Bitcoin Forum
April 18, 2024, 08:03:21 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 »
  Print  
Author Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı  (Read 17307 times)
bitcoinciturk
Jr. Member
*

Activity: 30
Merit: 3

View Profile
December 08, 2021, 05:15:42 PM

Arkadaşlar varlık barışı ile ilgili 2 sorum olacaktı.

1) Bankaya 30 Aralıkta gidip varlık barışı formunu doldurursam 30 Mart 2022'ye kadar parayı hesabıma geçirmem gerekiyor değil mi?
2) Örnek olması açısından bir örnekle bir soru daha sormak istiyorum. Getireceğim para net olmadığı için 30 Aralıkta varlık barışı formuna 5000$ gibi sembolik bir rakam yazıp 1 ay sonra örneğin Ocak 30 2022'de bankaya gidip miktarı değiştirip 20.000$ yapmak istiyorum diyebilir miyim? Formu doldurmuşum sonuçta.

Ben hükümetin şu aralar inanılmaz derecede döviz ihtiyacı olduğu için Varlık Barışının 2022 Haziran sonuna kadar uzatılacağını düşünüyorum. Zaten Cumhurbaşkanının o tarihe kadar tek imza ile uzatma yetkisi var ancak ondan sonra uzatmayabilirler. Tabii ki bu tamamen benim tahminim ancak tabii ki 2022 Haziran'a kadar uzamayadabilir.

Şimdiden cevaplayacak arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum.
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, which will follow the rules of the network no matter what miners do. Even if every miner decided to create 1000 bitcoins per block, full nodes would stick to the rules and reject those blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713427401
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713427401
Reply with quote  #2

1713427401
Report to moderator
reason666
Jr. Member
*

Activity: 52
Merit: 14

View Profile
December 08, 2021, 07:50:36 PM

1) Bankaya 30 Aralıkta gidip varlık barışı formunu doldurursam 30 Mart 2022'ye kadar parayı hesabıma geçirmem gerekiyor değil mi?
2) Örnek olması açısından bir örnekle bir soru daha sormak istiyorum. Getireceğim para net olmadığı için 30 Aralıkta varlık barışı formuna 5000$ gibi sembolik bir rakam yazıp 1 ay sonra örneğin Ocak 30 2022'de bankaya gidip miktarı değiştirip 20.000$ yapmak istiyorum diyebilir miyim? Formu doldurmuşum sonuçta.

Ben hükümetin şu aralar inanılmaz derecede döviz ihtiyacı olduğu için Varlık Barışının 2022 Haziran sonuna kadar uzatılacağını düşünüyorum. Zaten Cumhurbaşkanının o tarihe kadar tek imza ile uzatma yetkisi var ancak ondan sonra uzatmayabilirler. Tabii ki bu tamamen benim tahminim ancak tabii ki 2022 Haziran'a kadar uzamayadabilir.

1 evet

2. seçenek VB nin uzamasına bağlı. Uzamazsa bitmiş bir yasada formu değiştiremezsin bence
eser123
Jr. Member
*

Activity: 59
Merit: 34

View Profile
December 09, 2021, 09:39:50 AM

2. Başvuru yaptıktan sonra miktarı değiştiremezsin. Hiçbir banka buna yanaşmaz. Mevzuatta öyle bir şey yazmıyor zaten. En iyi fazla para yaz getirmezsen sorun olmaz. Bende olmadı.
larixty
Newbie
*

Activity: 1
Merit: 2

View Profile
December 09, 2021, 02:29:19 PM
Last edit: December 09, 2021, 02:40:06 PM by larixty
Merited by EFS (2)

Merhabalar, ben de bugun yapi krediden varlik barisi icin formumu doldurdum fakat genel mudurlukten onay verilmeden once parayi hangi ulkeden getirecegim gibi bir soru soruldu, bunu belirtmem gerekmedigini soylememe ragmen bunu ogrenmeden onay vermeyeceklerini soyledi banka sube muduru. Boyle bir zorunluluk var mi? Eger varsa FTX'ten USD cekenler icin parayi hangi ulkeden gonderdiklerini bilen var midir acaba? Deposit USD kismina baktigimda Amerika'dan Silvergate Bank'a yonlendiriyor, cekme islemlerini de ayni bankadan mi gonderiyorlardir muhtemelen?
enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
December 09, 2021, 04:06:06 PM

2. Başvuru yaptıktan sonra miktarı değiştiremezsin. Hiçbir banka buna yanaşmaz. Mevzuatta öyle bir şey yazmıyor zaten. En iyi fazla para yaz getirmezsen sorun olmaz. Bende olmadı.

Değiştirebilir. Para hesaba yattıktan sonra doldurulan formlar onaylanarak bankanın hazine birimine yollanması gerekiyor. Para yattıktan sonra bakiye yazılıp, formun imzalanması gerekiyor.
50promil
Member
**

Activity: 772
Merit: 42

View Profile
December 09, 2021, 09:08:31 PM
Last edit: December 09, 2021, 09:39:39 PM by mprep

Merhabalar, ben de bugun yapi krediden varlik barisi icin formumu doldurdum fakat genel mudurlukten onay verilmeden once parayi hangi ulkeden getirecegim gibi bir soru soruldu, bunu belirtmem gerekmedigini soylememe ragmen bunu ogrenmeden onay vermeyeceklerini soyledi banka sube muduru. Boyle bir zorunluluk var mi? Eger varsa FTX'ten USD cekenler icin parayi hangi ulkeden gonderdiklerini bilen var midir acaba? Deposit USD kismina baktigimda Amerika'dan Silvergate Bank'a yonlendiriyor, cekme islemlerini de ayni bankadan mi gonderiyorlardir muhtemelen?

şikayet edin . size  bir harf bile sorma yetkiler yok . sessizce başvurunu yapıp çıkacaksın . vatandaşı gördü mü herkesin şeyi kalkıyor. para getiren mafyatik kodamanlara da böyle artislik yapabiliyormuymuş o banka müdürü .sıklarlar topuğuna .

Değiştirebilir. Para hesaba yattıktan sonra doldurulan formlar onaylanarak bankanın hazine birimine yollanması gerekiyor. Para yattıktan sonra bakiye yazılıp, formun imzalanması gerekiyor.

bildiğim kadarıyla önce getireceğin parayı yazıyorsun, banka tarayıp sisteme gönderiyor. düzeltmeler için en son bi tarih vardı  o geçti. onun haricinde oluyor mu bilmiyorum . tanıdığın varsa olur tabi .

evet ekstra 3 ay süren var . fazla yaz eksik yazma . eksik yazarsan bi ihtimal bu para nereden geldi diye sorarlar . fazla yazınca sormazlar ama sorarlarsa da sehven yanlış yazılmıştır deyip dilekçe yazarsın .

[moderator's note: consecutive posts merged]
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
December 10, 2021, 01:08:36 PM
Last edit: December 23, 2021, 12:56:59 PM by lossnet
Merited by torrentco (4), velbet (2), illetyus (1), kriptokar (1), dgbpool (1), synthlite (1), karatt (1)

Varlık Barışı Tecrübelerim: Borsa FTX / Banka Akbank

1. Resmi gazetedeki varlık barışı tebliğini okudum, çıktısını aldım ve önemli gördüğüm yerleri işaretledim.
   - Tebliğ: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10.htm
   - Uzatma Kararnamesi: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/06/20210630-6.pdf
2. Varlık barışı 93. maddeli formun 2 kopyasını aldım, kişisel bilgilerimi evde doldurdum. İmza ve hesap detaylarını şubede tamamlamak istedim.
   - Varlık Barışı Formu: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10-1.pdf  (Yurt dışı için ilk 2 sayfa doldurulacak)
3. Akbank'a gittim. Önceden telefon ile görüşmüştüm. Fakat gittiğimde varlık barışı tecrübesi olan bir yetkili yoktu şubede.
4. Merkezden bilgi aldı ve sorularımı cevapladı. Ben de bildiklerimi anlattım ve resmi gazetedeki yerleri gösterdim.
5. USD hesabı açtı, formuma hesap no ve IBAN'ımı yazdı, imzaladı ve kaşeledi. Islak imzalı formun birini kendime aldım, diğerini de kendisi merkezin varlık birimine mail attı.
6. Mail açıklaması için ülke sordu, ABD dedim. Borsanın deposit kısmında şirket bilgileri yer alıyor... "North Dimension Inc." olarak şirket adını da verdim. Detay vermekten çekinmedim.
7. Hatta "bu kripto para borsasıdır, merkezden uygunluk isteyelim mi" diye sordum, gerek yok dedi.
8. Eve geldim, Binance'den FTX'e USDT transfer ettim. Gönderirken TRON ağını kullandım, 1 dolar kesti... FTX'de de USDT'yi USD'ye çevirdim. Komisyon yok ama o da yaklaşık 1 dolar düşürdü. Fiat çekimi kısmından gerekli yerleri doldurup 500 dolar deneme çekimi yaptım.
9. Tip olarak "International Wire" seçtim. "Intermediate Bank" kısmını doldurmadım! Yerel bankamın (genel müdürlük) adı ve adresini İngilizce karakterlerle girdim. Ev adresimde ise Türkçe karakter kullandım.
10. Çekim işlemime 3 saat sonra "Tamamlandı" ibaresi geldi. Fakat yerel bankama henüz geçmemişti. Sonuçta FTX gönderdi, aracı bankalardaki bekleme süresi de var diye düşündüm.
11. Bugün (24 saat geçmemişken) para hesabıma düştü.

Not: Şu siteden; swift kodu, banka adı ve adresini ayrıca teyit edebilirsiniz: https://wise.com/tr/swift-codes/bic-swift-code-checker

Dekontta yer alan detaylar
Gönderici Adı: "North Dimension Inc."
Gönderen Banka: "Citibank NA / New York"
Amir Banka: "Silvergate"

FTX'in çalıştığı bankaların toplam kesintisi sadece 8 dolar!!!
Benim bankamın kesintisi ise 12 dolar.
Hesabıma yansıyan: 480 dolar.

Oysa FTX'in çalıştığı bankaların; 10k dolar altındaki tüm çekimlerden 75 dolar komisyon aldığı pek çok yerde (yardım sayfalarında ve Telegram grubunda) özellikle belirtiliyor. Ama benim işlemden 8 dolar kesmişler. "FTX Türkiye" grubunun adminine sordum, o da şaşırdı. "Bankaların belirlediği bir ücret o, biz de FTX de bilemeyiz" dedi.

Paramın geri kalanını önümüzdeki hafta aynı şekilde çekeceğim. Çektikten sonra da burayı tekrar güncellerim.

Sağlıcakla kalın. Herkese bol kazançlar ve sorunsuz transferler diliyorum.

Edit: Burayı güncellemeyi unutmuşum. Geri kalanını da aynı şekilde çektim. O da 1 gün içinde geldi. FTX tarafından komisyon alınmadı. Bankam bu sefer 45 dolar kesti.
abduramann_
Full Member

Activity: 497
Merit: 119

View Profile WWW
December 15, 2021, 04:38:50 PM

İşlem yapan arkadaşlara bir sorum var. Dekontta gönderici olarak benim adımın da yer almasını istiyorum, bunu nasıl sağlayabilirim? Ya da zaten sağlanıyor mu? Teşekkürler.

Bütün Kripto Varlıklarınızı Gizliliğinizi Koruyarak Transfer Etmek İster Misiniz? Burdan buyrun: https://cutt.ly/incognito-chain
eser123
Jr. Member
*

View Profile
December 15, 2021, 09:12:29 PM

İşlem yapan arkadaşlara bir sorum var. Dekontta gönderici olarak benim adımın da yer almasını istiyorum, bunu nasıl sağlayabilirim? Ya da zaten sağlanıyor mu? Teşekkürler.

Nasıl olacak o? Hem neden? Parayı borsa gönderecek, senin ismin yazılamaz sanırım.
Bthd
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 2573

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
December 15, 2021, 09:57:50 PM

Bazı bankaların varlık barışı için paylaştıkları yazıda gelen paranın kullanıcının kendi adıyla gönderilmiş olması gibi hatalı bir madde var. Bankanız sizden ısrarla gönderimin sizin tarafınızdan yapılmış olmasını isterse geçici 93. maddenin içerisindeki 4. maddeyi okumalarını sağlayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba ilgili varlığın transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibi ile yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olmasının söz konusu hükümden faydalanılması açısından herhangi bir önemi bulunmamaktadır.

Bu hatanın ziraat bankasında olduğunu biliyorum. Eğer varlık barışını ziraat bankası ile yapacaksanız son dönemde bir çok kişiye problem çıkardıklarını bilmelisiniz, geçmiş yazıları okuyun.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
reason666
Jr. Member
*

View Profile
December 16, 2021, 03:54:53 PM

Hiçbir şekilde sağlayamazsın, dolayısıyla hayır. Çünkü senin hesabından senin hesabına değil borsadan senin hesabına yollanıyor. Ama VB için bu bir şart değil, geçici kanunda da belirtilmiş net şekilde.
torrentco
Sr. Member

Activity: 2100
Merit: 418

View Profile
December 16, 2021, 07:19:52 PM
Last edit: December 18, 2021, 08:55:25 PM by torrentco

ftx cekimim dun oglen verdim.
36 saat oldu hala processing diyor bir turlu completed olmadı.
500$ lık deneme cekimim 20 saatte hesbaıma geçmişti.
var mı onceden yasayan bu kadar uzun bir sureyi?

edit:
48 saat surdu ama geçti.
Winterlust
Jr. Member
*

Activity: 69

View Profile
December 16, 2021, 08:35:03 PM
Last edit: December 18, 2021, 02:37:00 PM by Winterlust

FTX'te test için Manage Saved Addresses altından önce iban'ı eklemeye çalıştım ama sürekli 2fa invalid veriyor. Diğer coinler için ekleyebiliyorum sorun yok ama usd çekimi için ekletmedi bir türlü, sanki bug var. Yakın zamanda gönderim yapmadan kaydeden oldu mu, ya da rica etsem biri deneyebilir mi?

edit- düzeldi, ekleyebildim.
reason666
Jr. Member
*

View Profile
December 18, 2021, 03:22:46 PM

geçti mi sonunda hocam?
torrentco
Sr. Member

View Profile
December 18, 2021, 08:56:09 PM

geçti mi sonunda hocam?

evet.48 saat surdu.
reason666
Jr. Member
*

View Profile
December 18, 2021, 09:56:40 PM

geçti mi sonunda hocam?

evet.48 saat surdu.

süper hocam, binance ın regülatörlerle kavgası güç kaybettiriyor şu an yeni coinler için falan kucoinin ftx in gittikçe gerisinde kalır bir durumu var kanadalılar binance dan çıkmaya başladı, şimdilik türkler için sorun yok ama son dönemde ftx i ben daha çok seviyorum binance dan

fiat çekiminde şimdilik tr ye usd sorunsuz yollayan kraken ve ftx başlıca ikili gibi duruyor.
Winterlust
Jr. Member
*

Activity: 69

View Profile
December 19, 2021, 10:23:42 AM

geçti mi sonunda hocam?

evet.48 saat surdu.

süper hocam, binance ın regülatörlerle kavgası güç kaybettiriyor şu an yeni coinler için falan kucoinin ftx in gittikçe gerisinde kalır bir durumu var kanadalılar binance dan çıkmaya başladı, şimdilik türkler için sorun yok ama son dönemde ftx i ben daha çok seviyorum binance dan

fiat çekiminde şimdilik tr ye usd sorunsuz yollayan kraken ve ftx başlıca ikili gibi duruyor.

Krakende default olarak usd açık gelmiyordu en son, euro çekilebiliyor. USD çekimi için supportla konuşup açtırmak gerek. Ayrıca usdx'lerden tekrar usd ve eur'a dönmek gerek krakende bu da ekstra olarak işlem ücreti getiriyor.

Şu an FTX gerçekten iyi duruyor.
torrentco
Sr. Member

View Profile
December 20, 2021, 06:13:47 AM

bildirim yaptım.
marta kadar 3 parti halinde getirecektim bildirim yaptıgım miktarı.
ilk parti geldi lakin ulkenin durumu yuzunden korkuyorum iknci partiyi getirmeye.
fikrileriniz nedir?sizce guvenebilri miyiz bankalara ulkenin durumu boyleyken?

diğer sorum;
bildirim yaptıgımız miktarı tamamlamazsak ne olur?
eser123
Jr. Member
*

View Profile
December 20, 2021, 07:42:52 AM
Merited by EFS (4), torrentco (2)

bildirim yaptım.
marta kadar 3 parti halinde getirecektim bildirim yaptıgım miktarı.
ilk parti geldi lakin ulkenin durumu yuzunden korkuyorum iknci partiyi getirmeye.
fikrileriniz nedir?sizce guvenebilri miyiz bankalara ulkenin durumu boyleyken?

diğer sorum;
bildirim yaptıgımız miktarı tamamlamazsak ne olur?

Hangi amaçla ve ne kadar getireceğini bilmiyorum. Ben bir araç alacaktım, tüm işlemimi tamamladıktan sonra getirdim, alış-satış sözleşmesine imza attık öyle getirdim.  Gelir gelmez de direk satıcıya gönderdim. Sizde ev falan alacaksanız son ana kadar bekleseniz olur.

Bankalardaki paranız 150k tl ye kadar devlet güvencesindedir. Devlet bankalarına bir müdahale yapabilir ama özel bankalara özellikle yabancı banklara bir şey yapamazmış. Bende yeni öğrendim. Yaparsa uluslar arası hukuka göre büyük tazminat ödermiş. Belli olmaz ne yapacakları...

Bildirim yaptığınız miktarın hepsini getirmezseniz bir şey olmaz. Ben yaptım. Varlık barışı uzatılmadan önce son gün başvuru yaptım. Ama 3 ay içerisinde parayı getirmedim. getirmeye yakın tekrar başvuru yaptım öyle getirdim. Varlık barışından yararlanmak istediğiniz belirten başvurunuz sonra yararlanma HAK kınız oluyor, bu bir ÖDEV değil. Daha önceki sayfalarda bir arkadaş söylemişti bunu, çalıştığım bankanın merkezindeki avukatlarda teyit etti.
50promil
Member
**

Activity: 772
Merit: 42

View Profile
December 22, 2021, 02:11:38 PM

aramızda teb ile para getiren var mı ? sorun çıkarıyorlar mı ?
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 »
  Print  

Jump to: