyledi "hayır mail atmıyoruz, şimdi sisteme yüklüyorum işlemimiz bitiyormuş" dedi.

Yaptığınız farklı bir adım oldu mu ? ve para geldikten sonra bankaya falan gitmeniz gerekiyor mu ? Teşekkür ederim.
[/quote]

Personelin acemi olması normal. Çok sık yapılan işlem değil. Ama öğrenmeye meyilliler, işinizi-işimizi halletmek için gerekeni yapıyorlar.
Gerekli işlemleri yapmışsınız. Ben 2 nüsha yapmadım fotokopisini aldım. Fark etmez.
Evrakları sisteme yüklüyorlarmış, benim müsteri temsilcinde aynı şeyi söyledi.

Önce başvuru yapılacak, sonra para getirilecek. Para geldikten sonra bankaya gitmenize gerek yok. Güle güle harcayın.
synthlite
Newbie
*

Activity: 14
Merit: 2

View Profile
November 11, 2021, 11:08:35 AM

Personelin acemi olması normal. Çok sık yapılan işlem değil. Ama öğrenmeye meyilliler, işinizi-işimizi halletmek için gerekeni yapıyorlar.
Gerekli işlemleri yapmışsınız. Ben 2 nüsha yapmadım fotokopisini aldım. Fark etmez.
Evrakları sisteme yüklüyorlarmış, benim müsteri temsilcinde aynı şeyi söyledi.

Önce başvuru yapılacak, sonra para getirilecek. Para geldikten sonra bankaya gitmenize gerek yok. Güle güle harcayın.

Teşekkür ederim yanıtınız için. FTX swift işlemi kaldı o halde geriye. Hesabımıza bloke yemezsek güle güle harcarız umarım Smiley Siz de güle güle harcayın.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
November 11, 2021, 02:54:48 PM
Merited by eser123 (1), reason666 (1)

Binance çekimlerinde para nereden geliyor konusunu biraz araştırdım. Varlık Barışı yaparken sohbet esnasında bankalar sorabiliyor sonuçta; hangi ülkeden ve hangi bankadan gelecek diye. Sormasalar bile bilmekte fayda var Wink
Forumdan birkaç arkadaşla konuştuğumda, dekontlarında sadece firma adı olarak "Key Vision" göründüğünü ve başka bir ayrıntı olmadığını söylemişlerdi.

Ben de Binance destek ile konuştuğumda bana şu bilgileri verdiler:

Şirket Adı: Key Vision Development Limited
Adresi: Office N 22 Alpha Centre Providence Mahe, Seychelles

Banka Adı: Signature Bank
Adresi: 565 Fifth Avenue New York, NY 10017

Bu bilgiler USD çekim ekranında görünmüyor. Sadece USD deposit yaparken çıkıyor. Ben de pek çok kişi gibi deposit için bir banka hesabı tanımlamadığımdan bu bilgileri görememiştim.

Meritleyen elleriniz dert görmesin:)
reason666
Jr. Member
*

View Profile
November 11, 2021, 04:18:05 PM

10 Kasım 2021 tarihinde saat 18:00 da FTX borsasından gönderdiğim 100k $,  Yapı kredi Bankasına 11 Kasım 2021 tarihinde saat 10:23'de hesaba geçti. Yine Binance borsasına göre daha hızlı bir işlem yapıldı.

Bilgilendirme için çok teşekkürler, çok faydalı oldu.

Merit yolladım Wink
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 »
  Print  

Jump to: